Excavation

0061916471
powieść
angielski
hunter

The discovery of a corpse five centuries dead in the South American jungle portends the a wonderful and terrifying secret waiting to be unleashed upon humankind.

źródło opisu: William Morrow & Company

źródło okładki: William Morrow & Company

gwiazdka | 2018-10-02
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 października 2018

Początek „Ekspedycji” bardzo przypadł mi do smaku. Miałam i kawałek historii, przygodę, akcję i do tego sensacje. A wszystko napisane w lekkim „rollinsowskim” stylu. Ciekawi bohaterowie uzupełniali zalety książki. Niestety, im dalej w las tym gorzej się działo. Akcja zaczęła zbaczać w dziwnym kierunku, jakieś nierealne stwory, wydarzenia wywołujące co prawda gęsią skórkę, ale zupełnie oderwane od realności, a bohaterowie tez przeszli metamorfozę: ci dobrzy prawie mieli nad głowami aureole, a źli diable różki i ogonki. Wszystko poszło w kierunku zupełnie przeciwnym od realizmu. O ile lekkość i płytkość narracji zniosłabym dość obojętnie, o tyle fantastyka mnie odrzuca. Tym samym powieść przestała mi się podobać, doczytałam już z rozpędu chociaż bez początkowego zainteresowania. Tym samym spadła i ocena z bardzo dobrej na zaledwie dobrą- bo nie przeczę, czytało się lekko, szkoda tylko, że bez zbytniego zaangażowania.

Beata | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

Rewelacyjna powieść awanturniczo-przygodowa mistrza gatunku. Akcja dynamiczna, wciągająca i intrygująca. Tajemnice, zewsząd tajemnice... nieznane plemię w dżungli, sekrety Inków, sekretna sekta dominikańska, krwiożercze stwory i archeologiczna zagwozdka z niezwykłą technologią:) Dużo tego, ale mistrz dał radę i stworzył doskonałą powieść. Przeczytałam od jednego podejścia.

filozof | 2016-04-21

Ja kiedy widzę w bibliotece,książkę Rollinsa to zawsze muszę ją mieć.
Tak,było i tym razem.Ekspedycja,to książka która podobała mi się bardzo.I jestem zadowolony,że ją przeczytałem.
Tajemnicza mumia,prosto z Peru.
Jakiś dziwny płyn w jej głowie/
O to już mi się podoba,bo fajna zagadka i super akcja się zanosi.

Ja lubię takie tajemnice,jak tajemnicze miasta.Dziwne stwory.
Troszkę,o Inkach było też.
I zaraz dam dużo gwiazdek.

Magnis | 2017-05-28
Przeczytana: 21 maja 2017

Ekspedycja to kolejna przeczytana książka Jamesa Rollinsa za mną. Nie należąca do żadnego cyklu oferuje osobna historie. Po Podziemnym labiryncie byłem nastawiony na niezwykłą książkę przygodową mojego ulubionego Autora właśnie takich powieści. Łączących sensacje i przygodę z dużą ilością akcji.
Podczas wykopalisk prowadzonych w peruwiańskich Andach zostaje dokonane odkrycie zabalsamowanych zwłok, które skrywa niejedną tajemnicę. Profesor Cooklin postanawia zbadać i wyjaśnić pochodzenie znalezionych zwłok. Na stanowisku w Andach grupa studentów dokonuje fantastycznego odkrycia. Zmagając się z bandytami przemierzą dżunglę i jaskinie w poszukiwaniu odpowiedzi dotyczących znalezisk.

Pierwszy wątek dotyczy odkrytych zmumifikowanych zwłok, które przynoszą może nie zaskakujące odkrycie, jakie spodziewał się profesor, który sądził, że znalazł członka plemienia podbitego przez Inków. Rozczarowanie i z drugiej strony ciekawość pcha go do poznania prawdy, ale nie spodziewa się, że podczas...

fik | 2018-05-23
Przeczytana: 17 maja 2018

Hm. No tak autor na którym zawsze można polegać, jak dotąd nigdy nie zawiódł moich oczekiwań.
Tym razem zabiera nas do świata Inków i jak to u Rollinsa temat niesamowity ( pomysłowości to to naprawdę trzeba mu pozazdrościć )
- zawrotne tempo akcji ( jak Kubica na torze )
- czyta się rewelacyjnie, nie można się oderwać
- i można wybaczyć mu to że czasami idzie po bandzie i ponosi go fantazja, ale
wszystko jest ze sobą przepięknie powiązane i zgrane oraz nie za dużo i nie
mało (technologicznie) wyjaśnione.
BRAWO
jol znal prac

| 2015-03-06
Przeczytana: 2015 rok

Jest to moja druga w życiu książka Jamesa Rollinsa jaką przeczytałam. Tyle wystarczyło, aby stał się jednym z moich ulubionych autorów.

Akcja w przeważającej części rozgrywa się w Peru, w niedawno odkrytej cywilizacji Inków (a przynajmniej tak na początku sądzą archeolodzy). Grupa z nich zostaje uwięziona w podziemnym mieście i w tym momencie zaczyna się ich walka o przetrwanie. A czas bynajmniej nie jest ich przyjacielem.

Czy uda im się wydostać? Czy przeżyją atak pradawnych istot zamieszkujących królestwo Inków? I co najważniejsze, czy dowiedzą się czym jest tajemnicza złotopodobna substancja?

Nie przestaniesz czytać, aż nie poznasz odpowiedzi. Gwarantuję!

kusiciel_dusz | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Książka raczej przeciętna, sam temat jest dość interesujący, bo to przygody w ruinach pradawnych Inków oraz tajemnicza substancja która potrafi.....tego nie powiem, jak chcesz wiedzieć co potrafi to powinieneś przeczytać tą pozycję:)
Powiem, co mnie osobiście nie odpowiadało w tej książce. Za bardzo trąca horrorem, tajemnicze mordercze potwory jakoś nie bardzo kojarzą mi się z tajemnicami starożytnych Inków. Do tego dialogi, w kluczowych momentach, gdy teoretycznie autor chciał osiągnąć apogeum strachu główni bohaterowie rzucają sobie niby śmieszne uwagi w kontekście ich beznadziejnej sytuacji. Jedno w połączeniu z drugim jakoś mi nie pasuje. No i takie ogólne zastrzeżenie, momentami akcja rozwija się dość......dziecinnie:)
Ale żeby nie było samych minusów, to na koniec mam plusa za szybko rozwijającą się akcję. Tu nie ma czasu na rozmyślania i analizę co też główny bohater powinien zrobić, bo już na "następnej stronie" jest wyjaśnienie co działo się dalej :)

Lady_Ivonna | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Udany, bardzo udany mix Indiany Jonesa, Jurassic Parku i jeszcze kilku innych przygodowych pozycji ( skojarzyło mi się z Gwiezdnymi Wrotami - serialem ).
Mimo tego, że wydawałoby się, dostaniemy odgrzewany kotlet, autor znakomicie sobie z nim radzi. Mamy akcję, całe mnóstwo tajemnic, czyta się szybko. Ale, żeby być szczerą - można wytknąć co nieco. Czasami autor przerysowuje niektóre sytuacje aż do przesady i mimo tego, że potrafi wybrnąć z wdziękiem - to jednak czuć pewną sztuczność rozwiązań. Nie jest to może klasyczne Deus ex machina, ale czasami się pojawia i irytuje. Inne błędy - np. wesołkowie pod ścianą - trudno powiedzieć, czy to tłumacz się nie popisał, czy autor rzeczywiście chciał pokazać ich pełen luz w obliczu nadchodzącej zagłady. W każdym razie - polecam :)

Krzysiek | 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Pan Rollins potrafi konstruować ciekawe i wciągające fabuły (vide: cykl Sigma, a zwłaszcza "Czarny zakon"). Myślałem, że tym razem również dam porwać się fascynującej fabule. No i się zawiodłem. Początek był obiecujący: tajemnica związana z Inkami i hiszpańskimi konkwistadorami, czyli coś, co wzbudza aktualnie moje zainteresowanie. Grupa archeologów znajduje w peruwiańskich Andach inkaską piramidę, skrywającą w swoich wnętrzach skarb. Dostępu do skarbu bronią wymyślne pułapki. Grupie młodych archeologów udaje się bezpiecznie je pokonać. Przy okazji odkrywają podziemną inkaską nekropolię. Dołóżmy do tego tajemniczą substancję, która pochłania każdą energię i jest podatna na ludzkie myśli (w takim sensie, że można ją kształtować za pomocą myśli). Można by wokół tego pomysłu skonstruować naprawdę ciekawą fabułę. Niestety autor zaserwował mieszankę nieprawdopodobnych pomysłów rodem z niskobudżetowego science-fiction. A zakończenie jest wysoce rozczarowujące. Nie polecam.

Anka Markova | 2015-01-28
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Do bani taka kniga!

!!! @@ żartowałam @@ !!!

Pomimo oklepanych wątków, znanych z innych książek czy filmów , pomimo pędzących jak N700 Shinkansen przeżyć, pomimo wielu dziwacznych i trudnych do zaakceptowania zdarzeń WARTO BYŁO!

Jako łowca niesamowitych przygód ;) ja to znam ( Indiana Jones) ja to widziałam ( skarb narodów) ja to przeżyłam ( park Jurajski, tak, tak, dokładnie ten tytuł) i tak jestem zachwycona.

Autor porwał mnie w niesamowity świat, gdzie Inka, gdzie odkrywcy, gdzie mnisi i gdzie nowe technologie.

A, i przede wszystkicm.... zapowiada się kolejna część ;)