Dziewiętnaście sekund

Wydawnictwo: Cyklady
Dix-neuf secondes
978-83-60279-17-5
literatura francuska

Sandrine i Gabriel są razem od dwudziestu pięciu lat, lecz oboje wiedzą, że ich związek stopniowo się wypala. Dają sobie ostatnią szansę, wymyślając pewną grę. Umawiają się na decydujące spotkanie w paryskim metrze. On będzie czekał na peronie, ona przyjedzie pociągiem o godzinie 17.43. Jeśli nie przyjedzie, to będzie znak, że się rozstają. Za dziewiętnaście sekund wyczekiwany pociąg wyłoni...

Za dziewiętnaście sekund wyczekiwany pociąg wyłoni się z tunelu i wjedzie na stację. Zaczyna się bezlitosne odliczanie. Już niedługo Gabriel dowie się, jaka zapadła decyzja. Ale w ciągu tych chwil może zdarzyć się COŚ, czego nikt nie przewidział. I będzie to dopiero początek brutalnego, nieodwracalnego dramatu...

Napięcie i groza narastają bardzo powoli, niemal niezauważenie, dawkowane ręką mistrza porównywanego słusznie do Iana McEvana.

źródło opisu: nota wydawcy

Iml | 2015-04-18
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Czy ochłonęłam?
Chyba jednak jeszcze nie. To wszystko jest we mnie.
Cała treść powoli, bardzo powoli do mnie dociera, układa w logiczną całość.

Bardzo zręcznie Pierre Charras wywiódł mnie w pole, odwrócił uwagę od istotnych szczegółów. Skupił się na uczuciach, miłości, pytaniach i próbie odpowiedzi na nie.
Ale byłam naiwna.

W miarę upływu tytułowych 19 sekund przedstawił kolejne postaci, ich stan emocjonalny, kolor życia prywatnego, sprawy do załatwienia, słowa do wypowiedzenia.
Jakby zupełnie nieświadomie podprowadził je do przypisanego „punktu zbiórki”.
Tak od niechcenia wrzucił kolejne szczegóły, wydawałoby się zupełnie nieistotne, błahe.

Serio- przez większość czasu pogrywał sobie ze mną, aż do tej jakże istotnej w skutkach dziewiętnastej sekundy, po której nastąpiła długa cisza, aby za chwilę uderzyła w dzwony inna rzeczywistość, z którą będą musieli się zmierzyć ci, którzy pod dyktando autora stawili się o wyznaczonej porze w umówionym miejscu. A ja...

Krótka acz treściwa i bardzo wymowna. Zaledwie na kilkudziesięciu stronach skumulowanie tylu emocji, przekazanie szczątkowych informacji o osobach sobie nieznanych a połączonych wspólnym losem, bez przyszłosci...
19 sekund, które miały zmienić czyjeś życie, zadecydować co dalej i dramat rozgrywający się podczas zaledwie kilku minut rozstrzygający losy juz nie tylko tej pary ale innych nieświadomych uczestników.
To trzeba przeczytać.19sekund na podjecie przez bohaterów decyzji i kilka chwil na zapoznanie sie z tą historią.

miki24gr | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Króciutka, lecz rewelacyjna miniatura powieści!
To niesamowite, ile treści i emocji można zawrzeć w niewielkim tekście, zadziwia też mnogość wątków i bohaterów, wielotorowość narracji. Mimo to, wszystko jest spójne, logiczne i zrozumiałe. Główna akcja powieści sprowadza się do 19 sekund rozpisanych na chwile, emocje i osoby w taki sposób, że włos się jeży!!
Najwyższe mistrzostwo! Gorąco polecam!

Ag2S | 2011-05-05
Na półkach: ❄️ пдф, Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Zaskakująca, zupełnie inna, ciekawie napisana, niepokojąca.
Krótka, ale pełno w niej treści.
Zawiera w sobie cały ogrom emocji.
Każdy rozdział to tylko jedna sekunda rozciągnięta do granic wytrzymałości.
Książkę trzeba przeczytać od razu, by nie stracić nic z głębi opisywanych w niej uczuć.
Po prostu niezwykła i niewątpliwie zmusza do refleksji.

Monika | 2015-03-14
Przeczytana: 13 marca 2015

Zgrabnie, oryginalnie napisana, ale kompletnie nie dla mnie :(

Aria | 2010-08-12
Na półkach: Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: 11 grudnia 2009

- Zobacz, to może być ciekawe...
- Hm?

Jeszcze wtedy nie podejrzewałam, że książka, którą właśnie biorę do ręki zaczaruje mnie tak bardzo. Ani przez chwilę mój instynkt samozachowawczy nie ostrzegł mnie przed Panem Charrasem - pisarzem, który chwyta umysł czytelnika w żelazne kleszcze swoich słów i miażdży go nagromadzeniem emocji w każdym zdaniu. I nie ma się co łudzić, po przeczytaniu książki, kleszcze nie zwolnią uścisku. „Dziewiętnaście sekund" na zawsze pozostawił cząstkę siebie w umyśli.

Nie wiedziałam o tym... Nie zdawałam sobie sprawy z jaką książką mam do czynienia. Wzięłam więc i przeczytałam krótki opis z tyłu.

„Sandrine i Gabriel są razem od dwudziestu pięciu lat, lecz oboje wiedzą, że ich związek stopniowo się wypala. Dają sobie ostatnią szansę, wymyślając pewną grę. Umawiają się na decydujące spotkanie w paryskim metrze. On będzie czekał na peronie, ona przyjedzie pociągiem o godzinie 17.43. Jeśli nie przyjedzie, to będzie znak, że się rozstają.
Za dziewiętnaście...

Amadea | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Jeśli zbyt długo zwlekasz z jakąś decyzją i rozwiązaniem problemów , a potem nagle zdajesz się na los, to uważaj...Bo los bywa bezlitosny i w nieoczekiwany sposób może nagle zadrwić z Ciebie nieodwracalnie w sposób, jakiego nigdy byś się nie spodziewał.
Krótka książka o zaskakującym rozwoju zdarzeń.Dla mnie trochę za mało wątku głównych bohaterów i czytając ciągle czekałam na to, co się wydarzy...i się wydarzyło, że aż boli.Stąd moja refleksja na początku opinii.Polecam.

Grzegorz Jagosz | 2011-10-04
Przeczytana: 30 września 2011

Czy mamy wpływ na nasze życie i decydujemy o nim sami? Czy naszym życiem rządzi "ślepy los", czy może to nasze działanie jednak trochę go prowokuje? Czy jeden krok może w konsekwencji przesądzić o naszym przeznaczeniu? Sprawić, że ze świadomych i konsekwentnych ludzi staniemy się osobami tracącymi kontrolę nad własnym zachowaniem?
Trzy krótkie rozdziały (kapitalnie nawiązujące do mitologicznych pojęć), każde zdanie niezbędne i niezwykle celne, niesamowite napięcie i zaskakujący finał.
Mistrzostwo.

Bastete | 2011-12-19

Witajcie na 135ciu stronach uczuć.

Ta książka została zapisana słowami i ma bardzo mało stron. I na tym najlepiej zakończyć mówienie o oczywistych faktach.

Po przeczytaniu 26 stron odłożyłem książkę powoli. Spojrzałem na rękę. Nie drżała - dziwne. Wiedziałem, że ta książka porusza, ale nikt mnie nie ostrzegł, że aż tak. Dziewiętnaście sekund zwolnione do tempa uczuć i myśli potrafi być wiecznością. Uczucia opisane w tych dziewiętnastu sekundach są tak realne, że nie potrafiłem tylko o nich czytać. Zacząłem je przeżywać. Każde zwątpienie, chwilowy zryw nadziei, chwytanie się na sekundę złudzeń, by ze złością roztrzaskiwać je po chwili o mur wspomnień, pastwienie się nad sobą samym i obracanie tego przeciw tej drugiej osobie, myślenie o przeszłości i o "Co by było, gdyby?" - te wszystkie uczucia, które towarzyszą ludziom zdającym sobie sprawę, że coś ważnego umarło już dawno, choć z pozoru jeszcze zdaje się żywym. A może to nie tylko pozory?

Wymyśla się wtedy grę. Jedna osoba...

Meli | 2012-01-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: styczeń 2012

Krotka, ale naładowana treścią i emocjami, zaskakująca i przerażająca. Pozostająca w pamięci... Tuz po jej przeczytaniu czułam się przedziwnie czekając na peronie... i ciągle o niej myślałam.
Jest to bardzo „inna” książka... Ale bardzo mi się podobała!