Tygiel zła

Okładka książki Tygiel zła
James Rollins Wydawnictwo: Albatros Cykl: Sigma (tom 14) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Sigma (tom 14)
Crucible
Albatros
2020-08-12
2020-08-12
Danuta Górska
kryminał zagadka porwanie zagłada zło Sigma Force Gray James Rollins walka z czasem poszukiwanie

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

W stylu poprzednich części. Akcja idzie do przodu, cały czas coś się dzieje. Plus za to, że autor wprowadza stopniowo nowych bohaterów oraz oczywiście za końcowy dodatek, w którym autor przedstawia swoje inspiracje.

Pomysł na fabułę całkiem ciekawy, jednak o ile do połowy czytałam ją zainteresowaniem, tak później dłużyła się niemiłosiernie, ledwo dobrnęłam do końca.

Czy to naprawdę już przedostatnia część serii dostępna po polsku? Co ja biedna pocznę bez Sigmy!

James Rollins po raz kolejny dostarczył mi wielu emocji. Tym razem zabrał mnie m.in. do mojego ukochanego Kraju Basków i do Paryża, który potraktował niezwykle okrutnie. Oj, będę miała to autorowi za złe, oj będę miała.

Niebezpieczna sztuczna inteligencja, porwanie jednej z głównych bohaterek, walka o życie w szpitalu, czarownice, dawne wierzenia i wiele innych ciekawych wątków. To wszystko czeka na czytelnika, który zabierze się za "Tygiel zła".

Nadal polecam czytanie tej serii od początku, bo wiele wątków takich osobistych jednak się ze sobą łączy i rozwija przez poszczególne części ;)

Niebezpieczna sztuczna inteligencja, porwanie jednej z...

Na półkach: , , , ,

Kolejna książka Jamesa Rollinsa z cyklu "Sigma Force" tym razem przenosi czytelnika do Hiszpanii, Francji i Portugalii, gdzie mroczna przeszłość prześladowań religijnych miesza się z przełomowymi badaniami nad sztuczną superinteligencją. Jak zwykle, autor serwuje fabułę pełną zwrotów akcji, dużą dawkę emocji i sporą porcję wiedzy naukowej. Agenci DARPA muszą się zmierzyć ze współczesną odmianą Świętej Inkwizycji, a równocześnie uratować najbliższych.
Obawiałam się, że po dłuższej przerwie w czytaniu cyklu będę miała trudności z wgryzieniem się w treść, ale byłam w błędzie. Zapomniałam też już, jak szybko się czyta o przygodach grupy Sigma Force i ich przyjaciół.
Krótko mówiąc - rewelacyjna rozrywka dla fanów Michaela Crichtona i Lincolna Childa.

Sigma♥️ uwielbiam tą serię! Śledzę od pierwszego tomu i wiem, że ile wyjdzie tyle przeczytam! Jeśli jesteś fanem poprzednich części ta na pewno Cię nie zawiedzie.

Ocena nie wynika z tego, że książka jest słaba. Powiedziałabym, że raczej trzyma poziom poprzednich części. Problemem był jednak dla mnie temat, który tym razem kompletnie mnie nie interesował i który sprawiał, że kompletnie nie mogłam wsiąknąć w książkę. Udało mi się to dopiero pod sam koniec, ale to trochę za mało, żeby dać dużo lepszą ocenę.
Jak zwykle u Rollinsa, mamy pełną i wartką akcję, zwroty akcji i "niespodziewane" rozwiązania. Mamy ciekawe połączenie wydarzeń z dawnej przeszłości i z czasów XXI wieku. Mamy wyraźnie zarysowaną granicę bezdennego Dobra i opętanego obsesją Zła. Jednak po tylu częściach to czarno-białe rozrysowanie charakterów chyba zaczęło mnie troszkę drażnić. Dodatkowo sprawa w książce kręci się wokół tematu sztucznej inteligencji, komputerów i urządzeń - tematu, w którym jestem kompletnie zielona i który w ogóle mnie nie interesuje. Przyznam, że miejscami zupełnie nie rozumiałam, o czym czytam i nie mogłam wyobrazić sobie sytuacji, o których czytam, przez co książka była dla mnie nużąca i w połowie musiałam odłożyć ją na jakieś 2 miesiące. Zakończenie wydawało mi się zupełnie "odjechane", z jakiegoś powodu jeszcze bardziej, niż w poprzednich częściach, być może dlatego, że po prostu nie potrafię wyobrazić sobie, jak działa ta cała sztuczna inteligencja, jak "uczy się" myślenia i do czego jest zdolna.
Ponadto od kilku części odczuwam coraz większy niepokój po przeczytaniu tych książek i nie wiem, czy mi się to podoba. Książki powinny być raczej formą przyjemności i rozrywki i nie pozostawiać po sobie stresu.
W tej części przeszkadzało mi jeszcze kilka dość nieprawdopodobnych rozwiązań sytuacji, np. sposób, w jaki Seichan oszukała strażników. Nie będę wszystkiego dokładnie przytaczała, aby nie spojlerować, ale czytając zastanawiałam się tylko "JAK TO JEST MOŻLIWE?".
Trzeba jednak przyznać, że James Rollins na pewno wgryza się w tematy, o których pisze i czuć to na kartkach jego książek. Dokładne opisy urządzeń, skomplikowanych procesów, szczegółowo podane nazwy - to wszystko sprawia, że czytelnik czuje, że autor wie, o czym pisze.
W pewnym sensie lubię ten cykl i po tylu książkach przywiązałam się już do bohaterów i ich historii. Chciałabym się dowiedzieć, co dalej się z nimi stanie, ale zastanawiam się, ile jeszcze czasu James Rollins będzie ciągnął cykl oparty niemal przez cały czas na tym samym schemacie. Ponadto mam wrażenie, że z początku faktycznie te pomysły pisarza były ciekawe i świeże, a teraz są już takie trochę na siłę. Z jakiegoś powodu pierwsze części cyklu były dla mnie ciekawsze, może dlatego, że chyba miały w sobie więcej nawiązań do historii i archeologii, więcej też było osobistych przeżyć bohaterów.
Niemniej, "Tygiel zła" to nie jest bardzo zła książka. Mi po prostu nie siadła.

Jak zwykle u Rollinsa, mamy...

Przeczytałem wszystkie dostępne książki tego autora ,jest rewelacyjny. Książka świetna ,czekam na następną, Polecam.

Jak zawsze dobrze się czyta, świetny temat, choć trochę niepokojący... Lekka przygodówka, która zachęca jak zawsze do poszerzenia wiedzy :)

I znowu zaczęłam czytać serię od końca. Zaczyna mi to chyba wchodzić w nawyk. A dodatkowo niechcący kolejna książka pod rząd z tematyką dotyczącą czarownic. Ale przynajmniej gatunek inny bo będzie sensacyjnie. Co prawda na obwolucie napisano że fabuła będzie dotyczyła tematu sztucznej inteligencji i bałam się że zacznę się mordować czytając bo ta dziedzina wiedzy trudną jest a dodatkowo ma dosyć przerażający aspekt. Im jestem starsza tym więcej trudu przychodzi mi z obsługiwanie własnego smatrphona zresztą on i tak chyba żyje własnym życiem. Ale ku swojemu zaskoczeniu pierwsze 200 stron praktycznie połknęłam. Oznacza to że autorowi idzie nieźle pisanie i łączenie ze sobą tych dwóch zaskakujących wątków. Potem zaczyna się oczywiście sensacyjna gonitwa dobrych za złymi i gra z czasem dosłownie co do minuty. Fajnie się to czytało bo cała książka trzymała w napięciu nie było czasów na smęty i nudę. Natomiast zakończenie mnie rozczarowało, było niestety przewidywalne do bólu i pojechało takim cukierkiem że ….. może czytelnika zemdlić.

To już 14 tom serii Sigma Force, a ja dalej jestem zachwycona, tym co tworzy James. Pokochałam tę serię już dobre parę lat temu i niezwykle się ucieszyłam czytając ten tom, ponieważ wyczułam w niej powroty do początkowych tomów serii, co nawet ciężko mi wytłumaczyć. Może przez wspominanie Vigora Verony? Książka sama w sobie jest świetna, ma genialną akcje, a opisy SI były bardzo ciekawe i nawet mnie totalnego laika w tej dziedzinie zainteresowały, i nie były dla mnie trudne do zrozumienia. No nie mogłam się od niej odkleić. ŚWIETNA !

James Rollins Tygiel zła Zobacz więcej
James Rollins Tygiel zła Zobacz więcej