Żółty smok. Baśnie chińskie

Tłumaczenie: Zofia Beszczyńska
Seria: Baśnie Świata
Wydawnictwo: Media Rodzina
Moriana

Chiny kojarzą się współczesnemu Europejczykowi z jedyną widoczną z kosmosu budowlą - chińskim murem, smaczną i zdrową kuchnią, tanimi produktami. Jednak Chiny to oczywiście nie tylko to, ale przede wszystkim najstarsza, licząca prawie pięć tysiącleci cywilizacja, która nie tylko przetrwała dziejowe zawieruchy, ale i wywarła ogromny wpływ na rozwój nauki i kultury. Odzwierciedlenie tej...

Odzwierciedlenie tej historii znaleźć można - jak wszędzie - w ludowej mądrości przekazywanej z ust do ust w baśniach i podaniach. Kultura chińska przechowała wielowiekowe doświadczenie mieszkańców tamtej części świata, będące sumą ludzkiej mądrości, snów i marzeń.

Prezentowane Baśnie chińskie zawierają pełne egzotycznego uroku, choć zarazem uniwersalne i obecne w kulturze światowej przypowieści przybliżające współczesnemu czytelnikowi ten odległy - fizycznie i mentalnie - świat wraz z całym inwentarzem istotnych dla Chińczyków wartości.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2008

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/35/Basnie-chinskie--Zolty-smok

Renax | 2017-05-27
Przeczytana: 26 maja 2017

Staram się raz w miesiącu wysłuchać choć z jeden audiobook. Ostatnio czytałam powieść 'Czerwone dziewczyny' oraz wspomnienia pt. 'Za jeden wiersz', więc pasowały do tego baśnie chińskie w wykonaniu Mariana Opani. Tak też zrobiłam. Wreszcie skończyłam wczoraj.
Każdy naród ma swoje baśnie. I myli się ten, komu się wydaje, że baśnie ograniczają się do Andersena i innych baśni niemieckich. Zresztą, prawdę mówiąc, baśnie niemieckie zawsze wydawały mi się zbyt okrutne. Nie chodzi o to, że to niemieckie, a nie np. belgijskie, ale że okrutne. Natomiast karmiono mnie w domu baśniami polskimi, takimi o robotnych sierotkach, o kwiecie paproci itd. Baśnie rosyjskie są też specyficzne, bo ten Lis Przechera jest bardzo rosyjski. Baśnie czeskie czytaliście? Są śmieszne, jak Szwejk. Jako dziecię czytałam tez taki kwartalnik 'Skarb Malucha' i były tam baśnie z 'różnych stron świata'. To z nich dowiadywałam się o tym, że wyobraźnia autorów jest nieograniczona. Te baśnie azjatyckie albo...

"Żółty smok" to zbiór siedemnastu chińskich baśni, których motywem przewodnim jest walka dobra ze złem. Każda z baśni niesie ze sobą mądre przesłanie, a na pierwszy plan wysuwają się w nich takie cechy charakteru jak dobroć, chęć do poświęceń, odwaga, męstwo czy też skromność, które popłacają; i ich przeciwieństwa: zło, próżnosć, pycha, zazdrość, które zostają ukarane.

Owych baśni wysłuchałam w postaci audiobooka w fajnej, ciekawej interpretacji Mariana Opani.
Jak to ze zbiorami często bywa, tak i tu zdarzyły się takie baśnie, które przypadły mi do gustu bardziej i takie, podobały mi się w mniejszym stopniu, aczkolwiek tych drugich było mniej.

Polecam.jako miłą odskocznię od codziennych spraw.

Ida_wrześniowa | 2017-11-26
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 listopada 2017

Wspaniały zbiór baśni chińskich w interpretacji Mariana Opani. W moim w domu od kilku lat. Córki uwielbiały ich słuchać w dzieciństwie. Czas jednak szybko leci i usłyszałam, że już do nich nie wrócą. Przed definitywnym rozstaniem chciałam przesłuchać ich jeszcze raz. Po raz kolejny spotkać się z mądrością ludzi Orientu. Jakże dla nas inną, a jakże nam tożsamą. Bo i tu znajdziemy mądrych maluczkich; pysznych i napompowanych w swej głupocie jak balony; poszukujących miłości, dobroci i mądrości oraz tych, którzy za nic te wartości mają. Przekaz zawsze ten sam-żyj w zgodzie ze sobą. Bądź dobry dla innych, a Miłość i Dobro zwyciężą. Niemiej jednak słuchając ich miałam nieodparte wrażenie, że w życiu nie jest tak, że jak popełnimy błędy wychowawcze nie poniesiemy konsekwencji. Najmłodszy w rodzinie nie równa się najmądrzejszy i najlepszy, że niestety Miłość i Dobro w realnym życiu są na przegranej pozycji. Ale to tylko moja refleksja. Baśniowa jest taka, że to co dobre, a co za tym...

Abee | 2018-07-12
Na półkach: 2018, Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 12 lipca 2018

Audiobook. Niestety jakiś mdły. Te baśnie chińskie jakoś mało pociągające. I mimo mojej bardzo dużej sympatii dla Pana Opani, to słuchanie tego wykonania po prostu mnie rozbiło. Nie podobało mi się.

eR_ | 2016-02-17
Przeczytana: 15 lutego 2016

Baśnie, to pełne zaczarowanych stworzeń, zaklętych księżniczek, złowrogich magów, złośliwych skrzatów, krwiożerczych smoków opowieści, które okraszone zawsze morałem, jakąś przestrogą, bawią, a jednocześnie uczą.Niezależnie od rejonu w którym, taka baśń powstała, dobro zawsze zwycięża, a zło zostaje ukarane.

Baśnie chińskie, które, właśnie mam przed sobą, to przede wszystkim czarodziejskie opowiadania, rozgrywające się w egzotycznej krainie, kojarzonej przez większość z monumentalnej budowli, jaką jest Chiński Mur.
Smoki, są tu na porządku dziennym, a ludzie życzliwi i chętni do pomocy.Oczywiście i tu czarne charaktery występują.

Wszystko można zarzucić tym klechdom, jednak na pewno nie to, że są płytkie czy jednowymiarowe.To wielowarstwowe bajki, każda z przesłaniem i morałem.Polecam wszystkim.

książek: 1909
foolosophy | 2012-05-05
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 05 maja 2012

Chiny nie od zawsze były potęgą. Historia tego państwa trwa już prawie pięć tysięcy lat, a dopiero teraz kraj ten wysunął się do rangi światowego formatu. Wcześniej, w biegu czasu i zawieruch dziejowych, ludzie przekazywali z ust do ust baśnie, pełne morału, tradycji i wierzeń, będących inspiracją i podstawą życiową milionowego społeczeństwa. To właśnie ta tradycja wywarła tak ogromny wpływ na naukę i kulturę. "Baśnie chińskie" są zbiorem opowieści, dzięki którym możemy poznać obawy, mentalność i wierzenia chińskiego narodu.

Każdy kolejny audiobook uświadamia mi, że, podobnie jak z papierowymi wersjami, tak i tu może coś się nie spodobać: a to historia, a to lektor. Niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego lektora, aby potrafił zaczarować, zainteresować i bawić, aby te minut mijały niezauważalnie. Z tym świetnie poradził sobie Marian Opania, który intonując głosy, bawiąc się interpretacja i niezwykłe ciekawie opowiadając stworzył baśnie żywe, inspirujące i pouczające.

W...

Ervisha | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

Żółty smok - to zbiór 21 baśni, które zabiorą nas do dawnych Chin w których poznamy: mędrców, mieszczan, bogatych możnowładców mających po kilka żon a także cały świat chińskiej demonologii, ze smokami na czele.

Opowieści są przeróżne: dłuższe, krótsze, bardziej ciekawe i te mniej interesujące - we wszystkich spotkamy się z kulturą chińską. To nie tylko smoki i demony ale również obce nam dalekowschodnie rytuały, symbole, tradycja a także przepiękna przyroda.
Niektóre z nich opisują tradycje i zwyczaje jakie panowały w Chinach np. festiwal piszczałek. Inne są po prostu baśniami - do opowiadania w których ciężko jest doszukać się morału, całej tej mądrości chińskiej ani też opisu jakiejś tradycji.

Jeśli chodzi o ilustracje umieszczone w książce, to mam do nich mieszane uczucia. Część z nich przypomina chińskie ryciny, które oddają klimat opisywanych opowieści i przywołują na myśl Chiny sprzed wieków. Jednak trafiły się również takie, które w moim odczuciu były zbyt pstrokate,...

Ramon | 2012-03-04
Przeczytana: 01 marca 2012

Nie przekonuję mnie te (niby chińskie ryciny) ilustracje, nie podoba mi się kwadratowy format książki i jej ceglastość, ale treść bardzo fajna. Poza nielicznymi wyjątkami te bajki mają morał, jest w nich inteligencja i mądrość, także nie żałujemy czasu spędzonego na lekturze.

Dorota Lewandowicz | 2012-06-12
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci