Niebieski. Historia koloru

Tłumaczenie: Maryna Ochab
Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
Bleu. Histoire d'une couleur.
historia
Shahrivar

W postaci rozprawy Michela Pastoureau zyskujemy bardzo kompetentnie i syntetycznie napisany przewodnik po naszej europejskiej cywilizacji, traktujący o rzadko podejmowanych naukowo kategoriach kulturowych - głównych barwach i ich naszej w dziejach percepcji. Zainteresowania kolorem są zupełnie inaczej prowadzone i koncypowane niż te od dawna rodzące się pod piórem historyków lub teoretyków...

Zainteresowania kolorem są zupełnie inaczej prowadzone i koncypowane niż te od dawna rodzące się pod piórem historyków lub teoretyków sztuki. Kolor rozumie autor jako pojęcie skupiające w sobie bynajmniej nie jedynie estetyczne przekonania i konotacje, ale przede wszystkim całą gamę społeczno-kulturowych wartości, odniesień i postaw.

Gdy opowiada o swoim bohaterze – kolorze niebieskim (wraz z jego najróżniejszymi odcieniami) – otrzymujemy syntetyczny zapis mentalnościowo-naukowo-estetyczno-społecznych „podejść” do wspomnianej barwy, „podejść” realizujących się w bardzo długim odcinku czasowym od pradziejów przez starożytność, średniowiecze i całą epokę współczesności aż do dnia dzisiejszego.

Kolor niebieski staje się kategorią prześwietlaną przez autora z różnych punktów widzenia i w każdej z wymienionych epok pokazuje nam swój taki czy inny udział w życiu wspólnoty. Mamy tu do czynienia nie z jakimś żartem naukowym, ale z poważnym, podręcznikowo zakrojonym wykładem ważnej kategorii kulturowej.

źródło opisu: http://www.oficyna-naukowa.home.pl/

źródło okładki: http://www.oficyna-naukowa.home.pl/

| 2015-09-18
Przeczytana: wrzesień 2015

Erudycyjna, świetnie napisana i znakomicie przetłumaczona rozprawa o kolorach spisana wokół, tego najpopularniejszego w świecie zachodu, niebieskiego.

Koncepcje jak i postrzeganie barw zmieniało się w czasie. Znaczenie kolorów oraz ich preferencje również. Niby rzecz oczywista, ale pewnie tylko nieliczni potrafiliby poprawnie wskazać na średniowiecznym obrazie barwy ciepłe i zimne - gdzie nasz główny bohater - niebieski - należałby do tych ciepłych a czerwień już niekoniecznie.

Tak jak i nieliczni umieją rozszyfrować odmienne kulturowo kody kolorów, gdzie suchy i mokry, wesoły i smutny, matowy i błyszczący są nazwami barw w takim samym stopniu jak dla nas żółć czy zieleń.

I dlaczego właściwie w Hiszpanii, tak jak w całej Ameryce Południowej, najpopularniejszym kolorem pozostaje czerwień, na przekór całej Europie zakochanej w błękicie?

O urzecie, pastelu, indygo i marzannie, o cenach barwników i malarskich kontraktach, świetlistych witrażach katedr i szatach co zdobią królów,...

Someone | 2015-08-02
Na półkach: Być i mieć, Przeczytane

Z jednej strony trochę mnie śmieszny, że współcześni badacze zajmują się takimi małymi wycinkami świata, ale z drugiej nawet mnie to cieszy, że każdy może się poświęcić wąskiemu zagadnieniu i dogłębnie je opracować. Zwłaszcza jeśli jest specjalistą w danej dziedzinie, a pisanie na siłę jest mu obce. Tytuł tej książki jest bardzo trafny, mianowicie historia koloru, a nie doszukiwanie się jednego ogólnego symbolu po wsze czasy. Jest to dzieło bogato opatrzone przypisami i przez to dość wiarygodne, naukowe opracowanie mające rozruszać kiepsko opracowaną dziedzinę wiedzy. Sporo przykładów stanowią tkaniny, jednak zdarzają się ciekawostki których nie zdradę. ;) jest to ciekawa i (wg. mnie) racjonalna analiza niebieskiego na tle innych kolorów. Język nie jest przesycony naukowym żargonem.

Bardzo dobra książka zabierająca nas w czasy od Starożytności do czasów Współczesnych i pokazująca dzieje koloru niebieskiego w Sztuce , ubiorze , Historii etc. Można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Napisana ze swadą, przystępnie, momentami dowcipnie. Szczerze polecam.

Leszczu | 2014-02-27

Ciekawa książka, głównie przez odbiegający od paradygmatu naukowego (co robi się jednak coraz popularniejsze również w Polsce, choć chyba jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie) temat. No bo jak napisać historię koloru?
Autor daje przykład, w jaki sposób to zrobić, choć zawęża terytorialnie zakres swoich badań. To tak naprawdę historia niebieskiego w kulturze europejskiej, a jeszcze dokładniej: zachodnioeuropejskiej, by nie rzec, że w większości francuskiej. Oczywiście, autor sięga i do niemieckich źródeł, ale odnoszę wrażenie, że tylko wtedy, gdy musi. No i te "francuzocentryzm": pierwsza flaga z niebieskim to ta francuska (choć wspomina o flagach niderlandzkiej, szkockiej i amerykańskiej), w wojsku pierwsze niebieskie mundury też we Francji (choć sam wspomina, że Prusacy już mieli swój błękit na mundurach). Podobnie nic nie pisze praktycznie o Arabach (tylko, że słowo 'azur' jest pochodzenia arabskiego), Indiach, Dalekim Wschodzie (jedynie o Japonii pod sam koniec - nie zadowala),...