Handlarka złotem

Tłumaczenie: Viktor Grotowicz
Wydawnictwo: Sonia Draga
Das Goldhandlerin
literatura piękna

Rok 1485 w Niemczech – młoda Żydówka Lea przeżywa same tragedie: jej ojciec i młodszy brat Samuel giną w pogromie. Lea, aby zatrzymać spadek po ojcu i tym samym zapewnić sobie środki do życia, musi podawać się za Samuela. W tej podwójnej roli grozi jej wiele niebezpieczeństw, nie tylko ze strony chrześcijan, lecz także jej braci w wierze, którzy chcą za wszelką cenę ożenić „Samuela”. Ona tymczasem zakochuje się w tajemniczym Rolandzie, który nakłania ją do udziału w pełnej przygód misji…
Barwna, pełna napięcia powieść historyczna autorów bestsellerowej Nierządnicy.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga-Katalog wydawniczy

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kate | 2019-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2019

Kolejne spotkanie z przeszłością...tym razem z Żydówką, która podaje się za swojego zmarłego brata...w przebraniu mężczyzny załatwia interesy...poznaje miłość...ucieka przed śmiercią...Historia chwilami nużąca...chwilami pasjonująca...w mojej ocenie przeciętna.

Alicja | 2017-08-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Największym atutem książki jest tło historyczne. Tereny dzisiejszych Niemiec, Austrii, Hiszpanii, XV wiek, czas pogromu Żydów, czas działalności "nieomylnej" świętej inkwizycji. Mam słabość do powieści, które dzieją się na tle konfliktów religijnych, dlatego nie odpuściłam jej do samego końca. Choć w słabszych momentach miałam chwile zwątpienia.
Książka trochę przygodowa, trochę historyczna, trochę awanturnicza z elementem miłosnym. Nierówna. Od intrygującej i wciągającej po monotonną. Jak dla mnie za dużo nazw, nazwisk opisów relacji między władcami.
Mimo nie najwyższej noty zaliczam ją do tych, które mogą mieć zdolność wpływania na światopogląd.

5/10

agakow | 2016-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2016

TAK NAPRAWDĘ TO JESZCZE NIE MAM TEJ KSIĄŻKI, ALE TYLKO W TEN SPOSÓB MOGŁAM DODAĆ WPIS. CZY KTOŚ MÓGŁBY MI JĄ SPRZEDAĆ? We wszystkich księgarniach i na allegro jest niedostępna :(. Bardzo mi na niej zależy, ma być na prezent świąteczny.

magdalena | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

Kolejna powieść historyczna duetu Iny Lorentz. Jest tu wartka akcja, bohaterowie z wyraźnym podziałem na dobrych i złych, dzielne kobiety,miłość, zdrady, walka o władzę. Czas przy tej książce płynie szybko i przyjemnie.

katerina | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Powieść czyta się lekko, jest napisana w przystępny sposób, mimo że czytając ją trzeba się skupić, bo pojawia się w niej dużo nazwisk i informacji, ale dzięki temu ma ona dużo autentyczności. Zostały w niej przedstawione obrzędy kultury żydowskiej, które pomagają czytelnikowi zrozumieć tamte czasy. Choć może wydawać się że z początku książka jest zawiła i nie trzyma się kupy warto przebrnąć przez pierwsze rozdziały, ponieważ z biegiem akcji strony jakby same będą nam przeskakiwały podczas czytania. Książka jest pełna przygód i intryg, przeciwności losu, pokazująca jak wiele potrafią znieść kobiety. Jest fantastyczna, pozwala się czytelnikowi oderwać od rzeczywistości i docenić to co mamy w chwili obecnej. Jest to lektura, która przenosi nas w odległe czasy gdzie odmienna kultura nie była tolerowana przez większość ludności, dlatego uczy tolerancji i skłania do refleksji nad życiem.

Po przeczytaniu książki i zapoznaniu się z losem młodej Żydówki oraz jej rodzeństwa można posunąć...

basiek0306 | 2014-11-23
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

fantastyczna jak wszystkie tej autorki

chabrowaczytelniczka | 2014-10-06
Przeczytana: 28 września 2014

Iny Lorentz to właściwie pseudonim pary autorskiej Iny Lorentz i Eunama Marona. Jestem ciekawa jak to jest pisać książkę we dwie osoby. Ich najsłynniejszą książkę jest ,,Nierządnica”, która doczekała się ekranizacji. Jesteście ciekawi tego romansu historycznego?
Rok 1485. Niemcy. Trwają prześladowania Żydów. Naród ten jest gnębiony i zabijany tylko dlatego, że wierzy w innego Boga niż większość ludzi. Na młodą Żydówkę- Leę spadają same tragedie. Ojciec i brat giną podczas pogromu, a na nią spada obowiązek prowadzenia rodzinnego interesu. Czy jako kobieta ma szansę? Co stanie się, gdy Lea zakocha się w Rolandzie? Jaka przygoda ją czeka?
Nie powiedziałabym, że jest to tylko romans historyczny. Miłosnych uniesień i emocji mamy tutaj bardzo mało. Na pochwałę zasługuje niezwykle starannie dopracowane tło historyczne. Przeniosłam się do tamtych czasów i uświadomiłam sobie, że Żydzi zawsze mieli pod górkę. Naród, który zawsze był prześladowany przez innych.
Czułam się jakbym czytała...

atteloiw79 | 2014-08-28
Przeczytana: 2013 rok

Polecam. Kto spotkał się z pozycjami tego Duetu Autorów,z trudnością zrezygnuje z sięgania po kolejna. Trzeba przyznać, że wątki są zbliżone i dość łatwo przewidywalne, ale to nie pomniejsza przyjemności czytania.

Alicja | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Kolejna rewelacyjna książka Iny Lorentz. Z przyjemnością po nią sięgnęłam. Opowiada ona o losach/przygodach młodej, osieroconej Żydówki Lei.Akcja toczy się na terenie Rzeszy i Hiszpanii. Szybko się czyta, wartka akcja, wiele ciekawych wątków. Polecam lekturę!

Orlica | 2014-04-23
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane, 2014
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

"Handlarka złotem" to powieść w dość oryginalnych realiach, ponieważ bohaterowie to żydzi w Niemczech w XV w. - mało jest powieści czy filmów, przedstawiających żydów z tego okresu, a przynajmniej ja na takie nie trafiłam.
Przeczyłam może 1/3 część książki i niestety nie wciągnęła mnie, wydaje się nudna, za mało tu jakiejkolwiek akcji. Może też dlatego, że obecnie literatura ma mnie odmóżdżyć, a ta powieść okazała się dość "ciężka", bynajmniej nie pod względem tematyki czy przekazu - po prostu nie przemawia do mnie jej styl. Może kiedyś do niej wrócę, ale na razie odpuszczam.