Wyzwanie czytelnicze LC

Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
Borne, The Strange Bird
Mariusz

„Jestem osobą czy bronią”, pyta Zrodzony w obliczu śmierci. „Jesteś osobą”, odpowiada Rachel. „Ale jak każda osoba, możesz być także bronią”. W Zrodzonym, nowej imponującej powieści Jeffa VanderMeera, autora uznanej trylogii Southern Reach, młoda kobieta imieniem Rachel żyje jako poszukiwaczka w zrujnowanym, niebezpiecznym mieście w niedalekiej przyszłości. Miasto jest pełne porzuconych...

„Jestem osobą czy bronią”, pyta Zrodzony w obliczu śmierci.
W Zrodzonym, nowej imponującej powieści Jeffa VanderMeera, autora uznanej trylogii Southern Reach, młoda kobieta imieniem Rachel żyje jako poszukiwaczka w zrujnowanym, niebezpiecznym mieście w niedalekiej przyszłości. Miasto jest pełne porzuconych biotechnologicznych wytworów Firmy – organizacji, która obecnie jest w rozsypce – i nękane nieprzewidywalnymi atakami olbrzymiego niedźwiedzia. Z jednej ze swoich wypraw Rachel przynosi Zrodzonego, który jest małą zieloną bryłką – rośliną czy zwierzęciem? – ale cechuje go dziwna charyzma. Rachel coraz bardziej przywiązuje się do Zrodzonego i otacza go opieką, na którą nie może sobie pozwolić. Taka słabość zagraża jej niepewnemu bytowi, irytuje jej partnera, Wicka, oraz zaburza – być może na zawsze – delikatną równowagę panującą w bezlitosnym mieście. A jednak Rachel, mimo że nie rozumie, czym albo kim jest Zrodzony, nie potrafi z niego zrezygnować, chociaż on stale rośnie i się zmienia… „Urodził się, ale to ja go zrodziłam”.

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

Matylda Saresta | 2018-10-13

Uwielbiam serię Southern Reach - jest to jedna z lepszych serii tego gatunku.
W przypadku Zrodzonego... nie jest tak intensywnie. Jest inaczej. Ale równie świetnie.
Nie chcąc spojlerować, napiszę tylko, że ta powieść nawiązuje nieco do SR ideologią - miałam wrażenie, że jest to opowieść "z drugiej strony" właśnie.
Rewelacyjna narracja. Spokojna. Klimat post apo z innego świata.
Pomysł rewelacyjny. Czytamy o człowieczeństwie. O przyjaźni. O miłości. O pragnieniu. O przetrwaniu. O lojalności. O eksperymencie. O potworach. O alternatywnej rzeczywistości.
Opowiadanie, które kończy tą historię, wiele wyjaśnia i zmusza do refleksji, które nasuwają się po przeczytaniu serii SR.

Polecam!

KenGoKang | 2018-11-19
Przeczytana: listopad 2018

Po raz pierwszy zetknęłam się z serią Uczta Wyobraźni za sprawą "Wurta" Jeffa Noona. Przygoda była na tyle obiecująca i udana, że od tamtej pory na mej półce zagościło kilkadziesiąt książek nie tylko z tego cyklu, lecz również z MAG-owych Artefaktów. "Zrodzony" bardzo przypomina mi klimatem moją pierwszą lekturę - przenosi ona czytelnika do świata powstałego z narkotycznych omamów. Ponura to wizja, a jednocześnie niesamowicie wciągająca!

Książka Jeffa VanderMera wrzuca nas w sam środek postapokaliptycznej, przerażającej krainy. Skażone środowisko, biotechnologicznie zmodyfikowane potwory siejące grozę wśród niedobitków ludzkości oraz Firma, która niegdyś przyczyniła się do katastrofy. A w samym środku strasznego uniwersum śledzimy losy młodej kobiety, odnajdującej i przygarniającej dziwne stworzenie - Zrodzonego.

Wizja, powstała w umyśle pisarza, przypomina mi jako żywo dziwaczne obrazy, jakie wyszły spod pędzla surrealistów. Ponury to świat, lecz pełen różnych barw i odcieni. Na...

Tomasz | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Surrealistyczna postapokalipsa oparta na głębi targanych sprzecznościami bohaterów i niebanalnych relacjach między nimi. Czyta się świetnie, jednak poziom odrealnienia będzie odrzucający dla części czytelników.

książek: 2009
milla | 2019-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2019

„Zrodzony” Jeffa VanderMeera to wyśmienita powieść z pogranicza fantastyki-naukowej i literatury postapokaliptycznej, doprawiona solidną dawką wątków psychologiczno-egzystencjalnych. Amerykański pisarz zabiera czytelników w pełną tajemnic podróż do bezimiennego, zniszczonego miasta przyszłości, w którym o przetrwanie walczą poszukiwaczka Rachel, jej partner - naukowiec Wick - oraz dziwna, biotechnologiczna istota, którą główna bohaterka znalazła podczas jednej ze swych miejskich wypraw – tytułowy Zrodzony. Nie łatwo było mi wgryźć się w tę powolnie rozwijającą się historię, ale każda kolejna przeczytana przez mnie strona przekonywała mnie, że mam do czynienia z niebanalny, wartościowym tytułem, którego lekturę z pełnym przekonaniem mogę określić wyborną ucztą wyobraźni. „Zrodzony” Jeffa VanderMeera to wyśmienita powieść z pogranicza fantastyki-naukowej i literatury postapokaliptycznej, doprawiona solidną dawką wątków psychologiczno-egzystencjalnych. Amerykański pisarz zabiera...

Anna833 | 2018-11-16
Przeczytana: 13 listopada 2018

Jak dla mnie jednak nieco zbyt psychodeliczna, żeby dać więcej gwiazdek - chociaż gdybym lubiła ten klimat, to dałabym wyższą ocenę. Przejmująco smutna i niepokojąca...

MontgomeryR | 2019-01-14
Jogurt | 2019-01-13