Maciej

Opowiadania sześciu autorek i tyluż autorów, zgromadzone w tej książce, można czytać w sposób najprostszy z możliwych: jako pełne dramatyzmu pasjonujące historie, rozgrywające się między ludźmi. Ale i jako opisy nagłych spięć, wybuchów emocji, tłumionych z powodów rodzinnych, psychologicznych, religijnych, kulturowych. Dlaczego? Bo tych ludzi dzieli płeć? Bo jedni są mężczyznami, a drugie kobietami? Łatwo dziś o twierdzącą odpowiedź.
Ale może radykalizm i napięcia w człowieku i w jego języku istnieją ab ovo? Zawsze kochał, tęsknił, cierpiał, nie potrafiąc sięgnąć ideałów, zaspokoić ambicji? Nienawidził i pożądał zemsty za swoją nie swoją nienawiść?
„Zemsta jest kobietą” to nie tylko opowieść o konflikcie płci. To spotkanie. Wrażliwości, sposobów myślenia, stereotypów, klisz, języków. Spotkanie rodzących się indywidualności - w męskim i żeńskim wydaniu.

źródło opisu: Wydawnictwo Janka, 2011

źródło okładki: www.jankawydawnictwo.pl

christi | 2015-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2015

Do przeczytania, ale na pewno nigdy do niej nie wrócę.
Jak to przy każdym zbiorze opowiadań mamy te lepsze, te gorsze i te naprawdę pokraczne. Najbardziej irytował mnie fakt, że przy znacznej części prac, opowiadanie urywało się jakby w połowie. Już, już prawie wpiłam się w całą tą fabułę i trach, ostatnie zdanie.
Ogólnie całkiem nieźle się czytało.
Dla osób nie lubiących scen erotycznych - po pierwszym opowiadaniu praktycznie ich nie ma ;)

scoto | 2014-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 listopada 2014

Z czym wam się kojarzy zemsta? A raczej z kim... Z mężczyzną, z kobietą, z kimś słabszym bądź silniejszym psychicznie i/lub fizycznie? Czy istnieje typ osobowości bardziej skłaniający się ku tej formie wyrównania krzywd? Czym jest sama zemsta? Zawsze jest sprawiedliwa i pochodząca z dobrych przesłanek? Czy to wytwór subiektywnych odczuć skłaniających daną osobę do takich, a nie innych, działań? I co osoba mszcząca się próbuje właściwie osiągnąć - poprzez zemstę szuka sprawiedliwości, rekompensaty czy kryje się za nią coś dużo bardziej prozaicznego? Daniel Koziarski powiązał zemstę z kobietą, ale sama interpretacja czynu miała zależeć już od autorów opowiadań.

Już we wstępie antologii możemy przeczytać iż "chyba nikt, kto choć trochę zna życie oraz kobiecą naturę, nie zaprzeczy, że słaba płeć zdolna jest dzięki sile wewnętrznej i determinacji przezwyciężyć trudności, pokonać demony przeszłości, wybić się na niezależność i zaspokoić potrzebę sprawiedliwości". Cóż, nie...

mamalgosia | 2012-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 24 kwietnia 2012

Nie jestem fanką opowiadań. Lubię wielkie tomiska, które dają mi szansę zaaklimatyzowania się w fabule, czy przywiązania do bohaterów. Dla mnie z książkami jak z pogodą, lubię konsekwencję. Jak rano pada, musi padać cały dzień. Szczególny kłopot z konsekwencją mają antologie opowiadań różnych autorów - poziom i nastrój każdego z nich jest inny.
Antologia, o której teraz piszę jest wynikiem konkursu literackiego. Jego hasłem przewodnim było właśnie "Zemsta jest kobietą". Temat dość oczywisty i banalny, przez co pozwalający na dużą dowolność interpretacyjną. Ale ta jego "łatwość" stanowi też pułapkę, w którą łatwo wpaść niedoświadczonemu pisarzowi. Bardzo łatwo wpaść w patetyczność zdradzonej/porzuconej/oszukanej Pani Zemsty, mszczącej się na niewiernym kochanku. I tu właśnie kilku z autorów poległo.
Poziom opowiadań jest oczywiście bardzo różny. Część z nich zupełnie nie odnosi się do myśli przewodniej konkursu. Kilka z opowiadań mogłyby swobodnie posłużyć na kanwę "pełnowymiarowej"...

| 2012-01-03
Przeczytana: 26 grudnia 2011

Zemsta parytetów

Hasło antologii zemściło się na wydawcy. Najwyżej cztery–pięć opowiadań z dwunastu jest na zadany temat. Reszta ma po prostu kobiety za główne bohaterki, choć i to nie zawsze. Samobój.

Alfabetyczny układ autorów też nie był dobrym pomysłem. Widać, że zabrakło koncepcji na kompozycję całości, a wybrana kolejność spowodowała, że pierwsza część tomu jest znacznie lepsza od drugiej. Więc – im dalej, tym gorzej. Nie pozostawia to dobrego wrażenia.

Także decyzja o równej liczbie autorów obu płci nie wyszła książce na dobre. Opowiadania męskie są en masse lepsze. Oto przykład skutków stosowania doktryny poprawnościowej. Tak mści się parytet.

Właściwie wszyscy autorzy antologii potrafią pisać. Nawet najmłodsi i najmniej doświadczeni osiągnęli przyzwoitą sprawność literacką. Na pewno należy im się plus za czujność. Starają się pisać tak, jak młodzi literaccy celebryci, zbierający pochwały i wzbudzający zachwyty w poczytnych bądź oglądalnych mediach. Chwalebna dbałość o...

Weronika | 2013-06-06
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Moja recenzja:

Agnesscorpio | 2012-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2012

„Zemsta jest kobietą” to antologia opowiadań, wyłonionych w ramach konkursu zorganizowanego przez wydawnictwo Janka. W zbiorze znajdziemy 12 opowiadań, zamierzenie czy nie, zachowany został parytet. Historie miały luźno nawiązywać do tematu głównego i tak też właśnie jest. Swobodne podejście do tematyki szeroko pojętej zemsty dokonywanej przez płeć, zwaną niekiedy słabą. Nie wszędzie zemsta jest głównym tematem, natomiast w różnoraki sposób przedstawione postaci kobiece i owszem.
Poziom poszczególnych opowiadań jest naprawdę różny, w większości są to mało znani autorzy, pojawiają się jednak twórcy, którzy mają już coś w swoim dorobku pisarskim. Całość rozpoczyna opowiadanie Szymona Bogacza „Naga”, które jest opowieścią o dążącej do autodestrukcji Kristin, która dokonując zemsty na ojcu, niszczy siebie samą. Kolejnym opowiadaniem, o którym warto wspomnieć według mnie, jest „Dziennik Julii” Grzegorza Filipa, opowiadający o niedocenianej artystce, która w końcu zostaje doceniona, a...

amelius_xx | 2016-08-25
Qulturasłowa | 2015-06-04