Koło Kwintowe

Wydawnictwo: W.A.B.

zimowa noc, wieś niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Na skutek gwałtownej śnieżycy ludzie podróżujący trasą krajową numer 8 zostają zmuszeni do postoju. Sztab kryzysowy przygotowuje dla nich nocleg w wiejskiej szkole, a miejscowa ludność dostarcza śpiwory, posiłki i napoje.Koło kwintowe to w muzyce zbiór wszystkich tonacji durowych i molowych przedstawiony w formie okręgu. Opierając się na tym wzorze, Szymon Bogacz stworzył cykl dwudziesty sześciu opowiadań, z których każde opisuje noc w szkole i wydarzenia, które ją poprzedziły, z innej perspektywy i w innej tonacji. Matka i córka, córka i nieżyjący ojciec, żona i kochanka nieżyjącego mężczyzny a więzi łączące bohaterów i narratorów Koła kwintowego tworzą gęstą sieć. Niezwykła sytuacja skłania ludzi do wyznań i rozmów, na które w innych okolicznościach by się nie odważyli.Bogacz pisze o ludzkich uczuciach w sposób niezwykły. W kilku zdaniach wprowadza czytelnika w relacje skomplikowane i intensywne, unika czułostkowości i stereotypu. Udany, dobrze rokujący debiut.

Wojciech Gołębiewski | 2014-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Debiut Bogacza /ur.1976/. Wg Wikipedii:
„Koło kwintowe (krąg kwintowy) – układ pokrewieństwa kwintowego tonacji w systemie dur-moll. Koło kwintowe to zbiór wszystkich tonacji przedstawiany w formie okręgu, na którego obwodzie zaznacza się kolejno (co kwintę czystą) następujące po sobie gamy według zwiększającej się liczby znaków przykluczowych.
W kierunku ruchu wskazówek zegara w każdej następnej gamie przybywa dodatkowo jeden krzyżyk, przy czym tonika gamy (nadająca jednocześnie jej nazwę) jest dominantą gamy wyjściowej.
W kierunku przeciwnym zwiększa się liczbę bemoli, a tonika jest subdominantą gamy wyjściowej.”.

Przekładając z polskiego na nasze, zmiana tonacji - to zmiana FORMY przy zachowaniu stałej treści. W opowieściach Bogacza jest ODWROTNIE: treść się zmienia, a FORMA JEST CONSTANS. I to jest główny mój zarzut.
O co biega ? O niezmienność stylu i słownictwa. Bogaty zbiór osób, z różnych środowisk, o różnym potencjale...

Mariusz Brząkalik | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

Tonacje ludzkiego zagubienia

No i mam kolejny problem. Ciężko wystawić tej książce jednolitą ocenę. Jest tak nierówna i wieloelementowa, że ocenianie cząstkowe nie ma sensu, a wyciąganie średniej może być mocno krzywdzące. Pierwsza część, czyli właściwe „Koło Kwintowe” jest niepozbawioną trafnych obserwacji i inteligentnego pomysłu laurką wystawioną człowiekowi. Poszczególne tonacje są różnorodne, wiarygodne, niepozostawiające czytelnika obojętnym. Owszem, zdarza się autorowi nieco „popłynąć” ale nie wpływa to jakoś drastycznie na odbiór „Koła” jako całości. Może nie jest to wybitna literatura, ale też nie jest książką niskich lotów. Potrafi być zabawna i smutna, ciekawa, intrygująca i mądra. Słowem: Jest Bogato! (Nomen omen).

Niestety „Koło Kwintowe” jak wszystko co dobre, kończy się szybko... Z czym mamy do czynienia dalej? Na pierwszy rzut oka z wymęczonymi pracami szkolnymi, niewyżytego seksualnie nastolatka. Niestety drugi rzut oka wiele z tej obserwacji nie zmienia. Mam...

Zosia | 2014-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2014

Słowo które najlepiej opisuje tę książkę, to intrygująca. Nie jest to powieść "łatwa" ani "trudna", można mieć kłopoty z włożeniem jej do jakiejkolwiek z szuflad. Składa się bowiem z dwóch różnych części, z których o ile jedna tworzy jako-taką spójną całość, o tyle druga - zbiór "opowiadań na zamówienie" jest bardzo oderwana od kontekstu. Opinie na temat debiutu Szymona Bogacza są bardzo różne. Każdy ma inne zdanie, bowiem jak mówi słynne przysłowie: "jednemu spodoba się córka, a drugiemu teściowa".
Książka jest specyficzna i w niektórych momentach co bardziej zakręcony czytelnik może mieć trudności ze zrozumieniem jej sensu. W tym miejscu chciałabym oddać honor autorowi, który potrafił stworzyć niepowtarzalny, a zarazem "codzienny" klimat, gdzie przeplatają się bohaterowie z różnych środowisk, o odmiennym życiorysie i poglądach. Aż dziw bierze, że te wszystkie postaci wyszły spod ręki jednego człowieka, który nadał każdej z nich osobliwy charakter.
Co się tyczy drugiej części,...

skiatos | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Ciekawa koncepcja, kilka niezłych tekstów, ale ogólnie spory niedosyt - nawet biorąc pod uwagę, że to książka debiutanta.

Koksu | 2012-07-18

Bardzo melancholijna, taka na jesienne wieczory. W drugiej części każde opowiadanie jest inne, pomysłowe i niepowtarzalne.

Dortek | 2014-02-06
Przeczytana: 14 lipca 2013

Książka o ludzkich uczuciach napisana w formie 26 opowiadań- zwierzeń ludzi, którzy spotykają się w wiejskiej szkole, by przeczekać śnieżną nawałnicę. Mimo pozornej obcości łączą ich wszystkich specyficzne nici pokrewieństwa i małe zależności. Trochę niełatwa ta książka. Powiedziałabym nawet, ze skomplikowana. Przez to ciekawa, inna, intrygująca. Nie jestem jednak do końca usatysfakcjonowana przekazem. Czegoś mi brakuje. Mimo wszystko polecam.

ani_anka | 2012-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2012

Koło kwintowe mi się podobało. Druga część książki to opowiadania. Nie lubię opowiadań i być może dlatego taka opinia: są nieźle porąbane :).
Czyta się je dobrze ale większość dotyczy stosunków damsko-męskich, wymykających się spod kontroli.

madame_fistashek | 2012-07-08

Książka niezwykła. Melodyjna. Dramatyczna. Smutna. Prawdziwa.

Zuzanna Andrzejczak | 2013-08-16
Przeczytana: sierpień 2013

Pierwsza połowa była dobra. "Opowiadania wybrane" o wiele słabsze. Im dalej w las tym gorzej.

kosterz | 2013-11-16

Do mnie Bogacz trafił, zwłaszcza drugą częścią książki. Literatura niedopowiedzeń to wielkie pole do popisu dla...