Na początku był negatyw

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Fotograficzne impresje Agnieszki Osieckiej. Czym dla mnie jest fotografia? Może czymś takim jak piosenka: pamięcią, którą zna się na pamięć. Notatką. Westchnieniem. Klepsydrą. Bajką. A trochę też – bujdą. Tak Agnieszka Osiecka rozpoczęła ostatnią przygotowaną osobiście książkę. I nieprzypadkowo uchwyciła w niej świat fotosem i słowem. „Na początku był negatyw” to zbiór fotograficznych...

Fotograficzne impresje Agnieszki Osieckiej.

„Na początku był negatyw” to zbiór fotograficznych impresji opatrzonych barwnym komentarzem. Utrwalenie chwil, osób, wrażeń i przemyśleń w sposób zabawny, celny i inspirujący. To fotoautobiografia czasów, niecodziennych sytuacji i myśli Agnieszki Osieckiej, zbiór minianegdotek, żartów fotograficzno-słownych, refleksji, dygresji, sentencji. Pojawiają się tu między innymi Marek Hłasko, Magda Umer, Stanisław Tym, Andrzej Wajda, Krystyna Sienkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Anna Szałapak i wiele, wiele innych osób, takich, jakimi poetka chciała ich zapamiętać. Bardzo często celem obiektywu Autorki była córka, Agata Passent.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Woody | 2017-12-11
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Jedna z ostatnich książek Agnieszki Osieckiej wydanej za życia Poetki. Na wieczór autorski przyszła ledwie garstka najbliższych przyjaciół. Książka wspomnieniowa, podsumowująca życie. Osiecka, wiedząc że umiera, dokonała takiego podsumowania, ilustrując opowieść najpiękniejszymi fotografiami własnego autorstwa. Cenny dokument życia Osieckiej, bardzo ciekawa książka.

winter | 2014-12-18

Przeszłość. Czasem chcemy się nad nią pochylić, niekiedy zapomnieć. A czym innym są stare fotografie, zapomniane albumy, jak nie powrotem do przeszłości? Do czasów kiedy byliśmy piękni i młodzi, albo tylko młodzi. I właśnie w taką sentymentalną podróż zabiera nas Agnieszka Osiecka, dzieląc się z nami migawkami z życia własnego i bliskich.
Pstryk, błysk flesza i jesteśmy utrwaleni dla potomnych. A kogo utrwaliła Agnieszka Osiecka? Tego dowiemy się z książki Na początku był negatyw.

Agnieszka Osiecka była poetką, a także autorką tekstów wielu przebojów, to wie chyba każdy. Jednak niewielu pewnie, że uwielbiała robić zdjęcia. Na początku był negatyw jest zapisem tej fotograficznej pasji Agnieszki, która trwała od trzynastego lub czternastego roku życia. Przez lata migawką aparatu uchwyciła swoich przyjaciół, córkę Agatę Passent i miejsca do których chętnie powracała, zwłaszcza ukochane Mazury, Tykocin i Florydę.
Całość opatrzona jest barwnymi komentarzami, przemyśleniami...

Dominika Pawelec | 2011-10-29
Przeczytana: 29 października 2011

Jestem Osieckoholikiem. Co więcej, nie zamierzam tego w jakikolwiek sposób w sobie zmieniać a kolejne "spotkania" z panią Agnieszką tylko utwierdzają mnie w tym przeświadczeniu.
"Na początku był negatyw" to moja literacka miłość od pierwszych zdań.
Choć każdy, kto sięgał po jakiekolwiek wspomnienia poetki wie, jaką wagę przywiązywała do fotografii bliskich i dalszych to ta książka jest ich zbiorem najbardziej wyjątkowym.

Znajome twarze, mini anegdotki, żarty fotograficzno-słowne, ale także miłostki i miłości
("Był chłopiec, którego kochałam jak potępieniec i noszę jeszcze jego stary sweter. (...) Obsypałam go wierszami. Dziś, kiedy je czytam, boli mnie papier..."), ubrane w jak zawsze przepiękne słowa, opatrzone przesympatycznymi obrazami.
Patrząc na nie, odczuwam ogromny sentyment, wiele z tych osób to legendy,o których dzisiaj możemy uczyć się na lekcjach polskiego w liceum, część z nich nie żyje.
W tej książce po prostu widać, że w poetce było stale żywe uczucie, jakimi...

kalofonia | 2014-06-02
Przeczytana: 08 maja 2014

Nie jest to typowy album, w którym fotografie mienią się blaskiem papieru kredowego i roszczą sobie pretensje do bycia wielką sztuką. Mało tu wysmakowanych kadrów, fotek perfekcyjnych, ujęć wypracowanych w pocie czoła. Ale są zdjęcia z duszą i charakterem. Zdjęcia, które niosą historie, przekazują uczucia i rejestrują te drobne momenty życia, które w jakiś dziwny sposób składają się na jego istotę. Wylewające się z nich emocje wydają się bardzo szczere, wręcz intymne, a ich prywatny charakter sprawia, że czujemy się, jakbyśmy oglądali album rodzinny naszych bliskich przyjaciół.

Cała recenzja: http://opetaniczytaniem.pl/recenzje/na-poczatku-byl-negatyw-agnieszka-osiecka-proszynski-i-s-ka-2014.html

Luka Rhei | 2015-06-19

Z Osiecką było inaczej. Ona nie tylko uwielbiała fotografować ludzi, a i tych ludzi w przeróżnych, niekoniecznie fortunnych pozach i okolicznościach – sama również lubiła być fotografowana. Dlatego z tych zdjęć co rusz patrzy na nas pani z białymi włosami. Z wiekiem coraz rzadziej się uśmiecha, choć słowa, jakimi komentuje świat, wydają się pogodne, ciut melancholijne i bardzo liryczne. Bo my wiemy, jaka była Osiecka. W Na początku był negatyw odbywamy z nią te wszystkie sentymentalne podróże, przeżywamy przeżyte lub wymyślone historie. Wspomnienia zatrzymane na tych fotografiach drżą, kipią, huśtają się, szepczą nam do uszu. Przed oczami przemykają nam czerwone kapelusze i czerwone pantofle. Spuszczony wzrok i czyjeś roześmiane oczy. Traktory, motocykle, mazurskie altanki, zielone futra. A do tego bujny przekrój towarzyski. Hłasko, Giedroyć, Magda Umer. Agatka Passent. Bułat Okudżawa. Niektórzy pojawiają się tam tylko raz, a już mają swoją krótką historię. I dużo spojrzeń...

Dominika | 2016-02-07

Poprzez fotografie Osiecka ujawnia wszystkie zakamarki swojego życia. Mnóstwo zdjęć, każde opatrzone autorskim komentarzem, Osiecka wspomina: czasem jest melancholijna, gdy pisze o kolegach którzy już odeszli, innym razem szczera i radosna, gdy z dumą prezentuje swoją córkę. Dzieli się z czytelnikami również informacjami o swoich ulubionych aparatach, porach dnia najlepiej nadających się do naciskania spustu migawki, czy zdjęciach nienadających się do pokazywania... Najbardziej intymna książka, dzięki fotografiom pamięć o niej wciąż pozostaje żywa.

encaminne | 2014-05-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 maja 2014

Polecam szczególnie tym, którzy mają ochotę na dużo śmiechu.

Nie umiem opowiadać o tej książce nie używając zdjęć, zatem zapraszam Was na FOTO-RECENZJĘ.
Agnieszka Osiecka, jakiej nie znacie, czyli "Na początku był negatyw":

theknife | 2011-07-24

Naprawdę nie wiem, dlaczego znów świetnie się słucha, a nawet świetnie ogląda i z przewagą tego drugiego. To moja trzecia książka pani Osieckiej więc jeszcze nie mogę nazwać się wielbicielką, jednak sposób pisania niezmiernie przypadł mi do gustu i mój apatyt rośnie w miarę jedzenia. Ta książka poświęcona składa się głównie ze zdjęć - kolejny plus, bo ja uwielbiam fotografować i ciągle uczę się tej sztuki i z taką książką jest o wiele łatwiej i ciekawiej.

olafina | 2014-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Kocham Osiecką i kocham Fotografię, innej oceny wystawić nie mogłam.
Jedyną wadą tej książki jest to, że jest ZA KRÓTKA! ;)

rokita49 Boruta | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Interesujące zdjęcia i świetny komentarz.Warto np. dla zdjęcia na którym Agata P. wyłania się z fal morskich jak antyczna bogini."Cudowne są też oczy psa,patrzącego na Pana lub Panią.Czasem aż wstyd,że zwierzęta tak potrafią kochać,a my...".