Taniec w ogniu

Okładka książki Taniec w ogniu
Josephine Angelini Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Próba ognia/Worldwalker Trilogy (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Próba ognia/Worldwalker Trilogy (tom 2)
Firewalker
Jaguar
2016-07-31
2016-07-01
Data 1. wydania:
2015-09-01
Dominika Repeczko
ogień taniec próba

Przeczytałem w którejś opinii, że ta część ma "syndrom drugiego tomu". Chociaż nie zgadzam się w pełni z tym twierdzeniem, to muszę przyznać, że coś jest na rzeczy. Ale po kolei...

Początkowa akcja, choć interesująca (Rowan w świecie Lily itp.), to jednak nie jest ani wartka, ani bardzo wciągająca. W zasadzie w każdej chwili można przerwać czytanie na bliżej nieokreślony czas i nie ciągnie z powrotem do lektury. Tak jest niestety przez sporą część tego tomu - umiarkowanie ciekawie, ale bez szału. Czytanie co prawda nie męczy, ale też trudno się zatracić w lekturze.

Gdzieś dopiero mniej więcej po przekroczeniu połowy akcja przyśpiesza i to bardzo. Ostatnie rozdziały nie pozwalają ani na chwilę przerwać czytania, a historia naprawdę porywa.

Ostatecznie książka jest dobra, a końcówka nawet rewelacyjna. Szkoda trochę powolnego początku, ale - jak pisałem wcześniej - lektura nie męczy i summa summarum czytanie sprawia przyjemność. Czego chcieć więcej? ;-)

Zawsze kiedy słyszałam hasła "książka ma syndrom drugiego tomu" uśmiecham się pod nosem. Byłam bowiem przekonana, że coś takiego nie istnieje, że jest to jedynie mit ksiązkoholików, którzy szukają wytłumaczenia na to, że książka jest po prostu zła. Niestety "Taniec w ogniu" mocno mnie ściągnął na ziemię i zaczynam wierzyć w te przekleństwa i wierzenia, że po świetnym początku, musi być jakiś słaby środek.
Męczyłam tą książkę miesiąc - jestem pełna podziwu, że w ogóle ją skończyłam, bo powiem Wam, że momentami było ciężko. Połowa książki nudna jak flaki z olejem. Lily, taka potężna czarownica, a nagle zrobiła się miękką kluchą. Tylko leży i myśli. Wszyscy wokół się nią zajmują, a ona przy tym jeszcze okłamuje każdego kogo tylko spotka. Rowan z potężnego Tarzana stał się niańką i stracił swój ogień.
I gdy tak już przemęczyłam około 200 stron i stwierdziłam, że chyba więcej nie podołam - nagle zaczęło się coś dziać! Wreszcie w tych nijakich postaciach zobaczyłam swoich ukochanych bohaterów. Tych, którym kibicowałam w pierwszym tomie, tym, którzy mimo swoich słabości potrafili zawładnąć całym światem.
Cieszę się, że się nie poddałam i skończyłam czytać tą opowieść. Cieszę się, że na nowo odkryłam dlaczego tak bardzo mi się podobał pierwszy tom, dlaczego chciałam sięgnąć po kolejne tomy. Końcówka ksiązki świetna. Czuję, że świat Lilian kryje przed nami o przed Lily jeszcze więcej tajemnic, które były skrywane nawet przed jej mieszkańcami. Na pewno sięgnę po ostatni tom :)

Lily powraca do swojego świata, a wszyscy robią wszystko by powróciła do zdrowia. Czyha na nią niebezpieczeństwo, wiec ponownie jest zmuszona zbierać mechaników dla swojej obrony, tym razem w swoim świecie.
Do połowy książki byłam pewna, że ocenię ją 5/10. Nie działo się n i c. A wszystko z pierwszych 250 stron byłabym w stanie streścić w może sześciu zdaniach. Najbardziej jednak irytującą rzeczą na początku było to, że wszystko szło bohaterom jak po maśle. Nie musieli się w ogóle trudzić, by coś osiągnąć, wszystko zostawało im podane na tacy .
- Słuchajcie, magia istnieje.
- Ok.
- Zostańcie moimi Mechanikami i walczcie w mojej obronie.
- Ok.
- Przenosimy się wszyscy do tego bardziej niebezpiecznego świata, gdzie żyją Sploty, które chcą zabić wszystko co się rusza.
- Jasne, Lily nie ma sprawy zostawimy tylko wiadomość rodzicom, gdybyśmy mieli nigdy nie wrócić.
Całe szczęście, że w okolicach dziesiątego rozdziału w końcu coś zaczęło się dziać! Bogu dzięki. Bohaterowie zostali postawieni przez różnymi wyzwaniami, wyborami, a ich zachowanie było momentami nieoczekiwane i zaskakujące. Na to czekałam. No i oczywiście bardzo dobrze rozegrana końcówka, jestem tak zaciekawiona, że z pewnością dorwę ostatnią część by dowiedzieć się jak się skończą losy bohaterów.

Na półkach: , , , ,

Magia przeciwko fizyce. Coś pięknego. Ile jesteś w stanie poświęcić, żeby dopić swego? Kto tak naprawdę ma rację? Zagadki a potem nieoczekiwane odpowiedzi. Jedna zła może zniszczyć twój świat, czy jesteś w stanie ją podjąć? Gorąco polecam.

W drugiej części, młoda czarodziejka po wielkiej bitwie, przenosi się wraz z Rowanem do swojego świata. Tutaj dochodzi do siebie i dowiaduje się co wydarzyło się podczas jej trzymiesięcznej nieobecności, a także jaki wpływ miało to na jej przyjaciół. Lili dochodzi do siebie i czasami snuje plany, dotyczące nie tylko jej, ale również jej wspólnego życia z Rowanem. Sielanka nie trwa długo. Ze świata równoległego pojawia się znienawidzony i budzący przerażenie brat Rowana i tutaj w końcu przestaje wiać nudą, a zaczyna się dziać akcja. Lili znowu przenosi się do świata Lilian i podejmuje walkę o przetrwanie. Generalnie opisywanie treści nie ma sensu, gdyż tak naprawdę nic nowego od pierwszej części się nie pojawia, można powiedzieć, że wręcz akcja jest przewidywalna. Lilian po mistrzowsku prowadzi Lilian za rękę, Rowan w pewnym momencie będzie musiał podjąć najtrudniejszą dla niego decyzję, choć oczywiście nie będzie to łatwe dla nich obojga. Jedyne co jest najciekawsze to zakończenie, po którym od razu chce się sięgnąć po tom trzeci. Przyjemna lektura, z ciekawym tematem światów równoległych i splotami - błędami genetycznymi, czy wytworem szalonej wiedźmy????

Druga część serii o czarownicach, ich mechanikach, splotach... znajdziemy tu i magię, i romans, krew i łzy... wszystkiego po trochu...
Polecam, ta część jest o wiele-wiele lepsza od pierwszej co sprawiło, że czytalo mi sie ją szybciej i przyjemniej.

No cóż mogę powiedzieć, "Taniec w ogniu" był, moim skromnym zdaniem, bardzo dobrym przejściem do finału. Zaczęło się w miarę normalnie, myślę że każdy spodziewał się takiego obrotu spraw, po sytuacji jaka zakończyła część pierwszą. Mimo, że owy tom był chyba najsłabszy z całej serii, to trochę pomieszał mi w głowie. Nie byłam pewna czego mogę spodziewać się w finale, ale wiedziałam, że chcę go przeczytać. Natychmiast.

Cykl: Próba ognia/Worldwalker Trilogy
Autor: Josephine Angelini

Próba ognia (tom 1)
Taniec w ogniu (tom 2)
Wiedźmi stos (tom 3)

Oczywiście to kolejna seria którą w mojej biblioteczce on - line jest obowiązkowa jeżeli świat fantasy jest Ci tak samo bliski i potrzebny jak MI w tym szarym świecie który nas otacza.

Uważasz, że czytanie książek fantasy to strata czasu bo nic nie wnoszą w nasze życie, nie jest to kolejny porarnik jak stać się milionerem w tydzień, jak zmienić Swoje ciało w tydzień więc powiem Ci tak: JESTEŚ W DUŻYM BŁĘDZIE !!! :-) Ale co ja Ci będę mówić skoro Twoja kreatywność kończy się na wykresach w Exelu.

*Prawdziwa kreatywność - to ta która przychodzi właśnie z czytania książek fantasy :-) gdzie dzieje się tak wiele rzeczy, żę często nie jesteś w stanie tego ogarnąc jak bohater sobie z tym poradził.

Ale ale... Zalet z czytania książek fantasy jest jeszcze kilka, które są bardzo cenne dla naszego życia gdzie coraz mniej okazujemy emocji pozytywnych bo po prostu jest nam już to obojętne lub... po prostu nie potrafimy tego robić... Zwyczajny uśmiech, uścisk dłoni, przywitanie, pożegnianie... Ktoś powie to przecież nic nadzwyczajnego... Dla CIEBIE pewnie TAK ale dla drugiej osoby może to znaczyć bardzo wiele i dawać wiele radości a to z prostego powodu: ŻE PO PROSTU JĄ/JEGO zauważasz, bierzesz pod uwagę, wciągasz w rozmowę a co najważniejsze nie wstydzisz się tej osoby gdy przebywasz w grupie i jesteś z nią bo ją lubisz nawet jeżeli ktoś uważa, że jest dziwna, nijaka... PAMIĘTAJMY !!! Każdy jest inny - jeżęli każdy by był taki sam to na pewno nie wychodziło by tak wiele cudownych książek :-) Wiadomo, wszsytkich lubieć się nie da, jednak nie oznacza to że mamy być dla tej osoby nie mili.

Jednak wracając do książki:

Seria przedstawia piękną opowieść spisaną w trzech tomach dziewczyny która jest bardzo chora, niestety życie osobiste też nie jest takie jakie by chciała jednak: docenia to że ma obok Siebie Siostrę i Mamę na którą zawszę może liczyć i tak samo działa to oczywiście w drugą stronę. Mimo, że jednak życie potoczyło się w taki sposób iż główna bohaterka nie miała czasu na bycie beztroską nastolatką czego się dowiecie z pierwszych rozdziałów.

Niby chodzisz... starasz się chodzić normalnie do szkoły, uczestniczyć w zajęciach, starać się zachowywać normalność jednak wiesz dobrze żę i tak cały czas starasz sie udawać dopasowywanie się co z góry niestety zdajesz sobie sprawę, żę Twoje życie jest za bardzo skomplikowane aby można było je nazwać normalnym.

Większość osób się od Ciebie odwraca bo: Masz dziwną historię rodziny, ojciec Was zostawił, a Matka... Po prostu jest inna :-( Całe miasto już Ci przyczepiło plakietkę na czole: Omijać z daleka..... Łatwo nam powiedzieć, że coś jest dziwne, nie normalne lub że trzeba trzymać się od tego z daleka a ciężej zrozumieć i spojrzeć na to z innej persektywy, (*no bo przecież muszę krakać jak wszystkie wrony, [email protected])

Jednak wśród tych wron pojawia się ktoś kto potrafi mieć Swoje zdanie i nie iść za grupą na oślep tylko... Obdarzyć szczerym uczicem przyjaźni i nie tylko...

Większość życia naszej głównej bohaterki są to spędzone chwilę w szpitalach i pod ciągłym nadzorem lekarza... leki, ciągłę uważanie na Siebie ale mimo wielkiego zaanagożowania medycyny niestety nie udało się znaleźć złotego środka aby dziewczyna mogła życą normalnie tak jak jej równieśnicy. Wyobraź Sobie: że jest Ci wiecznie gorąco, nawet gdy innym jest zimno :-( to okropne.

Jednak nagle pojawia się dzień który prawdę mówiąc jest niczym wyjętym z bajki:

- Bal
- Zaproszenie od Przyjaciela który chyba jest kimś więcej niż tylko dobrym kolegą który zawszę ratuje z opresji

Szykuje się WSAPNIAŁAY Wieczór !! Chciało by się powiedzieć... Jednak sprawdź czy faktycznie tak było ?

Historia wciąga od pierwszych stron nie pozwól by ta magiczna opowieść przemknęła Ci koło nosa, choć z drugiej strony może w innym równoległym świecie już tą książkę przeczytałeś xd

Cykl: Próba ognia/Worldwalker Trilogy
Autor: Josephine Angelini

Próba ognia (tom 1)
Taniec w ogniu (tom 2)
Wiedźmi stos (tom 3)

Uważasz, że czytanie książek fantasy to strata...

Tom 2. Ściśle związana z tomem 1. Kończy się w stylu CDN (lepiej nie czytać, bez dostępu do tomu 3).
Uważam, że sporo słabsza od 1 tomu. Świat przedstawiony już znamy. Dokonywane w tym tomie "odkrycia" nie są bardzo zaskakujące. Chciałam jak najszybciej skończyć książkę (co nie jest pozytywną rekomendacją). Na pewno sięgnę po 3 tom, bo ogólnie całość (tom 1 i 2) stanowią ciekawy pomysł.

Książkę czyta się przyjemnie. Koncepcja równoległych światów, do których można podróżować jest interesująca. Jednakże zastanawiam się czy spotkanie wersji siebie z równoległego świata nie powodowało "paradoksu czasoprzestrzennego" (czy jakoś tak się to nazywało).
I przyznaję, że jak na książkę dla młodzieży, ma ona ciekawą fabułę, która mnie wciągnęła.