The King's Daughter

Berkley Books
2008-12-01
2008-12-01

Na półkach: , , , , , ,

Przychylne opinie na temat napisanej przez Sandrę Worth trylogii „The Rose of York” skłoniły mnie do sięgnięcia po inną książkę tej autorki, opowiadającą losy Elżbiety York.
Za podsumowanie i recenzję mogłoby chyba wystarczyć stwierdzenie, że Sandra Worth jest ricardianką. Z tej książki emanuje sympatia do dynastii Yorków w ogólności, a Ryszarda III w szczególności – mogłabym powiedzieć, że w odniesieniu do niego jest to nawet coś więcej, bo jego portret jest aż nazbyt idealny. Ten idealizm jednak nie razi, bo na Ryszarda patrzymy oczyma ewidentnie w nim zadurzonej bratanicy (to Elżbieta jest narratorką tej książki).
Przez pierwsze rozdziały brnęłam z trudem i determinacją, licząc na to, że „dalej będzie lepiej.” I było.
Nie ukrywam, że niektóre z pomysłów autorki wydały mi się nieco dyskusyjne, inne trochę zanadto trąciły łzawym romansem, ale czytałam tę książkę z prawdziwą przyjemnością - choć nie jestem pewna, czy "przyjemność" to właściwe słowo na określenie tak smutnej historii...

• Ryszard III i Wojna Dwóch Róż
  • Historia Anglii i Wielkiej Brytanii