Ja minę, ty miniesz... : wspomnienia o Halinie Poświatowskiej

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
978-83-06-03187-4
Margośka

Halina Poświatowska (1935-1967) poetka, autorka czterech tomików wierszy: "Humn Bałwochwalczy", "Dzień dzisiejszy", "Oda do rąk", "Jeszcze jedno wspomnienie" (wydane pośmiertnie) oraz autobiograficznej prozy "Opowieśc dla przyjaciela". Jedno z najciekawszych zjawisk polskiej poezji powojennej. Ideał kobiecej subtelności i literackiej wrażliwości. Jej twórczość to przede wszystkim wiersze o miłości - zmysłowe, odważne, pełne liryzmu. Jej życie - naznaczone nieuleczalną chorobą serca, która w znacznym stopniu wpłynęła na twórczość - wciąż fascynuje wiele osób, budzi zainteresowanie i emocje.

Halinę Poświatowską - poetkę - legendę, zdolnego filozofa, fascynującą dziewczynę - wspominają najbliżsi: matka, brat, cioteczne i stryjeczne rodzeństwo, a także przyjaciele i znajomi, wśród nich Joanna Rawik, Ludmiła Waluszewska, prof. Julian Aleksandrowicz, Jan Adamski, Stanisław Grochowiak, Tadeusz Nowak ks. prof. Józef Tischner.

źródło opisu: nota z okładki

źródło okładki: www.merlin.com.pl

Monika | 2012-11-12
Przeczytana: 09 maja 2012

Moja ukochana Halina. Uwielbiam wszystko, co z nią związane. Książkę czytałam podczas pobytu w szpitalu. Była ze mną podczas trudnego okresu w moim życiu i pomagała przetrwać szpitalną codzienność.

tereska | 2014-08-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

" No tak, ludziom się wydaje, że nie chciało mi się żyć, a mnie się chciało i chce. Bardzo. Tylko powiedz jak?"

Jedna z tych książek ,które warto mieć w swojej domowej bibliotece.

Alome | 2011-06-02
Przeczytana: 25 marca 2005

Jednym z moich ulubionych zajęć jest lektura. Lubię czytać i niekoniecznie tylko jeden gatunek literatury. Można powiedzieć, że czytam chaotycznie, bez systemu. Lubię chodzić do biblioteki i grzebać po półkach. Najchętniej tych najniżej położonych, gdzie książki leżą od wielu miesięcy nie ruszane, czasami przykurzone... Książka jest jak cenny przedmiot, tajemniczy i zaskakujący swym wnętrzem.

Bardzo rzadko idę do biblioteki po konkretną książkę. Chyba, że mam taką właśnie potrzebę, gdyż potrzeba mi konkretnej literatury do pracy. Kiedy idę by znaleźć coś co mogę przeczytać dla przyjemności nie mam w głowie żadnego planu. Zdaję się na los szczęścia. Nieraz zauważam książkę na półce z polecanymi, niekiedy leży w stoliku właśnie zwróconych przez czytelnika, a innym znowu razem krążę między regałami długie minuty i wybieram. Dla mnie to wielka przyjemność dotykać książek, zaglądać do ich wnętrza, czytać wyrwane z kontekstu fragmenty.. i dokonywać wyboru.

Poświatowska weszła w moje...

Moni | 2012-02-20

Jedna z moich ukochanych książek o Halince. Mam na półce.

Kolejna wspaniała książka opowiadająca o poetce taką jaka była, taką jaką inni ludzie ją widzieli - rodzina, przyjaciele, zwykli znajomi i dalecy znajomi. Książka bogata w zdjęcia, wspomnienia, listy, wiersze o poetce. Osobiście uważam że jest z niej wszystko czego potrzeba, żeby choć trochę zrozumieć jej osobę i zachwycić się.

Halina Poświatowska tak jak napisałam w poprzedniej opinii do książki o niej - imponuje mi i jak na razie nadal fascynacja nią oraz jej wierszami nie mija. Imponują mi także jej bliscy swoją wytrwałością, a w szczególności Ś.P. Pani Stanisława Mygowa.

nina_kulik | 2016-11-12
sinequanon | 2016-06-28