Skrzydła nocy

2017-05-26
2017-05-26
1969-01-01
Krzysztof Sokołowski
inwazja obcych literatura amerykańska ludzkość podróż science fiction wizja przyszłości
Inne

Okładka książki The Beast with 7 Tails | The Wreck of the Asteroid Laurence Manning, Robert Silverberg
The Beast with... Laurence Manning, R...
Okładka książki Złoty wiek SF 11 Clyde Brown, Philip José Farmer, Daniel F. Galouye, Randall Garrett, James Gunn, Keith Laumer, Murray Leinster, Robert Silverberg
Złoty wiek SF 11 Clyde Brown, Philip...

Krótkie, ale skłaniające do namysłu.

Krótkie, ale skłaniające do namysłu.

Nie za długa powieść złożona z trzech dłuższych opowiadań, która może nie zachwyca, ale zamiast tego daje sporo do myślenia.

Na pewno należą się autorowi brawa za koncept i mroczną wizję przyszłości ludzkości. Na szczęście pisarz nie odkrywa kart zbyt wcześnie, dzięki czemu możemy snuć liczne przypuszczenia na temat losów Ziemi, a kiedy już wiemy, co się wydarzyło, napięcie nie pryska jak bańka mydlana, co myślę, jest zdecydowanie na plus.

Bohaterowie nie zachwycają głębią, a akcja nie jest jakaś mega wciągająca. Po prostu snujemy się razem z bohaterem po świecie przyszłości i poznajemy znajome lub nie jego zakątki, przy okazji mając czas na pewne przemyślenia.

Fajny przerywnik i naprawdę intrygująca i oryginalna wizja przyszłości. Ciekawie jest też zgadywać, co autor aktualnie przedstawia, bo pozmieniane lekko nazwy geograficzne mogą nieco zmącić początkowy spokój.

Niesamowicie nostalgiczna, smutna i niepokojąca wizja świata. Dziękuję wydawnictwu MAG, iż wydała w Polsce te nowele w całości. Jak do tej pory miałem okazję czytać tylko pierwszą historię. Takie swoiste postapo. Proszę zacząć od wstępu Autora - czyta się jak prawdziwy thriller :-).

Stosunkowo krótka, ale ciekawa powieść z intrygującymi bohaterami. Główne postacie są charakterystyczne, wyraziste, a same wydarzenia, choć rozgrywają się wolno i zostały rozciągnięte w czasie są interesujące.
Trochę zabrakło mi tu większej głębi, w myśl zasady pokazywania pewnych rzeczy zamiast ich dosadnego opisywania.
Polecam.

Polecam.

toczy się w powolnym tempie i podoba mi się taka narracja, niby przyszłość ale tak napisana po ludzku, z perspektywy osoby zwyczajnej.
Słuchałam, i niestety sposób czytania lektora mnie nie porwał

Słuchałam, i niestety sposób czytania lektora mnie nie porwał

To była przyjemna lektura. Spokojnie śledziłem podróż głównego bohatera. Podobało mi się takie brdune sci fi, na upadłej planecie, podobał mi się pomysł na oś fabuły wokół trzech miast. Podobały mi się również losy ludzkości czy to dziejące się w trakcie fabuły czy te opisane retrospektywnie w środkowej części Skrzydeł.
Ogółem polecam, jeśli ktoś lubi krótkie, niespiesznie płynące utwory.

Ogółem polecam, jeśli ktoś lubi krótkie, niespiesznie...

Silverberg zeznaje w przedmowie, że zaczął powieść na szybko, starając się zarobić jakieś pieniądze po pożarze domu. No, jeśli to jest powieść pisana na kolanie, to czapki z głów. Może on lepiej pisze pod presją, nie wiem. Wiem, że powieść ma ręce i nogi, świat przedstawiony wciągający, pomysł ciekawy, stara szkoła SF się kłania. Być może miejscami powierzchowne, zmiany rytmu dość gwałtowne, ale co z tego, kiedy czytało się dobrze, a i zabawa z odczytywaniem nieskomplikowanej symboliki całkiem niezła. A nawet, przy całej rozrywkowej naturze powieści, udało się przemycić kilka refleksji na temat kondycji ludzkości.

Mam słabość do SF z tamtego okresu, więc mogę być nieobiektywny. To kolejna pozycja, która pokazuje, że można dobrze wprowadzić mistycyzm do wydawałoby się błahej opowiastki.
Autor myślą, mową i uczynkiem bohatera wskazuje na pewien metafizyczny aspekt ludzkiej egzystencji. Przeznaczenie, nieuchronność wydarzeń, które mają doprowadzić ludzkość do odkupienia. Mieszanina blisko i dalekowschodniej duchowości jest tu wplątana w klasyczne SF.
Początek jest tendencyjny, ale ciekawie podsumowany w opisie Drugiego Cyklu, ukazujący niezmienną naturę człowieka tj. pychę i arogancję. Jest również ostrzeżeniem do czego może doprowadzić tzw. rozwój cywilizacyjny oparty na modyfikowaniu genów, ingerencji w środowisko naturalne planety i nadmiernej technologizacji świata.
Jednak to co najlepsze w tej książce rozpoczyna się mniej więcej w drugiej połowie.
Kwintesencją ziemskiej religii Trzeciego Cyklu jest Wola i kontemplacja nad nią poprzez technikę dotykania kryształów. Podążanie za nią i wiara w zwyciężenie cielesności, pewnego rodzaju transcendencja wyprowadza historię na wyższy poziom.
Warto przeczytać do końca, bo rozwiązanie historii jest nieco inne od obecnie tworzonych depresyjnych i antyutopijnych wizji świata.

Pozycja adresowana chyba dla młodego czytelnika, który w sci-fi szuka nie tyle przygód ile możliwości swobodnego rozwiązywania współczesnych dylematów pod maską przyszłości.Tyle, że autor ma skłonność to zbyt jednoznacznych i wyraźnych odpowiedzi. Sam świat stworzony przez Silverberga nie jest porywający, na każdym kroku mamy odniesienia do historii ludzkości tyle , że z odrobiną magii i fantastyki. Skojarzenia i metafory są zbyt nachalne i proste. A i styl pisania pozostawia wiele do życzenia. Niezbyt oryginalne jest też rozwiązanie tematu uwolnienia od najeźdźców. Jedynym wątkiem, który pozostanie mi w pamięci jest postać głównego bohatera - jego słabości, uleganie silnym osobowościom, wikłanie się w w czyjeś historie i próba radzenia sobie z poczuciem lojalności i podejmowaniem trudnych decyzji.

Bardzo pozytywnie się zaskoczyłem. Książka może nie porywa, a narracja jest dosyć mozolna, ale jest w tym świecie coś bardzo interesującego. Podróż, którą przebywa główny bohater również była dosyć angażująca, pomimo braku prawie jakiejkolwiek akcji, chociaż ja bardzo lubię motyw drogi, więc nie każdy pewnie podejdzie do tego aż tak entuzjastycznie. Silverberg również całkiem nieźle pisze. Ani przez moment nie czułem jakichkolwiek braków warsztatowych autora, co ostatnio coraz częściej mi się zdarza.

• Artefakty
  • Science Fiction