Słowacki prozaik i publicysta żydowskiego pochodzenia. Część swych dzieł opublikował w języku czeskim.
Jest m.in. autorem noweli Sklep przy głównej ulicy (Obchod na korze) wydanej i zekranizowanej w 1965 (wydanie polskie 1993). Film otrzymał w roku 1965 Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
Ton tej noweli jest bardzo charakterystyczny dla literatury czechosłowackiej: niby lekki i żartobliwy, a jednak refleksyjny i zahaczający o poważne tematy. W czasie II WŚ w małym słowackim miasteczku poznajemy niezbyt udane małżeństwo: żona narzeka na nieporadność męża, który nie ma żadnych ambicji ani odłożonego grosza. Spadnie na niego szansa zmiany tego stanu, ale za cenę kolaboracji z władzą, której się brzydzi. Główna część książki to miotanie się mężczyzny między przyzwoitością a konformizmem i strachem przed terrorem. Poznajemy różne postawy wobec nieprzyjaznej rzeczywistości. Nie brak też wątków humorystycznych, które pozornie łagodzą ton, ale w końcowym rozrachunku podkreślają grozę sytuacji. Warto przeczytać choćby po to, żeby poznać inne spojrzenie na czas okupacji (choć to nie do końca poprawne określenie) niż takie dominujące w naszym kraju.
Czasy pierwszych lat drugiej wojny światowej w Czechosłowacji. Gdy wielkimi krokami nadchodzi nowe. Gdy pojawiają się inne wartości. Gdy można stać się aryzatorem i opiekować się Żydem. A zarazem jego majątkiem. Czy stolarz Brtko da się namówić szwagrowi i dołączy do ogólnego trendu? Czy ulegnie presji żony i jej żądaniom? Czy dla sklepu przy głównej ulicy i utargu zmieni swoje poglądy? Książka niewielkich rozmiarów, która w subtelny i jednocześnie przenikliwy sposób ukazuje nam tamte czasy. Autor rysuje przed nami klimat małej miejscowości, nie wiadomo kiedy stajemy się jednym z mieszkańców, którzy z zaskoczeniem obserwują zmiany, spędzają czas w piwiarni. Lektura sprawia, że zaczynamy się zastanawiać, jak byśmy się zachowali. Co byśmy wybrali, własne bezpieczeństwo, czy pomoc innym. Zdecydowanie zachęcam do lektury.