Żółty smok. Baśnie chińskie

Okładka książki Żółty smok. Baśnie chińskie praca zbiorowa
Okładka książki Żółty smok. Baśnie chińskie
praca zbiorowa Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Baśnie Świata literatura dziecięca
literatura dziecięca
Baśnie Świata
Media Rodzina
2008-01-01
2008-01-01
Zofia Beszczyńska
baśnie chińskie Chiny baśnie świata Azja baśnie azjatyckie

Książka do szybkiego relaksu podczas czytania, mimo sporej objętości można na spokojnie przejść przez nią w jeden wieczór. Same baśnie są bardzo ciekawe, a dodatkową zachętą przy czytaniu jest to, jak książka została wydana – przepiękne ilustracje zdecydowanie uprzyjemniają lekturę.

To kolejna z książek z serii baśnie świata, którą przeczytałam. Wszystkie, jak dotąd charakteryzują się pięknymi ilustracjami, zachowaniem lokalnego tła, oraz tym że opowiadania są raczej krótkie. Ja, jako osoba dorosła, czytam je kiedy mam wolne pół godziny i chcę odprężyć umysł czymś niezbyt skomplikowanym i wizualnie pięknym.

Jeżeli chodzi o same opowieści to

- Żółty smok. Baśnie chińskie: jedna z moich ulubionych jeśli chodzi o styl ilustracji, same opowiadania też ciekawe i oryginalne; sporo smoków

- Aisha i wąż. Baśnie arabskie: piękne i bardzo oryginalne ilustracje oraz wspaniale dobrane opowieści, których morał zawsze jest zrozumiały i rozsądny, na pewno jedna z najlepszych w serii

- Sługa lamy, baśnie tybetańskie: znam część tych baśni z innych przekazań i wydają mi się mało tybetańskie; same ilustracje, chociaż nadal piękne, mniej mnie zachwyciły niż w innych tomach

- Złoty ptak, baśnie perskie: to moje ulubione opowiadania, historie które są bardzo uniwersalne, mimo egzotycznych potworów i wezyrów i najpiękniej ilustrowany album

- Cudowna studzienka, baśnie polskie: generalnie opowieści są dosyć proste i nie wymagające, ale niektóre archaizmy mogą być niezrozumiałe dla dzieci, zwłaszcza mniejszych

- Sekret życia, baśnie hinduskie: niektóre opowiadania są nieco brutalne (dla przykładu członkowie rodu zabijają się nawzajem),więc też z małymi dziećmi trzeba uważać

Jeżeli chodzi o same opowieści to

- Żółty...

Od zawsze interesowałam się tradycjami i kulturą innych krajów. Dlatego ta książka była dla mnie :). Potrafi bardzo zaciekawić, baśnie są napisane cudownie, zawsze z morałem, książka pięknie wykonana. no i najważniejsze można dowiedzieć się bardzo dużo o baśniach chińskich :). Czy można chcieć czegoś więcej?
Serdecznie polecam!
P.S
Książka potrafi zaciekawić i malucha i dorosłego ;)

Serdecznie polecam!
P.S
Książka potrafi zaciekawić i malucha i...

"Żółty smok" to zbiór siedemnastu chińskich baśni, których motywem przewodnim jest walka dobra ze złem. Każda z baśni niesie ze sobą mądre przesłanie, a na pierwszy plan wysuwają się w nich takie cechy charakteru jak dobroć, chęć do poświęceń, odwaga, męstwo czy też skromność, które popłacają; i ich przeciwieństwa: zło, próżnosć, pycha, zazdrość, które zostają ukarane.

Owych baśni wysłuchałam w postaci audiobooka w fajnej, ciekawej interpretacji Mariana Opani.
Jak to ze zbiorami często bywa, tak i tu zdarzyły się takie baśnie, które przypadły mi do gustu bardziej i takie, podobały mi się w mniejszym stopniu, aczkolwiek tych drugich było mniej.

Polecam jako miłą odskocznię od codziennych spraw.

Opinia opublikowana na moim blogu:

Audiobook. Niestety jakiś mdły. Te baśnie chińskie jakoś mało pociągające. I mimo mojej bardzo dużej sympatii dla Pana Opani, to słuchanie tego wykonania po prostu mnie rozbiło. Nie podobało mi się.

Wspaniały zbiór baśni chińskich w interpretacji Mariana Opani. W moim w domu od kilku lat. Córki uwielbiały ich słuchać w dzieciństwie. Czas jednak szybko leci i usłyszałam, że już do nich nie wrócą. Przed definitywnym rozstaniem chciałam przesłuchać ich jeszcze raz. Po raz kolejny spotkać się z mądrością ludzi Orientu. Jakże dla nas inną, a jakże nam tożsamą. Bo i tu znajdziemy mądrych maluczkich; pysznych i napompowanych w swej głupocie jak balony; poszukujących miłości, dobroci i mądrości oraz tych, którzy za nic te wartości mają. Przekaz zawsze ten sam-żyj w zgodzie ze sobą. Bądź dobry dla innych, a Miłość i Dobro zwyciężą. Niemiej jednak słuchając ich miałam nieodparte wrażenie, że w życiu nie jest tak, że jak popełnimy błędy wychowawcze nie poniesiemy konsekwencji. Najmłodszy w rodzinie nie równa się najmądrzejszy i najlepszy, że niestety Miłość i Dobro w realnym życiu są na przegranej pozycji. Ale to tylko moja refleksja. Baśniowa jest taka, że to co dobre, a co za tym idzie i piękne, zawsze zwycięża. Więc baśnie pójdą w świat,aby kolejne dzieci uwierzyły,że to prawda.

Żółty smok - to zbiór 21 baśni, które zabiorą nas do dawnych Chin w których poznamy: mędrców, mieszczan, bogatych możnowładców mających po kilka żon a także cały świat chińskiej demonologii, ze smokami na czele.

Opowieści są przeróżne: dłuższe, krótsze, bardziej ciekawe i te mniej interesujące - we wszystkich spotkamy się z kulturą chińską. To nie tylko smoki i demony ale również obce nam dalekowschodnie rytuały, symbole, tradycja a także przepiękna przyroda.
Niektóre z nich opisują tradycje i zwyczaje jakie panowały w Chinach np. festiwal piszczałek. Inne są po prostu baśniami - do opowiadania w których ciężko jest doszukać się morału, całej tej mądrości chińskiej ani też opisu jakiejś tradycji.

Jeśli chodzi o ilustracje umieszczone w książce, to mam do nich mieszane uczucia. Część z nich przypomina chińskie ryciny, które oddają klimat opisywanych opowieści i przywołują na myśl Chiny sprzed wieków. Jednak trafiły się również takie, które w moim odczuciu były zbyt pstrokate, niemalże neonowe i bardziej nasuwały mi na myśl współczesne czasy, co nijak ma się do tradycji i baśni chińskich.Czasem miałam wrażenie jakby tworzyły je dwie inne osoby a nie ta sama artystka. Mimo tego uważam, że graficznie jest w porządku.

Zbiór jest wart uwagi. Dzięki niemu możemy nieco "liznąć" kultury i tradycji cywilizacji chińskiej od nieco innej strony. Poza tym jak to w baśniach bywa, mimo drobnych wyjątków przekazują one prawdy życiowe, które można ustosunkować do każdych czasów - w tym przypadku ludową chińską mądrość.

2029

Baśnie, to pełne zaczarowanych stworzeń, zaklętych księżniczek, złowrogich magów, złośliwych skrzatów, krwiożerczych smoków opowieści, które okraszone zawsze morałem, jakąś przestrogą, bawią, a jednocześnie uczą.Niezależnie od rejonu w którym, taka baśń powstała, dobro zawsze zwycięża, a zło zostaje ukarane.

Baśnie chińskie, które, właśnie mam przed sobą, to przede wszystkim czarodziejskie opowiadania, rozgrywające się w egzotycznej krainie, kojarzonej przez większość z monumentalnej budowli, jaką jest Chiński Mur.
Smoki, są tu na porządku dziennym, a ludzie życzliwi i chętni do pomocy.Oczywiście i tu czarne charaktery występują.

Wszystko można zarzucić tym klechdom, jednak na pewno nie to, że są płytkie czy jednowymiarowe.To wielowarstwowe bajki, każda z przesłaniem i morałem.Polecam wszystkim.

Baśnie chińskie, które, właśnie mam przed sobą, to przede...

Chiny nie od zawsze były potęgą. Historia tego państwa trwa już prawie pięć tysięcy lat, a dopiero teraz kraj ten wysunął się do rangi światowego formatu. Wcześniej, w biegu czasu i zawieruch dziejowych, ludzie przekazywali z ust do ust baśnie, pełne morału, tradycji i wierzeń, będących inspiracją i podstawą życiową milionowego społeczeństwa. To właśnie ta tradycja wywarła tak ogromny wpływ na naukę i kulturę. "Baśnie chińskie" są zbiorem opowieści, dzięki którym możemy poznać obawy, mentalność i wierzenia chińskiego narodu.

Każdy kolejny audiobook uświadamia mi, że, podobnie jak z papierowymi wersjami, tak i tu może coś się nie spodobać: a to historia, a to lektor. Niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego lektora, aby potrafił zaczarować, zainteresować i bawić, aby te minut mijały niezauważalnie. Z tym świetnie poradził sobie Marian Opania, który intonując głosy, bawiąc się interpretacja i niezwykłe ciekawie opowiadając stworzył baśnie żywe, inspirujące i pouczające.

W każdej baśni zawarty jest morał: ten widoczny i ukryty, bo możemy je różnie interpretować. Niektóre tryskają magią, inne dotyczą zwyczajnego życia biedoty, zaś jeszcze inne dotykają mur cesarskiego pałacu. Hołdowana w nich jest odwaga, przywiązanie do rodziców i domu, tradycja, miłość, poświęcenie i mądrość. Docenia się trud i ciężką pracę, nie ma miejsca dla leniwych, markotnych czy podłych ludzi. Każdy bohater zakończy przygodę szczęśliwie, lecz zanim to nastąpi przeważnie odbywa podróż, gdzie, by pokonać przeciwności losu, musi korzystać z honoru i odwagi. Nie braknie tu brawurowych czynów i mądrości, godnej pozazdroszczenia. "Baśnie chińskie" mogą pełnić zarówno funkcję poznawczą i wychowawczą. Nie tylko stykamy się obcą kulturą, również uczymy się, że bycie dobrym człowiekiem popłaca. Historie tutaj zawarte mogą być świetnym przykładem dla dzieci - przez zabawę i barwne historię uczą, jak powinien zachowywać się godny człowiek.

Dzięki świetnemu lektorowi każda historia była niezwykłą przygodą. Z przyjemnością słuchałam nowych przygód o dzielnych prostych ludziach, pomysłowości w najtrudniejszych sytuacjach i zaradności, jaką wykazywali się bohaterowie. Wiele z tych baśni można wyciągnąć, zarówno wniosków, jak i nauk na życie. Polecam!

• Baśnie
  • Chiny