Brazylia

Tłumaczenie: Michał Jóźwiak
Wydawnictwo: Insignis
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Brazil

Brazylia – nowe potencjalne supermocarstwo, rozciągający się na pół kontynentu tygiel kultur, religii i ras, kraina nieprzebranych bogactw, która ma do zaoferowania dużo więcej niż słońce, ocean i sambę. Leśne głusze, gdzie nie stanęła jeszcze ludzka stopa, tętniące życiem metropolie zamieszkiwane przez skrajnie ubogich i nieprzyzwoicie zamożnych… Brazylia to kraj szokujących kontrastów. Jako...

Jako gospodarz mistrzostw świata w roku 2014 i igrzysk olimpijskich w roku 2016 Brazylia ściąga na siebie uwagę całego świata, stając się przy tym nowym ulubionym kierunkiem wakacyjnych podróży. Poznajcie ten południowoamerykański kraj, który zachwyca niezliczonymi cudami natury i oszałamia niesamowitą różnorodnością oraz bogactwem kulturowym swoich mieszkańców. Przeczytajcie, jak to niezwykłe miejsce odkrywał Michael Palin.

Trasa jego podróży wiedzie od granicy z Wenezuelą po wodospady Iguaçu na pograniczu argentyńskim. Michael pływa łodzią po rzece Xingu, lata hydroplanem nad ogromnymi połaciami lasu deszczowego, zwiedza nowoczesną Brasílię, daje się porwać wielokulturowej atmosferze Rio i pieszo dociera do plemion ukrytych w sercu dżungli. Spotyka potomków afrykańskich niewolników, rdzennych mieszkańców żyjących w głębi lądu i dużą społeczność pochodzenia niemieckiego, która pielęgnuje swoje dziedzictwo na największym poza Monachium festiwalu piwa.

Oto Brazylia Michaela Palina: intensywna, odurzająca i tryskająca energią.

źródło opisu: http://www.insignis.pl

źródło okładki: http://www.insignis.pl

Fragment książki

Ula Wawrzynkowska | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

Lubię Palina jako aktora a teraz jako autora.Jest niepoprawny politycznie i to jest jego największy walor.Jezeli jest brudno to jest tak napisane,jak kiczowato to to samo i etc.To oczekuję od literatury faktu a nie bezsensownego zachwytu.Lubię jego sarkastyczne poczucie humoru i specyficzną spostrzegawczość.

Małgosia | 2016-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

To kolejna książka Michaela Palina, którą przeczytałam. Bardzo fajnie, że każdy etap podróży ma swoją mapkę, co pozwala na lepsze wyobrażenie sobie, gdzie znajdował się w danym momencie autor. Po lekturze książki w głowie zostaje wiele informacji o Brazylii.

Marlon Srarlon | 2015-12-20
Na półkach: Przeczytane, Brazylia

Uważam, że książka jest napisana dość chaotycznie. Jest wiele nawiązań do kultury bez jakiegoś większego wyjaśnienia skąd co wynika.
Byłam w Brazylii 6 miesięcy i przykładowo dział poświęcony na Sao Paulo jest dość dużym streszczeniem tego co tam się dzieje.
Dodatkowo uważam, że książka może być ciężka dla użytkownika, który nie zna języka albo go w jakiś sposób nie kojarzy, ponieważ autor często nadużywa sformułowań portugalskich, które przeciętnemu odbiorcy może szybko wylecieć z pamięci.

Nie jest to najgorsza pozycja, ale niestety nie przebrnęłam do końca.

Małgorzata Kalisiak | 2015-08-02
Przeczytana: luty 2015

Książka jest napisana w sposób dość infantylny. Słownictwo ubogie. Czytając miałam wrażenie że jest to relacja bogatego turysty z wycieczki. Być może moja opinia wynika z faktu że nastawiałam się na trochę głębszą relację...tu typowym jest przytaczanie jakiegoś problemu/ sytuacji, która dla Europejczyka jest dziwna lub ciekawa i to jest oczywiście w porządku, ale czego mi brak, to próba jakiegokolwiek wyjaśnienia przyczyny - skąd takie zachowania/ problemy/ sytuacje są w Brazylii uznawane za normalne. Brakuje pytań dlaczego.

San SanSan | 2015-01-28

Świetna książka, z każdą kolejną stroną wciągająca coraz bardziej, napisana lekkim piórem, a przy okazji pełna wartościowych, inspirujących wiadomości. Przed lekturą chciałam zwiedzić Brazylię, teraz wiem, że muszę!

Pożeracz | 2014-12-01
Przeczytana: 26 listopada 2014

Robert Frączek | 2014-10-27
Przeczytana: 2014 rok

Brazylia. Jakie macie skojarzenia z tym krajem? Amazonka. Piękne kobiety. Plaże. Samba. No i piłka nożna (szczególnie w tym roku). Ale przecież ten ogromny kraj mieści w sobie jeszcze wiele innych fascynujących miejsc, tematów, ludzi, zjawisk. Michael Palin (pamiętacie? To jeden z członków ekipy Monthy Pythona) próbuje to nam pokazać i opowiedzieć...
Pasuje mi ten styl opowiadania, pokazywanie różnych problemów i ciekawostek poprzez spotkania z ludźmi. Tu lokalny artysta, tu jakiś zaangażowany urzędnik czy społecznik, popularna kucharka, znany w okolicy myśliwy, albo przedsiębiorca. Każdy pokazuje trochę inne oblicze Brazylii, ale też daje okazję do tego by czegoś dotknąć, spróbować (np. kuchni), doświadczyć.
To książka dość specyficzna, na pewno odmienna od innych podróżniczych, bo Palin jest wciąż w trasie, nie siedzi w jednym miejscu zbyt długo by je poznać. To efekt tego, że przemieszcza się po świecie z ekipą telewizyjną, chcąc nie chcąc więc to co opowiada, pokazuje to...

książek: 1994
Piotr | 2014-10-02

brasilka2 | 2014-08-14
Na półkach: Przeczytane, Ameryka Pd.
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Bardzo fajna i ciekawa książka o Brazylii.
Sporo się z niej dowiedziałam.
Autor podczas podróży nie skupia się na sobie, ale na kraju, który odwiedza i na ludziach, których tam poznaje. To też jest interesujące, że każde miasto czy region zwiedza w towarzystwie tubylca i nie kogoś przypadkowego, ale pisarza, artysty czy kogoś innego, kto potrafi świetnie wprowadzić go w lokalną rzeczywistość.
Czytałam z przyjemnością, zwłaszcza że podczas lektury sama byłam w Brazylii :)

andziorek | 2014-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Ostatnimi czasy, na świecie było głośno o Brazylii, za sprawą mistrzostw świata w piłce nożnej. Tymczasem znacznie wcześniej swoją podróż po tym niezwykłym, rozległym kraju odbył Michael Palin (Polakom znany przede wszystkim z występów w Latającym Cyrku Monty Pythona). Efekty jego wojaży możemy prześledzić w napisanej przez niego książce.

A nie jest to typowy reportaż czy też przewodnik. To rzetelna, zawierająca ogromną dozę humoru, relacja z jego pobytów (a było ich kilka) w egzotycznym państwie. Brazylia, podobnie jak i cały południowoamerykański kontynent stanowi bowiem zagadkę. Jest tam wiele miejsc, które z jednej strony szokują a z drugiej wzbudzają zachwyt.

Podróże Michaela Palin’a realizowane były według konkretnego planu. Nie sposób bowiem od razu przemierzyć ten olbrzymi kraj, który zamieszkuje ponad 203 mln ludzi. Różnorodność i wielokulturowość – to cechy dominujące w Brazylii. Każdy region jest inny. Obok olbrzymich metropolii znajdują się miejsca, gdzie czas jakby...