Morze ognia. Władca Barcelony II

Okładka książki Morze ognia. Władca Barcelony II Chufo Lloréns
Okładka książki Morze ognia. Władca Barcelony II
Chufo Lloréns Wydawnictwo: Albatros Cykl: Władca Barcelony (tom 2) literatura piękna
Władca Barcelony (tom 2)
Mar de fuego
Albatros
2012-07-01
2012-07-01
Andrzej Sobol-Jurczykowski, Teresa Gruszecka-Loiselet

Powrót do średniowiecznej Barcelony

Bardzo byłam ciekawa czy kontynuacja "Władcy Barcelony" utrzyma poziom pierwszej części. Okazuje się, że była zdecydowania lepsza i - w moim odczuciu- przebiła swoją poprzedniczkę. Ciężko mi tutaj cokolwiek jej zarzucić, bo poziom adrenaliny, jaki mi ten tytuł zafundował szczególnie przy końcówce, mówi sam za siebie. No, może miałabym jeden - zakończenie. Pewne wątki wydały mi się zbyt pospiesznie zamknięte, niektóre pozostały otwarte. Skoro to koniec cyklu to wypadałoby je zamknąć, ponieważ pozostawienie ich w formie otwartej może wpływać na wyobrażenie sobie w pewnych okolicznościach dalszych losów niektórych bohaterów, np. braci bliźniaków, Ramónem Berenguerem II i Berenguerem Ramónem, którym po śmierci ojca przypadła w Barcelonie cała pełnia władzy. Szkoda, że autor tej historii dalej nie pociągnął, bo coś czuję, że ten wątek mógłby potrząsnąć tą książką w posadach zwłaszcza, że obaj bracia - z których jeden jest prawy i dobry, drugi to czarna owca w stadzie - nienawidzą się nawzajem i przedstawiają zgoła zupełnie odmienne poglądy jak i sposób na rządzenie Barceloną. Niedokończona pozostaje także historia pierworodnego syna Ramóna Berenguera I - Pedro Ramona.

Książka wciągnięta na jednym wdechu, mimo swojej dość pokaźnej objętości (ponad 800 stron). Zaczynam lubić tego autora więc kolejne tytuły już na celowniku...

Świetne uzupełnienie pierwszej części

Świetne uzupełnienie pierwszej części

Szybko się czyta

Szybko się czyta

Kontynuacja "Władcy Barcelony", która w niczym nie ustępuje pierwszej części. Fascynująca, arcyciekawa, bardzo wciągająca i wybitna powieść osadzona w realiach XI-wiecznej Barcelony i Mare Nostrum. Czytało się wyśmienicie. Uwielbiam i polecam!

Na półkach: , , , , , ,

Świetna!!!

W niczym nie ustępuje części I - tak samo szybko czytamy i nie możemy się oderwać :)))

POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

Świetna!!!

POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

Morze ognia ukazuje Barcelonę u schyłku panowania Ramóna Berenguera I. Martí jest teraz właścicielem jednej z największych fortun hrabiowskiego miasta. Choć w interesach handlowych wiedzie mu się znakomicie, los nie szczędzi mu ciosów w życiu prywatnym. Ukochana Ruth umiera przy narodzinach drugiego dziecka. Pozostaje mu jedynie córka Marta; dla niej postanawia żyć dalej.

Kiedy Marta ma kilkanaście lat, pragnąc zapewnić dziewczynie bezpieczeństwo i odpowiednie wykształcenie, oddaje ją pod opiekę hrabiny Almodis – żony Ramóna, władcy Barcelony. Sam musi opuścić miasto, by odzyskać jeden ze swoich statków, porwany wraz z załogą przez pirata Naguiba. W bitwie z Naguibem Martí użyje „greckiego ognia”, potężnej broni, którą otrzymał od swojego przyjaciela Rashida, strażnika formuły jej wytwarzania.

Sekret „greckiego ognia” pragną poznać także inni ludzie, niechętni Martíemu. Pozbawiona opieki ojca Marta narażona jest w kipiącym od intryg pałacu Berenguerów na wiele niebezpieczeństw. Pomiędzy synami Ramóna, pierworodnym Pedro Ramónem, bliźniakami Ramónem Berenguerem II i Berenguerem Ramónem, toczy się bezpardonowa walka o sukcesję po ojcu, której ofiarą padnie Almodis. Największy wróg Martíego próbuje przejąć jego majątek i dobrać się do jego córki. W średniowiecznym świecie podziałów i uprzedzeń prawdziwa miłość jest nie do pomyślenia...

Na wstępie muszę zaznaczyć, że książki historyczne omijam zwykle szerokim łukiem , a ta trafiła w moje ręce przypadkiem. Początek książki odpowiadał moim wyobrażeniom czyli okazał się nużący jednak mnogość wydarzeń nie pozwoliła mi odłożyć książki z powrotem na półkę. Z mojego punktu widzenia dużą zaletą powieści jest ilość i długość rozdziałów. Rozdziały są bardzo krótkie ( często dwukartkowe) co ma tą zaletę, że opowiadana część historii nie zdążyła mnie zmęczyć. Muszę przyznać, że mimo sceptycyzmu z jakim podeszłam do jej lektury, książka okazała się być bardzo dobrą i trzymającą w napięciu do ostatnich chwil. Powieść złożona jest z wielu intryg , które pchają akcję do przodu. Podczas czytania udało mi się wczuć w atmosferę panującą w pałacu hrabiowskim i przy okazji zająć swoje stanowisko w całej historii. W miarę zagłębiania się w nią zaczęłam trochę wbrew sobie kibicować bohaterom i oburzać się na niegodziwość innych :). Książka ta sprawiła, że nieco zmieniłam nastawienie do tego typu powieści. Końcówkę czytałam z zapartym tchem i ręką na sercu mogę polecić tą powieść każdemu, kto lubi powieści historyczne i nie tylko :D

Kontynuacja "Władcy Barcelony". Autor w mistrzowski sposób poprowadził dalszą część historii. Polecam.

Jeśli mam być szczery to powiem, że odpuściłem sobie tę książkę mniej więcej w połowie. Historia mnie nie wciągnęła. Poza tym powrót najgorszego z najgorszych bohaterów (ojca dziewczyny, która przez niego popełniła samobójstwo w pierwszej części) książki jakoś nie podobał mi się. Także może moja opinia nie jest zbyt dokładna, możecie się z nią nie zgadzać ale to niczego nie zmieni. Nie podobało mi się!

Dalszy ciag losu bohaterow z I czesci - jak historia pokazuje, zycie szybko sie konczy dla dobrodusznych a sprzyja ludziom zlych intencji.

Podoba mi sie klimat tej powiesci jak i przeplatajace sie watki charakterow - jednak czasami demotywowala mnie niezwykle dluga i elokwentna "wymiana uprzejmosci" hehe - no ale coz tak niegdys wygladala etykieta dworska.

Przyjemnie sie czytalo - milo w ten sposob odkrywac historie :) Polecam!

Przyjemnie sie...

• Powieść historyczna