Magdalena

źródło okładki: Wydawnictwo Poznańskie

Dociekliwy_Kotek | 2014-03-17
Przeczytana: marzec 2014

Jest to zdecydowanie najlepszy zbiór skandynawskich baśni, jaki do tej pory przeczytałam - bajek jest w sam raz, a wybrano najbardziej reprezentacyjne i charakterystyczne: są więc i księżniczka na szklanej górze, i książę zaklęty w niedźwiedzia, i młynek na dnie morza, i dykteryjki o mądrych i głupich ludziach.
Ale przede wszystkim te bajki są bardzo zgrabnie napisane. Nie ma dłużyzn, za to rzeczywiście zachowana jest atmosfera i klimat północnych opowiadań bardziej niż w przypadku tomów tłumaczonych przez Roberta Stillera. Tłumaczki wychodzą obronną ręką z mielizn typowego dla baśni trzykrotnego powtarzania czynności.
Godna polecenia.

eR_ | 2016-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Ponure lasy, pełne niebezpiecznych zwierząt, rwące potoki, rojące się od ryb, nieprzebyte i groźne góry, do tego książęta zaklęci, dla odmiany w białe niedźwiedzie,a nie w prozaiczne żaby.Złe czarownice, ogromne trolle, wszystko aż kipi niesamowitością.

W takiej scenerii, rozgrywają się opowieści, z książki, którą mam przed sobą.Zamek Soria Moria.Baśnie norweskie.Nie są to przesłodzone baśnie, w rodzaju Królewny Śnieżki.Wszystkie te postaci, wzięte prosto z mitów i przypowieści, pełne są przewrotności, odwagi, a także odrobinę zwariowane.
Oczywiście, każda z tych klechd, kończy się morałem.Nie są to jednak konkluzje, do których jesteśmy przyzwyczajeni.Absurd, goni absurd, jednak nie są to przestrogi jałowe.Nie ma tu nic w rodzaju"I żyli długo i szczęśliwie",
tylko"A ta narzeczona tak mu się spodobała, że-jak wieść głosi-nigdy więcej żadnej się nie oświadczał."
Oczywiście, mamy tu odpowiednika naszego głupiego Jasia, który swoim sprytem, potrafi wywieść w pole groźne trolle.A stare...

ksiazkoteka | 2015-03-06

Zamek Soria Moria, to książka roku 2010. Przepięknie wydana przez Media Rodzina, ilustrowana przez pierwszą damę polskiej ilustracji – Marię Ekier.

W baśniach znajdziemy królewny, trolle, olbrzymy i tajemnicze zamki, ukryte skarby i smoki.

Bohaterem wielu z baśni jest Askeladen, dobry i zwyczajny chłopiec, który okazuje się mieć wielkie serce i umiejętności. W nagrodę otrzymuje królewnę za żonę i pół królestwa.

Charakterystyczne dla baśni norweskich są trolle – olbrzymie, jednookie, niezdarnie stworzenia.

W tych baśniach znajdziemy wiele podobieństw do znanych nam baśni innych narodów.

Dla Norwegów baśnie norweskie mają wielkie znaczenie, stanowią ważny element ich kultury.

Warto je poznać, poczytać z rodzicami, podyskutować o nich…

Ilustracje Marii Ekier – MISTRZOSTWO.

Więcej na :

| 2011-03-28
Przeczytana: 1987 rok

Cała literatura skandynawska(którą uwielbiam) odstaje w sensie pozytywnym od "resztoeuropejskiej" Tak jest i w przypadku tych Baśni.Nie znajdziemy tu ckliwych historyjek o królewnach i czarownicach.Są to bajki przewrotne,rzekłabym nawet,że wariackie,bo takie określenie chyba do nich pasuje.Występują tu też oczywiście postacie z mitów skand.,ale nie tak jak się tego spodziewamy.Bajek jest w zbiorze sporo i czyta się je dosłownie jednym tchem.Pełne dosadnego sarkastycznego humoru,odważne w słowach,a na końcu każdej bajki absurdalny, choć jednocześnie prawdziwy,morał np."kiełbasa jest dobra do jedzenia ,ale w nosie przeszkadza":)Poprawa humoru przy czytaniu tych baśni murowana.

Panartur | 2014-07-06
Na półkach: Przeczytane, Bajki

Mroczne lasy, niedostępne góry, stare zamczyska, fiordy, królowie i królowe, rycerze i księżniczki na szklanej górze, wiedźmy i trolle. Mgła, śnieg, tajemnicze i zdradliwe ścieżki... ale Halvor zawsze da radę! Ta książka jest po prostu fantastyczna! Z początku wydaje się monotonna, pogmatwana i mało "bajkowa". Jednakże po kilkukrotnym przeczytaniu poszczególnych bajek nie można się od niej oderwać. Wraca się do niej i czyta ponownie. Ta książka jest chłodna i szorstka jak szron na skałach, tajemnicza i straszna jak trolle żyjące w ciemnych borach i zarazem gorąca jak oddech renifera.

Alia | 2013-09-04
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane

Jedne z moich ulubionych baśni z dzieciństwa. Mam tą książkę jeszcze po mojej mamie. Do tej pory pamiętam ich część :)

Moderna | 2012-10-10

Piękne baśnie z pięknymi ilustracjami. Swoiste, bo przepełnione północnym wiatrem i surowością, z trollami i tajemnicami puszczy. Ale też bardzo europejskie, zwłaszcza, że Askeladen to znany powszechnie najmłodszy brat, dziewczynka z spódniczce z klepek ma w sobie coś z Kopciuszka, a historia z białym niedźwiedziem trochę przypomina mit o Erosa i Psyche. Znane, ale odrębne. A na koniec kilka przypowiastek z morałemem. Wartościowa i pięknie wydana rzecz!

5000lib | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

[Bardzo krótko bo dziś upał].:)
Ot, właśnie. Czy warto czytać baśnie?
Moja opinia tutaj:

julka | 2013-03-13

Kolejna ulubiona ksiazka z dziecinstwa podarowana przez rodzicow, czytana przez nich a pozniej samodzielnie

Ania | 2017-08-10

Ulubiona książka z baśniami z dzieciństwa. Ilustracje zapadające w pamięć jak żadne inne.