Analityk

Okładka książki Analityk John Katzenbach
Okładka książki Analityk
John Katzenbach Wydawnictwo: Amber Seria: Srebrna Seria kryminał, sensacja, thriller
Srebrna Seria
The analyst
Amber
2004-01-01
2002-01-01
Przemysław Bieliński
powieść

Mam mieszane uczucia. Pomysł na książkę świetny. Zaskakujący zwrot akcji. Brakło mi jednak emocji. Czytałam sobie spokojnie. Niby cały czas coś się dzieje, ale jednak przedstawione to jest jakoś tak na sucho. Ogólnie jednak dobra pozycja.

genialna, inteligentna. Marzy mi się film na podstawie tej książki.

genialna, inteligentna. Marzy mi się film na podstawie tej książki.

Książka bardzo słaba, nie polecam. Dawno temu czytałem, jak byłem nastolatkiem 'Opowieść szaleńca' - wyjątkowo przypadła mi do gustu. Postanowiłem znowu przeczytać jakąś książkę tego autora i zawiodłem się niebywale. Jedyny plus, jest taki że cały czas coś się dzieje, jest akcja i szybko się czyta. Ale minusy - płytko zarysowane postacie, ogólna infantylność powieści zdecydowanie rażą.

Dość długo zbierałam się do tej książki - nie słusznie. Książka wciągająca i zaskakująca. Ukazująca odwrotność ról Myśliwy staje się zwierzyną - zwierzyna myśliwym.

Jest to moja pierwsza książka od Johna Katzenbacha i przyznaję, że się nie zawiodłem. Świetna historia, z psychologicznego punktu widzenia bardzo mądrze napisana, nie zasypuje nas mnogością niezrozumiałych medycznych terminów, przez co czyta się ją bardzo lekko i przyjemnie. Przez całą książkę miałem uczucie, że to gotowy scenariusz na bardzo dobry film i nie zdziwiłem się, gdy wyczytałem że już co najmniej dwie książki J. Katzenbacha zostały zekranizowane! Jedyne do czego mogę się przyczepić to niedosyt, ostatnia część została zakończona zbyt szybko i trochę niezrozumiale (bynajmniej dla mnie),myślę że mogłaby być bardziej dopracowana. Jednak z ręką na sercu polecam książkę, wszystkim kochającym kryminały.

Bardzo solidny thriller, ale jak już większość czytelników zauważyła, usiany schematami. Niemniej jednak nie obniża to wartości książki i czyta się ją przyjemnie. Dobry zakup.

Dawno temu przeczytałam tą książkę, ale to co za nią przemawia to fakt, że mimo wielu innych po niej, tą pamiętam i ciągle jestem pod wrażeniem misternej opowieści którą zbudował Katzenbach. Brawa ogromne za budowanie napięcia i za ciekawie zbudowaną fabułę.

Zaczyna się bardzo ciekawie — spokojny, nikomu nie wadzący psychoanalityk nagle dostaje anonimowy list z bardzo brzydkim szantażem: albo szybko odgadnie tożsamość nadawcy, albo popełni samobójstwo, albo ucierpi ktoś z jego rodziny. Taki wstęp ustawia sympatię czytelnika po właściwej stronie.

Ale później robi się gorzej. W wielu znaczeniach — na bohatera spadają kolejne ciosy, a przez to książka robi się strasznie dołująca. Aż musiałam odłożyć lekturę. No i jak długo można kibicować facetowi na tyle nierozgarniętemu, że trzyma w piwnicy stare dokumenty z kluczowymi danymi?

Więcej marudzenia tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/09/analityk-przejaskrawione.html

Dobry i wciągający thriller psychologiczny , którego bohaterką główną jest...zemsta . Zemsta na początku jest wielką niewiadomą dla przeciętnego psychoanalityka z Nowego Jorku . Frederick Starks nie wie i nie rozumie dlaczego ktoś w dniu jego urodzin przysyła mu zamiast jubileuszowych życzeń , list z pogróżkami . Nie wie o co chodzi , o co go oskarżają , wszak on zawsze i tylko wyłącznie pomagał innym poprzez terapię i nigdy nikogo nie skrzywdził . Tak mu się wydawało . Nadawca listu wciąga Fredericka w specyficzną grę i zmienia całkowicie jego życie . Wkrótce zemsta ma twarz strachu i lęku , a potem wielkiej ucieczki szlakiem krwi i łez oraz osaczenia . Książka nie nudzi , jest pełna akcji i ciekawych informacji chociażby na temat psychoanalizy i Freuda . Ale też ostrzega przed zbytnim zaufaniem komukolwiek . Pokazuje jak szybko można z ofiary stać się katem . Koniec dość przewidywalny w stylu wczesnego '' hollywoodu '', ale to akurat tej lekturze nic a nic nie umniejsza .

Książka tak wciągająca, że przeczytałam ją za jednym zamachem :)

Książka tak wciągająca, że przeczytałam ją za jednym zamachem :)

• Kryminały
  • John Katzenbach