List kaperski

Okładka książki List kaperski Patrick O'Brian
Okładka książki List kaperski
Patrick O'Brian Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Przygody kapitana Jacka Aubreya i Stephena Maturina (tom 12) powieść historyczna
powieść historyczna
Przygody kapitana Jacka Aubreya i Stephena Maturina (tom 12)
The Letter of Marque
Zysk i S-ka
2014-10-29
2014-10-29
Marcin Mortka
powieść angielska marynarka wojenna

Szału nie ma. Jak dla mnie w książce o morzu i żaglowcach jest ich tam zdecydowanie zbyt mało.

Kiedy przed kilkoma laty wybrałam się do kina na film Pan i władca. Na krańcu świata, byłam przyjemnie zaskoczona. Dzięki wspaniałemu klimatowi stworzonemu przez Petera Weira widz mógł poczuć się, jak prawdziwy wilk morski, a brak typowej dla wielu amerykańskich produkcji fabuły opartej na ckliwej historii miłosnej czy graniczących z cudem popisach protagonisty sprawił, że film ten, w mej opinii, okazał się lepszy od szeroko zachwalanych w podobnym czasie Piratów z Karaibów. A dlaczego o tym wspominam? Ponieważ fabuła filmu powstała w oparciu o historię stworzoną przez Patricka O’Briana.

List kaperski to tylko jedna z licznych powieści Patricka O’Briana, które razem tworzą barwny, wciągający i pachnący morską pianą cykl. Stanowi ona, o ile się nie mylę, dwunastą cześć serii. Wiodącą postacią cyklu jest kapitan Jack Aubrey – sprawiedliwy i łaskawy dowódca, który zarazem nie da sobie w kaszę (czy też śledzia) dmuchać. W Liście kaperskim kapitan znalazł się w opłakanej sytuacji, gdyż niedawno wydalono go ze służby za występek, którego wcale się nie dopuścił. Z pomocą przychodzi mu jego przyjaciel, a jednocześnie lekarz okrętowy Maturin.
Więcej: http://szortal.com/node/6897

Dalszy ciąg recenzji na stronach:

Książka trzyma poziom całej serii, klimat jak zawsze jest niesamowity. Jedynym minusem jest stosunkowo niewiele bitew morskich, które były esencją poprzednich części.

doskonała

doskonała

• Szukam
  • Marynistyka
  • Patrick O'Brian
  • Proza
  • Akcja: XIX wiek

Dodaj cytat z książki List kaperski