Skrzydła nocy

Nominacja w plebiscycie 2017
Robert Silverberg Wydawnictwo: Mag Seria: Artefakty fantastyka, fantasy, science fiction
Nightwings
Data 1. wydania:
1969-01-01
Krzysztof Sokołowski
Mag
inwazja obcych literatura amerykańska ludzkość podróż science fiction wizja przyszłości
Nightwings
fantastyka, fantasy, science fiction
Krzysztof Sokołowski
Artefakty
Inne

Książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, jakiego od niej oczekiwałem. Muszę szczerze przyznać, że często brnąłem przez gęste i częściowo nieodgadnione dla mnie wywody głównego bohatera. Jednak oceniając obiektywnie, właśnie o tym jest ta opowieść - w opisie czytamy "liryczna opowieść o pielgrzymce starego, beznadziejnie zakochanego, obciążonego poczuciem winy...

7,5/10

Pięknie napisane, chociaż nieco mniej wybitne dziecko w rodzinie Artefaktów.
Delikatna - chociaż nie pozbawiona przemocy, efemeryczna - chociaż niby mocno osadzona w rzeczywistości, pełna odczuwanej podświadomie tęsknoty i emocji. Dobra, ale nie rewelacyjna.

Znakomita powieść, choć niewielkich rozmiarów, niesie w sobie tyle treści co niejeden wielotomowy cykl. Robert Silverberg "Skrzydłami nocy" przypomniał mi dlaczego uwielbiam literaturę science – fiction i za co ją cenię.
W swojej powieści amerykański autor zaprasza nas do umierającego świata. Ziemia zniszczona, pogrążona w cywilizacyjnym upadku nie potrafi powrócić do ery...

Na półkach: , , , , ,

Tym, co decyduje o wartości "Skrzydeł nocy", jest przede wszystkim jej liryczny, nieco oniryczny klimat. Przyznać muszę, że lubię pozycje science fiction, które przenoszą nas w odległą przyszłość, a jednocześnie czerpią pełnymi garściami z przeszłości. Tak, jakby przyszłość nieuchronnie łączyła się z regresem, powrotem do wieków, kiedy to wiara dominowała nad rozumem. I,...

Nie jestem pewien, czy tak samo odebrałbym i ocenił tę książkę, gdyby nie przedmowa autora, w której opowiada historię jej powstania.
Upadek Ziemi, zemsta obcych, nieciekawa przyszłość ludzkości. Nostalgiczna podróż Strażnika, który traci sens swojego istnienia. Czy warto szukać nowego? Ma to swój urok. Minęły dekady od napisania tej historii, nagrody za nie przykrył już...

Nietypowa fantastyka jak dla mnie. Cała fabuła snuje się wolno gdzie dodatkowym utrudnieniem w odbiorze u mnie był "świat" jako taki. Niby bliski naszemu a jednak dzięki obcym zupełnie inny.

Po przerwie wróciłem do lektur. Chwilę Silverberg czekał na swoją kolej, ale się doczekał.
I na wstępie mnie zachwycił. Magiczny, niezrozumiały świat stanowiący mieszankę fantasy i science fiction od razu skojarzył mi się z tak bardzo przeze mnie ukochanym Planescape: Torment, czy też Torment: Tides of Numenera. Przez pierwsze opowiadanie wsiąkałem.
Drugie pozwoliło mi...

„Skrzydła nocy” przeniosły mnie w inny wymiar świata. A jednak…i w tym wymiarze miłość ma niezwykłą moc, która potrafi „przenosić góry”. Czytając książkę Roberta Silverberga nie mogłam się od niej oderwać. Szybowanie w kosmosie za pomocą niezwykłej koncentracji umysłu, realia życia ludzi w czasach przedstawionych przez autora i Avuela – delikatna, piękna istota, która...

Pierwsza część w świetny sposób zobrazowała świat opisany w tej książce, druga historię, a trzecia pomogła zrozumieć o co tak naprawdę chodzi. Świetnie się czytało. Na pewno książka była motorem dla wyobraźni niektórych dzieł literackich czy nawet samych gier komputerowych dla późniejszych twórców. Na plus.

Dyskusje

• Artefakty
  • Fantastyka
  • 2018
  • Science Fiction
  • 2017
  • 2020
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Skrzydła nocy