Próba ognia

Okładka książki Próba ognia Josephine Angelini
Okładka książki Próba ognia
Josephine Angelini Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Próba ognia/Worldwalker Trilogy (tom 1) fantasy, science fiction
Próba ognia/Worldwalker Trilogy (tom 1)
Trial by Fire
Jaguar
2015-02-18
2015-02-18
Małgorzata Kaczarowska

📖🐲
DNF 160 str. potem już tylko przeglądałam.

Książka jest nudnawa, bo opisuje między innymi sprzątanie, zmywanie i gotowanie, co jeszcze ujdzie w zwykłej mlodzieżówce, ale w fantastyce IMO jest niepotrzebnym produkowaniem stron zapchanych pustymi słowami. Mamy też na przykład 5 razy pod rząd tę samą scenę, jak ktoś tam się przekonuje, że Lily to nie Lilian. No ileż można. Myślę, że warto by było jakoś tak od razu wytłumaczyć dlaczego w tym świecie zabija się naukowców i nauczycieli, a nie czekać z tym do 300+ strony i podsumować to w jednej rantowej scenie z wyraźnym odniesieniem do systemu opieki zdrowotnej w USA, która i tak nie do końca dopowiada na pytanie dlaczego, bo jest to proste odwrócenie ról — teraz prześladowane nie są czarownice tylko naukowcy, lekarze i nauczyciele, co moim zdaniem nie trzyma się kupy, ponieważ ich cel jest taki sam (np. leczenie ludzi albo zapewnianie im czystej wody),tylko metody nieco inne.

Chciałam tylko autorce nieśmiało przypomnieć, że za prześladowaniami zarówno czarownic jak i za kontrolą naukowców (jeszcze obecnie w formie komitetów etycznych) stoi kościół katolicki. Tutaj wygodnie o kościele nie ma ani słowa.

Poza tym osłabiła mnie również sama Lily z tym swoim nie będę jeść kurczaka, bo jestem weganką. Na kolana mięsożerny brutalu. Nienawidzę atomu, bo powoduje raka. Hmmm. A co z prześwietleniami, z radioaktywnymi izotopami do tomografii komputerowej, nie wspominając już o leczeniu tarczycy jodem? To też jest promieniowanie, które w nadmiarze wywołuje nowotwory. Dlaczego zatem nasza ponoć mocno zainteresowana nauką heroina nie powiedziała np. o tym, że chodzi jej o elektrownie atomowe i dajmy na to zagrożenia dla ludzi w razie awarii? Poza tym to zainteresowanie nauką jest chyba tylko po to, żeby stała w wyraźniejszej opozycji do Lilian, bo tak poza tym Lily po prostu zachowuje się jak bezrozumna idiotka, która nie docieka i nie zadaje miliona pytań o ten nowy świat, żeby faktycznie spróbować wrócić do swojego.

Moim daniem jej pierwsze żądanie powinno brzmieć, "to zaprowadźcie mnie do jakiegoś szamana, żeby jakoś to odkręcić", a nie zachwycanie się nowymi skórzanymi ciuszkami z czegoś na kształt LABORATORIUM. No a jak się okazuje, że z tegoż laboratorium jest także mięso, to nagle to jest fe i jak tak można, bo fuj. I dzięki temu Lily może bezkarnie odstawiać swoją dramę i narażać innych na niebezpieczeństwo. A krew splotów to nie ma czasem soli? Zabili wspólnie całe stado, więc chyba powinno im wystarczyć?

Pomysł był może nawet ciekawy, ale wykonanie mi nie pasuje i raczej nie będę czytać kolejnych tomów, nawet pomimo tego, że na ostatnich 100 stornach wreszcie zaczyna dziać się coś konkretnego. Ostatecznie za tę końcówkę daję 4 na 10.

📖🐲
DNF 160 str. potem już tylko przeglądałam.

Nastoletni dramat i już chciałam westchnąć, że ona znowu będzie tylko wzdychać do faceta i cierpieć z miłości, ale okazuje się, że ta bohaterka ma w sobie żar dosłownie i w przenośni. Świat przedstawiony prezentuje się całkiem nieźle, ale chciałabym odrobinę więcej opisów jak to wygląda. Drugoplanowi bahaterowie odrobinę jednak giną w tle, za mało im się poświęca czasu, nawet główna prowodyrka całego tego zamieszania ma jakoś mało czasu na przestawienie nam swoich motywów oraz wyjaśnienie dlaczego robi to co robi. Brakuje takiej mocne sceny konfrontacji i chociaż możemy się jej spodziewać pewnie w kolejnych tomach to tutaj zabrakło żaru, żeby rozniecić to ognisko. Było dobrze, a później już nikt nie dołożył drewna i zgasło. Polecam, bo w tym świecie jest coś interesującego, ale to nie do końca fabuła i historia tych bohaterów.

Fabuła ciekawa ale strasznie się wynudziłam. Książka mi się dłużyła i nie porywała.

Nieco powolny rozwój fabuły, choć dość szybko się czyta. Czasami mam wrażenie, że trochę mało się dzieje i pełno tu zapychaczy, ale finalnie nie jest najgorzej.

Historia Lilly, schorowanej, delikatnej dziewczyny, cierpiąca na chorobę, której lekarze nie potrafią zdiagnozować. Jej ciało jest cały czas rozgrzane, doprowadzając do ataków padaczki. Wszystko się odmienia, gdy ze swojego świata zostaje wyrwana do świata równoległego...

Książka przyjemna w odbierze, treść przyswaja się szybko, fabuła wciąga (choć te romanse mnie nudzą). Sięgam po kolejną część.

Przeczytane po raz pierwszy: 5 czerwca 2017
Przeczytane po raz drugi: 18 marca 2023

Przeczytane po raz pierwszy: 5 czerwca 2017
Przeczytane po raz drugi: 18 marca 2023

Sam pomysł na cały ten równoległy świat jest bardzo ciekawy, ale czytając tę książkę strasznie się wybnudziłam, nie potrafiłam przywiązać się do żadnej z postaci, a zakończenie było po prostu przewidywalne. Ogólnie nie polecam, chyba że ktoś już naprawdę nie ma co czytać.

Bardzo nudna. Gwiazdki tylko za to, że szybko się czyta

Bardzo nudna. Gwiazdki tylko za to, że szybko się czyta

Na początku miałem bardzo mieszane uczucia jeśli chodzi o tę książkę. Pierwsze 100-150 stron niemalże mnie znudziło. Nie chodzi o to, że akcja była nieciekawa, ale raczej o sam styl pisarki. Zastanawiałem się, czy to ta sama autorka, która napisała cykl "Spętani przez bogów". Tamten przeczytałem dość dawno temu, ale pamiętam, że wciągnął mnie bez reszty. Tu było inaczej - z początku musiałem się zmuszać do czytania. Dopiero od mniej więcej połowy, akcja zaczęła mnie wciągać, a potem było już tylko lepiej.

Gdybym miał ocenić pierwszą 1/3 tej pozycji, to nie dałbym więcej niż 5. Na szczęście pozostała część książki nadrabia ten słabszy początek, a końcówka - wprost trudno się od niej oderwać.

Reasumując: polecam tę książkę, a sam biorę się za tom drugi. Jeśli początek komuś nie przypadnie do gustu, to moja rada jest taka, żeby się nie zniechęcać - dalej jest dużo lepiej ;-)

Brzmiało zachęcająco - chorowita dziewczyna z naszego świata zostaje ściągnięta do równoległego świata, gdzie rządzi magia a nauka jest tępiona. Ściągneła ją jej alter-ego, Lilian - najpotężniejsza czarownica w Salem. I ten świat jest interesujący. Ale jak mnie wnerwiali bohaterowie.. Obie Lily i Lillian są uparte i myślą że wiedzą lepiej. Do tego oczywiście Lily w innym świecie okazuje się również potężną czarownicą (no w końcu są tą samą osobą) i uczy się wszystkiego niemal bez wysiłku. Tylko siostra - Julia wzbudziła moją sympatię (w obu wersjach),ale to trochę mało żeby kontynuować serię. A jak już postanowiłam że nie czytam kolejnych to poszukałam info co się dzieje dalej, i było generalnie to czego się spodziewałam, także tym bardziej cieszę się z decyzji.
Podsumowując, chciałam czegoś lekkiego i przyjemnego a wymęczyłam, nie polecam.
Podsumowując, chciałam czegoś lekkiego i przyjemnego a wymęczyłam, nie polecam.

• 2015