Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać

Tłumaczenie: Janusz Anderman, Tadeusz Lis
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Wybrane Bohumila Hrabala". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Literacki
Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet
opowiadania, Czechy

Wydany w 1966 roku tom, uznawany za jeden z najlepszych zbiorów opowiadań tego autora, nawiązuje do rzeczywistości lat pięćdziesiątych. W bezlitośnie groteskowy sposób oddaje tragizm zdegradowanej egzystencji ludzkiej, podobnie jak w przypadku "Zbyt głośnej samotności" istotny jest tu problem zanurzenia w "śmietniku epoki", stawiane są pytania dotyczące przewartościowania, obumierania i odradzania się kultury.

[Opis wydawcy]

jatymyoni | 2014-08-20
Przeczytana: sierpień 2014

Lata 50, komunizm, w jednym dniu z inteligenta pracującego umysłowo stajesz się robotnikiem i jak żyć aby nie zwariowa. Człowiek jako istota iteligentna potrafi przystosować się do każdych warunków i potrafi czasami zobaczyć ironię i komizm w swoim życiui w życiu innych. Każde opowiadanie jest swoistą perełką.

Noemi | 2013-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2013

Styl Hrabala jest cudowną mieszanką języka pięknego i pomysłowego z rynsztokowo-ironicznym. Rewelacyjne, w samym tym połączeniu można się rozsmakowywać bardzo długo.
Tym, co nie przypadło mi do gustu, jest wrażenie beznadziei i pesymizmu przebijające z kart każdego z opowiadań. Ciężko było mi skończyć ten zbiorek, nie spodziewałam się zupełnie takiego klimatu.

Lukasz Kaminzki | 2013-08-18

Hrabal i jego Poldi. Tylko on potrafi czerpać z poetyki socrealizmu, nie psując opowiadań. Klasa, choć oczywiście najważniejsi są tutaj ludzie oraz legenda, która tworzy pisarz wokół siebie. Zwróćmy jednak uwagę na inspirację Kafką, bardzo pięknie oddany hołd dla prażanina. Hrabal hołduje Kafce w tym tomiku (nie tylko w tym), ale jednak najważniejsza jest jego więź z Haszkiem i Neumannem...

Antuan_Duanel | 2015-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Hrabal rozpoetyzowany, tym razem nie poezją codzienności, a surrealizmem, Hrabal awangardowy, bliski futuryzmu i strumienia świadomości. Hrabal ekzplozjonista, zafascynowany terminologią hutniczo-fabryczną. Wreszcie Hrabal ironizujący, dystansujący się inteligentnie wobec paradoksów swojej współczesności. Hrabal niełatwy, trochę niespójny, wręcz chaotyczny, ale za to - jak zawsze - cudownie lingwistyczny. Nie jest to mój ulubiony zbiór jego opowiadań. Ale jest to z pewnością jeden z tych najbardziej oryginalnych.

yuurita | 2010-08-23
Przeczytana: 2010 rok

Opowieść, w której absurd i dowcip ma za zadanie nieudolnie maskować nędzną rzeczywistość, która jest jak ów tytułowy dom - nikt nie chce już w niej mieszkać.

yuurita | 2010-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2010

Wspaniała książka. Komunistyczna rzeczywistość w Czechach z czeskim humorem - absurd, czarny humor i nieco schizofreniczny ciąg wydarzeń. A wszystko z niezbyt skrywaną świadomością, że tamten świat to jeden wielki koszmar.

Tom opowiadań, który opisuje smutną rzeczywistość i nie daje nadziei na przyszłość.
Dłuższa recenzja tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/04/28/bohumil-hrabal-sprzedam-dom-w-ktorym-juz-nie-chce-mieszkac/

króliki | 2013-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2013

Trudna w odbiorze, przynajmniej moim zdaniem, ale świetna. Absolutnie oryginalna, pisana nietypowym językiem, trochę niepokojąca moja pierwsza, z pewnością nie ostatnia książka Hrabala.

n99 | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016