Dom tęsknot

2014-09-12
2014-09-12
Piotr Adamczyk dom tęsknota

Mityczna kamienica

Okruchy powojennej historii Wrocławia, przedstawione na tle życia mieszkańców poniemieckiej kamienicy, zasiedlonej przez nich po wojnie, a w tym błyskotliwie przedstawiony obraz egzystencji w PRL-u. Doskonały humor, nienachalny żart i inteligentny sarkazm. Z przyjemnością przeczytałam i niejednokrotnie uśmiałam do łez. Warto sięgnąć po lekturę również ze względów poznawczych, gdyż należy mieć świadomość, że mieszkamy na terenach poniemieckich, że nasze miasto stało na wysokim poziomie rozwoju technicznego i architektonicznego, do dziś jeździmy i chodzimy po bruku z tamtych czasów, posiadamy bogactwo przepięknych kamienic i podziemny świat Wrocławia. Ponoć, można było uniknąć wielkiej powodzi 1997, taka moc kryje się w moim mieście ... ale nie znam się na tym, coś gdzieś słyszałam. Jednak łza się w oku kręci, że tak dużo zniszczono, a i dzisiaj słabo nam idzie ratowanie resztek piękna z przeszłości.

Sama w sobie być może dobra, na pewno przesycona nietypowym klimatem, ale ... nie dla mnie. Poczułam znużenie, książka była dla mnie za długa, po prostu nudna. Myślę, że nie jestem właściwym odbiorcą tej książki, ona jest adresowana do osób, które wciąga taki obyczajowy klimat oraz magia Wrocławia i historia Dolnego Śląska.

Bardzo dobra powieść. Z dużą dawką humoru, a jednocześnie z licznymi nawiązaniami do wydarzeń historycznych.

Nietypowa saga rodzinna z Wrocławiem w tle. Świetna powieść.

Nietypowa saga rodzinna z Wrocławiem w tle. Świetna powieść.

Sałatka o smaku kartofli i cebuli, czyli niemiecka matka, polski ojciec, niemieckie miasto, polscy mieszkancy, niemiecka kamienica.

Narrotorem jest sam Piotr, przedstawiciel pierwszego pokolenia urodzonego na ziemiach odzyskanych, we Wrocławiu, który jeszcze przed momentem był Breslau. Jego matka to niemiecka Ślązaczka, która obsesyjnie strzeże dobytku poprzednich mieszkańców kamienicy, a ojciec - polski partyzant.
Wciągająca, momentami odświeżająco zabawna opowieść rodzinna o przenikających się kulturach i mieszających narodowościach. Jest i wątek miłosny, i dorastanie w PRL, i tajemnica ukrytytch skarbów, i neurozy ludzi zaplątanych w wielką historię, i relacje z rodzicami, i dojrzewanie. Są też cudowne historyczne lokalne smaczki. Przede wszystkim są różni mieszkańcy kamienicy - niezwykle barwni, różni, wyraziściz pełni tęsknot i emocji.
Nawet typowa narracja o dorastaniu w Polsce Ludowej i dorosłości w kapitalizmie okazuje się nie być tragicznie oklepana. Całość wciąga i bawi, chociaż pod koniec opowieść nieco traci tempa.

Całość oceniam na mocne 8/10 i potężną, kopiastą porcję kartoffelnsalad. Warto.

Opowieść przedstawiona jest oczami młodego chłopca. Chłopca, który opisuje swoje przeżycia, ale również swojej rodziny, sąsiadów mieszkających w jednej kamiennicy. Wraz z kolejnymi rozdziałami ten młody człowiek dorasta, staje się mężczyzną.
Pozycja ta jest bardzo urokliwa, urzekająca, niesamowicie ciekawa i wciągająca. Owiana nutka tajemnicy. Najprościej mówiąc, ma swój klimat, który jest wręcz niepowtarzalny.
Można w niej znaleźć dużo pięknych, dających do myślenia cytatów.
Książka, która się wyróżnia na tle innych. Ciężko to opisać słowami, jest po prostu inna.
Pozycja warta przeczytania i bardzo mi się spodobała. Gorąco polecam!

Dobra warsztatowo, dopracowana i przemyślana powieść. Powojenny Wrocław widziany z perspektywy mieszkańców jednej kamienicy. Mieszające się tożsamości, poniemieckie tajemnice i historia PRLu, także w detalach codzienności - to wszystko daje barwne i wciągające tło.

Powojenny Wrocław, wspomnienia. Kamienica opuszczona przez Niemców. Mama, szanująca wspomnienia, szanująca ludzi, nie obywateli konkretnego państwa. Magia miejsca, magia wspomnień, magia słów. Pierwsza miłość, zagadka.
Wciągająca, wielopłaszczyznowa lektura. Zachęcająca do refleksji, poszerzająca horyzonty. Pokazująca, że zero jedynkowo ludzi traktować nam nie wolno.
Wyjątkowość poczucia humoru autora, jego wrażliwość - sprawiły, że od lektury nie sposób oderwać się przed zakończeniem całości.
Polecam każdemu, kto ma tendencje do szybkiego wydawania opinii. Podejrzewam, że zmieni zdanie. Albo przynajmniej zada sobie trudu, żeby dotknąć, sprawdzić, obejrzeć z każdej strony.
Gorąco polecam.

Niesamowita książka. Sporo w niej humoru, ale przede wszystkim historia Wrocławia , którą warto poznać. Momnetami wzruszająca i dająca wiele ciekawych przemyśleń. Pięknie napisana.

Super książka, przeniosła mnie do świata niby odległego, ale który Ja pamiętam, czytałam ją z wielkim zafascynowaniem. Momentami rozbawiała, momentami zatrzymywała mnie z moim wspomnieniami. Świetnie napisana. Polecam

• 2015