Zakaz palenia

Znak
2014-05-19
2014-05-19
Tygodnik Powszechny publicystyka polska

To zbiór artykułów ks Bonieckiego z lat 2012-2013. Opisujących wydarzenia tamtych lat, dotykających ważnych spraw Kościoła. Specjalnie piszę przez wielkie „K”. Bo ksiądz Adam to człowiek, chrześcijanin, myśliciel, i ksiądz. Jeden z garstki kościelnej hierachii, który rozumie co kryje się pod definicja prawdziwego Kościoła. Czym jest ewangelizacja, odnalezienie Boga w drugim człowieku, dobroć, cierpliwość i prawdziwa miłość. Jak nie czytujecie Tygodnika Powszechnego to po lekturze tej książki zaczniecie do niego zaglądać. I to nie tylko przez wzgląd na księdza Bonieckiego.

Ciekawa osobowość, ciekawe poglądy. Inny rzut okiem na tematy jakże katolickie. Miło widzieć, że są jeszcze szanowane autorytety, które nakłaniają do prawdziwego dialogu, i co więcej - można się od nich czegoś nauczyć

Ksiądz Adam Boniecki w swoim kręgu ma zakaz wypowiadania się medialnie. I tutaj mamy obraz właśnie współczesnego Kościoła, który zabrania mówić niewygodne rzeczy dla nich. Z tym właśnie się nie zgadzam. My jako parafianie nie mamy prawa się wypowiadać bo np. dla moich księży to niewygodne, ale żeby zabronić mówić księżom, który chcą iść z duchem czasu i nadążyć za ludźmi to już dla mnie nie pojęte ... Przyznam szczerze, że o Tygodniku Nowym słyszałam, ale nie czytałam. Mój Kościół ani moje miejsce pracy nawet o takiej gazecie nie wspomina ciągle tylko słyszę "Gość" i "Niedziela". Teraz widzę jaka ta gazeta jest wartościowa i dlaczego nie można o niej mówić w Kościele? Jak się cieszę, że jeszcze są tacy księża jak ks. Adam dzięki nim możemy poznać różne oblicza i pogląd na niektóre sprawy. Bardzo, ale to bardzo polecam książkę i żałuję, że nie ma więcej takich księży. Poruszone w tej książce są sprawy ważne i tym przyjemniej się je czyta. Jak ważny był dla nas Papież Jan Paweł II, ale jak ważny jest również Papież Franciszek, który w dobie naszych czasów sprawdza się idealnie.

Ksiądz Adam zawsze w dobrej formie. Poglądy jasne i klarowne, ale podane inteligentnie bez zacietrzewienia i agresji. Dobrzy że są kapłani, którzy w nauczaniu stawiają na dialog zamiast ex cathedra narzucać swoje poglądy...Wiara poszukująca rozumu...

Zapewne bardzo ciekawa dla wszystkicg wielbicieli księdza Bonieckiego i jego tygodnika, zdecydowanie jednak nie dla kogoś kto dopiero chce zapoznać się z jego myślą.

Nie ze wszystkimi opiniami się zgadzam,ale szacunek dla księdza Bonieckiego.

Nie ze wszystkimi opiniami się zgadzam,ale szacunek dla księdza Bonieckiego.

Książka, którą warto mieć w domu. Przykład tego, jak mówić (pisać) mądrze, mówiąc niewiele.

Ksiądz Adam Boniecki to taki prawdziwy facet z … (i tu następuje grzecznościowe odchrząknięcie) … charakterem. Nie boi się mówić prawdy, choćby była ona niewygoda dla ludzi z „Jego świata”.

Mija kolejny rok od kiedy ks. Adam Boniecki może wypowiadać się tylko w swoim macierzystym piśmie czyli „Tygodniku Powszechnym”. Tam, każdego tygodnia ukazuje się Jego edytorial i nawet niektórzy ateiści z radością sięgają po słowa ks. Bonieckiego.

Wszystkim, którzy zakochali się w Duchownym wydawnictwo Znak zrobiło prezent. Po raz drugi ukazał się zbiór edytoriali ks. Bonieckiego. Pierwsza publikacja „Lepiej palić fajkę niż czarownice…” okazała się bestsellerem. Druga, gwarantuję, pobije rekord poprzedniczki.

Teksty ks. Bonieckiego są przepełnione prostą mądrością. Nie brakuje im jednak pazura, za który to pazur ksiądz nie raz oberwał. Jego słowa nie zawsze pasują do kogoś, kto pełni posługę, ale nie jest powiedziane, że bycie księdzem zobowiązuje do plecenia tanich bzdur. Ks. Adam Boniecki w każdej swojej publikacji pokazuje, że ksiądz też człowiek. Pokazuje ludzką twarz i MĄDROŚĆ osoby doświadczonej oraz nieowijającej w bawełnę.

Przystanek Woodstock? Dlaczego nie. Ks. Boniecki przepięknie opisuje swój strach przed spotkaniem z młodymi ludźmi, by chwilę później cieszyć się z przyjęcia jakie zgotowała Mu młodzież. A jaką On ofertę przygotował dla Woodstock’owców? Kochaj i rób, co chcesz. Przecież uczono nas, że Bóg, Jezus i Wiara to nic innego jak miłość. Więc po prostu się kochajmy i będzie na tym świecie dobrze. (Wiem, nie zaczyna się zdania od „więc”).

Zdania, które chwyciły mnie za serce to te, które dotyczą papieża Franciszka:
„Najbardziej wdzięczny jestem za to, w czym wszystko, także to, co dotychczas napisałem, się zawiera, za to, że stawia na porywająca moc piękna Ewangelii. Bo Kościół papieża Franciszka jest po to, aby to piękno ukazywać. Kościół oczyszczony z pozorów, z pustych słów i gestów, wolny od pychy i hipokryzji, Kościół w starych, zdeptanych butach, które dobrze znają krzywe ścieżki biednych ludzi.”

Po książkę ks. Bonieckiego powinien chwycić każdy człowiek. Młody i stary, wierzący i ateista, kobieta i mężczyzna. I księża. Bo to właśnie Ksiądz Adam Boniecki powinien być przykładem dobra i wiary. Miłości do bliźniego.

A moja mała refleksja i marzenie… Cóż, mam nadzieję, że będzie mi dane uścisnąć dłoń ks. Bonieckiego i powiedzenia mu prosto w oczy, że fajny z niego Facet.
KSIĄŻKA OBOWIĄZKOWA!

www.kasiagraj.pl

Książka bardzo mi się podobała z wielu powodów. Przede wszystkim, chcę mieć zdanie, a ksiądz Boniecki pozwala je w jakiś sposób ukształtować. Nie chodzi o to, by powtarzać argumenty, ale by jego krótkie teksty były punktem wyjścia dla własnych rozważań dotyczących współczesnych problemów w Polsce i polskim Kościele. Kim jest dzisiaj katolik? Co zrobić z pedofilią wśród księży? Jak przeciwdziałać nienawiści i czy to w ogóle możliwe? Jeśli w tej książce nie ma klarownych odpowiedzi, to na pewno są pytania. A te cenię sobie bardzo wysoko. Mówią o świecie mi bliskim. Podoba mi się też, że przy każdym redaktorskim „wstępniaki” Bonieckiego znajduje się odniesienie do numeru Tygodnika, w którym tekst się pojawił. Plus za fotografie, które przyciągają oko. Az człowiek ma ochotę wybrać się do kiosku po nowy numer gazety ;) „Zakaz palenia” polecam!

Zbiór myśli księdza Bonieckiego. Warto przeczytać nie tylko katolikom. Ksiazka ta dotyka problemów współczesnego swiata.

• 2017
  • Religia
  • Mam do przeczytania
  • Religijne

Dodaj cytat z książki Zakaz palenia

Video

Video