Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Albatros
7 (276 ocen i 54 opinie) Zobacz oceny
Excavation
Ophelia

Powieść idealna dla fanów sensacji i przygody! Odkrycie liczących kilkaset lat zabalsamowanych zwłok może podważyć obowiązujące dotychczas poglądy na kulturę Inków. Tymczasem podważa całą wiedzę o świecie. Wypełniająca czaszkę mumii dziwna materia, absorbująca w nieznany sposób energię, nie jest ani płynnym złotem, ani żadnym innym metalem, ani też substancją organiczną. Czym zatem...

Powieść idealna dla fanów sensacji i przygody!

Tymczasem podważa całą wiedzę o świecie.

Wypełniająca czaszkę mumii dziwna materia, absorbująca w nieznany sposób energię, nie jest ani płynnym złotem, ani żadnym innym metalem, ani też substancją organiczną. Czym zatem jest?
Krwią samego diabła?

Podziemna piramida w peruwiańskiej dżungli, z ukrytą w niej komnatą, to dla jednych prawdziwa archeologiczna sensacja, dla innych nieprawdopodobne źródło bogactwa, dla innych jeszcze - klucz do zbawienia świata.
A dla wszystkich – śmiertelna pułapka.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

gwiazdka | 2018-10-02
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 października 2018

Początek „Ekspedycji” bardzo przypadł mi do smaku. Miałam i kawałek historii, przygodę, akcję i do tego sensacje. A wszystko napisane w lekkim „rollinsowskim” stylu. Ciekawi bohaterowie uzupełniali zalety książki. Niestety, im dalej w las tym gorzej się działo. Akcja zaczęła zbaczać w dziwnym kierunku, jakieś nierealne stwory, wydarzenia wywołujące co prawda gęsią skórkę, ale zupełnie oderwane od realności, a bohaterowie tez przeszli metamorfozę: ci dobrzy prawie mieli nad głowami aureole, a źli diable różki i ogonki. Wszystko poszło w kierunku zupełnie przeciwnym od realizmu. O ile lekkość i płytkość narracji zniosłabym dość obojętnie, o tyle fantastyka mnie odrzuca. Tym samym powieść przestała mi się podobać, doczytałam już z rozpędu chociaż bez początkowego zainteresowania. Tym samym spadła i ocena z bardzo dobrej na zaledwie dobrą- bo nie przeczę, czytało się lekko, szkoda tylko, że bez zbytniego zaangażowania.

Beata | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

Rewelacyjna powieść awanturniczo-przygodowa mistrza gatunku. Akcja dynamiczna, wciągająca i intrygująca. Tajemnice, zewsząd tajemnice... nieznane plemię w dżungli, sekrety Inków, sekretna sekta dominikańska, krwiożercze stwory i archeologiczna zagwozdka z niezwykłą technologią:) Dużo tego, ale mistrz dał radę i stworzył doskonałą powieść. Przeczytałam od jednego podejścia.

filozof | 2016-04-21

Ja kiedy widzę w bibliotece,książkę Rollinsa to zawsze muszę ją mieć.
Tak,było i tym razem.Ekspedycja,to książka która podobała mi się bardzo.I jestem zadowolony,że ją przeczytałem.
Tajemnicza mumia,prosto z Peru.
Jakiś dziwny płyn w jej głowie/
O to już mi się podoba,bo fajna zagadka i super akcja się zanosi.

Ja lubię takie tajemnice,jak tajemnicze miasta.Dziwne stwory.
Troszkę,o Inkach było też.
I zaraz dam dużo gwiazdek.

Magnis | 2017-05-28
Przeczytana: 21 maja 2017

Ekspedycja to kolejna przeczytana książka Jamesa Rollinsa za mną. Nie należąca do żadnego cyklu oferuje osobna historie. Po Podziemnym labiryncie byłem nastawiony na niezwykłą książkę przygodową mojego ulubionego Autora właśnie takich powieści. Łączących sensacje i przygodę z dużą ilością akcji.
Podczas wykopalisk prowadzonych w peruwiańskich Andach zostaje dokonane odkrycie zabalsamowanych zwłok, które skrywa niejedną tajemnicę. Profesor Cooklin postanawia zbadać i wyjaśnić pochodzenie znalezionych zwłok. Na stanowisku w Andach grupa studentów dokonuje fantastycznego odkrycia. Zmagając się z bandytami przemierzą dżunglę i jaskinie w poszukiwaniu odpowiedzi dotyczących znalezisk.

Pierwszy wątek dotyczy odkrytych zmumifikowanych zwłok, które przynoszą może nie zaskakujące odkrycie, jakie spodziewał się profesor, który sądził, że znalazł członka plemienia podbitego przez Inków. Rozczarowanie i z drugiej strony ciekawość pcha go do poznania prawdy, ale nie spodziewa się, że podczas...

fik | 2018-05-23
Przeczytana: 17 maja 2018

Hm. No tak autor na którym zawsze można polegać, jak dotąd nigdy nie zawiódł moich oczekiwań.
Tym razem zabiera nas do świata Inków i jak to u Rollinsa temat niesamowity ( pomysłowości to to naprawdę trzeba mu pozazdrościć )
- zawrotne tempo akcji ( jak Kubica na torze )
- czyta się rewelacyjnie, nie można się oderwać
- i można wybaczyć mu to że czasami idzie po bandzie i ponosi go fantazja, ale
wszystko jest ze sobą przepięknie powiązane i zgrane oraz nie za dużo i nie
mało (technologicznie) wyjaśnione.
BRAWO
jol znal prac

crouschynca | 2019-01-17

Fabułę utworu otwiera dramatyczny prolog, osadzony w roku 1538, na terenie peruwiańskich And. (…) Niemniej główna akcja toczy się współcześnie, więc szybko przeskakujemy do bliższych nam czasów. Profesora Henry’ego Conklina absorbują zabalsamowane zwłoki, które to znalazł we wcześniej wymienionych górach i przywiózł do USA, by przeprowadzić badania na uniwersytecie w Baltimore. Co istotne, równolegle śledzimy wydarzenia w sercu peruwiańskiej dżungli. Ekipa archeologiczna, której szeregi zasila m.in. bratanek pana Henryka – Sam Conklin, zajmuje się tam starożytnymi ruinami, ulokowanymi pomiędzy dwoma górskimi szczytami.

Autor z powodzeniem serwuje nam opowieść, w której nie ma miejsca na nudę.(…)Przyznam, iż stricte południowoamerykańskie partie spodobały mi się nawet bardziej niż losy Henry’ego. Królują tu bowiem klimaty à la Indiana Jones i Tomb Raider, które wprost ubóstwiam. Ten duch odkrywczej przygody tropem dawnych cywilizacji, pułapki podnoszące adrenalinę...(…)

Czy coś...

| 2015-03-06
Przeczytana: 2015 rok

Jest to moja druga w życiu książka Jamesa Rollinsa jaką przeczytałam. Tyle wystarczyło, aby stał się jednym z moich ulubionych autorów.

Akcja w przeważającej części rozgrywa się w Peru, w niedawno odkrytej cywilizacji Inków (a przynajmniej tak na początku sądzą archeolodzy). Grupa z nich zostaje uwięziona w podziemnym mieście i w tym momencie zaczyna się ich walka o przetrwanie. A czas bynajmniej nie jest ich przyjacielem.

Czy uda im się wydostać? Czy przeżyją atak pradawnych istot zamieszkujących królestwo Inków? I co najważniejsze, czy dowiedzą się czym jest tajemnicza złotopodobna substancja?

Nie przestaniesz czytać, aż nie poznasz odpowiedzi. Gwarantuję!

kusiciel_dusz | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Książka raczej przeciętna, sam temat jest dość interesujący, bo to przygody w ruinach pradawnych Inków oraz tajemnicza substancja która potrafi.....tego nie powiem, jak chcesz wiedzieć co potrafi to powinieneś przeczytać tą pozycję:)
Powiem, co mnie osobiście nie odpowiadało w tej książce. Za bardzo trąca horrorem, tajemnicze mordercze potwory jakoś nie bardzo kojarzą mi się z tajemnicami starożytnych Inków. Do tego dialogi, w kluczowych momentach, gdy teoretycznie autor chciał osiągnąć apogeum strachu główni bohaterowie rzucają sobie niby śmieszne uwagi w kontekście ich beznadziejnej sytuacji. Jedno w połączeniu z drugim jakoś mi nie pasuje. No i takie ogólne zastrzeżenie, momentami akcja rozwija się dość......dziecinnie:)
Ale żeby nie było samych minusów, to na koniec mam plusa za szybko rozwijającą się akcję. Tu nie ma czasu na rozmyślania i analizę co też główny bohater powinien zrobić, bo już na "następnej stronie" jest wyjaśnienie co działo się dalej :)

Lady_Ivonna | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Udany, bardzo udany mix Indiany Jonesa, Jurassic Parku i jeszcze kilku innych przygodowych pozycji ( skojarzyło mi się z Gwiezdnymi Wrotami - serialem ).
Mimo tego, że wydawałoby się, dostaniemy odgrzewany kotlet, autor znakomicie sobie z nim radzi. Mamy akcję, całe mnóstwo tajemnic, czyta się szybko. Ale, żeby być szczerą - można wytknąć co nieco. Czasami autor przerysowuje niektóre sytuacje aż do przesady i mimo tego, że potrafi wybrnąć z wdziękiem - to jednak czuć pewną sztuczność rozwiązań. Nie jest to może klasyczne Deus ex machina, ale czasami się pojawia i irytuje. Inne błędy - np. wesołkowie pod ścianą - trudno powiedzieć, czy to tłumacz się nie popisał, czy autor rzeczywiście chciał pokazać ich pełen luz w obliczu nadchodzącej zagłady. W każdym razie - polecam :)

Anka Markova | 2015-01-28
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Do bani taka kniga!

!!! @@ żartowałam @@ !!!

Pomimo oklepanych wątków, znanych z innych książek czy filmów , pomimo pędzących jak N700 Shinkansen przeżyć, pomimo wielu dziwacznych i trudnych do zaakceptowania zdarzeń WARTO BYŁO!

Jako łowca niesamowitych przygód ;) ja to znam ( Indiana Jones) ja to widziałam ( skarb narodów) ja to przeżyłam ( park Jurajski, tak, tak, dokładnie ten tytuł) i tak jestem zachwycona.

Autor porwał mnie w niesamowity świat, gdzie Inka, gdzie odkrywcy, gdzie mnisi i gdzie nowe technologie.

A, i przede wszystkicm.... zapowiada się kolejna część ;)