Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Roman W. Ingarden

- Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik, publicystyka literacka, eseje, filozofia, etyka, językoznawstwo, nauka o literaturze, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 5 lutego 1893
- Zmarły: 14 czerwca 1970
Filozof, profesor Uniwersytetu Lwowskiego (1925-1944), po wojnie toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (1945-1946) i Uniwersytetu Jagiellońskiego (1946-1950 i 1956-1963).
Studiował filozofię i matematykę we Lwowie i Getyndze. Doktoryzował się u Edmunda Husserla w roku 1918.
Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiej Akademii Nauk oraz wielu zagranicznych towarzystw naukowych. Opublikował łącznie 224 prace, pisał głównie po polsku i niemiecku. Wiele jego dzieł doczekało się tłumaczeń na języki obce. Dokonał kilku przekładów na język polski (m. in Krytyki czystego rozumu Immanuela Kanta). Pozostawił bogatą spuściznę rękopiśmienną.
Korespondował z Edytą Stein, późniejszą świętą.
Głównym przedmiotem badań Ingardena były zagadnienia z epistemologii, ontologii i estetyki. Był on także autorem kilku prac z zakresu aksjologii, antropologii filozoficznej i filozofii języka.
- 340 przeczytało książki autora
- 659 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Ale naturalnie mamy akty, mamy dane wrażeniowe, mamy wyglądy, mamy sensy, sensy przedmiotowe i mamy przedmioty, tzn. lepiej, rzeczy, mamy [różne przedmioty] realne. Z tej oto całości musimy teraz wypracować proces poznania i to bez powoływania się na rzeczywistość.
Ale naturalnie mamy akty, mamy dane wrażeniowe, mamy wyglądy, mamy sensy, sensy przedmiotowe i mamy przedmioty, tzn. lepiej, rzeczy, mamy [r...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE