On

Wydawnictwo: Videograf SA
9788378352068
horror
Łukasz Henel

W trakcie służbowej podróży poznański biznesmen podwozi piękną autostopowiczkę, która wysiadając w okolicy Wilków zostawiła na siedzeniu dziwny naszyjnik. Mężczyzna postanawia oddać zgubę, ale nieznajoma jakby rozpłynęła się w powietrzu. Przedzierając się przez zagajnik, biznesmen trafia na piękny stary pałacyk, wystawiony na sprzedaż. Mimo ostrzeżeń przyjaciela postanawia wyremontować opuszczoną posiadłość, widząc w tym szansę na życiowy interes.

Nie odstrasza go ani mroczna przepowiednia, ani plotki miejscowych. Lawina dziwnych zdarzeń towarzyszących każdej jego wizycie w pałacu i tajemnicze zgony w okolicy przekonują go, że to nie była dobra decyzja... Czy uda się powstrzymać złowrogą siłę?

źródło opisu: Wydawnictwa Videograf S.A., 2013

źródło okładki: www.videograf.pl

filozof | 2018-01-17

Ja bardziej wolę horror typu gore.
Ale,ten miał swój urok.Bo wiecie,ja lubię takie klimaty.
Jak las,zwłaszcza nocą.
A tu to dosłatełem,Henel nawet nawet zgrabnie pisze.
Czułem,wielką radość gdy czytałem tę popwieść,może nie jest straszna.
Tak jak lubię,ale klimat tego lasu był super.

Hana | 2017-08-07
Na półkach: Henel Łukasz, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Tomek ma 36 lat, dobry zawód, majątek i plany biznesowe. W drodze będąc, podwozi piękną dziewczynę o migdałowych, czarnych oczach, która gubi naszyjnik i znika jak Kopciuszek. Tomek nie może jej znaleźć za to ulega urokowi pałacu w lesie i pomimo trupa jednego czy drugiego, kupuje go na hotel….. A w nim straszy oczywiście i giną ludzie. Małe wrażenie robi na policji i na Tomaszu śmierć. Tomek nie ucieka z krzykiem. Tomek wypiera nader skutecznie traumę, potem się boi, trochę walczy…. Jeśli chodzi o straszenie to mamy standard: mrugające światło, brak prądu, skrzypiące schody/drzwi, grobowe wyziewy, przemykające cienie, grzechoczące kości, gasnące świece, burze, pojawiający się nagle ziąb (czasami ze szronem), ślady, znikające przedmioty itd. Zakończenie dobre. Całość też.

| 2014-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2014

Chwilkę mi zajęło zastanowienie się nad oceną książki "On" pana Łukasza Henela.
Niby wszystko jest o.k, ale jednak czegoś mi w tej powieści zabrakło.
Nie wiem, może tej obiecywanej grozy.
Nie, nie jest to zła książka, ale chyba długo pamiętać o niej nie będę;)
Czytelnicy, którzy zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem literatury mogą być zadowoleni.
Mnie, cóż... nie ogarnął obezwładniający strach;)

joaśka | 2014-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Doceniam starania Łukasza Henela i Leszka Filipowicza w roli lektora, aby wywołać u mnie dreszcz grozy. Niestety, ale wyszło na to, że jestem już tak zdegenerowaną jednostką, że nic mnie w tej książce nie wystraszyło ;)
Co gorsza, miejscami się śmiałam i pomyślałam nawet, czy to czasem nie pastisz powieści grozy. Podzielam opinię Czytelnika Tomka (pozdrawiam ;)), że na drodze ku sukcesowi stanął głównie brak logiki i stos nieprawdopodobnych zdarzeń. Po wtóre, również i pan Filipowicz się dołożył: czytał powieść w sposób tak emfatyczny, że moje podejrzenia iż to bardziej komedia niż groza tylko wzrosły :)

Przerażający to w tej powieści stał się wewnętrzny monolog bohatera, a nie świat przedstawiony albo atmosfera. Nawet, gdy kolejny raz mężczyzna przemyka przez las, opowieść nie wywołuje ciarek na plecach, a prędzej zdziwienie, czy to aby nie jakaś kpina. Oprócz znudzenia opisem zaistniałych sytuacji, czasami nawet wywołujących uśmiech, trudno trafić na typowy temu gatunkowi "przestrach". Trudno poczuć to, co winna dostarczyć powieść grozy skoro sytuacja niepokoju jest budowana jedynie w umyśle biznesmena. Od początku, gdy tylko trafił do wsi Wilki i przypadkiem w deszczowa noc zapuścił się w las, odkrywając zrujnowany zarys pałacyku, wzbiera w nim niezdrowe poczucie zagrożenia. Nic się nie dzieje, ale on wyolbrzymia każdy szmer do postaci zgrzytu, a lekki powiew wiatru do huraganu. I na tym jest budowana cała aura opowieści. Ponad trzydziestoletni mężczyzna zachowujący się jak dziesięciolatek, może częściej wywołać irytacje albo śmiech, niż zaniepokojenie.
Początek jako tako, nawet...

Adam | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Mieszkaniec Poznania trzydziestosześcioletni Tomasz Dobrowski właściciel firmy optycznej podróżuje Lexusm w interesach. Mężczyzna podwozi autostopowiczkę, która wysiadając w miejscowości Wilków zostawiła na siedzeniu naszyjnik. Uczciwy biznesmen postanawia oddać nieznajomej zgubę, ale dziewczyna znika w pobliskim lesie. Spacerując wśród drzew trafia na opuszczony pałacyk. Posiadając smykałkę do interesów inwestuje w nieruchomość wystawioną na sprzedaż.
„W pałacu i w jego otoczeniu działo się coś strasznego, a zarazem namacalnego, coś czego nie potrafiłem pojąć”.
Wyremontowany pałac miał służyć jako elegancki ośrodek wypoczynkowy dla elity spragnionej ciszy i bliskości natury. Tymczasem stare uśpione zło, o którym mieszkańcy miejscowości niechętnie mówią znów się obudziło.
Z powieściami Łukasza Henela po raz pierwszy zetknąłem się w ub. roku był to „Demon”. Autor zafascynował mnie swoją opowieścią, sposobem narracji oraz lekkim językiem do tego stopnia, że przeczytałem również...

Rewolwerowiec | 2013-10-17
Przeczytana: 15 października 2013

Współczesna literatura grozy. Jacy pisarze przychodzą na myśl? Stephen King? Graham Masterton? Clive Barker? Klasyka. Może ktoś z rodzimego podwórka? Stefan Darda albo Jarosław Grzędowicz? Wypróbowane nazwiska, wielu fanów i pochlebnych opinii, od czasu do czasu małe rozczarowanie ale tylko chwilowe. A Łukasz Henel? Kojarzycie? Nie? Nadróbcie braki, nie będziecie zawiedzeni.

Książka "On" wpadła w moje ręce dość niespodziewanie, wygrałem ją w konkursie. I to takim dla leniwych, gdzie nic nie trzeba robić. :) Zaintrygowała mnie już wcześniej, przyznaje, ale inwestować w tytuł debiutującego autora o którym nic się nie wie? Nie... Na szczęście "On" trafił w moje ręce a jego lektura była naprawdę miłym zaskoczeniem.

Okładka przywodzi trochę na myśl kieszonkowe horrory z lat dziewięćdziesiątych, krwawe ON automatycznie stawia pytanie - kto? Wystarczy przeczytać żeby poznać odpowiedź. :)

Już pierwsze kartki budzą napięcie, po chwili zostajemy wprowadzeni we właściwą historię. Poznajemy...

Tomek | 2014-08-09
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

„…Celem horroru jest wywołanie u widza klimatu grozy, niepokoju lub obrzydzenia i szoku”… Taką, między innymi znalazłem definicję słowa horror. A co jeśli horror, który akurat znalazł się czytelniku w twych rękach jest śmieszny, a postępowanie jego bohaterów bywa całkowicie nieracjonalne i często pozbawione jakiejkolwiek logiki? Czy w takim wypadku utwór ten dalej można nazwać horrorem? Wydaje się, że tak, gdyż powieść grozy, zatytułowana „On” autorstwa Łukasza Henela posiada spory potencjał i odpowiedni klimat, potrzebny do straszenia żądnych wrażeń potencjalnych czytelników. Niby wystarczy, aby się bać, ale cóż z tego, skoro wywoływane opisywanymi zdarzeniami ciarki i dreszcze zostają za chwilę zastąpione kpiącym uśmiechem, który wywołuje wspomniane wcześniej nielogiczne postępowanie głównego bohatera, poznańskiego biznesmena Tomka? Nie tylko jemu można zarzucić bezmyślne działanie, ale gdybym chciał wdawać się w szczegóły, musiałbym wnikać w fabułę, a tego oczywiście chcę...

Uleczkaa38 | 2013-09-07
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Zawsze, ilekroć przekraczam próg księgarni, kieruję swoje kroki do półki oznaczonej napisem "Horror i powieść grozy", żywiąc głęboką nadzieję, że być może tym razem odnajdę tam premierę autorstwa polskiego pisarza. Zazwyczaj jednak na owej nadziei się kończy, gdyż oprócz kilku już dobrze mi znanych pozycji, pozostałe miejsce na półce zajmują powieści zagranicznych pisarzy. Nie do końca wiem, czym to jest powodowane, wszak skoro w innych krajach książki tego gatunku biją rekordy popularności, to w Polsce zapewne również znalazły by liczne i wierne grono odbiorców. Tym bardziej zatem moje serce się raduje, gdy jednak na księgarnianej półce odnajdę powieść grozy, która wyszła spod pióra polskiego autora. Tak było w przypadku powieści "On", autorstwa Łukasza Henela.

Książka zainteresowała mnie już samą swoją klimatyczną okładką, przedstawiającą nocną, leśną ścieżkę, na końcu której widnieje tajemnicze źródło światła. Owe zainteresowanie pogłębił niezwykle tajemniczy opis wydawcy,...

Isadora | 2013-06-11
Na półkach: Powieść, Przeczytane, Horrory
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Od lat bardzo lubię pełnokrwiste horrory i mroczne thrillery, ostatnio jednak zagustowałam w klasycznych powieściach grozy, zwłaszcza tych osadzonych w rodzimych realiach, o fabule osnutej na motywach ludowych wierzeń i folkloru. Nie tylko z tego powodu, że taka tematyka zaspokaja poniekąd moją etnologiczną pasję, ale głównie dlatego, że wątki nadprzyrodzone zawarte w ludowych opowieściach są przerażająco wiarygodne i prawdopodobne, więc ich siła oddziaływania na wyobraźnię jest tym większa.
Stąd właśnie moje chwilowe rozstanie ze Stephenem Kingiem na rzecz prozy Stefana Dardy. Stąd też moje zainteresowanie najnowszą powieścią Łukasza Henela idealnie wpisującą się w sferę moich fascynacji.

Młody, poznański biznesmen Tomek w czasie podróży służbowej podwozi piękną autostopowiczkę, która zostawia na tylnym siedzeniu jego samochodu stary medalion. Tomek postanawia zwrócić dziewczynie naszyjnik, ale ta znika bez śladu. Zatrzymuje więc samochód i wchodzi w las szukając nieznajomej....