Dom tęsknot

Wydawnictwo: Agora SA
Piotr Adamczyk, dom, tęsknota
natalia

„Dom tęsknot” to urzekająca opowieść o miłości osadzona w rzeczywistości powojennego Wrocławia. Głównymi bohaterami są nowi lokatorzy poniemieckiej kamienicy – Piotr (syn polskiego repatrianta i Niemki, która postanowiła pozostać we Wrocławiu) oraz Laura (córka repatriantów). Dzieli ich wszystko – nienawiść rodziców, historia, pochodzenie. Ściana, po dwóch stronach której śpią, dzieli najmniej. To tylko sześć centymetrów cegły. Z czasem uczą się przez ścianę widzieć, czuć, wsłuchiwać w swoje oddechy. Mur znika i nie ma go aż do świtu.
Opowieść o dojrzewaniu Piotra i jego wielkiej miłości nanizana jest na historię miasta, nie bez powodu określanego przez Normana Daviesa mikrokosmosem Środkowej Europy.
Pozostali bohaterowie książki, mieszkańcy kamienicy, tworzą niezwykłą panoramę typów charakterystycznych dla powojennego Wrocławia. Wszyscy oni – niemieckie zakonnice, szabrownicy, przodownicy pracy i komunistyczni aparatczykowie – trafili do domu, który należał przed wojną do rodziny Gustava Freytaga, jednego z klasyków niemieckiej literatury. Tuż przed wojną głównym lokatorem domu był wysoki rangą oficer Abwehry, związany z owianym tajemnicą stowarzyszeniem Ahnenerbe. Z rozkazu Himmlera zajmowało się ono m.in. grabieżą dzieł sztuki oraz poszukiwaniem mitycznych relikwii: kielicha Lutra, świętego Graala czy Włóczni Przeznaczenia. Na trop ukrytych przez oficera wskazówek dotyczących miejsca ukrycia kielicha Lutra wpadają powojenni lokatorzy domu. Rozpoczynają własne śledztwo. Dokąd ich doprowadzi?
Uwagę zwraca świetny język, lekkość pióra i niezwykłe poczucie humoru autora a także ciepły i dojrzały ton jego prozy, porównywalnej do pisarstwa Pawła Huellego i Brunona Schulza.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 262

Mityczna kamienica

To powieść domowa, z cegłą i ścianami, z zamurowanymi tajemnicami i skrytkami w podłogach. Wrocławska historia przedwojenna miesza się z wojenną i powojenną, wplątują się w nią skrawki pamięci poszczególnych, wyrazistych bohaterów. „Dom tęsknot” jest obyczajowym obrazem, w którym nie brakuje zbrodniczych opowieści, kryminalnej zagadki i erotycznych fantazji z piersiami sąsiadki z mieszkania poniżej.

Kamienica staje się miejscem przejścia, czymś pomiędzy jednym pokoleniem a drugim. Piotr Adamczyk przedstawia niemiecki dom z kulturą i zapachem, które wsiąkły w ściany i dokonuje eksperymentu wpychania na niemiecki grunt polskiej rodziny. To, co obce i niemieckie, z czasem staje się polskie i zwyczajne, a to, co się nie mieści w polskim pojęciu i akceptacji, pisarz spycha poprzez bohaterów do piwnicznych komór.

Miejsce, w którym mieszkali krewni znanego niemieckiego pisarza Gustava Freytaga, nabiera z czasem mityczności i muzealności, które karmione jest złudną pewnością, że dawno wypędzeni Niemcy kiedyś tu wrócą.

Powieść opisana z perspektywy młodego bohatera, który z infantylnym podejściem demaskuje wszelkie przywary społeczne i odsłania, często nieświadomie i z humorem, to, co czytelne staje się tylko dla dorosłych. Mały bohater żyje w magicznej przestrzeni pełnej strachu, że przyjdą Niemcy i każą im opuścić mieszkanie, bo przecież w środku wszystko do nich należy. Na ścianach wciąż wiszą zdjęcia, w szafach niemieckie sukienki i płaszcze, a w piwnicach przetwory, pewnie zatrute, więc nikt nic nie je.

„Dom tęsknot” jest bardzo treściwy i nie ma w nim zbyt wielu zbytecznych słów. Jest też niesamowicie szczegółowy, czasami zdaje się, że detal wybija się na pierwszy plan i od niego zależy dalszy ciąg opowieści. To poszczególne słowa prowadzą całą akcję. Jednak z czasem kamienica zaczyna trochę nudzić i staje się zbyt ciężka i zbyt przepełniona historią, myślami, rzeczami i ludźmi. Czytelnik ma ochotę wyjść poza mury i odetchnąć od natłoku przeszłości.

Mistycyzmu dodaje motyw tajemniczego kielicha Lutra, który, zdaniem całej rodziny, jest gdzieś bardzo blisko, a może nawet w tej kamienicy. Luteranizm miesza się tutaj z opowieściami o Atlantydzie i magicznym pierścieniu pozostawionym wśród wielu innych rzeczy przez Freytagów.

Dla mnie powieść jednak trochę zbyt duszna i zbyt treściwa. I chociaż ubrana w bogaty język i opleciona niezwykłymi historiami, to jednak za domem tęsknot tęsknić nie będę.

Grzegorz Śmiałek

allison | 2014-09-24
Przeczytana: 23 września 2014

Po "Dom tęsknot" sięgnęłam zachęcona okładkową recenzją. I nie zawiodłam się!
To przepiękna opowieść o mieszkańcach wrocławskiej kamienicy, snuta z perspektywy dziecka, potem młodego mężczyzny, mimo iż narrator jest już dorosłym człowiekiem, który wspomina dawne czasy.
Świat tych wspomnień jest pełen magii, niedopowiedzeń, często niezrozumiałych dla małego chłopca zdarzeń, które próbuje on tłumaczyć sobie na własny użytek, co rodzi wiele humorystycznych sytuacji.

Liryzm przeplata się tu z sytuacyjnym i słownym komizmem, romantyczne sceny sąsiadują z prozaicznymi zdarzeniami, wzniosłe idee - z przyziemnymi potrzebami. Wszystko to razem tworzy niesamowitą mieszankę, która cały czas kojarzyła mi się z prozą Mrożka, Pilcha, Grassa i Chwina (co nie znaczy, że zarzucam autorowi brak własnego stylu, po prostu podczas lektury nasuwały mi się takie, nie inne odczucia).

Dużo znajdziemy tu kontekstów literackich, filozoficznych, malarskich, i historycznych, gdyż to właśnie wielka...

Łokieć_Pana_D | 2016-02-14

Jestem zaskoczony, podbudowany, rozochocony na więcej. Adamczyk zrobił rzecz ciekawą. W mikroskali jednej wrocławskiej kamienicy pokazał paradoksy naszej powojennej historii, o których można by pisać tomy całe. Zrobił to oryginalnie, wcielając się najpierw w dziecko (zyskał tym samym prawo do sądów czystych i nieskażonych), a potem w młodego człowieka (co pozwoliło mu uwolnić się od ograniczeń historyka - faktografa).
Ujął mnie sytuacyjny i słowny humor powieści. Czasem to uśmiech w zamyśleniu, przez który wygląda przenikliwa puenta. Czasem lekki chichot jeno. Też potrzebny. Ujęły mnie poniemieckie upiory grasujące po kamienicy, do których już dołączają upiorki peerelowskie. Ujęły celne obserwacje, włożone w wąską szczelinę między zaangażowaniem a szyderstwem.

| 2015-10-21
Książkowo_czyta | 2014-10-21
Przeczytana: 11 października 2014

Niniejsza powieść jest drugą książką autora, którą miałam przyjemność przeczytać. Po poprzedniej pod nieco przekornym tytułem „Pożądanie mieszka w szafie” tym razem trafia w nasze ręce historia utrzymana w zupełnie innej konwencji i tchnąca całkowicie odmiennym od swojej poprzedniczki klimatem.

Akcja opowieści toczy się w powojennym Wrocławiu, a jej narratorem jest kilkuletni Piotruś, który wraz z rodzicami i siostrą mieszka w poniemieckiej kamienicy pełnej bardzo różnorodnych lokatorów…

Przyglądamy się życiu polsko-niemieckiej rodziny, w której matka ciągle wierzy, że Niemcy zaraz wrócą do swych domów i swojego życia, a konsekwencją niniejszej ufności jest obchodzenie się z pozostawionymi przez nich rzeczami niczym z pewnego rodzaju relikwiami…

Obserwujemy także rodzącą się powoli pierwszą miłość Piotra i Laurki, która jest córką repatriantów. Z racji tego ich uczucie jest z góry wtłoczone w panujące konwenanse oraz panujące wówczas podziały, których widocznym symbolem jest...

Ela | 2015-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 lutego 2015

Uwielbiam powieści, które są tak mocno osadzone w czasie i jakiś realiach, że trudno odróżnić, gdzie kończy się prawda, a zaczyna fikcja literacka. „Dom tęsknot” trochę odleżał na półce czekając na swoją kolej i to był błąd. Trzeba było zostawić wszystkie inne książki i zająć się właśnie nią. Bo jest wyjątkowa.

Piękna, nostalgiczna i poetycka opowieść o dorastaniu i tęsknocie. O czasie, który dla niektórych się zatrzymał. O wierności samemu sobie. Mamy tu powojenny Wrocław, starą kamienicę, w której mieszkają ci, którzy zostali i ci, których przygnały tu wichry historii. Razem z nimi uczestniczymy w transformacjach ustrojowych w Polsce, widzimy jak zmienia się rzeczywistość i jaki ma to wpływ na ludzi. I choć autor często kpi ze swoich bohaterów, traktuje ich z dużą dawką ironii to jednak z pobłażliwą życzliwością – jak dzieci, które mają prawo uczyć się życia po swojemu. Jest też miłość, tajemnica, wątek kryminalny – dla każdego coś, co lubi.

Dobra, ciepła, napisana przepięknym...

książek: 1979

Jestem w takim szoku, że ciężko mi się piszę tę opinię.
Nie sądziłam, że 'Dom tęsknot' okaże się aż tak dobrą powieścią. Spojrzałam na okładkę i tytuł i sądziłam, że to jest jakiś romans. A tu - niespodzianka. Piotr Adamczyk zaskoczył mnie tak pozytywnie, że aż brak mi słów. Historia mieszkańców wrocławskiej kamienicy w czasach PRLu wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć. Chce czytać więcej takich powieści.
Panie Adamczyk, czekam na kolejną Pana powieść:-)

| 2015-04-09

Piotr Adamczyk zasłużył sobie na wysoką notę, mimo że nie wspiął się szczególnie na wysokie literackie szczyty. Jednak jego powieść wyzwala tyle skrajnych emocji, od nieopanowanego śmiechu do tkliwego współczucia, i zawiera tak piękną, ciepłą i sentymentalną opowieść, że oceny są jak najbardziej zasadne.
Za okładką, która kojarzy się raczej z tanim erotykiem, kryje się świat pełen paradoksów, niespełnionych marzeń, tęsknot za złudą, zachwianych tożsamości. Adamczykowi udało się z humorem i lekkością podejść do tematu ciężkiego kalibru - losów Ziem Odzyskanych, bez klękania, patosu i rozdzierania szat. Pokazał to oczami dorastającego i naiwnego dziecka, który ze swadą i rozbrajającą szczerością komentuje ten niezrozumiały świat dorosłych, poplątane losy wypędzonych, zawiłości polityki i gospodarcze cuda socjalizmu.
"Dom tęsknot" okazał się dla mnie świetną powieścią, nie tylko pełną niewymuszonego humoru, ale także cenną ze względu na solidną dawkę historii - od mitycznego kielicha...

mamaKa | 2016-01-24
Na półkach: Przeczytane, Docenione
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Dzięki Autorowi powspominałam odrobinę…..
W mieszkaniu moich dziadków były dwa pokoje. Jeden, zwany „dużym”, stanowił królestwo dorosłych. Drugi pokój – „mały”, był przeznaczony dla wnuków. W pierwszym toczyły się poważne rozmowy. W naszym trwała zabawa. Często skuszeni podniesionymi głosami dorosłych (najczęściej sześciu) nasze dziecięce dyskusje wygasały, do absolutnej ciszy włącznie. To niestety wydawało się dorosłym podejrzane. Czasami słusznie… I następowała zmiana. Rozmowa starszych toczyła się po niemiecku, tak na wszelki wypadek (pełna konspiracja). Latorośl wracała do zabawy. Wir verstehen nicht. Pamiętam wyszywane makatki w kuchni cioci, książki zapisane dziwnymi literami.

Książka pana Piotra Adamczyka przypomniała mi o wielu sytuacjach z tamtych lat. Wojnę i okres powojenny znam z opowiadań Dziadków. Porządek i kindersztubę mam we krwi. Z uwagi na zmianę miejsca zamieszkania i moją rodzinę, koty, powoli doceniam „artystyczny” bałagan w domu ☺.

Książka napisana jest...

boziaczek | 2015-05-31

Trudno mi ocenić tę książkę... Pod względem języka, treści, fabuły, budowania postaci oraz samej historii, która jest bliska każdemu Polakowi ta książka jest niesamowita. Autor kreśli wspaniałą historię życia w powojennej kamienicy wrocławskiej. Zmiany polityczne, społeczne i ludzie tak prawdziwi, zwyczajni. Język jest niezwykle barwny i ciekawy.
Ale... Nużyła mnie niezmiernie ta książka, może to akurat jej specyfika albo styl autora. Szczerze mówiąc to ją wymęczyłam...To nie znaczy, że nie jest to dobra powieść, bo jest, ale może akurat do mnie nie przemówiła.
Ale i tak polecam!

Patrycja Perzyna | 2014-09-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 21 września 2014

Gdyby tak wyglądały/brzmiały, książki do historii, napewno wiele więcej bym wiedziała, bo z taką zachłannością jeszcze nigdy historii nie pochłaniałam.

Niektórzy pisarze mają taki swój styl, że czytając potrafimy go po jednym zdaniu rozpoznać. Taki styl ma Pilch, Dostojewski, Wharton, Kalicińska i pewnie jeszcze kilku i taki swój styl ma też Piotr Adamczyk. Ten styl to.. romantyzm schowany pod "kurteczką" wyluzowanego chłopaka, chłopaka,który udaje że romantyczny jest tylko dlatego że to lubią kobiety i z żadnego innego powodu. A naprawdę romantyczny jest jak cholera! I chyba dlatego tak go już kochamy. Bo kochamy romantycznych mężczyzn tylko nie takich ciapków, co nam tylko w oczy patrzą i slinią smarkami rękawy, tylko takich.. takich, niby to hardych, co niczego się nie boją i z zazdrości pięści do bójki wyciągają.. a później tęsknią i czekają.. bo kochają prawdziwie, noo.. jak Piotruś.. Piotrek.. Piotr. :)

Zadziwiające jest dla mnie także to, jak perfekcyjnie autor wczuł...

Angelus 2015 – lista książek

66 książek pisarzy z Polski i zagranicy zostało zakwalifikowanych do dziesiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali 17 października w Teatrze Muzycznym Capitol.