Bardzo poszukiwany człowiek

Tłumaczenie: Jan Rybicki
Wydawnictwo: Sonia Draga
A Most Wanted Man

Zagłodzony niemal na śmierć młody Rosjanin zostaje potajemnie przywieziony do Hamburga w samym środku nocy. Ma przy sobie nieprawdopodobny majątek ukryty w sakiewce zawieszonej na szyi. Jest pobożnym muzułmaninem. Ale czy na pewno? Twierdzi, że na imię ma Issa. Annabel, młoda, niemiecka prawniczka zrobi wszystko, by uratować Issę przed deportacją. Wkrótce życie jej klienta stanie się dla niej...

Annabel, młoda, niemiecka prawniczka zrobi wszystko, by uratować Issę przed deportacją. Wkrótce życie jej klienta stanie się dla niej ważniejsze niż własna kariera, czy własne bezpieczeństwo. W swej wędrówce przez niezwykłą przeszłość Issy spotka komicznego Tommy’ego Brue, sześćdziesięcioletniego właściciela Brue Frères, upadającego brytyjskiego banku z siedzibą w Hamburgu.
Annabel, Issa i Brue łączą się w dziwnym przymierzu, tymczasem współzawodniczący ze sobą w „wojnie z terrorem” szpiedzy z Niemiec, Anglii i Ameryki wyczuwają łatwą zdobycz i zaczynają krążyć wokół niewinnych ofiar.
Porządni ludzie, którzy chcą czynić dobro, ale gubią się w moralnym labiryncie; sensowne, racjonalne powody, by robić rzeczy nieludzkie; przekonanie, że nie da się równocześnie kochać, czy okazywać miłosierdzia i pozostać porządnym „patriotą” – oto tkanka niesamowicie wciągającej, najnowszej powieści mistrza gatunku.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Shimik | 2016-06-06

Zabawa w kotka i myszkę, tak można najtrafniej określić książkę. Działania "stróżów prawa" są dość zabawne, przynajmniej tutaj (mam nadzieję, że w rzeczywistości wygląda to lepiej). Muzułmanie pokazani z dobrej i ze złej strony, zresztą każdy ma swoją dobrą i złą stronę, nie można brać wszystkich pod jedną linijkę. Książka mi się podobała i powiem, że można spokojnie ją przeczytać.

Alexa_Marie | 2014-10-06

Jestem zaskoczona negatywnymi recenzjami tej książki. Jest to solidna powieść szpiegowska napisana przez znawcę świata tajnych agentów z czasów zimnej wojny (autor był jednym z nich!). To prawda, że obecnie świat bardzo się zmienił, ale uważam, że książka dobrze oddaje rzeczywistość dzisiejszej walki z globalnym terroryzmem i związane z nią napięcia i wątpliwości. Pewne sprawy pomimo upływu czasu pozostały bez zmian: ryzyko podjęcia wątpliwych moralnie decyzji, poświęcania ludzkiego życia i indywidualnego szczęścia w imię wyższych celów i bezpieczeństwa narodowego... Te ryzyka nadal istnieją, ponieważ ludzie nie zmienili się tak bardzo.
W książce podobał mi się cynizm autora, za którym ukrywa się jednak wielki idealista. Autor opisuje, jak cyniczny jest świat wywiadu, który nie zawaha się przeinaczać faktów i wykorzystywać ludzi dla swoich celów, jednocześnie pokazując walkę pojedynczych ludzi z systemem. Zarówno młoda prawniczka, jak i starszy bankier pragną ocalić ludzkie życie,...

jatymyoni | 2014-12-17
Przeczytana: grudzień 2014

Nie jest to mój ulubiony gatunek, ale powieść mnie zainteresowała i z przyjemnością ją przeczytałam. Według mnie dość realistycznie opisuje wywiady i ich grę po 11 września. Ukazuje nie jako wzniosłą walkę o ideały, ale jako bagno, w którym każdy może się stać pionkiem w rozgrywce. Czasami tylko nie wiadomo, kto rozgrywa. Każdy chce coś ugrać, ale czy są tu wygrani? Małym mankamentem jest pewna przewidywalność zakończenia. Czyta ją się jednak świetnie, akcja jest wartka i możemy spojrzeć na toczące się wydarzenia oczami poszczególnych bohaterów, a także poznać ich motywy działania.

almos | 2015-05-26
Przeczytana: 26 maja 2015

Mistrz powieści szpiegowskiej znowu w dużej formie! W tej książce dziejącej się po zamachach z 11 września, Le Carre stawia ważne pytania: czy możemy zawiesić podstawowe prawa jednostki w walce z terroryzmem? która z metod walki z terroryzmem jest lepsza, amerykańska czy europejska? Przy okazji dostajemy realistyczny opis pracy służb specjalnych. Audiobook jest b.dobrze czytany przez Wiktora Zborowskiego.

Najnowsza książka króla powieści sensacyjno-szpiegowskiej tak naprawdę nie jest książką szpiegowską czy sensacyjną. To raczej moralitet zadający poważne pytania w świecie po 11 września. O to czy podstawowe prawa jednostki wciąż obowiązują. O zakres prawa do prywatności, do ochrony prawnej, do uczciwego procesu. A także o granice suwerenności państwa: czy można zezwolić na jej gwałcenie przez obce państwo. To pytania bardzo na czasie: wystarczy wspomnieć, wśród wielu innych, sprawę Snowdena czy sprawę tajnego więzienia CIA na Mazurach.

Amerykańska odpowiedź na powyższe...

Agnieszka | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, Własne, 2014
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

No cóż. To nie jest najlepsza powieść w dorobku LeCarre. Zgoda. Bachman to nie Smiley. Zgoda. Świat za Żelazną Kurtyną i zimnowojenna polityka to całkiem inna historia niż świat po 11 września . Zgoda raz jeszcze.

Ale obraz wykreowany przez mistrza szpiegowskiego gatunku jest wciąż przekonywujący a rzeczywistość odpowiednio mroczna . I zarówno idealiści jak i ci pozbawieni złudzeń zdradzeni raz jeszcze.

Wojtek_Grabowski | 2015-04-06

No takie rzeczy zdecydowanie lepiej się ogląda niż czyta. Świąteczne wieczory pozwoliły mi sobie przypomnieć klasykę gatunku na ekranie, porównanie raz jeszcze wypadło korzystniej dla filmu niż literatury.

DawidPL | 2014-04-18

Mam trochę mieszane uczucia co do tej książki. Bardzo mi się podobała od strony psychologicznej, autor - jako praktyk przed laty - odsłania pewne mechanizmy działania służb specjalnych, czy wywiadowczych i techniki, którymi szpieg może się posługiwać. Rozczarowuje natomiast zakończenie, które było moim zdaniem nazbyt przewidywalne i ilość bohaterów.

cranberry | 2015-05-25
Przeczytana: maj 2015

Pomysł, żeby uczyć się świata z powieści sensacyjnych, brzmi dość żenująco, ale wydaje mi się, że to zależy - z jakich. Nie znam innych powieści tego autora, ale z tego, co czytałam o nim samym, wydał mi się osobą, która wie, o czym pisze. Co mnie pozytywnie zaskoczyło, "Bardzo poszukiwany człowiek" to w mniejszym stopniu tekst o mechanizmach funkcjonowania współczesnego świata szpiegowskiego (którego wiarygodność przedstawienia trudno zwykłemu człowiekowi ocenić), a bardziej o ludziach postawionych w sytuacji dramatycznej.

Mamy więc tło obyczajowe: od skromnej rodziny legalnych tureckich emigrantów, przez zamożnego bankiera, do aktywistki prawniczki ze świetnej rodziny, która usiłuje balansować między tymi światami, co jest przedstawione z życzliwym sarkazmem. Jest też intryga sensacyjna, wciągająca, ale z realistycznym, wręcz biurokratycznym rysem. Jamesów Bondów nie uświadczysz.

Najbardziej przemówiły do mnie portrety psychologiczne bohaterów, którzy będąc pod ogromną presją...

Meszuge | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W Hamburgu, w domu mieszkającego z matką, muzułmańskiego boksera Melika Oktaya, pojawia się i prosi o pomoc Issa Karpow, syn pułkownika Armii Czerwonej i zgwałconej przez niego Czeczenki, notabene zamordowanej przez własną rodzinę za „zhańbienie rodu”. Issa jest chory i wycieńczony; był więziony i torturowany zarówno przez Rosjan, jak i Turków; możliwe, że jest albo był czeczeńskim terrorystą – w każdym razie o to jest podejrzewany. Do Hamburga dostał się nielegalnie, przerzucony przez Szwecję.

Leila i Melik Oktay kontaktują Issę z Annabel Richter, idealistycznie nastawioną prawniczką pracującą w charytatywnej agencji o nazwie Azyl Północ, zajmującej się prawami nielegalnych imigrantów, a przez nią z irlandzkim albo angielskim bankierem działającym w Niemczech, Tommym Brue, którego żona, Mitzi, zdradza jawnie z Bernardem, niewątpliwie znacznie sprawniejszym seksualnie od starszego bankiera – to jednak wątek poboczny.

Intryga zagęszcza się, gdy wychodzi na jaw, że ojców Issy i...

Mey-Mey | 2014-04-05
Przeczytana: kwiecień 2014

Książka zdecydowanie dla osób lubujących się w tego typu literaturze.