Saga wyklętych

Okładka książki Saga wyklętych Chufo Lloréns
Okładka książki Saga wyklętych
Chufo Lloréns Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
704 str. 11 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
La Saga De Los Malditos
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2013-06-19
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
704
Czas czytania
11 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378856887
Tłumacz:
Grzegorz Ostrowski, Joanna Ostrowska
Tagi:
XIV wiek Hiszpania Żydzi miłość ucieczka
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
147 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1289
752

Na półkach:

"Życie nie jest po to, żeby jedni podporządkowali sobie drugich, żeby dyktowali nawet najbardziej podstawowe prawa, jakimi powinna rządzić się ludzka egzystencja," (str.346)

Jest to piękna, lecz smutna saga o losie Żydów w XIV wieku i w czasie II Wojny Światowej. Naród, który w dziejach historii był narodem przeklętym, doświadczył ogromu zła, krzywdy i niesprawiedliwości. Mimo iż wiedli spokojne życie zawsze znalazł się ktoś, kto chciał doprowadzić do ich unicestwienia. Chcieli żyć w pokoju zgodnie z prawami ich przodków, lecz zawsze spadały na nich cierpienia, nienawiść i chęć ich eliminowania.

"Skazano ich na wieczne bycie narodem przeklętym i tułaczym." (str.235)

Wielu Żydom proponowano zmianę wiary. Jedni się godzili, lecz w zaciszu domowym praktykowali religię przodków. Inni trwali w uporze z narażeniem utraty dobytku i życia.
Bohaterami części czternastowiecznej była rodzina Abranavelów wielki rabin i jego rodzina. Żyli w Toledo, prowadząc swoje interesy, wiodąc dostatnie życie. Jednakże przeszkadzali biskupowi, który był człowiekiem żądnym władzy i jego pragnieniem było dokończenie budowy bazyliki, kosztem wysiedlenia z tych terenów znienawidzonych Żydów. Wynajmuje ludzi, którzy mieli siać ferment, niszczyć Żydów i ich dobytek, co systematycznie czynili.

Żydzi widząc, że atmosfera wokół nich się zagęszcza zaczęli się wbrew prawu zbroić. Codziennie dochodziło do aktów przemocy. Już wtedy Żydzi musieli nosić żółte kółka, przyszyte do ubrań. W końcu dochodzi do pogromu Żydów i życzenie biskupa spełniło się. I tak rozpoczyna się wędrówka narodu żydowskiego do kolejnych miejsc, z których zostawali przepędzeni. Poznajemy ich dramaty, tragedie, miłości i zwyczaje. Było wielu wspaniałych ludzi, którzy pomagali Żydom z narażeniem swojego życia. Śledzimy też losy córki rabina Esther wydanej wbrew jej woli za człowieka, który mimo iż był przykładnym mężem i ojcem w obliczu zagrożenia poświecił rodzinę by bronić religii.

W części współczesnej poznajemy rodzinę która w obliczu narastającego zagrożenia postanowiła się rozdzielić. Rodzice udali się za granicę by tam szukać schronienia, trójka rodzeństwa została w Berlinie by walczyć z nazistowskim wrogiem. Wiele przeszli, w swoim nieszczęściu bycia wyklętą rasą mieli wiele szczęścia. Choć czuli się Niemcami, bo tam się urodzili i wychowali nie potrafili zrozumieć co religia ma do ojczyzny. Mieli wspaniałych przyjaciół, którzy pomagali im z narażeniem życia. Wszystkie wydarzenia, które miały miejsce na przełomie 1938/1939 roku znacząco wpłynęły na losy rodzeństwa.

Autor wykazał się ogromną wiedzą w wielu dziedzinach, za co należy go podziwiać. Zamieścił wiele autentycznych wydarzeń, które miały miejsce w historii, jak Igrzyska Olimpijskie w Berlinie , czy operacja Walkiria. Zamieścił piękne i szczegółowe opisy budowli, majątków, żydowskich zwyczajów i tradycji. Często grał na uczuciach czytelników opisując tragiczne wydarzenia jak i podając przykłady prawdziwej przyjaźni i miłości.

"Życie nie jest po to, żeby jedni podporządkowali sobie drugich, żeby dyktowali nawet najbardziej podstawowe prawa, jakimi powinna rządzić się ludzka egzystencja," (str.346)

Jest to piękna, lecz smutna saga o losie Żydów w XIV wieku i w czasie II Wojny Światowej. Naród, który w dziejach historii był narodem przeklętym, doświadczył ogromu zła, krzywdy i niesprawiedliwości....

więcej Pokaż mimo to

avatar
913
2

Na półkach:

Świetna

Świetna

Pokaż mimo to

avatar
438
127

Na półkach: , ,

To monumentalna i niezwykle barwna saga , której bohaterami są dwie żydowskie rodziny. Te dwie rodziny dzieli 600 lat, gdyż jedną z nich autor umieszcza w XlV wiecznej Hiszpanii, drugą zaś w nazistowskich Niemczech. W istocie w jednej książce równolegle toczy się zatem opowieść o dwóch rodzinach, dla których przynależność do narodu wybranego staje się prawdziwym przekleństwem . To co bowiem łączy obie rodziny to konieczność zmagania się z prześladowaniami oraz ciągłych ucieczek przed falą nienawiści. Ale tym ciężkim przeżyciom bohaterów powieści towarzyszy też piękna ludzka miłość, przyjaźń i dążenie do szczęścia.
W mojej ocenie to bardzo wartościowa pozycja. Jeśli ktoś lubi powieści pisane w starym , dobrym, po trosze w sienkiewiczowskim stylu to myślę, że się nie zawiedzie. Czytając miałam bowiem wrażenie, iż książka stylistycznie przypomina mi Quo vadis. Widać w tej powieści ogromną wiedzę historyczną autora i ogrom pracy jaką musiał wykonać aby tę powieść uwiarygodnić i umiejscowić historycznie. Dużo z tej pozycji można też wynieść wiedzy o żydowskiej kulturze, obyczajach , ale także przyczynach , które legły u podstaw średniowiecznych pogromów i prześladowań ludności żydowskiej. I jeśli po tych 700 stronach książki żal mi było rozstać się z jej bohaterami , a los ich nie był mi obojętny , to na pewno warto było to tomiszcze przeczytać. Polecam Wam tę sagę . Moim zdaniem to znakomita powieść historyczna ale też świetna rozrywka.

To monumentalna i niezwykle barwna saga , której bohaterami są dwie żydowskie rodziny. Te dwie rodziny dzieli 600 lat, gdyż jedną z nich autor umieszcza w XlV wiecznej Hiszpanii, drugą zaś w nazistowskich Niemczech. W istocie w jednej książce równolegle toczy się zatem opowieść o dwóch rodzinach, dla których przynależność do narodu wybranego staje się prawdziwym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
210
46

Na półkach:

Fantastyczna opowieść niemal w dwóch częściach przeplatających się na wzajem. XIV wiek w Hiszpanii i II Wojna światowa i łącząca je zagadka.

Fantastyczna opowieść niemal w dwóch częściach przeplatających się na wzajem. XIV wiek w Hiszpanii i II Wojna światowa i łącząca je zagadka.

Pokaż mimo to

avatar
112
107

Na półkach:

Bardzo dobra pozycja pod względem opowiedzianych faktów z historii (czasem za dużo, a czasem tak ciekawie napisane, że szkoda iż się kończy),a także samej historii młodych ludzi. Najważniejsze jednak i najciekawsze w tej książce to przerażajace niemal identyczne traktowanie Żydów w XI i XX wieku. W końcówce czegoś mi zabrakło, większego powiązania historii, dlatego nie dam max gwiazdek.

Bardzo dobra pozycja pod względem opowiedzianych faktów z historii (czasem za dużo, a czasem tak ciekawie napisane, że szkoda iż się kończy),a także samej historii młodych ludzi. Najważniejsze jednak i najciekawsze w tej książce to przerażajace niemal identyczne traktowanie Żydów w XI i XX wieku. W końcówce czegoś mi zabrakło, większego powiązania historii, dlatego nie dam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1361
429

Na półkach: , , , ,

W książce pojawia się takie stwierdzenie, że Żydzi są narodem wybranym ale wybranym do cierpienia. I coś w tym jest. Znienawidzeni i prześladowani od czasów pierwszych chrześcijan. Na pewno w przeszłości nie sprzyjały ich wizerunkowi tendencje do izolowania się. Ale nie są żadnym uzasadnieniem krzywd, które wyrządzili Żydom chrześcijanie (Arabowie byli wobec nich dużo bardziej tolerancyjni). W czasach najnowszych zresztą (jak widać na przykładzie Żydów w III Rzeszy) asymilowali się dużo skuteczniej niż dawniej, a i tak im to nie pomogło. Zostali potraktowani jeszcze okrutniej.
"Saga wyklętych" to dobrze napisana i ciekawie skonstruowana książka, oparta na rzetelnej wiedzy historycznej.

W książce pojawia się takie stwierdzenie, że Żydzi są narodem wybranym ale wybranym do cierpienia. I coś w tym jest. Znienawidzeni i prześladowani od czasów pierwszych chrześcijan. Na pewno w przeszłości nie sprzyjały ich wizerunkowi tendencje do izolowania się. Ale nie są żadnym uzasadnieniem krzywd, które wyrządzili Żydom chrześcijanie (Arabowie byli wobec nich dużo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
451
244

Na półkach: ,

Fabuła książki toczy się dwutorowo. Autor opowiada czytelnikom tragiczne losy żydowskich rodzin żyjących w XIV wiecznej Hiszpanii i nazistowskich Niemczech. Mimo upływu wieków nie zmienił się stosunek chrześcijańskich narodów Europy do społeczności żydowskiej. Nieufność wobec obcych, nieznajomość kultury, budząca zawiść przedsiębiorczość i gromadzone bogactwa, prowadziły w średniowieczu do pogromów, a za rządów Hitlera legły u podstaw Holocaustu. Mimo upływu wieków zjawisko antysemityzmu nie zostało wyplenione i niestety nadal funkcjonuje w wielu dzisiejszych społecznościach, co jest smutną puentą książki. Niewątpliwym plusem "Sagi wyklętych" jest ukazanie przez autora postaw Niemców wobec ideologii hitlerowskiej i ich ewoluowania w trakcie II wojny światowej. Powieść czyta się szybko dzięki wartkiej akcji i wyrazistym bohaterom. Polecam.

Fabuła książki toczy się dwutorowo. Autor opowiada czytelnikom tragiczne losy żydowskich rodzin żyjących w XIV wiecznej Hiszpanii i nazistowskich Niemczech. Mimo upływu wieków nie zmienił się stosunek chrześcijańskich narodów Europy do społeczności żydowskiej. Nieufność wobec obcych, nieznajomość kultury, budząca zawiść przedsiębiorczość i gromadzone bogactwa, prowadziły w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
27
10

Na półkach:

Genialny pomysł i fenomenalne wykonanie. Książka w głównej mierze skupia się na historii Żydów. Autor w niebanalny sposób pokazuje nam nie tylko świat drugiej wojny światowej - zwraca również uwagę na prześladowania już XIV wiecznej Hiszpanii. Losy są niemal identyczne. Pan Llorens dostarcza nam ogromu wiedzy historycznej - jestem pod wrażeniem. Nie każdy zdaje sobie sprawę z takiego podobieństwa zdarzeń. Historia na nieszczęście zatacza koło. To przykre, ale warto się pochylić nad tym, że tragedia wcale nie zaczyna się na początku dwudziestego wieku, problem dotyczy zamierzchłych czasów.
Dodatkowo książkę charakteryzuje wielowątkowość, każdy bohater jest wyjątkowy, każdy reprezentuje odmienne poglądy określonych środowisk w tamtych czasach.

Genialny pomysł i fenomenalne wykonanie. Książka w głównej mierze skupia się na historii Żydów. Autor w niebanalny sposób pokazuje nam nie tylko świat drugiej wojny światowej - zwraca również uwagę na prześladowania już XIV wiecznej Hiszpanii. Losy są niemal identyczne. Pan Llorens dostarcza nam ogromu wiedzy historycznej - jestem pod wrażeniem. Nie każdy zdaje sobie sprawę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1320
141

Na półkach: ,

Książka jest świetna, jednak przeszkadzały mi dwie rzeczy. Po pierwsze,przypisy które znajdują się na końcu książki, jest to bardzo uciążliwe. Po drugie, przeplatająca się historia rodzin w latach średniowiecza z rodzinami żyjącymi w XX wieku. Wolałabym dwie osobne części, gdzie np. najpierw przeczytałabym jedną historię a potem drugą. Koniec końców warto było trochę się pomęczyć, przeczytać tę powieść żebym mogła z czystym sumieniem ją polecić, jest naprawdę świetna.

Książka jest świetna, jednak przeszkadzały mi dwie rzeczy. Po pierwsze,przypisy które znajdują się na końcu książki, jest to bardzo uciążliwe. Po drugie, przeplatająca się historia rodzin w latach średniowiecza z rodzinami żyjącymi w XX wieku. Wolałabym dwie osobne części, gdzie np. najpierw przeczytałabym jedną historię a potem drugą. Koniec końców warto było trochę się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
716
227

Na półkach: , , , ,

Niezła, choć nierówna saga rodzinna. Najchętniej wyeliminowałabym z tej powieści wątek średniowiecznej Hiszpanii, który nie wniósł zbyt wiele do fabuły. Dużo ciekawsze wydały mi się losy żydowskiej rodziny Pardenvolków, które przenoszą nas do Berlina na początku lat 30. XX wieku. Losy Esther (Hiszpania) od mniej więcej 2/3 książki jedynie przekartkowywałam żeby się bardziej nie męczyć, a mieć ogólne pojęcie o jej poczynaniach. Niektóre z wątków są niestety wręcz nieprawdopodobne (żeby za bardzo w tym miejscu niespolerować wspomnę tylko o wątku Cyklonu B) i to zaważyło na mojej ocenie końcowej (którą na szczęście podniosło zakończenie). Gdybym mogła przyznałabym 6,5 gwiazdki; siódemka jest nieco naciągana, szczególnie po irytacji związanej z ciągłym wertowaniem książki w celu przeczytania przypisów (jest ich blisko trzysta)... "Sagę" polecam, ale na pewno nie na początek przygody z Llorensem; tu lepszy będzie "Władca Barcelony".

Niezła, choć nierówna saga rodzinna. Najchętniej wyeliminowałabym z tej powieści wątek średniowiecznej Hiszpanii, który nie wniósł zbyt wiele do fabuły. Dużo ciekawsze wydały mi się losy żydowskiej rodziny Pardenvolków, które przenoszą nas do Berlina na początku lat 30. XX wieku. Losy Esther (Hiszpania) od mniej więcej 2/3 książki jedynie przekartkowywałam żeby się bardziej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  371
 • Przeczytane
  189
 • Posiadam
  75
 • Teraz czytam
  11
 • Ulubione
  5
 • II wojna światowa
  4
 • E-book
  4
 • 2014
  4
 • Chcę w prezencie
  4
 • Literatura hiszpańska
  4

Cytaty

Więcej
Chufo Lloréns Saga wyklętych Zobacz więcej
Chufo Lloréns Saga wyklętych Zobacz więcej
Chufo Lloréns Saga wyklętych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także