Kochanica heretyka

2014-05-21
2014-05-21
Małgorzata Huber
małżeństwo porwanie intrygi uczucia

Ciekawa książka historyczna fajnie napisana,zaskoczyła i wciągnęła.
Czyta się bardzo dobrze:)

Ciekawa książka historyczna fajnie napisana,zaskoczyła i wciągnęła.
Czyta się bardzo dobrze:)

Duet Iny Lorentz jest genialny w swojej prostocie. Prawdziwe wydarzenia historyczne zostały tutaj tak zgrabnie wykorzystane i przeplecione zmyśloną fabułą, że mimo, że historyczna, to jednak piękna. Styl pisarski jest gładki i rzeczowy, a czytelnik ma wrażenie, że przeniósł się rzeczywiście do tamtych czasów, o wiele intensywniej, niż bywa to w przypadku pierwszego lepszego romansu historycznego, w którym najczęściej wykorzystuje się tylko obecność szabli, kontusza, czy malownicze widoki w końskiego siodła.
Nie, to nie jest zwyczajny romans historyczny, bowiem porusza hipokryzję kościoła katolickiego, który przez setki lat wykorzystywał ciemnotę ludu, nie dopuszczał do jakiejkolwiek wiedzy. Wykorzystywanie seksualne kobiet przez księży tłumaczących im, że tym sposobem znajdą się bliżej Bram Niebieskich, oprócz odpustów za pieniądze to jeden z dwóch największych symboli zepsucia duchownych. Brak tłumaczenia Pisma Świętego na języki ludu, również należą do nich, bowiem kler tłumaczył Biblię na swój sposób, aby wykorzystać ją do swoich celów. Mało które książki poruszają tak ważny temat, który nawet dziś skłaniają do przemyśleń nad tym czy watro zaufać do końca "tym uczonym" czy też samemu próbować dążyć do wiedzy i własnej prawdy.
Intrygi, które otaczają głównych bohaterów tworzą piękne napięcie, a postać pięknej ,dzielnej kobiety daje otuchy przez całą powieść.
Jednym zdaniem- piękna i mądra książka.

Wspaniała powieść historyczna, historia pięknej miłości, podstępnych intryg. Pokazuje idealnie wady księży w tamtych czasach dopuszczających się nierządu i wzbogacających się na wiernych. Ukazuje także niełatwa sytuacje kobiet, które mimo inteligencji nie mogą równać się z mężczyznami.

Kochanica heretyka, to książka po której nie spodziewałam się zbyt wiele. Właściwie myślałam, że jest to romans historyczny, lekki, na jeden czy dwa wieczory. I musze przyznać, że pozytywnie się zdziwiłam. Książka ta to rewelacyjny opis życia na początku XVI wieku, zepsucia kościołu katolickiego oraz początków Marcina Lutra. Gdzieś tam w tle wpleciony jest romans, ale jest jedynie pobocznym tematem. Książkę czyta się szybko, jest świetnie napisana i mam ochotę sięgnąć po więcej tej pary autorów. Jeśli tak jak ja lubicie książki historyczne, to gorąco ją polecam 😊

PS. Czytając ją miałam wrażenie, że KK niewiele się zmienił przez te 6 wieków 😉

"Na początku szesnastego wieku ostatecznie rozstrzygnęła się trwająca niemal dwa stulecia walka o władzę między Wittelsbachami z Bawarii a Habsburgami, na korzyść drugich."
Powieść intrygująca,ciekawa,nieoczekiwane zwroty akcji w średniowiecznym Monachium.

1982

Przyznam się,że lubię książki duetu pisarskiego pod nazwą Iny Lorentz. Są to książki przy których szybko płynie czas.
Kochanica heretyka jest książką szalenie przewidywalną. Nie zabrakło tutaj obowiązkowych wątków miłosnych, nieco kryminalnych i obyczajowych. Wszystko osadzone w trudnych czasach Reformacji.
Przeczytałam bez zbędnych emocji. Na lekki weekend może być.

Przeczytałam bez zbędnych emocji. Na lekki weekend może być.

Któryś z czytelników napisał że ta książka to takie literackie disco polo. Dosłownie, super określenie .Sama się dziwię że doczytałam do końca, chyba dlatego żeby nie zrobić przykrości koleżance która mi ją bardzo polecała .

Spodobało mi się tło historyczne w tej książce, z chęcią przeczytam kolejne pozycje tego autora.

Długo ta książka leżała,na mojej półce.Dopiero,chyba tydzień po wypożyczeniu z biblioteki,wziąłem się do czytania.
Fakt,jest to książka gruba i może odstraszyć lecz,ma swoje plusy.
Akcja toczy się w Niemczech w czasie reformacji.Stąd dostajemy multum informacji na temat,tego ruchu religijnego.
Mamy postać Marcina Lutra,jak i też kilku innych autentycznych postaci.
Bohaterką jest Veva,trudno nazwać ją najbardziej szczęśliwą osobą na świecie.
Zbójcy zabili jej brata,ludzie zaczęli ją podejrzeć o seks z bandytami.
Potem mamy jej związek z pewnym heretykiem.
Ogólnie fabuła bardzo wciągająca,dużo się dzieje i mamy fajne zwroty akcji.
Niestety,książka w paru miejscach była trudna do czytania.
Mimo,to warto ją polecić.Dla tych co lubią takie historyczne powieści.

Fakt,jest to książka gruba i może odstraszyć lecz,ma swoje plusy.
Mamy postać Marcina Lutra,jak i też kilku innych autentycznych postaci.
Bohaterką...

Jak zawsze z wielką przyjemnością sięgnęłam po książkę autorstwa Iny Lorentz. "Kochanica heretyka" nie rozczarowała mnie! Znając pozostałe pozycje tych autorów, książka była bardzo przewidywalna, ale mimo wszystko pochłonęła mnie historia Vevy i Ernsta osadzona w realiach luterańskich przemian. Bardzo fajnie autorzy przybliżają czytelnikowi problemy w tamtej epoce na tle przygód naszych bohaterów. Polecam tą książkę z czystym sumieniem.

• Historyczne
  • Pożyczone