Saga wyklętych

2013-06-19
2013-01-01
Grzegorz Ostrowski, Joanna Ostrowska
XIV wiek Hiszpania Żydzi miłość ucieczka

Po lekturze "Władcy Barcelony", którą byłam zachwycona, przeczytanie wszystkich pozostałych tytułów autora było już tylko kwestią czasu. Byłam pewna, że "Saga wyklętych" mnie pochłonie i nie da się tak łatwo odłożyć tym bardziej, że tematyka wokół której kręci się fabuła książki, należy do takich moich bardzo ulubionych. Niestety, nie jest to poziom "Władcy Barcelony" i czuję się z tego powodu trochę zawiedziona. Odczuwalny zdaje się tutaj brak napięcia także w momencie najbardziej
zintensyfikowanych w książce wydarzeń w których czytelnik powinien zaciskać piąstki z emocji, a ze mną nie działo się kompletnie nic. Brak tej książce takiej ikry i pazura, która wgniotła by mnie w fotel i spowodowała jakieś chociaż minimalne przejęcie się losami bohaterów a te dostałam dopiero w końcówce, na kilku przedostatnich stronach....wtedy rzeczywście poczułam łzy pod powiekami i zacisk w gardle ale to wcale nie rehabilituje książki w mojej ocenie.

Lektura z ogromnym potencjałem ale niedostatecznie wykorzystanym. Historie opowiedziane w książce fajnie wymyślone i dobrze wpisane w historyczne tło ale niestety słabo opowiedziane z drażniącymi w kilku momentach dialogami. Nie tego się spodziewałam a już napewno nie przekłamań w kilku wątkach historycznych np. tym o zamachu Hitlera co dodatkowo zaniża ocenę tej książki.

Żałuję, bo fajnie się zapowiadała no ale...

"Życie nie jest po to, żeby jedni podporządkowali sobie drugich, żeby dyktowali nawet najbardziej podstawowe prawa, jakimi powinna rządzić się ludzka egzystencja," (str.346)

Jest to piękna, lecz smutna saga o losie Żydów w XIV wieku i w czasie II Wojny Światowej. Naród, który w dziejach historii był narodem przeklętym, doświadczył ogromu zła, krzywdy i niesprawiedliwości. Mimo iż wiedli spokojne życie zawsze znalazł się ktoś, kto chciał doprowadzić do ich unicestwienia. Chcieli żyć w pokoju zgodnie z prawami ich przodków, lecz zawsze spadały na nich cierpienia, nienawiść i chęć ich eliminowania.

"Skazano ich na wieczne bycie narodem przeklętym i tułaczym." (str.235)

Wielu Żydom proponowano zmianę wiary. Jedni się godzili, lecz w zaciszu domowym praktykowali religię przodków. Inni trwali w uporze z narażeniem utraty dobytku i życia.
Bohaterami części czternastowiecznej była rodzina Abranavelów wielki rabin i jego rodzina. Żyli w Toledo, prowadząc swoje interesy, wiodąc dostatnie życie. Jednakże przeszkadzali biskupowi, który był człowiekiem żądnym władzy i jego pragnieniem było dokończenie budowy bazyliki, kosztem wysiedlenia z tych terenów znienawidzonych Żydów. Wynajmuje ludzi, którzy mieli siać ferment, niszczyć Żydów i ich dobytek, co systematycznie czynili.

Żydzi widząc, że atmosfera wokół nich się zagęszcza zaczęli się wbrew prawu zbroić. Codziennie dochodziło do aktów przemocy. Już wtedy Żydzi musieli nosić żółte kółka, przyszyte do ubrań. W końcu dochodzi do pogromu Żydów i życzenie biskupa spełniło się. I tak rozpoczyna się wędrówka narodu żydowskiego do kolejnych miejsc, z których zostawali przepędzeni. Poznajemy ich dramaty, tragedie, miłości i zwyczaje. Było wielu wspaniałych ludzi, którzy pomagali Żydom z narażeniem swojego życia. Śledzimy też losy córki rabina Esther wydanej wbrew jej woli za człowieka, który mimo iż był przykładnym mężem i ojcem w obliczu zagrożenia poświecił rodzinę by bronić religii.

W części współczesnej poznajemy rodzinę która w obliczu narastającego zagrożenia postanowiła się rozdzielić. Rodzice udali się za granicę by tam szukać schronienia, trójka rodzeństwa została w Berlinie by walczyć z nazistowskim wrogiem. Wiele przeszli, w swoim nieszczęściu bycia wyklętą rasą mieli wiele szczęścia. Choć czuli się Niemcami, bo tam się urodzili i wychowali nie potrafili zrozumieć co religia ma do ojczyzny. Mieli wspaniałych przyjaciół, którzy pomagali im z narażeniem życia. Wszystkie wydarzenia, które miały miejsce na przełomie 1938/1939 roku znacząco wpłynęły na losy rodzeństwa.

Autor wykazał się ogromną wiedzą w wielu dziedzinach, za co należy go podziwiać. Zamieścił wiele autentycznych wydarzeń, które miały miejsce w historii, jak Igrzyska Olimpijskie w Berlinie , czy operacja Walkiria. Zamieścił piękne i szczegółowe opisy budowli, majątków, żydowskich zwyczajów i tradycji. Często grał na uczuciach czytelników opisując tragiczne wydarzenia jak i podając przykłady prawdziwej przyjaźni i miłości.

To monumentalna i niezwykle barwna saga , której bohaterami są dwie żydowskie rodziny. Te dwie rodziny dzieli 600 lat, gdyż jedną z nich autor umieszcza w XlV wiecznej Hiszpanii, drugą zaś w nazistowskich Niemczech. W istocie w jednej książce równolegle toczy się zatem opowieść o dwóch rodzinach, dla których przynależność do narodu wybranego staje się prawdziwym przekleństwem . To co bowiem łączy obie rodziny to konieczność zmagania się z prześladowaniami oraz ciągłych ucieczek przed falą nienawiści. Ale tym ciężkim przeżyciom bohaterów powieści towarzyszy też piękna ludzka miłość, przyjaźń i dążenie do szczęścia.
W mojej ocenie to bardzo wartościowa pozycja. Jeśli ktoś lubi powieści pisane w starym , dobrym, po trosze w sienkiewiczowskim stylu to myślę, że się nie zawiedzie. Czytając miałam bowiem wrażenie, iż książka stylistycznie przypomina mi Quo vadis. Widać w tej powieści ogromną wiedzę historyczną autora i ogrom pracy jaką musiał wykonać aby tę powieść uwiarygodnić i umiejscowić historycznie. Dużo z tej pozycji można też wynieść wiedzy o żydowskiej kulturze, obyczajach , ale także przyczynach , które legły u podstaw średniowiecznych pogromów i prześladowań ludności żydowskiej. I jeśli po tych 700 stronach książki żal mi było rozstać się z jej bohaterami , a los ich nie był mi obojętny , to na pewno warto było to tomiszcze przeczytać. Polecam Wam tę sagę . Moim zdaniem to znakomita powieść historyczna ale też świetna rozrywka.

Bardzo dobra pozycja pod względem opowiedzianych faktów z historii (czasem za dużo, a czasem tak ciekawie napisane, że szkoda iż się kończy),a także samej historii młodych ludzi. Najważniejsze jednak i najciekawsze w tej książce to przerażajace niemal identyczne traktowanie Żydów w XI i XX wieku. W końcówce czegoś mi zabrakło, większego powiązania historii, dlatego nie dam max gwiazdek.

W książce pojawia się takie stwierdzenie, że Żydzi są narodem wybranym ale wybranym do cierpienia. I coś w tym jest. Znienawidzeni i prześladowani od czasów pierwszych chrześcijan. Na pewno w przeszłości nie sprzyjały ich wizerunkowi tendencje do izolowania się. Ale nie są żadnym uzasadnieniem krzywd, które wyrządzili Żydom chrześcijanie (Arabowie byli wobec nich dużo bardziej tolerancyjni). W czasach najnowszych zresztą (jak widać na przykładzie Żydów w III Rzeszy) asymilowali się dużo skuteczniej niż dawniej, a i tak im to nie pomogło. Zostali potraktowani jeszcze okrutniej.
"Saga wyklętych" to dobrze napisana i ciekawie skonstruowana książka, oparta na rzetelnej wiedzy historycznej.

Fabuła książki toczy się dwutorowo. Autor opowiada czytelnikom tragiczne losy żydowskich rodzin żyjących w XIV wiecznej Hiszpanii i nazistowskich Niemczech. Mimo upływu wieków nie zmienił się stosunek chrześcijańskich narodów Europy do społeczności żydowskiej. Nieufność wobec obcych, nieznajomość kultury, budząca zawiść przedsiębiorczość i gromadzone bogactwa, prowadziły w średniowieczu do pogromów, a za rządów Hitlera legły u podstaw Holocaustu. Mimo upływu wieków zjawisko antysemityzmu nie zostało wyplenione i niestety nadal funkcjonuje w wielu dzisiejszych społecznościach, co jest smutną puentą książki. Niewątpliwym plusem "Sagi wyklętych" jest ukazanie przez autora postaw Niemców wobec ideologii hitlerowskiej i ich ewoluowania w trakcie II wojny światowej. Powieść czyta się szybko dzięki wartkiej akcji i wyrazistym bohaterom. Polecam.

Genialny pomysł i fenomenalne wykonanie. Książka w głównej mierze skupia się na historii Żydów. Autor w niebanalny sposób pokazuje nam nie tylko świat drugiej wojny światowej - zwraca również uwagę na prześladowania już XIV wiecznej Hiszpanii. Losy są niemal identyczne. Pan Llorens dostarcza nam ogromu wiedzy historycznej - jestem pod wrażeniem. Nie każdy zdaje sobie sprawę z takiego podobieństwa zdarzeń. Historia na nieszczęście zatacza koło. To przykre, ale warto się pochylić nad tym, że tragedia wcale nie zaczyna się na początku dwudziestego wieku, problem dotyczy zamierzchłych czasów.
Dodatkowo książkę charakteryzuje wielowątkowość, każdy bohater jest wyjątkowy, każdy reprezentuje odmienne poglądy określonych środowisk w tamtych czasach.

Książka jest świetna, jednak przeszkadzały mi dwie rzeczy. Po pierwsze,przypisy które znajdują się na końcu książki, jest to bardzo uciążliwe. Po drugie, przeplatająca się historia rodzin w latach średniowiecza z rodzinami żyjącymi w XX wieku. Wolałabym dwie osobne części, gdzie np. najpierw przeczytałabym jedną historię a potem drugą. Koniec końców warto było trochę się pomęczyć, przeczytać tę powieść żebym mogła z czystym sumieniem ją polecić, jest naprawdę świetna.

Fantastyczna opowieść niemal w dwóch częściach przeplatających się na wzajem. XIV wiek w Hiszpanii i II Wojna światowa i łącząca je zagadka.

Świetna

Świetna