Życie zaczyna się po setce. Jadwiga właśnie skończyła sto lat i nie zawraca już sobie głowy planowaniem najbliższej przyszłości. W zamian za to żyje do tyłu. Buszuje w pamięci: od szczęśliwego dzieciństwa, spędzonego w czasach niewoli pruskiej w Tucholi, w domu o wyraźnych proniemieckich sympatiach, przez roztańczoną młodość w wolnym kraju, aż po II wojnę światową, która zdecydowanie odmienia jej los i spojrzenie na Niemców.

ewula | 2013-07-03

Lubie czytać takie historie.

Monika | 2014-10-25
Przeczytana: 23 października 2014

„Przebudzenie” to urzekająca historia stuletniej Jadwigi Jastańskiej, cierpiącej na postępującą chorobę Alzheimera. Powieść toczy się na dwóch płaszczyznach – współczesnej i retrospektywnej.

Panią Jadwigę poznajemy w domu opieki, gdzie mocno daje się we znaki prowadzącym go zakonnicom. W osobie syna widzi swego zmarłego brata Leona, a inną staruszkę, mieszkankę tegoż zakładu, bierze za swoją przyjaciółkę z pensji Klarę. I to właśnie spotkanie z nią rusza lawinę wspomnień. Przenosimy się w bardzo odległe czasy. Jest rok 1906, Polska znajduje się pod zaborami – Tuchola, w której urodziła się Jadwiga, pod zaborem pruskim. Jej ojciec, ceniony zdun do tego stopnia sympatyzował z Niemcami, że w domu zakazał mówić po polsku. Jadzia nie znała języka ojczystego, co po odzyskaniu przez Polskę niepodległości mocno odczuła. Do końca pozostał jej twardy niemiecki akcent. Dwa lata spędziła na pensji dla panien, gdzie odebrała porządne, jak na tamte czasy, wychowanie do bycia panią domu....

Stokrotka | 2016-08-04
Przeczytana: 2016 rok

Historia stuletniej Jadwigi, która jest dość upartą osobą. Teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami. Wychowywana przed wojną /skończyła dwa lata pensji dla panien/ na przykładną panią domu jest ulubienicą ojca. Wychodzi za mąż dość późno /jak na tamte czasy/, ale w osobie Aleksego odnajduje prawdziwą miłość. Gdy wybucha wojna, jej dziecko /Paweł/ ma kilka miesięcy. Mąż zostaje zdradzony przez kolegę i rozstrzelany przez Niemców. Jadwiga po trzech latach małżeństwa zostaje skazana na walkę o byt i przetrwanie. Musi przetrwać wojnę, mimo, że życie bez ukochanego nie jest łatwe. I może wtedy coraz bardziej staje się silną i upartą kobietą. Jej syn jest dla niej wszystkim. Powieść raczej smutna. Wspomnienia Jadwigi, powroty do lat młodości, nieraz kłopoty z pamięcią... W zasadzie starałam się zrozumieć główną bohaterkę, bo jej życie nie było usłane różami.
Książka jest nawet ciekawa, ale trochę byłam nią znużona.

książek: 1941
Anna | 2013-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2009

Autorka z wykształcenia jest filologiem, pracowała jako dziennikarka, w tej chwili jest popularną pisarką powieści obyczajowych. Czytałam większość napisanych przez nią tytułów i wszystkie zachwyciły mnie niemalże tak samo!
W tej książce poznajemy wiekową, dosłownie, osobę, której jedynym ciekawym zajęciem może być teraz wspominanie minionych lat. Przypomina sobie chwile z dzieciństwa, które było szczęśliwe, beztroskie, później wiek młodzieńczy, poprzez II wojnę światową, w czasie której jej myślenie, sposób postrzegania Niemców się zmienił... Wcześniej, wychowywana w duchu popierania Niemców, teraz musi się zmierzyć z brutalną rzeczywistością. Jej poglądy się zmieniają, tak samo jak zmianie ulega całe jej dotychczasowe życie. Już nie ma nikogo, kto może ją chronić, kto chciałby to robić, nie będzie żyła w płaszczu ochronnym. Jadwiga nie chce stać się odpowiedzialną, silną kobietą, niestety nikt o zdanie jej nie pyta i nie ma wyboru, musi, po prostu musi "zakasać rękawy" i radzić...

Mońcia_POCZYTAJKA | 2012-02-07
Przeczytana: 01 września 2011

W gruncie rzeczy ciekawa powieść o Jadwidze - dziewczynie, urodzonej w polsko-niemieckiej rodzinie w 1906 roku, dorastającej w Tucholi pod zaborem pruskim. Bohaterka uczy się na pensji dla panien gdzie odbiera odpowiednie do swojego pochodzenia wykształcenie, które od czasów II wojny światowej przestaje wystarczać. Kobiety muszą się przystosować, nauczyć żyć i odnaleźć się w nowej, brutalnej rzeczywistości...

O tym wszystkim, jaki i o dalszych losach bohaterki dowiadujemy się od niej samej, z jej wspomnień. Jest 2006 rok i Jadwiga skończyła już sto lat, a mimo to pamięć minionych czasów jest dla niej wciąż żywa.
Kobieta przebywa w zakładzie opieki, gdzie odwiedza ją ukochany syn - jedyny mężczyzna jej życia.

Szczerze powiem, że podchodziłam do książki dwukrotnie. Ciężko mi się ją czytało, ale z uwagi na poruszane problemy ciekawa byłam dalszego ciągu. Być może jest to wada kompozycji, gdyż w powieści wspomnienia mieszają się z rzeczywistością - podobnie jak to się zdarza u ludzi...

Jaremka | 2015-01-30
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Cóż mogę powiedzieć? Po prostu lubię taką prozę. To jak zaglądanie do albumu ze starymi, czarno-białymi fotografiami i słuchanie opowieści rodzinnych.
Jeżeli ktoś lubi takie wspominki podszyte historią współczesną, można sięgnąć po tę książkę. Mnie wystarczyło kilka wieczorów, by pochłonąć całość.

edyta | 2012-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2012

Ksiązka bardzo mi sie podobała i na pewno jest godna polecenia, natomiast faktem jest, że Pani Matuszkiewicz rozkręca sie powoli. To juz kolejna ksiązka tej autorki i musze przyznac, ża pierwsze kilkanascie a nawet kilkadziesiąt stron to po prostu nuda. Trzeba przez to przebrnąc, aby zaczęło sie cokolwiek dziac.
Ta konkretna ksiązka opowiada piekną historie Pani Jadwigi. Przeżyła obie wojny i tu autorka pokazuje, jak bardzo życie może sie zmienic. Każdy ma marzenia, ideały, jakies wartości, a życie potrafi je boleśnie zweryfikować. Pani Jadwiga ksztalcona na damę, idealną żone i matkę, zostaje cięzko doswadczona przez los, nie poddaje sie, ale niestety to co kiedys było dla niej takie wazne, odeszło na bok, bo trzeba było zrobic wszystko , aby tylko przezyc.
Polecam.

prendetevi | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

Lubię takie historie.
Dobry sposób na udokumentowanie dawnych czasów, wydawało mi się, że przeniosłam się na chwilę w czasy przedwojenne, widziałam oczami wyobraźni letnie, tucholskie słońce, modę tamtych lat, czułam zapach drewna, zapach mebli, który dziś roztacza się w zabytkach i dworkach.
Jeśli towarzyszyły mi takie odczucia, to znaczy, że książka jest dobra. Nie każdy pisarz potrafi tak wpłynąć na wyobraźnię.

Weronika | 2011-07-28
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 04 stycznia 2010

Moja recenzja:

Joanna | 2012-12-02

- tej książki przeczytałam kawałek również, bo inaczej nie da się stwierdzić czy coś jest ciekawe. Nie pamiętam ile to było dokładnie. Nie zniechęciłam się jednak do twórczości do tej autorki i inne książki (recenzje na blogu i w profilu) przeczytałam do końca.