komiksy
Wkp

źródło okładki: http://chuckpalahniuk.net/content/lullaby-comic-book

Marcin Knyszyński | 2017-05-31
Przeczytana: 25 maja 2017

Recenzja przygotowana we współpracy z portalem Szortal - była też tam pierwotnie publikowana (http://szortal.com/node/12213).

Można też przeczytać ją na

Pan życia i śmierci

W pierwszym odcinku „Latającego Cyrku Monty Pythona” ludzie umierają ze śmiechu po usłyszeniu najzabawniejszego dowcipu w historii świata. W piątej powieści Chucka Palahniuka mamy do czynienia z bardzo podobnym pomysłem, jednak nikomu do śmiechu nie jest. „Kołysanka” jest powieścią pełną smutku i goryczy, napisaną szybko i pod wpływem emocji. Jest to też pierwsza z tych książek autora, w których fabuły wplecione zostają elementy groteskowego horroru.

Carl Streator jest dziennikarzem, pracującym nad cyklem artykułów, dotyczących serii śmierci łóżeczkowych. W każdym dziecięcym pokoiku znajduje książkę z bajkami dla dzieci, otwartą na tej samej stronie. Prywatne śledztwo ujawnia, że ten jeden podejrzany wierszyk to tak naprawdę afrykańska klątwa, której wypowiedzenie zabija...

Wkp | 2012-11-20
Przeczytana: 21 listopada 2012

Kiedy w 1999 roku ojciec Chucka Palahniuka został wraz z kochanką zamordowany i spalony w swoim letniskowym domku, załamany Chuck nie mógł się pozbierać. Przybity szukał sposobu na oderwanie się od rzeczywistości i oddał się w objęcie pisania. Tym razem pisząc powieść o śmierci i winie. Pomogło mu to nie tylko uporać się z bólem ale też i zrewidować swoje poglądy na temat kary śmierci, której zawsze był zwolennikiem, a w wyniku tej pisarskiej autoterapii stworzył powieść, która nie tylko jest jedną z najbardziej znanych ale i najlepszych w jego dorobku.

Powieścią tą jest oczywiście Kołysanka. Historia dziennikarza Carla Streatora, który odkrywa istnienie usypianki, wiersza zabijającego każdego, do którego zostaną skierowane jego słowa. Opętany przez usypiankę zaczyna uśmiercać wszystkich wokoło, który choćby tylko go zirytują i jednocześnie stara się odwrócić jakoś wyrządzone szkody.

Kołysanka to powieść mocna i zaskakująca. Pełna wszystkiego co kochamy w Palahniuku: brudu,...

Adrian-O | 2013-07-31
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 27 lipca 2013

Uwaga, czytelnicy jeżeli podczas lektury mieliście nadzieję na coś innego możecie dołączyć do pozwu zbiorowego...

A mógł to być przyzwoity thriller. Początek wciąga i różni się znacznie od reszty książek Chuck'a. Agresja i wściekłość jest wręcz namacalna. Napięcie wciska w fotel niczym za kółkiem Koenigseeg'a i to przy soundtracku z pierwszej płyty Rage Against The Machine.

Po kilkudziesięciu stronach „Kołysanka”, niestety przybiera postać "typowo Palahniukową". Dokładnie wszystkie emocje opadają kiedy bohaterowie wybierają się na swoją krucjatę! Koła w ruch! Para buch!? I tak zamiast ekscytującej „zabawy w boga” dostajemy jakąś walkę na czary-mary? Ogólnie mam wrażenie, że im bliżej końca tym droga bardziej na skróty (zmęczenie materiału? brak weny?).

Jak zawsze bonus w postaci garści porad i wskazówek: dla wyposzczonych koronerów/kierowców karetek, dla adwokatów bez przyszłości lub aplikacji, potencjalnych nabywców antyków czy skrócona historia rzucania uroków i zaklęć.

Cała...

ulica_sezamkowa | 2012-11-04

Nie mogę odmówić tej książce niczego z klimatu Palahniuka. Wciąż i wciąż zadziwia mnie jego chora wyobraźnia przez co jeszcze bardziej chcę się zagłębiać w ten świat.Nawiedzone domy sprzedawane przez agentkę nieruchomości, która doskonale zdaje sobie z tego sprawę? Kołysanka, która zabija dzieci w ich łóżeczkach? Kocham ten brak świętości.
Ale tym razem nastąpiła bardzo ciekawa rzecz. Książki Palahniuka są pisane w pierwszej osobie (w przypadku 'Ranta' była to relacja osób trzecich), ale 'Kołysanka' zaczyna się inaczej. Zaczyna się od prologu, który jest napisany jak normalna, regularna powieść. I bardzo mi się to spodobało, do tego stopnia, że chętnie bym przeczytała takiego zwykłego Chuck'a (pewnie po to by znowu stwierdzić, że jest niezwykły).
Co do samej książki. Trochę się zmęczyłam, głównie bohaterem pod wdzięcznym pseudonimem 'Ostryga'. Ale tak to już jest, że miłość bywa trudna, a książek Palahniuka nie czyta się po to by odetchnąć, a właśnie po to by przestać oddychać.

BUKA | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Blog, 2013
Przeczytana: 29 maja 2013

Każdy z nas przechowuje w swej pamięci słodkie melodie dzieciństwa. Znajdują się wśród nich nie tylko dumnie i z przejęciem wykonywane hymny przedszkolne, rytmiczne piosenki, prezentowane przez znane bajkowe postaci czy skoczne utwory muzyczne, stanowiące podkład popularnych wśród milusińskich gier i zabaw, lecz również dźwięki bardziej stonowane, rzewne, towarzyszące malcom wieczorową porą – kołysanki. Owa liryczna, jednostajnie i monotonnie wykonywana pieśń ma na celu uspokoić maleństwo, ukoić po całodziennych trudach i pomóc zapaść w błogi, ożywczy sen. Jej słowa „przepełnione są troską o wypoczynek dziecka, jego bezpieczeństwo i spokój oraz radością z jego istnienia, a wynikają z bezgranicznej miłości matki do dziecka”[1] . Chuck Palahniuk w książce, zatytułowanej właśnie "Kołysanka", dokonuje jednak przewartościowania pojęcia i nadaje owej poetyckiej kompozycji nowe, makabryczne znaczenie.

„W książce nazywają ten wierszyk usypianą. W niektórych pradawnych kulturach śpiewano...

Matylda Saresta | 2017-06-21

Kołysanka jako śmiertelna klątwa? Groza w stylu Krakena - nieco inne podejście do tematu. Czyta się z lekkim przymrużeniem oka:) Polecam ciekawskim:)

Ana | 2012-10-20
Przeczytana: 18 października 2012

Na początku było słowo i wszystko przez nie się stało. A na końcu... Na końcu będzie słowo, trudno wyławialne w szumie, który nas otacza. Ale będzie równie potężne. I śmiertelnie niebezpieczne.

Carl Streator, lokalny dziennikarz, przygotowuje cykl artykułów o śmierci łóżeczkowej. Odwiedzając rodziny, które dotknęła tragedia, zauważa coś, co łączy wszystkie śmierci - dzieciom do snu czytano kołysankę z 27 strony książki "Wiersze i rymowanki ze wszystkich stron świata". Prowadząc swoje śledztwo, Streator spotyka Helen Boyle - agentkę nieruchomości, która zbija fortunę na handlu nawiedzonymi domami. On - samotny i nieszczęśliwy, ona - wyrachowana i zimna. Oboje skrywają tajemnicę, która ma ich połączyć.

"Im więcej ludzi ginie, tym bardziej wszystko zostaje po staremu." *

Gdyby "Kołysankę" napisał Stephen King, powieść mogłaby nabrać naprawdę mrocznego charakteru i mrozić krew w żyłach. Tymczasem Palahniuk w sobie charakterystycznym stylu wplata elementy satyryczne, obdzierając...

Dae | 2013-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2013

Klasyczny Palahniuk. W jednej chwili czytamy przemyślenia narratora/głównego bohatera na temat kondycji współczesnego świata i nieuchronnej zagłady, ku której zmierza, i już zaczynamy myśleć, że tak, coś w tym jest... Zaraz jednak budzi się w autorze ikonoklasta, piszący o latających Madonnach bez majtek i zabijaniu dzieci wierszykami. A wszystko to doprawione czarnym humorem i obrzydlistwami tak wymyślnymi, że trudno w ogóle czuć się choć trochę winnym, że zanosi się z nich ze śmiechu.
Sama fabuła po jakimś czasie traci nieco tempo i wydaje się, że autor nie bardzo wie, do czego zmierza. W finale jednak okazuje się, że Palahniuk doskonale wiedział, co robi, a wszystkie elementy trafiają na swoje miejsce - nic nie zostało zostawione przypadkowi.
Dla fanów pozycja obowiązkowa, dla "początkujących" - szansa na rozpoczęcie wspaniałej przygody wgłąb pokręconej wyobraźni Chucka.

Sławek Jurusik | 2012-10-29
Przeczytana: 24 października 2012

Trzymający się – ogólnie rzecz biorąc – realizmu Palahniuk w „Kołysance” wreszcie sobie pofolgował, efektem czego otrzymaliśmy powieść o nawiedzonych domach, morderczych wierszykach i księgach zaklęć. Jak w takiej konwencji czuje się autor słynnego „Fight clubu”? Niestety, nie najlepiej.

„Kołysanka” opowiada historię Carla Streatora, dziennikarza piszącego pracę o przypadkach niewytłumaczalnej śmierci niemowląt. Jedynym tropem wiążącym kolejne ofiary są „Wiersze i rymowanki ze wszystkich stron świata”, książka zawierająca tytułową kołysankę, której odczyt powoduje – jak się okazuje – śmierć słuchającego. Carl wraz z Helen Boyle, sprzedawczynią nawiedzonych nieruchomości, wyrusza na poszukiwanie kolejnych egzemplarzy śmiertelnie groźnej książki, mając na celu zniszczenie ich, nim te wyrządzą światu nieodwracalną krzywdę.

W swoje ręce dostajemy więc powieść drogi, nasączoną elementami thrillera i urban fantasy. Aspekt magiczny jednak, dający niezwykle szerokie pole do popisu, w tym...

Patula | 2011-01-08
Przeczytana: 07 grudnia 2010

ciężko opisać czy zaklasyfikować tę książkę.
gdyby nie moje zaufanie do autora, zapewne nie sięgnęłabym po nią: kołysanka, która zabija?! no proszę..

jednak pan Palahniuk ma ten rzadki dar igrania z absurdem, zabawy obsesją... rozbierania słowem szaleństwa swoich bohaterów i ukazywania jego mrocznej, ludzkiej? strony.

schizofreniczna.. ale jak dla mnie bardzo pociągająca.
książka której NIE DA SIĘ potraktować obojętnie
albo zachwyci
albo odrzuci
innych możliwości nie ma.
czytasz z szeroko otwartymi oczami a źrenice jak po ciężkich prochach - nie reagują na światło.