Książka Roku 2018

Jan Karski. Fotobiografia

Wydawnictwo: Veda
Pela

Celem publikacji jest pokazanie w nowy, oryginalny sposób postaci Jana Karskiego i jego życia poprzez obraz, komentarz, cytaty i wypowiedzi. Historia legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego wpisuje się w kontekst relacji polsko-żydowskich, polsko-amerykańskich, zachowuje jednakże znacznie bardziej uniwersalne przesłanie – może być moralnym drogowskazem także dla kolejnych...

w kontekst relacji polsko-żydowskich, polsko-amerykańskich, zachowuje jednakże znacznie bardziej uniwersalne przesłanie – może być moralnym drogowskazem także dla kolejnych pokoleń ludzi na wszystkich kontynentach.

Jan Karski - patriota pozbawiony szowinizmu, gorliwy katolik przeciwstawiający się antysemityzmowi, intelektualista,
a także człowiek czynu – postać i dzieło profesora Karskiego stanowią niezwykły wzorzec etyczny i skupiają w sobie wartości, których przekazywanie jest w dzisiejszych czasach szczególnie ważne. Dziedzictwo Jana Karskiego zobowiązuje do promowania ducha tolerancji i odpowiedzialności obywatelskiej, sprzeciwu wobec haseł i ideologii totalitarnych, które torują drogę konfliktom, ksenofobii, rasizmowi i antysemityzmowi. Karskiemu przez całe życie towarzyszyło przekonanie, że jego misja stanowi lekcję dla potomnych. To lekcja współodczuwania z drugim człowiekiem i jednocześnie trzeźwego realizmu. To przesłanie, którego sens nie przemija z biegiem lat.
Fotobiografia – na nowo pozwoli głoszeniu tego przesłania, by rozbrzmiało ono na całym świecie jeszcze donośniej.

źródło opisu: http://www.veda.com.pl/

źródło okładki: http://www.veda.com.pl/

Pięknie wydana książka w formie albumu bardziej do oglądania niż do czytania. Mnóstwo fotografii opatrzonych ciekawymi opisami. Fotobiografia została wydana w roku setnej rocznicy jego urodzin - obchodzonego jako rok Jana Karskiego.

Jan karski (1914 - 2000) to jeden z najznamienitszych Polaków XX wieku, kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego. Szczególnie zaangażowany w pomoc Żydom. Dwukrotnie przedostał się do getta warszawskiego oraz do obozu przejściowego w Izbicy, skąd Żydzi byli bezpośrednio przewożeni do obozów zagłady, O tragedii Żydów informował największych ówczesnego świata, w tym Prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta, ale niestety oni nie dowierzali jego doniesieniom. Po wojnie osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, przez 40 lat wykładowca na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, gdzie jego najbardziej znanym studentem był prezydent stanów Zjednoczonych Bill Clinton. Ośmiokrotny doktor honoris causa uczelni polskich i...

okarolajna | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016

Bardzo ciekawa propozycja książkowa. Mnóstwo fotografii z krótkimi, ogólnymi informacjami. Dużo cytatów z "Tajnego państwa", generalnie polecam.

Agi | 2017-12-11
Sylwia_w | 2017-09-30