Balsamiarka

Izabela Kawczyńska Wydawnictwo: Videograf literatura piękna
Videograf
2015-04-08
2015-04-08

Okładka książki Topos, nr 4 (113) / 2010 Przemysław Dakowicz, Dariusz Dziurzyński, Jerzy Grupiński, Jerzy Kaczmarek, Krzysztof Karasek, Wojciech Kass, Izabela Kawczyńska, Bartłomiej Kucharski OCD, Wojciech Kudyba, Grzegorz Kwiatkowski, Eda Ostrowska, Redakcja pisma Topos, Michał Stefański
Topos, nr 4 (1... Przemysław Dakowicz...
Okładka książki Na grani. Antologia wierszy łódzkich debiutantów Kacper Bartczak, Konrad Ciok, Justyna Fruzińska, Piotr Gajda, Rafał Gawin, Izabela Kawczyńska, Krzysztof Kleszcz, Robert Miniak, Marciusz Moroń, Monika Mosiewicz, Michał Murowaniecki, Magdalena Nowicka, Przemysław Owczarek
Na grani. Anto... Kacper Bartczak, Ko...

W trumnie

Cóż za rozczarowanie! Piękna okładka, spodziewałam się dzieła na miarę "Pachnidła", albo chociaż przyzwoitego czytadła, ale... tego się nie da czytać.

Śmierć, zgony, nieboszczyki... opisane w żywiołowy sposób.

Śmierć, zgony, nieboszczyki... opisane w żywiołowy sposób.

Szczerze, nie spodziewalam sie, tak dokladnych i fajnych opisow. Dlugo trzeba na to czekac, poczatek wydawal mi sie przydlugawy, ale opis zawodu...jestem pod wrazeniem. Jestem fanka anatomopatologii i antropologii fizycznej wiec opisy roznych faz o ktorych opowiada bohaterka mi nie straszne bo juz je znam, ale opisy na pewno nie beda dla ludzi o slabych zoladkach badz nienawyklych. To nie jest zwykla opowiastka o nietypowym zawodzie, to bardzo dokladne opisy , ktore mnie bardzo pasuja, ale na pewno moga spowodowac odruch wymiotny u innych. Takze opisy gore rozkladu jesli sa dla was nie do przejscia, to ksiazki nie polece, bo nie przejdziecie a poczatek bedzie po prostu nudny.

W prawdzie książkę czyta się dość szybko, jednak pod koniec nie ma ona kompletnie sensu. Przez ostatnie 150 stron autorka porusza się tylko i wyłącznie wokół jednego wątku, niemalże tymi samymi słowami zmieniając nazwy "bohaterów".

Początkowo drażnił mnie mocno infantylny język autorki,jednak druga połowa książki stała się bardziej rzeczowa, krótko mówiąc, w moim guście - szczegółowe opisy sekcji zwłok, praca medyków sądowych i zakładów pogrzebowych.

Odpuściłam po kilkudziesięciu stronach. Mam wrażenie, że autorka na siłę epatuje obrzydliwością podaną w pseudowyrafinowany sposób. Niczego ta książka nie wnosiła - po prostu nie dla mnie 😊

Szczerze mówiąc to nie wiem co napisać o tej książce. Z jednej strony brutalna, obrzydliwa, dotykająca najczarniejszych brudów ludzkiej natury. Dużo brutalnych opisów przez które czasami musiałam przerywać czytanie żeby odetchnąć i złapać dystans. Kilka razy mówiłam że rzucę książkę w kąt ale miała coś w sobie takiego ze mimo wszystko nie mogłam przestać jej czytać. Jednak książki nie ocenię, bo mam za dużo mieszanych uczuć.

Jeżeli masz dystans do siebie i do otaczającego Cię świata, nie dostajesz puchliny wodnej kolan na pokazanie sacrum w niezbyt korzystnym świetle, to możesz czytać :)
Świetny język, dawka czarnego humoru - rewelacja

Świetny język, dawka czarnego humoru - rewelacja

Nie jest to najłatwiejsza książka przez jaką w tym roku przebrnęłam. Nie jest też najlepsza.

A będąc szczerą, nie jest dla mnie nawet dobra.

Doceniam wartość merytoryczną dotyczącą opisu sekcji czy przygotowywania ciał osób zmarłych do pogrzebu. Było to interesujące, choć o niektórych rzeczach, jak np. tego typu wątki dotyczące ciał niemowląt i dzieci, czyta się niewyobrażalnie trudno.

Z drugiej jednak strony, nie sięgam po książki fabularne, by zdobywać nową teoretyczną wiedzę na jakiś temat - a na pewno nie jest to główny powód. Literatura popularno-naukowa, nie mówiąc już o naukowej, byłaby dla tego celu znacznie lepsza. Nie zrozumcie mnie źle, super jeśli autor przemyca ciekawe treści wzbogacając naszą wiedzę, ale jeśli tylko ten element w książce fabularnej jest dobry, to cała książka niestety dobra nie jest.

I tak dzieje się w "Balsamiarce" - moim zdaniem.

Określiłabym ją jako powieść o zabarwieniu kontrowersyjnym - głównie za sprawą tytułowej balsamiarki - dziewczyny młodej, neurotycznej, czasem dziwnej. Niestety część rzeczy, które przeżywa i które z jej perspektywy poznajemy, a dotyczące kwestii wiary i Boga... sprawiły mi niejaki dyskomfort. Nie chcę pisać, że obraziły moje uczucia religijne, to może zbyt mocne. Ale myślę, że niektóre wydarzenia mające miejsce, czy też przemyślenia, nie powinny się pojawić - niezależnie czy to w kontekście chrześcijaństwa, islamu, buddyzmu, wiary w latającego potwora spagetti czy jakichkolwiek innych wierzeń. Pewne rzeczy są po prostu nie na miejscu, wyrażają brak szacunku, kultury i nie chroni tego nawet prawo do artystycznego wyrażania swoich idei.

Przeczytałam do tej pory kilka książek czy treści mogących być uznane za kontrowersyjne, ale powieść jest powieścią, świat przedstawiony to świat przedstawiony i wizja autora nie musi się zbiegać z moim postrzeganiem świata - to zwykle ma również swoją wartość. Są jednak pewne granice i jak dla mnie w tej akurat książce zostały one przekroczone.

Odbiegając od kwestii wiary czy religii, cała fabuła "Balsamiarki" nie za bardzo mnie wciągnęła i nie za bardzo zainteresowała. A dziwne, bo zwykle lubię czytać o nietuzinkowych, lekko dziwnych, neorytycznych postaciach, wplatających w swoją opowieść tak dużo osobistych przemyśleń.

Nie tym razem i myślę, że nie sięgnę więcej po tę autorkę.

A będąc szczerą, nie jest dla mnie nawet dobra.

100 % tego co mam w głowie...
z pewnością jeszcze do niej powrócę.

100 % tego co mam w głowie...
z pewnością jeszcze do niej powrócę.

• 2017
  • E-booki