Żółty smok. Baśnie chińskie

Tłumaczenie: Zofia Beszczyńska
Seria: Baśnie Świata
Wydawnictwo: Media Rodzina
Moriana

Chiny kojarzą się współczesnemu Europejczykowi z jedyną widoczną z kosmosu budowlą - chińskim murem, smaczną i zdrową kuchnią, tanimi produktami. Jednak Chiny to oczywiście nie tylko to, ale przede wszystkim najstarsza, licząca prawie pięć tysiącleci cywilizacja, która nie tylko przetrwała dziejowe zawieruchy, ale i wywarła ogromny wpływ na rozwój nauki i kultury. Odzwierciedlenie tej...

Odzwierciedlenie tej historii znaleźć można - jak wszędzie - w ludowej mądrości przekazywanej z ust do ust w baśniach i podaniach. Kultura chińska przechowała wielowiekowe doświadczenie mieszkańców tamtej części świata, będące sumą ludzkiej mądrości, snów i marzeń.

Prezentowane Baśnie chińskie zawierają pełne egzotycznego uroku, choć zarazem uniwersalne i obecne w kulturze światowej przypowieści przybliżające współczesnemu czytelnikowi ten odległy - fizycznie i mentalnie - świat wraz z całym inwentarzem istotnych dla Chińczyków wartości.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2008

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/35/Basnie-chinskie--Zolty-smok

eR_ | 2016-02-17
Przeczytana: 15 lutego 2016

Baśnie, to pełne zaczarowanych stworzeń, zaklętych księżniczek, złowrogich magów, złośliwych skrzatów, krwiożerczych smoków opowieści, które okraszone zawsze morałem, jakąś przestrogą, bawią, a jednocześnie uczą.Niezależnie od rejonu w którym, taka baśń powstała, dobro zawsze zwycięża, a zło zostaje ukarane.

Baśnie chińskie, które, właśnie mam przed sobą, to przede wszystkim czarodziejskie opowiadania, rozgrywające się w egzotycznej krainie, kojarzonej przez większość z monumentalnej budowli, jaką jest Chiński Mur.
Smoki, są tu na porządku dziennym, a ludzie życzliwi i chętni do pomocy.Oczywiście i tu czarne charaktery występują.

Wszystko można zarzucić tym klechdom, jednak na pewno nie to, że są płytkie czy jednowymiarowe.To wielowarstwowe bajki, każda z przesłaniem i morałem.Polecam wszystkim.

książek: 1903
foolosophy | 2012-05-05
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 05 maja 2012

Chiny nie od zawsze były potęgą. Historia tego państwa trwa już prawie pięć tysięcy lat, a dopiero teraz kraj ten wysunął się do rangi światowego formatu. Wcześniej, w biegu czasu i zawieruch dziejowych, ludzie przekazywali z ust do ust baśnie, pełne morału, tradycji i wierzeń, będących inspiracją i podstawą życiową milionowego społeczeństwa. To właśnie ta tradycja wywarła tak ogromny wpływ na naukę i kulturę. "Baśnie chińskie" są zbiorem opowieści, dzięki którym możemy poznać obawy, mentalność i wierzenia chińskiego narodu.

Każdy kolejny audiobook uświadamia mi, że, podobnie jak z papierowymi wersjami, tak i tu może coś się nie spodobać: a to historia, a to lektor. Niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego lektora, aby potrafił zaczarować, zainteresować i bawić, aby te minut mijały niezauważalnie. Z tym świetnie poradził sobie Marian Opania, który intonując głosy, bawiąc się interpretacja i niezwykłe ciekawie opowiadając stworzył baśnie żywe, inspirujące i pouczające.

W...

Ramon | 2012-03-04
Przeczytana: 01 marca 2012

Nie przekonuję mnie te (niby chińskie ryciny) ilustracje, nie podoba mi się kwadratowy format książki i jej ceglastość, ale treść bardzo fajna. Poza nielicznymi wyjątkami te bajki mają morał, jest w nich inteligencja i mądrość, także nie żałujemy czasu spędzonego na lekturze.

dodawi | 2012-06-12
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci