Niebieski. Historia koloru

Michel Pastoureau Wydawnictwo: Oficyna Naukowa historia
Bleu. Histoire d'une couleur.
Maryna Ochab
Oficyna Naukowa
niebieski indygo urzet pastel marzanna pigment kolor barwnik barwa symbol symbolika
Bleu. Histoire d'une couleur.
historia
Maryna Ochab

Erudycyjna, świetnie napisana i znakomicie przetłumaczona rozprawa o kolorach spisana wokół, tego najpopularniejszego w świecie zachodu, niebieskiego.

Koncepcje jak i postrzeganie barw zmieniało się w czasie. Znaczenie kolorów oraz ich preferencje również. Niby rzecz oczywista, ale pewnie tylko nieliczni potrafiliby poprawnie wskazać na średniowiecznym obrazie barwy...

Z jednej strony trochę mnie śmieszny, że współcześni badacze zajmują się takimi małymi wycinkami świata, ale z drugiej nawet mnie to cieszy, że każdy może się poświęcić wąskiemu zagadnieniu i dogłębnie je opracować. Zwłaszcza jeśli jest specjalistą w danej dziedzinie, a pisanie na siłę jest mu obce. Tytuł tej książki jest bardzo trafny, mianowicie historia koloru, a nie...

Bardzo dobra książka zabierająca nas w czasy od Starożytności do czasów Współczesnych i pokazująca dzieje koloru niebieskiego w Sztuce , ubiorze , Historii etc. Można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Napisana ze swadą, przystępnie, momentami dowcipnie. Szczerze polecam.

Ciekawa książka, głównie przez odbiegający od paradygmatu naukowego (co robi się jednak coraz popularniejsze również w Polsce, choć chyba jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie) temat. No bo jak napisać historię koloru?
Autor daje przykład, w jaki sposób to zrobić, choć zawęża terytorialnie zakres swoich badań. To tak naprawdę historia niebieskiego w kulturze europejskiej, a...

• Kulturoznawstwo
  • 2017