Ewangelia Krwi

Tłumaczenie: Grzegorz Kołodziejczyk
Cykl: Zakon Sangwinistów (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
The Blood Gospel
Grzegorz Kołodziejczyk
Ophelia

Gotycka powieść o poszukiwaniu cudownej księgi znanej jako „Ewangelia krwi”. Trzęsienie ziemi w Izraelu ujawnia podziemny grobowiec. Trójka detektywów – archeolożka, żołnierz i czterystuletni sangwinista – wpada na trop starożytnej tajemnicy. Śledztwo przynosi na pewno jeden wniosek – niektóre książki nigdy nie powinny były być znalezione ani, tym bardziej, otwarte… Doskonałe połączenie...

Doskonałe połączenie świata nauki oraz wartkiej akcji sprawia, że książka jest tak ekscytująca, jak najlepszy film
Chicago Sun-Times

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Magnis | 2017-07-02
Przeczytana: 25 czerwca 2017

James Rollins wraz z Rebeccą Cantrell stworzyli książkę Ewangelię Krwi. Byłem nad wyraz ciekawy jak współpraca przebiegnie i czy uda się stworzyć coś intrygującego. Sam opis książki mnie zaciekawił, bo tajemnice Watykanu, wampiry i poszukiwanie artefaktu to nie codzienne połączenie. Zapowiadała się naprawdę ciekawa pozycja, a ze względu, że uwielbiam czytać powieści napisane przez Jamesa Rollinsa musiałem sam się przekonać czym będą chcieli mnie wraz z współautorem zaskoczyć. Dlatego zabrałem się z chęcią do czytania.
Erin Granger pracująca ze studentami w ramach ekspedycji archeologicznej w Izraelu odkrywa niezwykłe znalezisko, ale trzęsienie ziemi powoduje w większości zniszczenie go. Jednak w jednym miejscu odsłonięty zostaje dotychczas ukryty tajemniczy grobowiec, a w miejscu jego istnienia ulatnia się grożny gaz niewiadomego pochodzenia. . Erin zostaje zabrana przez żołnierzy w celu zbadania odkrytego miejsca pod względem archeologicznym i nie tylko. Poznaje sierżanta...

filozof | 2015-12-04

Jest takie słowo,superaśna książka ? Nie,ma to ja stworzę.Bo,to co przeczytałem.Sprawia,że jestem szczęśliwy.Czytelniczo i to strasznie mocno.
Czego tu nie ma ? Jest Massada.Tajemnicza świątynia.
Różnorakie stwory.No i te poszukiwania.Czego ? Ano,Ewangelii.Ale nie tej znanej z kościoła.
Tylko takiej mitycznej.
Razem z bohaterami jesteśmy.W wielu krajach.I jest Izrael,Niemcy,Rosja.
Czeka nas mnóstwo niebezpiecznych przygód.
Bardzo fajna.

BagatElka | 2015-03-14
Na półkach: 📚 Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2015

"Ewangelia krwi" jest pełna krwi aż po brzegi.Krew leje się tutaj z każdej ze stron.Ale inaczej być nie może gdy większość z występujących postaci to wampiry.
I to nie te szlachetne,bajkowe i wegetariańskie ale dzikie,brutalne i pełnokrwiste.
Każdy każdemu chce utoczyć krwi jak najwięcej a im dalej zatapiamy się w fabule tym dziwniejsze i zaskakujące odkrycia się pojawiają.
Niektórzy kręcą nosem,ze ta książka jest inna od pozostałych książek Rollinsa.Ja natomiast widzę tutaj więcej Rollinsa w Rollinsie.
Tak,tak nie jestem obiektywna i dobrze mi z tym ;-)
Fani gatunku znajdą tutaj wszystko co kochają,przygodę,bohaterskich mężczyzn,piękne kobiety,brawurową akcję i do tego historyczne postacie oraz prastare tajemnice.
Ten gatunek literacki ma to do siebie,że służy wyłącznie do rozrywki a pojawiające się na koniec pytanie- a coby było gdyby?- sprawia,że to rozrywka godna polecenia.

Heisenberg | 2016-05-02

Książkę czyta się szybciutko, jednym tchem, ale ja daję jej jedną gwiazdkę. Dlaczego? Można nie "przepadać" za państwem kościelnym, i sam nie zaliczam się do grona "fanów" tegoż, ale wampiry będącym zbrojnym ramieniem Watykanu?????? Wiem, że każdy autor ma prawo popuszczać wodze fantazji, ale Rollins to już pojechał po bandzie. Dziękuję.

Shimik | 2015-06-05

Przyjemna lektura na jeden wieczór:)

PAWEŁ82 | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Nigdy specjalnie nie przepadałem za książkami i filmami o wampirach i wilkołakach w tle gdyż sam temat wydawał mi się mało ciekawy i nudny. Po "Ewangelię Krwi" Sięgnąłem zupełnie przypadkiem a że jest to James Rollins wiedziałem że akcja będzie się toczyć w szaleńczym tempie w niedostępnych rejonach świata, więc postanowiłem dać jej szansę. Już na samym początku widać i książka jest rasowym thrillerem z elementami przygodowymi ( jaskinie,grobowce ) Takie połączenie Indiany Jonesa z książkami Dana Browna która zawiera elementy fantastyczne,historyczne,religijne,owiane tajemnicą. Ale jak już napisałem na samym początku wampiry i wilkołaki nie są moim ulubionym tematem dlatego powieść oceniam tak jak oceniam. Z całą pewnością i z czystej ciekawości sięgnę po dwa kolejne tomy by poznać zakończenie tej historii.

Thomas886 | 2015-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Kolejny autor, którego czytam pierwszą powieść i ponownie dobry wybór. Książka bardzo mi się podobała i szybko pochłaniałem strony. Gruba i związana z tematami naukowo-religijnymi oraz posiadająca elementy fantastyczne.

Główną bohaterką jest pani archeolog Erin Granger, która podczas badania w Izraelu tematu rzezi niewiniątek rzekomo dokonanych przez Heroda, zostaje skierowana na górę Masada, gdzie zginęli ludzie podczas trzęsienia ziemi i zabił ich tajemniczy gaz. Erin z pomocą sierżanta Jordana i ojca Rhuna rusza, by wyjaśnić zagadkę zaginionej księgi.

Zakończenie daje do myślenia, ponieważ jak dla mnie historia zostaje ucięta bez wyjaśnienia kilku spraw, lecz ogólna ocena bardzo zadowalająca.

'Ewangelia krwi" zawiera elementy i fantastyczne i historyczne, i religijne. Te które najbardziej owiane są tajemnica, a co za tym idzie kuszą czytelnika by podążył tropem bohaterów i odkrywał mało lub wcale nie znane aspekty związane z zagadkami kościoła.

Powieść z gatunku tych, w których cały czas coś się dzieje, kiedy nie można dobrze złapać oddechu przenosząc się z miejsca na miejsce między bohaterami, których na początku niby nic nie łączy, jednak splot wydarzeń rzuca ich w tym samym kierunku. Wydaje mi się,że każda książka Rollinsa jest pisana w ten sposób, z rozmachem i napędzana przygodą akcją. Jedyne co się zmienia to jej miejsce docelowe. NIe jest to bynajmniej minus owego pisarstwa, bo jeśli ktoś pragnie zanurzyć się w odkrywanie tajemnic sprzed wieków, odczytywanie dziwnych zjawisk i ruszyć z bohaterami w drogę ku przygodzie to jak najbardziej trafi tutaj na odpowiednią rozrywkę. Do tego trzyma w napięciu nie gorzej niż niejeden thriller. Jednocześnie może też...

Morgana | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Udana książka przygodowa. Mariaż historii renesansu ze współczesnością. Oklepani bohaterowie - piękna niewiasta, mężny woj oraz uczony ratują świat przed zagładą. Szybka, lekka i przyjemna.

Anksunamun | 2018-03-05
Przeczytana: 04 marca 2018

"Ewangelia Krwi" być może i zasługiwałaby na uznanie, gdyby była dziełem jakiegoś nazbyt ambitnego gimnazjalisty. Na każdym bowiem kroku razi ona czytelnika nieznośną infantylnością narracji i nikłą logiką fabuły. Dotrwałam do końca powieści tylko ze względu na moje bibliofilstwo, choć podczas lektury miałam wiele chwil zwątpienia. Uważam, że niestety straciłam tylko czas. Dotąd przeczytałam parę książek Rollinsa i nie przyniosły mi one tak powalającego rozczarowania jak "Ewangelia" - być może to skutek udziału Rebecci Cantrell, a być może tego, że po prostu ten duet pisarski nie posiada talentu do tworzenia fantasy. A szkoda - sam pomysł powiązania wampiryzmu i ideologii chrześcijańskiej (w końcu katolicy wierzą, że podczas mszy ich ksiądz spożywa krew Jezusa) był dość błyskotliwy i dający pole do popisu. Autorzy jednak polegli na całej linii. Sięgnęłabym po kolejną część tego chłamu jedynie wtedy, gdy na świecie nie byłoby już dokładnie NIC innego do poczytania. Zdecydowanie nie...