Gówno się pali

9788393212002
proza, humor, Czechy
satyra
Lilith

Gówno się pali to najsłynniejsza, książka Petra Šabacha, aż piętnaście razy wznawiana w Czechach. Na jej podstawie znane filmowe trio Jan Hřebejk - Petr Jarchovský - Ondřej Trojan nakręcili kultowy już w Czechach film Pelíšky (polski tytuł Pod jednym dachem). Autor opisuje tu wrodzone różnice między mężczyznami a kobietami i wszystko, co z tych różnic wynika: nieporozumienia, konflikty,...

Autor opisuje tu wrodzone różnice między mężczyznami a kobietami i wszystko, co z tych różnic wynika: nieporozumienia, konflikty, fascynacja, miłość...
Książka składa się z dwóch opowiadań i jednej noweli, znajdujemy tu masę zabawnych anegdot, typowo czeską ironię, absurdalne sytuacje z czasów minionego reżimu. Gówno się pali to lekka i dowcipna książka, prawdziwa uczta dla każdego miłośnika dobrej zabawy i czeskiego poczucia humoru.

źródło opisu: www.wydawnictwoafera.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoafera.pl

| 2015-04-13
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Jednych śmieszą te trzy opowiadania-to zależy od usposobienia,dla mnie to udana i pełna celnych spostrzeżeń(choć wyrywkowa) charakterystyka Czechosłowackiej Republiki Ludowej.
Pisane z perspektywy małego,a później dojrzewającego chłopca,aż wreszcie dorosłego mężczyzny,pozwalają zauważyć absurdy,ale również 'koloryt' tamtych czasów.
Autor nie żałuje swoim wspominkom czarnego humoru,dotyczącego zarówno ówczesnej władzy i osiągnięciom socjalistycznych uczonych,ale także stosunkom rodzinnym i relacjom damsko-męskim.
Czechofilką nie jestem,ale przeczytałam z przyjemnością.

Robert Frączek | 2012-03-01
Przeczytana: 2013 rok

Ostatnio wszyscy, którzy lubują się w czeskiej literaturze mają się z czego cieszyć. Najpierw świetna seria literacko-filmowa przygotowywana dla Agory przez Mariusza Szczygła, a teraz na rynku pojawia się wydawnictwo, które daje nam szansę przyjrzeć się temu co czytają Czesi w ciągu ostatnich lat. Wydawnictwo Afera na początek przygotowało nam Petra Šabacha. W Czechach znany pisarz i scenarzysta, u nas dotąd kompletnie nie znany. Gówno się pali było co prawda zekranizowane i film jest też znany u nas (zdaje się, że pod tytułem "Pod jednym dachem"), ale książka trafia w ręce polskich czytelników po raz pierwszy.
Ta niegruba pozycja (ładnie wydana w sztywnej oprawie, z przypisami) to tak naprawdę zbiorek opowiadań, dwóch krótkich i jednej dłuższej nowelki. Za co można polubić Sabacha? Jest nieodrodnym synem tej samej kultury, która dała nam na przykład Hrabala. Specyficzny humor, ironia, groteska, a mimo wszystko nie jest to śmiech pusty - zawsze towarzyszy temu jakaś zaduma nad...

Ola | 2011-05-26
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 maja 2011

Z czeską literaturą pewnie jest tak jak z angielskim humorem - po prostu trzeba to lubić. Jeżeli chodzi o tę książkę to nawet najbardziej zatwardziały przeciwnik, tego typu humoru, znajdzie coś dla siebie. Co prawda nie każda anegdota jest tak samo zabawna, ale czasami nie o śmiech tu chodzi. Bo chociaż na wspomnienie o maturze z rosyjskiego czy samobójstwie przez zaczadzenie w elektrycznym piecyku, w dalszym ciągu pojawia się uśmiech to od czasu do czasu potrzeba było trochę się zatrzymać...

I tylko szkoda, ze literatura w wydaniu Petra Sabach jest tak mało dla nas dostępna.

Spodziewałam się nie wiadomo czego właściwie - liczyłam na to, że się będę dobrze bawić podczas lektury. Nie przeczę, dobrze się to czytało, ale trochę się rozczarowałam.
Teksty autora krążą tematycznie wokół zagadnień kontaktów damsko-męskich, różnic między płciami i odwiecznymi konfliktami, których nic nie jest w stanie rozwiązać.
Owszem, pośmiałam się, ba, nawet się zdziwiłam trafnością niektórych spostrzeżeń, ale chyba to nie jest książka dla mnie.
Bardzo za to podobały mi się niektóre scenki wzięte praktycznie z Hrabala - ten absurd, te zbiegi okoliczności! No coś pięknego.
Dłuższa opinia tutaj: https://czechozydek.wordpress.com/2014/10/19/petr-sabach-gowno-sie-pali/

tsantsara | 2014-05-02
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Mam wrażenie, że książka Šabacha szokuje w Polsce trochę niepotrzebnie dość wulgarnym tytułem - myślę, że odstrasza niektórych czytelników... Chyba jednak "hovno hoří" ma u naszych sąsiadów zupełnie inny kaliber, jest bardziej dopuszczalne, oswojone, niż jego dosłowny polski odpowiednik. A to przecież bardzo pogodna książeczka, w której autor uparcie i z charakterystycznym czeskim humorem tropi zauważane od dzieciństwa różnice w podejściu do świata pomiędzy płcią piękną i wstrętną. Bowiem wbrew teoriom o tym, że płeć miałaby być tylko kwestią wyboru, rysują się one wśród chłopców i dziewczynek już od najwcześniejszych lat. Nie jest to na pewno żaden scenariusz filmowy, według którego nakręcono "Pod jednym dachem"! Sytuacje nie wiążą się w jedną historię, jako że poza pierwszymi dwiema opowiastkami, najdłuższa trzecia jest raczej nagromadzeniem i ubraniem w kształt dłuższego opowiadania obserwacji z całego życia, których wspólnym wątkiem jest specyficzna żeńska perspektywa w...

mag | 2013-01-15

Petr Šabach to, podobno, jeden z najpopularniejszych pisarzy w Czechach. Jego książki, podobno, charakteryzuje poczucie humoru i ironiczny dystans do zastanej rzeczywistości.

Nie znałam wcześniej tego autora, choć o książce „Gówno się pali" nie można było nic nie wiedzieć. Kontrowersyjny tytuł bowiem spoglądał na mnie niemal z każdego przystanku miejskiej komunikacji. Sięgnęłam zatem po ten niewielkich rozmiarów zbiorek w ramach czytelniczego postanowienia rozwijania mojej czechofilii.

I to był strzał w dziesiątkę! Dwa obrazki i jedna niewielkich rozmiarów nowelka dostarczyły mi dobrej czytelniczej rozrywki.

Zbiorek otwiera tekst, w którym autor zabiera nas do prowincjonalnej spelunki, gdzie dwóch staruszków zakłada się o to, czy jeden z nich będzie w stanie wytrzymać bez oddychania ponad dwie minuty.

Drugi obrazek opowiada o codziennym życiu rodziny na wsi. Narracja jest prowadzona z perspektywy małej dziewczynki, która, obserwując beztroskie w jej mniemaniu życie swoich...

Krzysztof Mroczko | 2015-02-16

Słyszeliście o tym, że nasz cudowny kraj, Polska Rzeczpospolita Ludowa, była „najweselszym barakiem w obozie”? Jeśli wierzycie w te słowa to znaczy, że zostaliście zmanipulowani propagandą. Po lekturze książki czeskiego pisarza nie będziecie mieli wątpliwości, gdzie było najweselej. Gówno się pali to wspaniały przykład czeskiego absurdalnego humoru, który na dodatek ma tę przewagę nad angielskim, że bardziej trzyma się życia. To wszystko dzieje się tuż obok, to wszystko dzieje się naprawdę.
Petr Šabach napisał książkę fantastyczną. To znaczy ona jest realistyczna, oparta na faktach z życia pisarza wziętych, a jej „fantastyczność” oznacza tutaj jedynie wspaniałość, doskonałość niemal. W krótkich powiastkach z dorastania w komunistycznej Czechosłowacji zawarte jest wszystko to, czego doświadczali także i nasi rodzice. Albo może nie doświadczali, może lubili ten dziwny twór „demokracji z przymiotnikami”, co też przecież nie jest karalne.
Czechosłowacja lat sześćdziesiątych i...

Przyznam, opłacało się czekać tyle czasu na pierwsze tłumaczenie czeskiego bestselleru. Mam tylko nadzieję, że nazwisko Šabacha utrwali się w głowach wydawców tak mocno, jak ma szansę to zrobić u polskich czytelników. Ci bowiem, znudzeni amerykańską popkulturową papką, powinni poszukać odpoczynku w ambitnym humorze, jakiego przedstawicielem jest właśnie autor "Gówno się pali". Śledźmy uważnie poczynania wydawnictw, być może już niedługo dostaniemy kolejną gratkę z południa.

Cyfranek | 2011-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2011

O ile uwazam, ze jestem milosnikiem czeskiej literatury, o tyle ta ksiazka mnie nie zachwycila. Tematyka (roznice dwoch swiatow: dorastajacych dziewczat i chlopcow) jak i forma (poszarpane wspomnienia) nie przypadly mi do gustu.

Rafał Niemczyk | 2012-04-16
Przeczytana: 18 marca 2012

"Na rozgrzewkę dostajemy krótkie opowiadanko „Zakład”, z akcją umiejscowioną w osiedlowej czeskiej spelunce, niczym nie różniącej się wystrojem i przytłaczającą alkoholową aurą od naszych narodowych osiedlowych knajp (sam mam takie trzy w promieniu kilometra od domu). Przyglądamy się tutaj zmaganiom dwóch „starych koni” w konkurencji dość popularnej wśród krnąbrnych chłopców: rywalizację we „wstrzymywaniu oddechu na czas”. Graliście? Ja grałem, Sabach też pewnie grał.

W tym miejscu pisarz punktuje po raz pierwszy, ponieważ o ile w kategoriach mentalnych czeski naród różni się od naszego jak butonierka od betoniarki, o tyle realia, o których prażanin pisze ze swobodą i humorem, są przystające do naszych jak kąty podzielone dwusieczną przez wzorowego ucznia w zeszycie do matematyki (nie mógłby to być jednak mój zeszyt, Sabach zapewnia w wywiadzie, że również nie jego, ponieważ daleko mu było do dobrego ucznia).

Pierwsza dziewczyna jest dla wszystkich Słowian odwiecznym problemem,...

Pochwała małych i zabawnych

Jego książki zdają się pasować do naszych oczekiwań. Są nieduże, taki sympatyczny rozmiar, mają dość zabawne okładki (może nie jakiś szczyt estetycznego artyzmu, ale ponoć syn mu je projektował i rzeczywiście, mają w sobie coś takiego… domowego), tytuły sugestywne i zabawne, a czasem wręcz szarżujące (jak choćby Gówno się pali).