List

Tłumaczenie: Hanna de Broekere
Cykl: Christmas Box Trilogy (tom 3)
Wydawnictwo: Znak Literanova
The Letter
Ag2S

MaryAnne i David przeszli razem niejedno, ale wciąż łączy ich szczere i trwałe uczucie. Małżonkowie mieszkają w urokliwej rezydencji, otoczeni gronem serdecznych przyjaciół. Los jednak wystawia ich na wielką próbę – umiera ich trzyletnia córeczka. Po tym przeżyciu David zaczyna uciekać przed emocjami w pracę. Chociaż jego miłość do MaryAnne jest głęboka, mężczyzna przez lata nie widzi swoich...

Los jednak wystawia ich na wielką próbę – umiera ich trzyletnia córeczka. Po tym przeżyciu David zaczyna uciekać przed emocjami w pracę. Chociaż jego miłość do MaryAnne jest głęboka, mężczyzna przez lata nie widzi swoich błędów – dopiero wyjazd ukochanej i pozostawiony przez nią list otworzą mu oczy i popchną go do wielkich zmian w życiu.

~~
Czy MaryAnne i David odnajdą drogę powrotną do wspólnego szczęścia? Czy Davidowi uda się pogodzić z przeszłością? Czy pomagając innym, mężczyzna zdoła pomóc także sobie?

~
"List" Richarda Paula Evansa to inspirująca historia o nieprzemijającej sile miłości, która wzruszyła miliony czytelników. Opowieść przenosi nas w pełne kontrastów lata trzydzieste ubiegłego wieku, czas wystawnych przyjęć i początków big-bandów, a zarazem upadku wielkich fortun i dotkliwej nędzy.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

książek: 2064
Gosia | 2015-11-20
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 listopada 2015

Z przykrością muszę stwierdzić, ża najnowsze pozycje Richarda Paula Evansa mnie rozczarowują. Zaczęło się to już od "Zegarka z różowego złota".
"List" stanowi kontynuację losów MaryAnne i Davida Parkinów.
To w dalszym ciągu dobra historia obyczajowa, ale niestety tylko dobra.
Opowieść o małżeństwie, które doświadczyło ogromnego nieszczęścia, bo stracili dziecko. To spowodowało, że oddalili się od siebie i pogubili w swoim związku. Pomimo głębokiego uczucia jakim się darzą, nie potrafią znaleźć wspólnego języka. Dopiero rozstanie uświadamia im, co mogą stracić.
Autor zawsze opowiada swoje historie w sposób prosty, choć niebanalny.
O uczuciach i emocjach oraz rzeczach ważnych w życiu człowieka zawsze pisał tak, że trafiały prosto do serca, a jednocześnie wydawało się, że potrafi wyrazić to, co mi czasem przychodziło trudno ubrać w słowa.
Jednak jego ostatnie książki wydają mi się pisane na siłę, nieco infantylne, a na dodatek zawierają spore fragmenty filozoficzno-moralizatorskie...

wiejskifilozof | 2015-10-31

Lubię Evansa.Autor ma lekkie pióro,którym pisze poważne rzeczy.Takie ludzkie,realne.Prawdziwe.Bez upiększania rzeczywistości.
List,to kolejna powieść w dorobku autora,jaką przeczytałem.I niestety,troszkę się rozczarowałem.
Temat,poruszony jest nawet ciekawy.Problemy małżeńskie,rasizm.Kryzys lat 30.
Pewniej teatr.Tylko,że autor w tym wypadku,wszystko tak spłycał.
Nie czułem tej atmosfery.Szkoda,bo autor ma talent.Coś mu,tu nie wyszło.

Madi | 2016-06-02
Na półkach: Obyczajówka, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Powieść ,jak to zwykle u Pana Evansa- DOBRA,przepełniona dobrymi ludźmi,dobrą energią ,ciepłem i miłością ,ale zabrakło w niej większych emocji.
Czytało się dobrze ,ale tak, jak taką zwykłą powieść, bez żadnych
och-ów i ach-ów.
DOBRA-bez REWELACJI.

PaniKa | 2014-11-15

„Prawda jest taka, że w tym życiu przyczyna i skutek często nie są ze sobą powiązane. Zdarza się, że bardzo złe rzeczy przytrafiają się bardzo dobrym ludziom, czasami za to, że postępują właściwie.” * str. 157

Moje pierwsze spotkanie z autorem miało miejsce podczas czytania powieści „Stokrotki w śniegu”. Byłam oczarowana i nie mogłam wyjść z podziwu jak pięknie autor potrafi oddać emocje i uczucia. Po przeczytaniu książki „Papierowe marzenia” i „Obiecaj mi” przepadłam bez reszty.
Richard Paul Evans to istny czarodziej słowa pisanego. Czytając przenosimy się na kartki jego powieści, utożsamiamy się z bohaterami i razem z nimi przeżywamy dane sytuacje. To książki których się nie czyta, je się pochłania w całości. „List” to najnowsza powieść autora, jest to zarazem kontynuacja „Zegarka z różowego złota”. Właściwie była to książka po którą sięgnęłam w ciemno, nawet nie zagłębiając się w opis z tyłu okładki. I cóż mogę rzecz? Dobrze się stało, bo po raz kolejny autor udowodnił że jest...

joaśka | 2015-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Literatura zdecydowanie nie dla mnie. I autor nie dla mnie. Liczba "chlip - chlipów" i "ojej, jak oni się kochają" przypadająca na cm kwadratowy przekracza zdecydowanie mój próg cierpliwości. Cenię sobie wzruszenie i uczucie dwojga ludzi ukazane na kartach książki, ale ukazane w inny sposób. Bardziej subtelnie, innym językiem i mniej ...hm.. łopatologicznie?

Magdalena T | 2015-01-29
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Akcja toczy się w latach trzydziestych ubiegłego wieku, jest to niewątpliwie okres kryzysu jak i rasizmu. Murzyni dla wieli ludzi byli zwykłym motłochem, czymś niezasługującym na uwagę…nawet cmentarze nie były wolne od takiego ubogiego myślenia. Książka Evansa doskonale pokazuje to, co działo się w tamtym okresie. Z jednej strony bogactwo i przepych, a z drugiej walka o przetrwanie i okrucieństwo. Wędrując z Davidem szlakiem przeszłości dostrzegamy ten wspomniany wyżej kontrast. Takie tło znajdziecie w tej książce. A na pierwszy plan wychodzi miłość… Miłość do żony, oddanie, szacunek, którego nie jest wstanie zachwiać nawet najpiękniejsza kobieta. Miłość do dziecka, została tutaj zaprezentowana w dwóch odcieniach… nie zabraknie także wspomnianej już miłości do bliźniego. Całość jest klimatyczna, spokojna, wyważona i melancholijna. Przez ten smutek przebija jednak optymizm, który daje nadzieje na lepsze jutro. Czytając nabieramy wiary w ludzi, mimo tego, że wcześniej szlag mógł...

Aneta Wiola | 2016-08-16

Jeśli ktoś lubi czytać książki bez żadnych szoków itp.to mogę polecić książkę Evans'a, a jeśli chcesz czegoś więcej to trochę się ponudzisz. Muszę przyznać, że rozczarowała mnie ta książka, pod wieloma względami. Ciekawił mnie motyw rasistowski, ale też trochę mnie irytował, może dlatego, że sama miałam ochotę rozedrzeć na strzępy tych imbecyli co to się mieli za pracowników roku. Byłam rozdarta między postacią MaryAnne, a David'a. Dlaczego? Wnerwiła mnie MaryAnne, że odeszła od męża, rozumiałam, że cierpiała, ale postąpiła bardzo samolubnie zostawiając swojego męża, który również cierpiał po utracie dziecka. Dziwiłam się jak osoba ponoć "kochająca" może tak postępować. David mnie ostro zdenerwował, że uganiał się za jakąś lalką, niby kocha MaryAnne i nie może o niej zapomnieć, a jednak chodzi na schadzki z DeDe czy jak jej tam było. Gdyby był taki całkiem święty powiedziałby o wszystkim żonie.Nie polubiłam żadnego z nich, a samego Evans'a uważam że stać na więcej.

Mak | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Po przeczytaniu „Zegarka z różowego złota” wiedziałam, że z chęcią sięgnę po kontynuację tej pięknej powieści, która mnie wprost zachwyciła. Druga część może nie była już taka porywająca, ale z pewnością była wspaniałym dopełnieniem wcześniej poznanej już historii.

Autor skupia się tu przede wszystkim na Davidzie Parkinie, który po odejściu żony próbuje na nowo odbudować swoje życie i naprawić błędy z przeszłości. Wątek w dużej mierze skupia się na poznawaniu swoich korzeni i na osobie Rosalyn King, kobiety, która dążąc za niespełnionymi marzeniami, zapomniała o tym, co w życiu najważniejsze.

Powieść porusza również bardzo trudne kwestie, a mianowicie rasizm i kryzys gospodarczy, który zmienia postrzeganie świata przez ludzi białych.

Bardzo polubiłam wszystkich bohaterów, którzy przewijają się przez fabułę powieści, od głównych bohaterów, po Catherine, Lawrence’a i Sophie, na Dierdre kończąc.

Najbardziej wzruszający znowu okazał się koniec powieści, gdy MaryAnne znajduje...

Anicaf | 2014-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2014

Zawsze z niecierpliwością czekam na nowe książki R.P. Evansa, lecz coraz częściej rozczarowują mnie i tak jest i z tą pozycją.
Historia taka sobie, płytka. Niby jakieś przesłanie jest, ale zbyt mocno wyolbrzymione. Takie czytadło na zimowy wieczór :(

Z nieukrywanym żalem muszę napisać, że kolejne książki R.P. Evansa są coraz gorsze, szkoda, bo uwielbiam tego Pana za jego "Szukając Noel" czy "Obiecaj mi". W jego książkach szukam magii, miłości, wiary :) Jednak kilka ostatnich pozycji jest pisaniem dla samego pisania, ot żeby wydać kolejna książkę.

Zdaję sobie sprawę, że ktoś może inaczej to postrzegać, niemniej jednak moja opinia na dzień dzisiejszy jest negatywna i mocno się zastanowię nim sięgnę po kolejną książkę tego autora.

młoda_pisarka | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

TRAGEDIA MOŻE ZNISZCZYĆ WSZYSTKO... ALE JEŚLI MIŁOŚĆ JĄ PRZETRWA BĘDZIE TO NAJLEPSZE ŚWIADECTWO JEJ WIELKOŚCI...

W powieści "List" czytelnicy ponownie mogą spotkać się z bohaterami innej książki Pana Evansa, a mianowicie z bohaterami "Zegarka z różowego złota".

Mija dokładnie dwadzieścia lat od tragicznych wydarzeń, które zmieniły życie David i MaryAnne Parkinów. Po śmierci Andrei, kilkuletniej córeczki małżeństwo Davida i Mary okryło się cieniem klątwy wywołanej tą tragedią, jak i tym, że swego bólu nie mogli przyćmić kolejnym dzieckiem.

David zamknął się w sobie, otaczając swoje serce tak grubym murem, że zapomniał o tym, że wciąż ma jeszcze żonę, która go kocha. Czy przypomni sobie o tym, gdy przyjdzie mu ją stracić?

Powieść przedstawia długą wędrówkę człowieka od niedoli i bólu po nowe życie, drugie życie, a także pokazuje, że przeszłośc na zawsze należy pozostawić za sobą dając szansę przyszłości. Dodatkowo ukazany w niej został obraz kryzysu gospodarczego, na którego tle...