Życie polskie w XIX wieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0061-4
historyczna
Łukasz Kuć

Jak wyglądało życie Polaków bez Polski w XIX w.,"Życie polskie w XIX wieku" to zbiór spostrzeżeń i opisów dotyczących zarówno sfery oficjalnej życia polskiego, jak i nieformalnej, a nawet intymnej. Tak obyczaje i reguły życia społecznego, jak i związane z nim sukcesy oraz porażki Polaków pod zaborami przedstawione zostały przez autora z błyskotliwością dziennikarza, uwagą naukowca i wdziękiem gawędziarza. Dzięki temu książka stanowi atrakcyjne źródło wiedzy o tamtym okresie zarówno pod względem merytorycznym, jak i literackim.

BeArcik | 2013-09-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 września 2013

Ślicznie wydane wznowienie owocu wieloletnich prac Wasylewskiego, który sam w sobie jest postacią, którą warto znać, jako naukowca bardzo zasłużonego dla polskiej historiografii. Ma przyjemną, przedwojenną manierę pisania w sposób bardziej literacki niż naukowy, dzięki czemu całość jest o wiele bardziej ciekawa. Cóż można mu zarzucić? Właściwie tylko to, co redaktor opisał w przedmowie - rzekomy nieprofesjonalizm, pawie nie wychodzenie poza cezurę powstania styczniowego, brak rzetelnej bibliografii, którą dopiero dzisiejszy wydawca musiał uzupełnić, korygując przy tym błędy autora, wynikłe z dość luźnego korzystania ze źródeł. Wasylewski przedstawia XIX wiek w Polsce od możliwie każdej strony - począwszy od uwarunkowań politycznych i ogólnych tendencji i mentalności w poszczególnych dziesięcioleciach, przez dzieje poszczególnych warstw społecznych po mody różnorakie, zarówno w ubiorze jak i zachowaniu. Uważam jednak, że książka tego typu powinna zawierać zdecydowanie więcej...

Mel | 2015-05-14
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 14 maja 2015

Nie powiem, zacna literatura, jednakże, nie trafia do mnie ten styl, jakby gawędziarski...? Niekiedy chaotycznie, gubię się.

stilben | 2010-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2010

Dzieło już klasyczne, które jednak nie powinno być traktowane jako podręcznik o dziewiętnastym stuleciu. Autor zamieścił w nim masę informacji, niestety w sposób chaotyczny, momentami miałem wrażenie, że nie panował nad materią i tylko tak sobie gawędził o tym co akurat przyszło mu do głowy. Spora część dzieła skupia się nie tyle na obyczajach, czy codziennym życiu w XIX wieku, a na literaturze, sztuce i postaciach z nimi związanymi. Ponoć opracowanie to nie jest już aktualne, sporo zawartych w nim informacji okazała się nie do końca rzetelna. Współczesne badania nad epoką pokazują pewne osoby i wydarzenia w innym świetle niż widział je autor. W książce zaskoczyły mnie też rzeczowe błędy, które zauważyłem nawet ja, amator, który nawet nie jest historykiem. Dzieło jest zatem nie tyle encyklopedią co zbiorem esejów, opowiastek i przemyśleń autora. Tak, czy inaczej warto przeczytać, bo mimo wszystko trochę ciekawostek można w książce znaleźć, a i zanurzyć się w klimacie XIX wieku.

Lenkaite | 2013-02-15
Przeczytana: styczeń 2005

Bezcenne źródło wiedzy, porusza wiele różnych zagadnień, język z gatunku tzw. wciągających:)

Asiulka | 2016-02-10
Na półkach: Przeczytane, historia