Diabelska materia. Historia pasków i tkanin w paski

Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
historyczna

Co mają ze sobą wspólnego święty Józef i Obeliks, średniowieczna prostytutka i sędzia bejsbolu, karmelici i plażowicze w szalonych latach dwudziestych, błaźni czasów renesansu i galernicy z komiksów, ludzie, którzy śpią w piżamach, i san-kiuloci roku IIa łączy ich ubranie w paski, znak umiejscowienia na marginesie porządku społecznego lub w ogóle poza nim. Paski, struktura nieczysta, przez długi czas były na zachodzie oznaką wykluczenia lub transgresji. W średniowieczu widziano w pasiastych tkaninach materię diabelską, a społeczeństwo nowożytne długo uznawało je za atrybut ludzi zepchniętych na sam dół drabiny społecznej (niewolników, służących, marynarzy, galerników). Dopiero w epoce romantyzmu paski na ubraniu zaczynają tracić, choć nie do końca, swój degradujący charakter,konkurują z nimi od tej pory paski innej natury, niosące z sobą nowe idee: wolności, młodości, używania życia i humoru. Dzisiaj obate systemy wartości współistnieją. Ale bardziej niż kiedykolwiek paski paskom bywają nierówne. Paski na garniturze bankiera nie są tym samym co paski na ubraniu gangstera, zebra na jezdni na przejściu strzeżonym czy pręty w oknach więzienia nie są tym samym co paski nad brzegiem morza czy na terenach sportowych.Michel Pastoureau, przedstawiając w zarysie długą historię pasków na zachodzie, zastanawia się nad pochodzeniem, statusem i społecznym funkcjonowaniem kodów wizualnych. Czym jest oznaka hańbiącaa Dlaczego powierzchnia w paski bardziej się rzuca w oczy niż powierzchnia gładkaa Czy tak się dzieje we wszystkich cywilizacjacha Czy to sprawa biologii czy kulturya

| 2015-10-27
Przeczytana: październik 2015

Podróż po historii pasków okazuje się być niezwykle ciekawą wyprawą. Za tym wzorem kryje się bowiem ambiwalentna struktura symbolicznych znaczeń, od napiętnowania i upokorzenia przez rewolucję, bunt i zaakcentowanie inności do elegancji i prestiżu. Jeden wzór a tyle znaczeń.

Nasza skłonność do wyróżniania i opisywania elementów otaczającego nas świata prowadzi do konieczności porządkowania go. Często robimy to w oparciu o najprostsze kryteria opozycji - dobra i zła, pożytecznego i bezużytecznego, przyjaznego i wrogiego.

Paski jako wzór od zawsze stanowiły opozycję do jednolitych, czystych powierzchni, a poprzez swój porządek także kontrę do innych wzorów i plam. Niezależne, odmienne, zwracające uwagę i zarazem oszukujące wzrok, pragnący spocząć na płaszczyźnie a w zamian łudzony perspektywą. W średniowieczu jawią się jako odstępstwo od normy, symbol grzechu, zła, siły nieczystej, stanowiąc często wizualny wyróżnik ludzi marginesu społecznego. W ciągu czasu ich symbolika...

zacofany-w-lekturze | 2011-02-06
Przeczytana: luty 2011

Zawsze w podziw wprawiała mnie pomysłowość historyków zachodnich, a szczególnie francuskich, w wymyślaniu tematów badań. Nieskrępowani żadnym ideologicznym gorsetem i dysponujący niemal nieograniczoną bazą źródłową mogą sobie pozwalać na dowolne fantazje. Historia histerii? Gilotyny? Miłości macierzyńskiej? Żaden problem. Zajęcie się dziejami pasków i pasiastych tkanin doskonale się w tę tendencję wpisuje.
Zdaniem Michela Pastoureau w średniowieczu szaty w paski miały charakter dyskryminujący – ubierano w nie heretyków, błaznów, trędowatych czy prostytutki. Może to mieć związek z błędnym odczytaniem starotestamentowego zakazu wdziewania strojów zrobionych z dwóch rodzajów przędzy, co zamieniono w tkaniny w dwóch różnych kolorach. Można też tu jednak dostrzec wyraz niechęci ludzi średniowiecza do pasków jako takich, gdyż zaburzały one widzenie, nie pozwalały odróżnić figury od tła, wprowadzały zamęt i niepokój – a stąd już tylko krok do stwierdzenia, że szatan musi lubić paski....

pulcinella | 2011-03-30

Do głowy by mi nie przyszło, że jest książka o historii, filozofii i symbolice pasków! Zajmujące.

KoKo | 2013-09-27
Przeczytana: 26 września 2013