Socjaliści z Solidarności w latach 1989-1993

Wydawnictwo: Wydawnictwo Sejmowe
historyczna

Demokratyczny socjalizm jest jednym z najważniejszych nurtów politycznych. W Polsce reprezentowała go przede wszystkim Polska Partia Socjalistyczna. U schyłku PRL próby odrodzenia tej tradycji zaczęli podejmować lewicowo zorientowani działacze demokratycznej opozycji. Odwołano się do wartości i wizji ustrojowych dawnego ruchu socjalistycznego. Okazało się, iż mimo odmienności historycznych epok wiele dylematów demokratycznej lewicy nie uległo zmianie. Do ideowego dziedzictwa demokratycznego socjalizmu w różny sposób nawiązywano po przełomie 1989 roku (PPS, Solidarność Pracy, Ruch Demokratyczno-Społeczny, Unia Pracy), nie udało się jednak współcześnie stworzyć ugrupowania politycznego dorównującego popularnością dawnemu ruchowi socjalistycznemu.

kropek | 2010-12-03
rokicki | 2014-10-20