Książka Roku 2018

Ostateczny cel

Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Cykl: Maggie O'Dell (tom 11)
Wydawnictwo: HarperCollins
Stranded
sweeciak

Znużeni kierowcy zatrzymują się na parkingach przy autostradzie, by przekąsić coś, odpocząć, może się zdrzemnąć. Ale jest ktoś, kto zatrzymuje się w innym celu. Dla niego parkingi są terenem polowań… Od kilku lat, w całym kraju, kierowcy w niewyjaśnionych okolicznościach znikają bez śladu. Seryjny morderca patroluje autostrady… Agentka specjalna FBI, Maggie O’Dell i jej partner, R. J. Tully,...

Agentka specjalna FBI, Maggie O’Dell i jej partner, R. J. Tully, odkrywają szczątki młodej kobiety, a przy nich ślad pozostawiony przez zabójcę. Jest też mapa, z którą ruszą w śmiertelny wyścig, by zatrzymać szaleńca, zanim zabije ponownie. Kiedy są już blisko mordercy, staje się jasne, że to Maggie jest jego ostatecznym celem.

źródło opisu: Wydawnictwo Mira, 2014

źródło okładki: www.harlequin.pl

gwiazdka | 2015-04-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Jest akcja, kolejny seryjny morderca, który nie tylko zabija przypadkowe ofiary, ale także tradycyjnie już, poluje na samą Maggie O’Dell. Czyli treść mało oryginalna dla tych wszystkich, którzy znają wcześniejsze przygody agentki FBI. Oczywiście, ponieważ jest dalszy ciąg, wszystko kończy się dobrze. Tym razem Kava dodała szczyptę romansu, co całkiem ciekawie urozmaica powieść. Przeczytałam bardzo szybko, chociaż nie umiem, przez zbyt krótkie rozdzialiki, wczuć się w treść, ciągła zmiana tematu pozwala mi tylko na powierzchowna lekturę.
Rozwiązanie mnie zaskoczyło, nie spodziewałam się akurat tego sprawcy, ale też nie było żadnych wskazówek, co niestety przemawia na minus powieści.

filozof | 2016-02-29

Lubię Kavę,bo zawsze mnie wprowadza w dobry nastrój literacki.Autorki i tym razem,nie dała mi odetchnąć.
Bo,przygotowała naprawdę dobry kawał literatury.
Mamy tu mordercę,co grasuje na autostradach.
Ludziom ucina się głowy,jelita wiesza na drzewach.
Czyli jest super,oczywiście we książce.
Nie usnułem,a ni nie,nie ziewałem.
Czyli pani Alex udało się.
Brawo,dla niej :-)

Agentka specjalna FBI,Maggie O'dell wraz ze swoim partnerem znajdują szczątki kobiety,przy niej mapę,ścigają szaleńca,mordercę.
Który zabija ofiary swoje na autostradzie,gdzie kierowcy znużeni są jazdą chcą coś precision,odpocząć po wyczerpującej podróży giną w dziwnych okolicznościach.
Maggie O'dell jest ostatnim celem,ostatecznym dla mordercy.
Polubiłam Agentkę Maggie moja ulubiona bohaterka wspaniała,pozytywna i świetna to osoba jak i policjant prowadzący śledztwo.
Fabuła wciągająca,szybkie zwroty akcji,buduje napięcie mocne.
Rewelacyjny,najlepszy thriller jaki czytałam.Alex Kave uwielbiam jest znakomitą,wspaniałą pisarką napisała bardzo dobrą książkę

książek: 2059
jamczyk | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Agentka O`Dell tropi, odkopuje, walczy, romansuje, ratuje życie, pływa, wspina się i jest celem. A reszta, tak jak zwykle.

Roland | 2015-10-03
Przeczytana: 01 października 2015

W swej kolejnej powieści, Alex Kava poszła po najmniejszej linii oporu. „Ostateczny cel” na tle innych książek autorki wypada dosyć blado. Ot niewymagająca zbytniego zaangażowania umysłowego opowiastka. Owszem wyczuwalny jest pewien klimat, charakterystyczny dla twórczości Kavy, lecz nie został mocniej zaakcentowany żaden element typowy dla powieści autorki. Oczywiście budowa rozdziałów pozwala na szybkie zaznajomienie się oraz zakończenie lektury. W stosunku do zakończenia , cóż drodzy czytelnicy, Alex Kava pisała lepsze.

Znużeni kierowcy zatrzymują się na parkingach przy autostradzie, by przekąsić coś, odpocząć, może się zdrzemnąć. Ale jest ktoś, kto zatrzymuje się w innym celu. Dla niego parkingi są terenem polowań. Agentka specjalna FBI, Maggie O’Dell i jej partner, R.J.Tully, odkrywają szczątki młodej kobiety, a przy nich ślad pozostawiony przez zabójcę. Jest też mapa, z którą ruszą w śmiertelny wyścig, by zatrzymać szaleńca, zanim zabije ponownie. Kiedy są już blisko...

Magdalena | 2015-05-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Alex Kava
Przeczytana: 28 maja 2015

Przyjemnie jest wrócić do dobrej literatury. Bardzo dobry thriller trzymający w napięciu. Zdecydowanie mogę polecić :)

,,Ostateczny cel" to ciekawa pozycja. Jeśli ktoś zamierza nią rozpocząć przygodę z twórczością Kavy to myślę, że to dobry wybór. Książka od samego początku wzbudza zainteresowanie. Wszystko dzieje się stopniowo, napięcie jest potęgowane z każdą stroną. Przyznam szczerze, że nie udało mi się rozwiązać zagadki. Miałam całkiem inne tropy. Zaskoczenie było. Według mnie trochę przy wcześnie przedstawiono seryjnego mordercę. Wolałabym później, ale nie można mieć wszystkiego. W tej książce pojawia się również wątek miłosny. Nie powiem czy coś z tego będzie czy nie, ale przyjemnie się czyta. Pewnie okaże się w kolejnych książkach z tej serii. Takie fragmenty urozmaicają fabułę. Uwielbiam zagadki i romansidła, a jak mam dwa w jednym to jestem wniebowzięta.
Do paru elementów mogłabym się przyczepić, ale nie będę tego robiła. Jestem zadowolona z lektury i tego będę się...

Dorian_LC | 2014-09-10
Przeczytana: 09 września 2014

Gdzieś w stanie Kansas, w pobliżu autostrady młody chłopak biegnie przez las. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż jest noc... a on nie ma na sobie ubrania. Pajęczyna szos szybkiego ruchu przeplata całe Stany Zjednoczone, otaczają je zewsząd lasy, a w nich, co jakiś czas, przypadkowi przechodnie znajdują bestialsko wypatroszone ciała ofiar seryjnego mordercy. Tak zaczyna się - właściwie nadal trwa - śledztwo agentki specjalnej Maggie O'Dell.

Stranded, czyli Linka. Tytuł dający do myślenia, podobnie jak przetłumaczenie go na - podszyty spoilerem - Ostateczny Cel. Jakby nie nazwał'a, Alex Kava zabiera nas w podróż liniami autostrad rozsianymi po całym kraju. Razem z Maggie jesteśmy na środkowym-zachodzie w Iowa, gdzie seryjny morderca - bawiący się z FBI w kotka i myszkę - urządził sobie cmentarzysko. Śledztwo toczy się równolegle na wschodnim wybrzeżu, gdzie psychiatra doktor Gwen Patterson - długoletnia przyjaciółka głównej bohaterki - ma przesłuchać seryjnego...

elenkaa | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2014/12/57-ostateczny-cel-alex-kava_15.html

Twórczość Alex Kavy poznałam wiele lat temu za sprawą pierwszego tomu o agentce Maggie O'Dell. Razem z mamą byłyśmy tak zafascynowane, że przeczytałyśmy pozostałe dwie powieści, a ja nie mając innego wyboru przeczytałam jeszcze dwie w formie e-booka. I od tamtej pory poluję w bibliotece na kolejne części, a na szczęście moja biblioteka docenia twórczość Alex Kavy, więc nie mam z tym większego problemu (choć czasem trochę się naczekam w kolejce).

"Ostateczny cel" to już jedenasta część serii o agentce Maggie O'Dell. W poprzedniej "Płomienie śmierci" zagadka morderstwa nie została wyjaśniona, co rzadko się zdarza w kryminałach. Dalsza część śledztwa prowadzona jest w tym tomie - nie często spotykany zabieg, prawda? To sprawiło, że od razu zapragnęłam zapoznać się z dalszą częścią. Jednak na książkę musiałam dosyć długo czekać, bo jak to bywa z nowościami - są...

Wkp | 2014-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Maggie tropi kolejnego psychopatę, który obrał ją na ofiarę swej chorej gry. Seryjny morderca zabija podróżujących autostradami. Są łatwym celem. Na niekończących się drogach międzystanowych biegnących przez setki kilometrów niezamieszkanych terenów łatwo jest kogoś zabić. Jak Maggie poradzi sobie z tym zadaniem?

Za tę powieść, 11 z serii o Maggie O'Dell (13 jeśli doliczyć "Żywioły" i "Cieniue nocy" i 16 tekst, jeśli pod uwagę brać opowiadania ze zbiorów "Thriller", "First Thrill" i polskiego wydania "Kolekcjonera"), Kava otrzymała nagrodę Florida Book Aword 2013, ale jeśli mam być szczery, absolutnie nie zasłużenie.

Powieść zaczyna się nieźle, klimatycznie, ale bez rewelacji. Kava od kilku powieści kroczy w kierunku dość ascetycznego stylu, nie koniecznie w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Jednak po pierwszym z Maggie rozdziale czytelnik zaczyna mieć jedynie nadzieję, że mordercą jest ktoś inny niż tak oczywista postać. I tą nadzieją żyje przez kolejne 300 stron, by okazało się,...

biomycha85 | 2014-09-14
Przeczytana: 14 września 2014

Długo czekałam na tą książkę i jestem niestety tyci zawiedziona. Mimo, iż już od pierwszych stron zostałam wciągnięta w świat agentki O`Dell, że przeżywałam kolejne jej przygody z trwogą i w oczekiwaniu na spektakularne pojmanie przestępcy, to jednak zakończenie bardzo mnie zawiodło. Miałam wrażenie, jakby autorce zabrakło kartek do spisania zadowalającego zakończenia, albo gdzieś się spieszyła i dlatego zrobiła to bardzo lakonicznie.