Allegro - kampania grudzień kat. romans

Kochanica heretyka

Tłumaczenie: Małgorzata Huber
Wydawnictwo: Sonia Draga
Die Ketzerbraut
dona

Msze odprawiane w pośpiechu i byle jak, uczty do białego rana i celibat, który istnieje jedynie na papierze – intrygi i uczucia na średniowiecznym dworze. Monachium. Początek XVI wieku. Veva ma poślubić syna kupca z Innsbrucku, jednak w drodze do Tyrolu rabusie napadają na orszak panny młodej, zabijają jej brata, a dziewczynę uprowadzają. Wprawdzie po kilku dniach udaje się uratować Vevę z...

Monachium. Początek XVI wieku. Veva ma poślubić syna kupca z Innsbrucku, jednak w drodze do Tyrolu rabusie napadają na orszak panny młodej, zabijają jej brata, a dziewczynę uprowadzają. Wprawdzie po kilku dniach udaje się uratować Vevę z rąk oprawców, ale nikt nie chce jej uwierzyć, że nie straciła dziewictwa. Mimo niezręcznej sytuacji ojciec Vevy obstaje przy ślubie córki i postanawia wydać ją za mąż za Ernsta Rickingera, cieszącego się złą sławą kobieciarza i wroga kleru. Ojciec Ernsta ma również swoje powody, by pozbyć się syna z domu. Veva jest oburzona decyzją ojca, ale jakiż wybór może mieć dziewczyna uznana za nieczystą? Zatem rodziny czym prędzej aranżują cichą ceremonię zaślubin i wysyłają młodych do Augsburga, który w owym czasie znajduje się w pełni rozkwitu i z góry spogląda na skromne Monachium. Tutaj małżonkowie trafiają pod skrzydła Jakoba Fuggera, zaś Ernst nadal potajemnie rozpowszechnia pisma luteranów…

źródło opisu: Sonia Draga, 2014

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

allison | 2014-07-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 05 lipca 2014

Do kiczowatych powieści duetu Iny Lorentz mam dziwną i niewytłumaczalną słabość. Od czasu do czasu po prostu muszę sięgnąć po ich książki, bo bardzo dobrze się przy nich odpoczywa, oczywiście pod warunkiem, że wejdzie się w konwencję proponowaną przez autorów.

"Kochanica heretyka" należy, moim zdaniem, do najsłabszych powieści niemieckiego tandemu. Wszystko jest tu przewidywalne aż do bólu, oczywistość goni oczywistość, a zakończenie można przepowiedzieć już po przeczytaniu kilkunastu stron.
Postacie są szablonowe, razi także schematyczność fabularna. Nie ma tu miejsca na zaskakujące zmiany akcji, bo każdą niby niespodziankę czytelnik wyłapuje w chwili jej zapowiedzi (a nawet wcześniej).
Jak to u Iny Lorentz bywa, pełno tu jurnych obwiesiów, czarnych charakterów, a także niewiast, które dzielą się jedynie na cnotliwe i rozpustne. Tradycyjnie są pościgi, pułapki, intrygi... I też przewidywalne.

A jednak doczytałam do końca, czemu sama się dziwię, bo podczas lektury czułam się...

filozof | 2014-12-14

Długo ta książka leżała,na mojej półce.Dopiero,chyba tydzień po wypożyczeniu z biblioteki,wziąłem się do czytania.
Fakt,jest to książka gruba i może odstraszyć lecz,ma swoje plusy.
Akcja toczy się w Niemczech w czasie reformacji.Stąd dostajemy multum informacji na temat,tego ruchu religijnego.
Mamy postać Marcina Lutra,jak i też kilku innych autentycznych postaci.
Bohaterką jest Veva,trudno nazwać ją najbardziej szczęśliwą osobą na świecie.
Zbójcy zabili jej brata,ludzie zaczęli ją podejrzeć o seks z bandytami.
Potem mamy jej związek z pewnym heretykiem.
Ogólnie fabuła bardzo wciągająca,dużo się dzieje i mamy fajne zwroty akcji.
Niestety,książka w paru miejscach była trudna do czytania.
Mimo,to warto ją polecić.Dla tych co lubią takie historyczne powieści.

Alicja | 2014-07-27
Przeczytana: 15 lipca 2014

Kolejna książka niemieckiej pary przybliżająca nam życie i historię Monachium w czasach reformacji.Początki działalności Marcina Lutra, i walkę kościoła przeciwko tezom głoszonym przez niego.Szokujący obraz duchowieństwa tamtego okresu, głoszącego przestrzeganie przykazań boskich, które jednak ich nie obowiązywały.Ogłupianie ludzi podczas spowiedzi czy kazań,dążenie do zaspokajania swoich potrzeb majątkowych i cielesnych, niesprawiedliwe wyroki.Bezwzględne posłuszeństwo dzieci wobec rodziców w planowaniu przyszłości.Nic nie znacząca rola kobiety, której zadaniem było rodzenie dzieci i prowadzenie gospodarstwa domowego.Powieść historyczna z wątkiem przygodowym, miłosnym, sensacyjnym, przyjemnie się czyta.

OK_tawia | 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Któryś z czytelników napisał że ta książka to takie literackie disco polo. Dosłownie, super określenie .Sama się dziwię że doczytałam do końca, chyba dlatego żeby nie zrobić przykrości koleżance która mi ją bardzo polecała .

mysza891 | 2014-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Historia dziewczyny, córki kupca z Monachium zmuszonej do małżeństwa z człowiekiem o fatalnej reputacji. Historia młodego chłopaka, który zafascynowany tezami Marcina Lutra wypowiedział małą wojnę monachijskim klerykom. Zmuszeni do małżeństwa mimo, iż obydwoje zupełnie inaczej widzieli swoją przyszłość.
Powieść o miłości, zdradzie, intrygach i chciwości w czasach reformacji. Pozycja dobrze napisana, w której autor łączy elementy powieści historycznej, kryminału i romansu.

Monika | 2017-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2017

"Na początku szesnastego wieku ostatecznie rozstrzygnęła się trwająca niemal dwa stulecia walka o władzę między Wittelsbachami z Bawarii a Habsburgami, na korzyść drugich."
Powieść intrygująca,ciekawa,nieoczekiwane zwroty akcji w średniowiecznym Monachium.

Agnieszka | 2015-05-11
Przeczytana: 03 listopada 2014

Spodobało mi się tło historyczne w tej książce, z chęcią przeczytam kolejne pozycje tego autora.

magdalena | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Przyznam się,że lubię książki duetu pisarskiego pod nazwą Iny Lorentz. Są to książki przy których szybko płynie czas.
Kochanica heretyka jest książką szalenie przewidywalną. Nie zabrakło tutaj obowiązkowych wątków miłosnych, nieco kryminalnych i obyczajowych. Wszystko osadzone w trudnych czasach Reformacji.
Przeczytałam bez zbędnych emocji. Na lekki weekend może być.

Soleilka | 2017-11-18
Przeczytana: 04 listopada 2017

Kochanica heretyka, to książka po której nie spodziewałam się zbyt wiele. Właściwie myślałam, że jest to romans historyczny, lekki, na jeden czy dwa wieczory. I musze przyznać, że pozytywnie się zdziwiłam. Książka ta to rewelacyjny opis życia na początku XVI wieku, zepsucia kościołu katolickiego oraz początków Marcina Lutra. Gdzieś tam w tle wpleciony jest romans, ale jest jedynie pobocznym tematem. Książkę czyta się szybko, jest świetnie napisana i mam ochotę sięgnąć po więcej tej pary autorów. Jeśli tak jak ja lubicie książki historyczne, to gorąco ją polecam 😊

PS. Czytając ją miałam wrażenie, że KK niewiele się zmienił przez te 6 wieków 😉

książek: 1934

Wspaniała powieść historyczna, historia pięknej miłości, podstępnych intryg. Pokazuje idealnie wady księży w tamtych czasach dopuszczających się nierządu i wzbogacających się na wiernych. Ukazuje także niełatwa sytuacje kobiet, które mimo inteligencji nie mogą równać się z mężczyznami.