Burza nad Pacyfikiem. Tom 2

Cykl: Burza nad Pacyfikiem (tom 2)
Wydawnictwo: Bellona
historia
Getos

źródło okładki: http://i-ksiazka.pl

Bartek | 2019-10-22

Szkoda że miałem w ręce tylko tom II. Pozycja obowiązkowa dla miłośników II wojny światowej. Co prawda ilość detali i statystyk może odstraszać jednak czyta się bardzo przyjemnie jako literaturę faktu.

Na książkę natknąłem się (w nieco innym wydaniu) w bibliotece szkolnej w gimnazjum. Powiem krótko: tę książkę się pochłania. Autor umiejętnie połączył wspomnienia Japończyków i Amerykanów (a także innych nacji), opracowania i źródła historyczne oraz własne doświadczenia z pobytu w powojennej Japonii. Plastyczne i dynamiczne opisy wydarzeń przeplatają się z fragmentami wspomnień, co kreuje obraz wojny na Pacyfiku widziany zarówno oczyma pojedynczego żołnierza, jak i ten bliższy sztabowcom i historykom. Język jest naprawdę dobry, a załączone mapy pozwalają się łatwo zorientować, jak przebiegało starcie. Nieraz łapałem się na tym, że "kibicowałem" któremuś z okrętów, mając nadzieję, że na jednej z rzeczonych map nie będzie symbolu tonącego okrętu z jego nazwą. Czytałem wszędzie: na korytarzu w szkole, w autobusie, w domu i wszędzie tam, gdzie dało się zabrać tak opasły tom. Na końcu książki znajdują się sylwetki najważniejszych typów okrętów używanych podczas wojny na Pacyfiku. Co...

pietruszka | 2016-02-19
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 19 lutego 2016

Przeczytana, szybko, bo rozdział o Armii Radzieckiej sobie darowałem. Tom II równie wspaniały jak pierwszy. Walki na wyspach Pacyfiku od krwawej Tarawy po Okinawę, starcia o wyspy Salomona, i te opisy bitew szczególnie na morzu Filipińskim i Leyte.

Daniel Taberski | 2014-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2014

Równie dobra, jak część pierwsza. Książka jest tak dobra, że nawet można wybaczyć autorowi pianie nad bohaterstwem Armi Czerwonej przy dobijaniu Japonii :-P