Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta
- Kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN, PZWL Wydawnictwo Lekarskie
- Data wydania:
- 2023-11-07
- Data 1. wyd. pol.:
- 2023-11-07
- Liczba stron:
- 336
- Czas czytania
- 5 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788301232092
Każdemu, nawet lekarzowi, zdarza się być pacjentem. Ale czy każdy potrafi opowiedzieć o swoim problemie ze zdrowiem tak, aby lekarz dobrze go zrozumiał i dzięki temu postawił właściwą diagnozę, a potem dokonał wyboru właściwej terapii? Czy każdy lekarz potrafi dowiedzieć się od swojego pacjenta tego, co ważne dla jego zdrowia? Co służy prawdziwemu porozumieniu między pacjentem a lekarzem?
Kluczowy jest język, którego używamy. Słowo ma bowiem wielką siłę, a sama rozmowa może mieć działanie terapeutyczne. Zdrowie jest obecne w wielu powiedzeniach, przysłowiach, życzeniach i codziennych zwrotach i jest jedną z najwyżej cenionych wartości. Ale czy dobrze je rozumiemy i potrafimy o nim rozmawiać? – Warto to sobie uświadomić.
O języku medycyny, jakim posługują się lekarze i pacjenci, rozmawiają językoznawca – prof. Jerzy Bralczyk oraz lekarz – prof. Artur Mamcarz. Mówią oni o pochodzeniu słów związanych ze zdrowiem, o tym, jak zmieniał się ich wydźwięk oraz jakie jest ich obecne znaczenie. Zastanawiają się wspólnie, jaki powinien być język środowiska medycznego, aby porozumienie z pacjentem było rzeczywiste, a nie pozorne i aby jego efektem było bezpieczne i skuteczne leczenie.
Prof. J. Bralczyk występuje tu w podwójnej roli: jako znawca języka, ale i jako pacjent. Opowiada o zawiłościach związanych z językiem medycyny i zdrowia ze zwykłą sobie erudycją, swadą i poczuciem humoru.
To jedyna na rynku książka o komunikacji w obszarze służby zdrowia w ujęciu językoznawczym i zainteresuje nie tylko lekarzy i osoby zainteresowane językiem, ale także pacjentów. To prawdziwa uczta intelektualna dla tych, którym bliskie są sprawy zdrowia i języka!
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 37
- 9
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Dla pacjenta to może być bardzo odkrywcza lektura. Dla medyka, ktorym jestem (pielęgniarz) to również pozycja bardzo ciekawa - jako przypomnienie ze studiów bo z pacjentem rozmawia się i uczy się tego już w ich trakcie. Ale minus za stwierdzenie pana autora, że nie rozumie dlaczego pielęgniarki oburzają się na stwierdzenie „siostro”. Mamy rok 2024 - czas się obudzić. Medycyna już dawno wyszła z monopolu lekarzy. I słusznie. Bo pacjentem opiekują się wszyscy. Mam też wrażenie, że autor uważa, że tylko lekarze prowadzą rozmowy z pacjentami.
Dla pacjenta to może być bardzo odkrywcza lektura. Dla medyka, ktorym jestem (pielęgniarz) to również pozycja bardzo ciekawa - jako przypomnienie ze studiów bo z pacjentem rozmawia się i uczy się tego już w ich trakcie. Ale minus za stwierdzenie pana autora, że nie rozumie dlaczego pielęgniarki oburzają się na stwierdzenie „siostro”. Mamy rok 2024 - czas się obudzić....
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMoja ocena na pewno byłaby trochę lepsza, gdyby ta książka nie miała gigantycznego potencjału. Poruszenie tematu języka w kontekście kontaktu z pacjentem było świetnym pomysłem. Student medycyny na najlepszych uczelniach w Polsce jest na ten temat uczony tylko tyle, żeby pozostawić neutralne wrażenie w pacjencie. Bardzo cieszyła mnie myśl przeczytania tej pozycji bo z pełnym przekonaniem założyłem że dwóch profesorów z takim doświadczeniem nie napisze przeciętnej książki na taki temat. W środku jednak dostajemy rozmowę, która szczególnie pod koniec brzmi bardzo ciężko i potwornie się dłuży. Wiele rzeczy się powtarza i trudno nie odnieść wrażenia, że połowa treści została upchnięta na siłę. Większość rozmowy krąży wokół etymologii terminów medycznych co było dla mnie sporym rozczarowaniem. Treści, które przydadzą się w praktyce, lub w ogóle w jakkolwiek długoterminowy sposób poszerzą horyzonty jest niewiele. Książka jest zdecydowanie bardziej skierowana do kogoś kogo interesuje teoria języka, a raczej nie zaciekawi czytelnika, który chce nauczyć się rozmawiać z pacjentem na poziomie trochę wyższym niż poprawny. Za plus uznać można historie prof. Mamcarza i krótkie opisy chorób, które laikom na pewno wiele rozjaśnią.
Moja ocena na pewno byłaby trochę lepsza, gdyby ta książka nie miała gigantycznego potencjału. Poruszenie tematu języka w kontekście kontaktu z pacjentem było świetnym pomysłem. Student medycyny na najlepszych uczelniach w Polsce jest na ten temat uczony tylko tyle, żeby pozostawić neutralne wrażenie w pacjencie. Bardzo cieszyła mnie myśl przeczytania tej pozycji bo z...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to