rozwińzwiń

Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia

Okładka książki Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia Dariusz Kortko, Lidia Ostałowska
Okładka książki Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia
Dariusz KortkoLidia Ostałowska Wydawnictwo: Agora Seria: Reporterzy Dużego Formatu literatura piękna
560 str. 9 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Reporterzy Dużego Formatu
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2014-11-13
Data 1. wyd. pol.:
2014-11-13
Liczba stron:
560
Czas czytania
9 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326813733
Tagi:
Górny Śląsk reportaż
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku Dariusz Kortko, Jerzy Porębski
Ocena 7,5
Berbeka. Życie... Dariusz Kortko, Jer...
Okładka książki Pomocnik historyczny - Himalaiści Bartek Dobroch, Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, Mariusz Sepioło, Tomasz Targański, Piotr Trybalski
Ocena 6,0
Pomocnik histo... Bartek Dobroch, Dar...
Okładka książki Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Ocena 7,4
Krzysztof Wiel... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Ocena 7,6
Cena nieważkoś... Dariusz Kortko, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
52 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
11
11

Na półkach:

Zlepek różnych tekstów bez ładu i składu. Ciężko się to czyta. Ogromnym minusem jest brak, wytłumaczenia kim są autorzy tychże tekstów, a także często brak dat, z jakich pochodzą owe teksty. Oczywiście wiem, kim są Korfanty (jeden z największych Polaków w polskiej historii XX wieku),czy Grażyński. Nie wiem za to kim jest Anton Oskar Klaussmann, Alfons Perlick, czy Josef Šnejdárek. Wypadałoby napisać, kim są ci ludzie. Nie chcę elaboratu na ich temat, tylko krótkiej notki biograficznej, żeby nie szukać w smartfonie. Autorzy żyli kilkadziesiąt lat, tym samym często nie wiadomo, z jakiego okresu pochodziły ich teksty, a to ważne w kontekście opisywanych zdarzeń. W książce brakuje również komentarza do każdego tekstu. Nie jestem znawcą historii śląskiego regionu i choć wiem zapewne więcej o tym regionie od przeciętnego Polaka, to jednak trudno bez odpowiedniego kontekstu wyłapać pewne sprawy. Kolejna sprawa dotyczy doboru tekstów. W rozdziale, wspomnieniach z frontu Wielkiej Wojny dobór tekstów wyglądał jak wyciągnięty z maszyny do totolotka. Ogólnie niesamowicie zawiodłem się na tej książce.

Zlepek różnych tekstów bez ładu i składu. Ciężko się to czyta. Ogromnym minusem jest brak, wytłumaczenia kim są autorzy tychże tekstów, a także często brak dat, z jakich pochodzą owe teksty. Oczywiście wiem, kim są Korfanty (jeden z największych Polaków w polskiej historii XX wieku),czy Grażyński. Nie wiem za to kim jest Anton Oskar Klaussmann, Alfons Perlick, czy Josef...

więcej Pokaż mimo to

avatar
270
147

Na półkach: , ,

bycie ze Śląska pomaga w zakochaniu się w tej książce, ale nie sądzę, by to było jedynym czynnikiem zachwytu.
Chcąc poznać inne regiony, chętnie przeczytam coś podobnego o Mazowszu czy Pomorzu.

bycie ze Śląska pomaga w zakochaniu się w tej książce, ale nie sądzę, by to było jedynym czynnikiem zachwytu.
Chcąc poznać inne regiony, chętnie przeczytam coś podobnego o Mazowszu czy Pomorzu.

Pokaż mimo to

avatar
1964
1878

Na półkach: , , ,

Tomiszcze, a jak szybko się czyta! Ciekawa tematyka – odpowiedzi na zaskakujące czasem pytania, wiele mało znanych faktów dotyczących naszego regionu. Ujęcie wielokulturowe i międzynarodowe. Dzięki temu tom jeszcze zyskuje na wartości. Autorzy prezentują różne spojrzenia, opinie, co zachęca czytelnika do refleksji. Niektóre reportaże wywołują uśmiech, inne łzę wzruszenia. Pięknie ukazane ponad 120 lat z historii Górnego Śląska i jego mieszkańców. Mamy tu hołd dla pracy, odniesienia do kultury i tradycji tego regionu. Hołd dla dumy Ślązaków opartej na wartościach.
Dobra lektura na nadchodzące dłuższe wieczory – zarówno dla rodowitych Ślązaków, jak też dla wszystkich osób, które chcą więcej dowiedzieć się o Górnym Śląsku. O regionie wciąż przez niektórych niedocenianym…

Tomiszcze, a jak szybko się czyta! Ciekawa tematyka – odpowiedzi na zaskakujące czasem pytania, wiele mało znanych faktów dotyczących naszego regionu. Ujęcie wielokulturowe i międzynarodowe. Dzięki temu tom jeszcze zyskuje na wartości. Autorzy prezentują różne spojrzenia, opinie, co zachęca czytelnika do refleksji. Niektóre reportaże wywołują uśmiech, inne łzę wzruszenia....

więcej Pokaż mimo to

avatar
525
67

Na półkach: , ,

Historią i kulturą Górnego Śląska zacząłem się interesować jakiś czas temu. Tak to u mnie jest, że jak coś jest mi bliskie to często zaczynam poznawać to głębiej i bardziej. Moja narzeczona pochodzi z tego regionu więc zacząłem szukać książek, które przybliżą mi te tereny.

Gdzieś w szkole podstawowej uczono nas wszystkich na temat granic, ich zmian, rozbiorów, II wojny światowej, przesiedleń, etc. Mam jednak wrażenie, że to wszystko robiono „po łebkach” i niewiele się z tego zapamiętało, oprócz głównych spraw które miały miejsce. W konsekwencji dzieje regionów, poszczególnych miast, kultur są nam w większości nieznane lub bardzo mało znane. Uświadomiłem sobie to podczas czytania właśnie tej książki. Niby wiem, że granica Polski się zmieniała, ale nie wiedziałem, że przechodziła dokładnie przez środek Górnego Śląska, że Niemcy sprowadzali swoich rodaków w te regiony, aby było ich tam jak najwięcej, że przez koligacje polsko-niemieckie powstały potem problemy w podziale ludzi na Polaków i Niemców. Do tego jeszcze możemy dodać Czechy i region Cieszyna, jego podział, powstania śląskie i dużo innych ciekawych tematów. Okazuje się, że w jednym regionie mogło się dziać bardzo wiele różnorodnych spraw.

Książka z technicznego punktu widzenia jest fenomenalnie napisana. Jest to zbiór dzieł, różnego rodzaju, z różnych okresów. Są to fragmenty pamiętników, gazet, dzienników, książek, które zahaczały lub bezpośrednio opisywały Górny Śląsk, jego historię i kulturę. Ta kombinacja powoduje, że nie można się znudzić czytaniem. Każdy fragment pisany jest przez inną osobę, w innym stylu, w inny sposób, swoim językiem. Możemy zobaczyć jak sławni pisarze polscy obierali Katowice, jak gazety opisywały Bytom czy jak ludzie czuli się po podróży z Lwowa do Gliwic. Podążamy za tymi ludźmi, widzimy obrazy i przyswajamy informacje, które nam chcieli przekazać i zaczynamy jakby oddychać tym samym powietrzem Górnego Śląska. Możemy popatrzeć z różnych perspektyw, z różnych miejsc i stworzyć sobie na tej podstawie swoją wizję tej magicznej i różnorodnej krainy.

Wdzięczny jestem autorom, że wybrali teksty z różnych źródeł, ze różnych kultur (niemieckie, polskie, mieszane). Dzięki temu dało się poczuć tęsknotę części niemieckiej za powrotem na Górny Śląsk, obcość przesiedlonych Polaków z kresów i mieszane uczucia tych, którzy żyli tam z pokolenia na pokolenie od samego początku. Warto przeczytać. Polecam wszystkich mieszkańcom Górnego Śląska, jak i wszystkim, którzy mają z nim cokolwiek wspólnego.

Historią i kulturą Górnego Śląska zacząłem się interesować jakiś czas temu. Tak to u mnie jest, że jak coś jest mi bliskie to często zaczynam poznawać to głębiej i bardziej. Moja narzeczona pochodzi z tego regionu więc zacząłem szukać książek, które przybliżą mi te tereny.

Gdzieś w szkole podstawowej uczono nas wszystkich na temat granic, ich zmian, rozbiorów, II wojny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1170
254

Na półkach:

Książka połknięta(bo nie przeczytana) w ciągu jednej nocy. Przy wielu rozdziałach nie mogłam powstrzymać spadającej na policzek łzy. Głęboka, przenikliwa, zmusza do przemyśleń. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którym bliskie są tematy Śląska, ale i drugiej wojny światowej.

Książka połknięta(bo nie przeczytana) w ciągu jednej nocy. Przy wielu rozdziałach nie mogłam powstrzymać spadającej na policzek łzy. Głęboka, przenikliwa, zmusza do przemyśleń. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którym bliskie są tematy Śląska, ale i drugiej wojny światowej.

Pokaż mimo to

avatar
1013
119

Na półkach: ,

A także czesku i zydowsku, bo jezcze te perspektywy tutaj są przedstawione,tak gwoli uściślenia.

Dla Ślązaków pozycja obowiązkowa, dla Nie-Hanysow, może nie konieczna, ale jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć więcej o naprawdę bujnej historii Śląska i dlaczego region ten jest takim tyglem kulturowym, to pozycja ta będzie idealna.

Bardzo solidny zbiór reportaży, którego dużą zaletą jest przedstawienie pewnych wydarzeń z różnych stron: świetnie to widać na podstawie relacji z oblężenia/obrony Katowic.

Na minus należy zapisać to, że książkę się długo i chwilami ciężko czyta, zwlacza początkowe partie, gdzie język jest jeszcze dość archaiczny. No i fakt, że narrację urwano na 1989 roku. Gdyby był jeszcze choćby krótki rozdział o współczesnosci Śląska, to zbiór byłby moim zdaniem pełniejszy i ciekawszy.

A także czesku i zydowsku, bo jezcze te perspektywy tutaj są przedstawione,tak gwoli uściślenia.

Dla Ślązaków pozycja obowiązkowa, dla Nie-Hanysow, może nie konieczna, ale jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć więcej o naprawdę bujnej historii Śląska i dlaczego region ten jest takim tyglem kulturowym, to pozycja ta będzie idealna.

Bardzo solidny zbiór reportaży, którego dużą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
221
14

Na półkach:

Moja opinia z pewnością nie jest obiektywna. Mieszkam na Śląsku "z dziada pradziada" i wiele spraw poruszanych w tej książce było udziałem mojej rodziny. Podczas czytania sporo mi się rzeczy przypomniało. Wiele też wątków zachęciło do dalszych poszukiwań w literaturze.

Moja opinia z pewnością nie jest obiektywna. Mieszkam na Śląsku "z dziada pradziada" i wiele spraw poruszanych w tej książce było udziałem mojej rodziny. Podczas czytania sporo mi się rzeczy przypomniało. Wiele też wątków zachęciło do dalszych poszukiwań w literaturze.

Pokaż mimo to

avatar
367
138

Na półkach:

Wyraziście i plastycznie odmalowany obraz historii Śląska, choć trudna lektura, bo to właściwie wybór tekstów źródłowych - różne style literacki, różne opisywane czasy i realia.

Wyraziście i plastycznie odmalowany obraz historii Śląska, choć trudna lektura, bo to właściwie wybór tekstów źródłowych - różne style literacki, różne opisywane czasy i realia.

Pokaż mimo to

avatar
2793
228

Na półkach: , ,

Zdecydowanie polecam. Świetne uzupełnienie Czarnego Ogrodu.

Zdecydowanie polecam. Świetne uzupełnienie Czarnego Ogrodu.

Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach: ,

REWELACJA!

REWELACJA!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    203
  • Przeczytane
    66
  • Posiadam
    35
  • Teraz czytam
    12
  • Śląsk
    5
  • Reportaż
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Ebooki
    3
  • Ulubione
    2
  • Reportaże
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia


Podobne książki

Przeczytaj także