Zrodzony

Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
Borne, The Strange Bird
Mariusz

„Jestem osobą czy bronią”, pyta Zrodzony w obliczu śmierci. „Jesteś osobą”, odpowiada Rachel. „Ale jak każda osoba, możesz być także bronią”. W Zrodzonym, nowej imponującej powieści Jeffa VanderMeera, autora uznanej trylogii Southern Reach, młoda kobieta imieniem Rachel żyje jako poszukiwaczka w zrujnowanym, niebezpiecznym mieście w niedalekiej przyszłości. Miasto jest pełne porzuconych...

„Jestem osobą czy bronią”, pyta Zrodzony w obliczu śmierci.
W Zrodzonym, nowej imponującej powieści Jeffa VanderMeera, autora uznanej trylogii Southern Reach, młoda kobieta imieniem Rachel żyje jako poszukiwaczka w zrujnowanym, niebezpiecznym mieście w niedalekiej przyszłości. Miasto jest pełne porzuconych biotechnologicznych wytworów Firmy – organizacji, która obecnie jest w rozsypce – i nękane nieprzewidywalnymi atakami olbrzymiego niedźwiedzia. Z jednej ze swoich wypraw Rachel przynosi Zrodzonego, który jest małą zieloną bryłką – rośliną czy zwierzęciem? – ale cechuje go dziwna charyzma. Rachel coraz bardziej przywiązuje się do Zrodzonego i otacza go opieką, na którą nie może sobie pozwolić. Taka słabość zagraża jej niepewnemu bytowi, irytuje jej partnera, Wicka, oraz zaburza – być może na zawsze – delikatną równowagę panującą w bezlitosnym mieście. A jednak Rachel, mimo że nie rozumie, czym albo kim jest Zrodzony, nie potrafi z niego zrezygnować, chociaż on stale rośnie i się zmienia… „Urodził się, ale to ja go zrodziłam”.

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

Matylda Saresta | 2018-10-13

Uwielbiam serię Southern Reach - jest to jedna z lepszych serii tego gatunku.
W przypadku Zrodzonego... nie jest tak intensywnie. Jest inaczej. Ale równie świetnie.
Nie chcąc spojlerować, napiszę tylko, że ta powieść nawiązuje nieco do SR ideologią - miałam wrażenie, że jest to opowieść "z drugiej strony" właśnie.
Rewelacyjna narracja. Spokojna. Klimat post apo z innego świata.
Pomysł rewelacyjny. Czytamy o człowieczeństwie. O przyjaźni. O miłości. O pragnieniu. O przetrwaniu. O lojalności. O eksperymencie. O potworach. O alternatywnej rzeczywistości.
Opowiadanie, które kończy tą historię, wiele wyjaśnia i zmusza do refleksji, które nasuwają się po przeczytaniu serii SR.

Polecam!

Tomasz | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Surrealistyczna postapokalipsa oparta na głębi targanych sprzecznościami bohaterów i niebanalnych relacjach między nimi. Czyta się świetnie, jednak poziom odrealnienia będzie odrzucający dla części czytelników.

Dizzy | 2018-11-05
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam <3