500 zdań polskich

Wydawnictwo: Agora SA
język polski, polszczyzna
joly_fh

Od „Daj, ać ja pobruszę...” do „No to frugo”. Najbardziej błyskotliwy specjalista od polszczyzny o pięćsetce najbłyskotliwszych, najniezwyklejszych, najważniejszych polskich zdań. Jerzy Bralczyk nie tylko zebrał zdania, które najsilniej istnieją w świadomości Polaków, ale też z ich pomocą stworzył niezwykłą opowieść o polskiej mentalności, która odbija się w tym, jak mówimy na co dzień i od...

Jerzy Bralczyk nie tylko zebrał zdania, które najsilniej istnieją w świadomości Polaków, ale też z ich pomocą stworzył niezwykłą opowieść o polskiej mentalności, która odbija się w tym, jak mówimy na co dzień i od święta. Są tu literackie cytaty (z Mickiewicza, Sienkiewicza, Słowackiego, Wyspiańskiego, Konopnickiej, Tuwima, Kofty, Osieckiej i Młynarskiego), zdania wielkich Polaków (od Jagiełły i „Mieczów ci u nas dostatek...” do „Czuj się odwołany” Wałęsy), codzienne powiedzenia, zawołania kibiców i reklamowe hasła, które zrobiły zawrotną karierę w języku potocznym. Każde z nich opatrzone brawurowym, ale też wnikliwym komentarzem opowiadającym o genezie i zmiennych losach najsłynniejszych polskich zdań.

źródło opisu: Wydawnictwo Agora, 2015

źródło okładki: www.kulturalnysklep.pl

Degamisz | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

Odkąd tylko nauczyłem się czytać – około szóstego roku życia – zacząłem wręcz pochłaniać książki. Znajomość języka polskiego weszła mi w krew sama z siebie. I chociaż nie jestem żadnym znawcą w jego materii, wręcz przeciwnie, uczę się całe życie i czasem popełniam masę błędów (albowiem kuleje mi czasem interpunkcja) to jednak znajomość poprawnej polszczyzny, w piśmie jak i w mowie, jest dla mnie szalenie ważna.

Dlatego też od zawsze z ogromną ciekawością śledziłem programy telewizyjne, wywiady radiowe czy publikacje, prasowe jak i naukowe, ludzi, których uznaję w tej dziedzinie za autorytet. A mam takie autorytety trzy – profesor Mirosław Bańko, profesor Jan Miodek no i rzecz jasna profesor Jerzy Bralczyk. Tego ostatniego darzę największą estymą, mógłbym go słuchać i czytać godzinami.

Dlatego tym chętniej sięgnąłem po „500 zdań polskich” autorstwa Jerzego Bralczyka. Świetna to lektura, profesor bowiem bierze na tapet najpopularniejsze polskie zdania. Takie, które są z różnych...

almos | 2015-05-22
Przeczytana: 21 maja 2015

Znany językoznawca napisał książkę zawierającą omówienia sławnych polskich zdań, które weszły do świadomości powszechnej: przysłów, powiedzeń, cytatów z dzieł literackich itp. Dosyć to ciekawa lektura, ale czasami omówienia nużą, przypominają przelewanie z pustego w próżne. Brakuje też mi wielu znanych zdań, ale to oczywiście sprawa subiektywna.

Ciekawa to dosyć koncepcja, wziąć na warsztat 500 sławnych polskich zdań i przeanalizować je językowo i językoznawczo. Sam dobór jest dosyć ciekawy: dowiedziałem się też czegoś nowego o źródłach pewnych zdań. I tak obrzydliwe hasło komunistów 'AK – zapluty karzeł reakcji' zostało zainspirowane Piłsudskim, który mianem zaplutego karła określił jakiegoś polityka (jakiego – autor nie mówi). Albo dowiadujemy się kto jest autorem powiedzenia: 'Rząd rżnie głupa'.

W wielu przypadkach analiza zdania czy powiedzenia jest jednak naciągana, mało ciekawa, przypomina przelewanie z pustego w próżne; na przykład gdy autor mówi o powiedzeniu 'Czy te...

biruta | 2017-09-26
Na półkach: Moja, Przeczytane
Przeczytana: 26 września 2017

Zdania różniste. I te zaczerpnięte z wielkiej literatury. I te z wszechobecnej reklamy. I świetne komentarze Autora. No, nie jest to lektura na jeden dzień , ale zabawa przednia zwłaszcza na te przydługawe jesienne wieczory.

annamagdalena | 2017-05-04

Świetna książka dla pasjonatów języka. Niesamowicie interesujące komentarze do znanych nam mniej lub bardziej zdań. Tych, którymi posługujemy się na co dzień, i tych, które słyszeliśmy jako małe dzieci, a potem gdzieś zapomnieliśmy.

Jako polonistka zanim zaczęłam czytać postanowiłam sprawdzić o ilu przykładach nie słyszałam, a o ilu nie mam pojęcia skąd pochodzą. Okazało się, że znalazło się kilka w tej i w tamtej kategorii.

Książkę czyta się z niezwykłą przyjemnością. Nie jest to lektura do czytania ciągiem, raczej do wielokrotnego powracania. Zdecydowanie polecam wszystkim kochającym język ojczysty.

Przeczytałam! Rok po rozpoczęciu lektury! Sądziłam, że ten moment nigdy nie nadejdzie... Wniosków mam kilka:
1. Uwielbiam styl profesora Bralczyka i jego zabawę słowem.
2. To niesamowita dawka wiedzy podana w arcyprzyjemnej formie.
3. Okładka jest tak genialna, że mogę gapić się na nią godzinami.
4. Połowa z tych zdań niczego nie wnosi i można by je spokojnie wywalić.
4a. W tym niemal wszystkie felietony o przysłowiach. Wrr.

Domeru | 2016-01-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Książkę czytałem ponad pół roku. Nie dlatego, że jest nudna, trudna albo nieciekawa. Dlatego, że jest idealna do wzięcia do ręki w wolnej chwili, przeczytania jednego lub kilku haseł, nacieszenia się stylem pisania i wyczytanymi ciekawostkami i odłożenia na jakiś czas. Dużo ciekawych informacji, jeszcze więcej zabawy słowem (chwilami miałem wrażenie, że ta zabawa jest rozwlekana tylko po to, żeby treść wystarczyła na dwie kolumny) i kilka - nazwijmy to - nieścisłości (albo mówiąc wprost - błędów). Bardzo inspirująca lektura - od czasu do czasu sięgałem do innych źródeł, żeby poczytać więcej na któryś z poruszonych tematów.

Skandynawska | 2015-12-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Ciekawa książka świetnie napisana w charakterystycznym dla profesora stylu - z humorem i grą słów - który bardzo lubię. Momentami nawet zaskakująca, kiedy okazuje się, że część przysłów, wciąż funkcjonująca w polszczyźnie, ma kilka wieków.

evi | 2016-10-21
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Są takie zdania, które znają wszyscy Polacy. Używają ich nader chętnie. Gdzieś w tej właśnie sekundzie ktoś jedno z tych zdań polskich właśnie wymawia. Czy to będzie "do trzech razy sztuka"? A może "ciemność widzę, ciemność"? (Czy też "ciemność, widzę ciemność"? Nigdy nie mogę zapamiętać, która wersja jest prawidłowa.)

Prof. Bralczyk bierze na warsztat te właśnie polskie zdania, które żyją w naszej świadomości, ale i uwidaczniają się w języku. Pewnie nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że weszły już nam w krew i czasami ich nadużywamy. I czasami, a nawet bardzo często, zapomnieliśmy, jakie one miały znaczenie i używamy ich w złych kontekstach. Tak, jak to robimy z "do trzech razy sztuka".

"500 zdań polskich" to bardzo przyjemna lektura. Na jednej stronicy rozkładane przez profesora na czynniki pierwsze jest jedno zdanie, które z lubością, my Polacy, powtarzamy. I dowiadujemy się o zdaniu tym wielu interesujących rzeczy - bowiem czyż ktoś z nas zastanawiał się kiedykolwiek, jak...

manton | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Tej pozycji nie da się tak po prostu wziąć, usiąść i przeczytać. Ja traktuję "500 zdań" jak słownik lub encyklopedię, do której zaglądam, gdy coś mnie zainspiruje, coś wpadnie do głowy lub przy innej okazji. Tak jest z panem Bralczykiem, zaglądam do niego w chwilach spokoju i gdy mam dość kryminałów i tragedii. Dlatego zaznaczam, że już przeczytałam, ale jednak nie do końca, bo jeszcze brakuje mi paru chwil spokojnych. A tak poza tym to bardzo ciekawa praca, zebrane w jedno miejsce bardziej lub mniej kultowe zdania, które zaistniały nie tylko w języku polskim, ale i w życiu Polaków, które chętnie cytujemy, do których wracamy z sentymentem lub żartobliwie. Są tu i cytaty z klasyków (Mieczy ci u nas dostatek), z popularnych reklam (A świstak siedzi ...), współczesnych tekściarzy (Młynarski, Osiecka), powiedzonka potoczne i in. Muszę przyznać, że parę zdań już mnie zaskoczyło, jeszcze ile przede mną? Choćby dla samych komentarzy profesora warto zajrzeć.

bppremiera | 2018-02-23
Na półkach: Mam u siebie, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2018

Profesor Bralczyk posiada wyjątkową umiejętność błyskotliwego komentowania bieżących faktów językowych. W swojej książce dzieli się cennymi uwagami dotyczącymi języka w sposób autoironiczny, doprawiając szczyptą dowcipu, nie szczędząc swojego temperamentu badawczego. Przygląda się tu i komentuje najsłynniejsze zdania polskie, jakie istnieją w powszechnej świadomości i użyciu Polaków.

21/500 “Baśka miała fajny biust” (Robert Gawliński - Wilki 2002)

“Obawiam się, że jest to zdanie niepoprawne politycznie. Z polityką nie ma nic wspólnego, ale „niepoprawność” czy też „poprawność polityczna” odnosi się chyba także i do sfery społecznej, obyczajowej czy jak tam chcecie. A chwalenie czyjegoś biustu zwraca uwagę na pierwszorzędne cechy płciowe i może dawać poczucie dyskryminacji. Myślę zresztą, że samo patrzenie na biust, zwłaszcza na fajny biust, też jest uwłaczające. Nie mówiąc już o takim patrzeniu, które zdaje się sugerować, że nie tylko popatrzeć by się chciało.
Dobieramy się do...