Krótko mówiąc

2001-01-01
2001-01-01
Danuta Sękalska-Wojtowicz
opowiadania

Nierówne historie, i perełki i opowiadania-wypełniacze. Ogólnie na plus.

Nierówne historie, i perełki i opowiadania-wypełniacze. Ogólnie na plus.

Opowiadania Archera, rewelacja.

Opowiadania Archera, rewelacja.

Czytałem to jakoś w 2010 roku i chyba wtedy nie zrobiło to na mnie dużego wrażenia.

Przeczytałem masę książek Jeffreya Archera :D .

Przeczytałem masę książek Jeffreya Archera :D .

"Krótko mówiąc" Archera to kolejna już książka tego autora w mojej kolekcji.
Po przeczytaniu kilkunastu wcześniejszych pozycji największe uwagi miałem do mono tematyki tych książek. Sięgając więc po tą pozycję, która jest zbiorem krótkich opowiadań raczej nie spodziewałem się wybitnego dzieła. I tak też było.
Jest tu powielenie schematów, które Archer stosuje we wszystkich swoich książkach czyli polityka, biznes, wybitne osobistości, motyw zemsty, intrygi itd.
W tym jest bardzo dobry i nic dziwnego, że to wykorzystuje. Jeśli więc ktoś zetknie się z tą tematyką po raz pierwszy albo niewiele razy w jego książkach to będzie zadowolony. Natomiast jeśli komuś te schematy są już znane i oczekuje czegoś więcej to poczuje się ostro zawiedziony. Zwłaszcza, że wiele zgromadzonych tutaj opowiadań ma bardzo naiwną fabułę.
Szczerze mówiąc książkę ratuje charakterystyczny lekki styl pisania autora i... ładna oprawa oraz wydanie niezmiennie stosowane przez wydawnictwo Rebis.
To jednak za mało żeby w moich oczach książka uzyskała wyższą notę niż 6.
Tak więc nie polecam ale też i całkiem nie odradzam tej pozycji. Sami zdecydujcie czy warto po nią sięgnąć na podstawie tego co napisałem powyżej.

"Krótko mówiąc" Archera to kolejna już książka tego autora w mojej kolekcji.
Jest tu powielenie schematów, które Archer stosuje we wszystkich...

Zbiór ciekawych opowiadań. Dobrze było przeczytać coś nowego.

Zbiór ciekawych opowiadań. Dobrze było przeczytać coś nowego.

97/52/2019

97/52/2019

Staroświecka i elegancka książka! Akcja rozwija się nieśpiesznie, ale konsekwentnie. Dobrze się czyta opowiadania J.Archera obnażające ludzkie słabości i zalety z zegarmistrzowską precyzją. Mnie zauroczyła "Miłość od pierwszego wejrzenia", pierwsza opowieść "Śmierć mówi" jest też niezwykła, a ostatnie opowiadanie "Szczęściarze" zaskakuje trafną - jak się wydaje - charakterystyką wiecznego niezadowolenia z własnej pozycji i zazdrosnego śledzenia innych. Czytamy te zgrabne opowieści z uśmiechem i cenimy trafność obserwacji, ale jednak są te historie zbyt wykalkulowane i brak w nich emocji. Mimo wszystko polecam tę lekturę jako odtrutkę na codzienny pośpiech.

"Krótko mówiąc", więc i moja opinia będzie zwięzła.

Uwiebiam styl Archera. Lubię też czytać opowiadania.
Jeffrey Archer teksty ze swojego zbioru osadził głównie w środowisku prawników i bankowców, co jest bardzo charakterystyczne dla jego prozy.
Część opowieści bazuje na rzeczywistych wydarzeniach, inne są fikcją.
Jedne są króciutkie, inne długie. Niektóre bardzo ciekawe, kolejne wyjątkowo nużące.

"Krótko mówiąc"- Wolę powieści tego autora, niż jego opowiadania.

"Krótko mówiąc", więc i moja opinia będzie zwięzła.

Uwiebiam styl Archera. Lubię też czytać opowiadania.
Część opowieści bazuje na rzeczywistych wydarzeniach, inne są fikcją.
Jedne są króciutkie, inne długie. Niektóre bardzo ciekawe,...

„Krótko mówiąc” to zbiorek opowiadań Archera i niestety, po raz pierwszy nie zachwyciłam się tym, co dostałam. Podobały mi się dwa, może trzy opowiadania, część była bardzo przeciętna, a kilka nawet mnie nudziło. Tym razem zabrakło mi tego pokrętnego humoru, jakiejś przewrotności, raczej nie zachowam tych utworków długo w pamięci. Daję ocenę dobrą, bo mniej więcej tak wychodzi średnia (może lekko zawyżona) ocena. A Archer ma naprawdę lepsze zbiorki niż akurat ten.

Fajne opowieści, luźno napisane.

Fajne opowieści, luźno napisane.

• Jeffrey Archer
  • Autor: Jeffrey Archer