Jajko z niespodzianką

Seria: Seria z fasonem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Powieściowy debiut scenarzystki serialu "Na dobre i na złe", który w każdą środę przyciąga przed telewizory sześć milionów widzów! Agnieszka Krakowiak-Kondracka jest mistrzynią snucia obyczajowych opowieści, czego dowiodła niejednokrotnie wyciskając łzy z całej rzeszy telewidzów i wzbudzając uśmiech na ich twarzach. Taka też będzie jej pierwsza powieść - zabawna, miejscami smutna, chwytająca...

Agnieszka Krakowiak-Kondracka jest mistrzynią snucia obyczajowych opowieści, czego dowiodła niejednokrotnie wyciskając łzy z całej rzeszy telewidzów i wzbudzając uśmiech na ich twarzach. Taka też będzie jej pierwsza powieść - zabawna, miejscami smutna, chwytająca za serca i prawdziwa, jak życie.

Ada ma trzydzieści lat i sama wychowuje 3-letnią córeczkę. To już nie małe obciążenie, a dodać należy, że Julka ma nie w pełni sprawną rączkę, co bywa tematem drwin rówieśników i przysparza samotnej mamie nowych trosk. To jednak dopiero początek opowieści. Na kolejnych jej stronach na naszą bohaterkę czyhają - wszystkowiedząca babcia Irena, dobre przedszkole "stwarzające perspektywy", inni rodzice i eko-rodzice, duże wydatki, finansowe upadki i wzloty, flirty, miłosne spojrzenia, potencjalni narzeczeni i... były mąż.

Czy Ada odnajdzie miłość? Jak Julka zaaklimatyzuje się w "snobistycznym" przedszkolu z perspektywami? Czy razem stworzą szczęśliwą rodzinę?

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5533

Barwy samotnego rodzicielstwa

„Jajko z niespodzianką” to debiutancka powieść scenarzystki popularnego i lubianego serialu „Na dobre i na złe”. W książce napisanej niezwykle lekkim piórem autorka opisała historię Ady. Trzydziestolatki, która samotnie wychowuje trzyletnią córeczkę. Tata Julki nie podołał wyzwaniu ojcostwa i ulotnił się niedługo po urodzeniu dziecka. Ada musiała sama zmagać się z poważną chorobą serca swojej pociechy. Na szczęście te perypetie zdrowotne zakończyły się dobrze. Niestety ta sympatyczna dziewczynka miała na dodatek niesprawną rączkę, a konkretnie zrośnięte paluszki u prawej dłoni. Niepełnosprawność mógł skorygować zabieg chirurgiczny, ale doświadczona przez zły los mama bała się kolejnego ryzyka związanego z narkozą i ewentualnych powikłań. Rówieśnicy byli dla jej dziecka bezlitośni i naśmiewali się z ułomności dziewczynki. Ada z tego powodu postanowiła, że wyśle córkę do ekskluzywnego przedszkola, gdzie inność będzie na porządku dziennym. To oznaczało zaciśnięcie pasa, ale czyż taki zabieg nie był warty, gdy w grę wchodziło szczęście kogoś najdroższego na świecie?

Powieść bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła i z każdą przeczytaną stroną przypadała do serca coraz mocniej. W trakcie czytania było miejsce na wzruszenie, współczucie, ale i uśmiech czy przymrużenie oka na ludzkie dziwności. Bohaterka okazała się zwyczajną kobietą, która nagle trafiła do świata ludzi mających spore dochody. Pieniądze niekiedy przewracały im w głowach, a ich zachowanie wywoływało u mnie wzrok pełen politowania. Ale może punkt widzenia zależy od punktu siedzenia?

„Jajko z niespodzianką” to książka o obliczu samotnego macierzyństwa, które jest wielkim wyzwaniem dla rodzica niemogącego swoich obowiązków podzielić na pół. Sam musi podołać wszystkiemu, niekiedy stanąć na głowie, by jego dziecko miało jak najbardziej szczęśliwe dzieciństwo. Ada radzi sobie wybornie. Wprawdzie pomaga jej mama, ale mimo to nasza bohaterka zasługuje na uznanie. Nie jest jej łatwo, musi wiele się nagimnastykować, by starczyło na ratę kredytu, czesne w przedszkolu i codzienne wydatki. Mama Julki jest pewnie wzorem dla wielu kobiet w jej sytuacji. Ta bohaterka ujęła mnie przede wszystkim tym, że trafiając do grona snobistycznych rodzicielek nie uległa ich stylowi bycia, modom i śmiesznym dla przeciętnego zjadacza chleba trendom. Czytając tę książkę po raz kolejny w życiu uświadomiłam sobie, że zbyt pękate konto może solidnie zwichrować ludzką psychikę i łatwo wtedy zwyczajnie zgłupieć.

Książkę czyta się jednym tchem. Nie brak w niej wątku kryminalnego, ale i uczuć czy emocji. Czytelnicy mają okazję śledzić też życie uczuciowe Ady, w którym po okresie samotnej stabilizacji pojawiają się aż dwaj mężczyźni. Mąż, który kiedyś zawiódł na całej linii i który nie zna nawet własnej córki oraz nowy szef, z którego synkiem Julia uczęszcza do przedszkola. Każdy z panów ma wady i zalety, każdy jest zainteresowany Adą i pragnie zająć jej serce. Któremu się uda?

Przeczytanie debiutu Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej uważam za przyjemną czytelniczą przygodę. Powieść jest pełna niespodzianek, zawirowań i kilkakrotnie mnie zaskoczyła. Lektura uświadomiła mi też, że zdecydowanie źle czułabym się w świecie bogatych snobów. „Jajko z niespodzianką” to książka o uczuciach, życiowych wyborach i o pokonywaniu barier oraz przeszkód, których pełna jest codzienność. Może opowieść wykreślona przez autorkę wyda się chwilami banalna i zbyt przesłodzona, ale ma w sobie też wiele realności i zwyczajnej prozy życia. Książka przyjemna i ciekawa najbardziej trafi chyba w gust tych, którzy kochają dobre powieści obyczajowe, zatem pań. Ale polecam ją nie tylko płci pięknej. Myślę, że jej przeczytanie będzie też ciekawym doświadczeniem dla panów.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Kolejna bardzo dobra powieść autorki,aż trudno uwierzyć, że to jej debiut. I po raz kolejny autorka ujęła mnie tematyką, lekkim piórem i przystępnym językiem. I tym, że pisze o sprawach nam bliskim. Nie wymyśla niestworzonych historii, tylko pisze o normalnym życiu , o jego kłopotach i radościach.
Jest to historia opowiadająca o dwójce samotnych rodziców, których losy zostają niespodziewanie ze sobą spłatane nie tylko za sprawą swoich dzieci, ale także za sprawą splotu różnych niespodziewanych wydarzeń.
Ada posyła swoją córeczkę do ekskluzywnego przedszkola, bo 3-letnia Julka ma
zrośnięte paluszki ręki i matka ma nadzieję, że w tym miejscu nie będzie uważna za dziwoląga . I ma rację, bo Julka od razu znajduje przyjaciela i obrońce w osobie Michałka, syna Adama, który jak się z czasem dowiadujemy, jest jej nowym szefem. I tak zaczyna się przyjaźń Adama i Ady oraz Julki z Michałkiem. A co z tego wyniknie, gdy nagle pojawia się mąż Ady a przy Adamie bez przerwy kręci się inna...

Książkowo_czyta | 2014-04-30
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Literackiemu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Książka ta jest debiutem powieściowym autorki scenariusza do jednego z najbardziej kultowych i ukochanych przez widzów seriali, mam tutaj na myśli produkcję "Na dobre i na złe".

"Jajko z niespodzianką" to historia Ady, która przy wsparciu swojej matki Ireny, samotnie wychowuje córeczkę Julię. Dziewczynka wyszła już obronną ręką z wielu komplikacji zdrowotnych jednakże cierpi na syndaktylię, jest to dysfunkcja objawiająca się u dziewczynki zrośniętymi paluszkami u jednej dłoni.

Ada waha się czy powinna zgodzić się na przeprowadzenie u córki zabiegu rozdzielenia zrośniętych palców, gdyż zabieg chociaż niewątpliwie ułatwiłby dziewczynce codzienne życie obarczony jest jak każda ingerencja chirurgiczna w ryzyko wystąpienia po nim komplikacji...

Tymczasem nadchodzi moment, gdy Julka idzie do przedszkola. które jest bardzo drogie i można wręcz rzec elitarne... Poznaje tam oczywiście wiele...

wiejskifilozof | 2016-09-24

Ładna okładka i bardzo ciepła książka.Świetny pomysł na nią.
Fajne teksty miała ta córka Ady.
Książka na jedno popołudnie,dobrze się bawiłem.

Gosia | 2017-07-04
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 04 lipca 2017

Ada samotnie wychowuje 3-letnią córkę, która ma chorą rączkę. Mąż Ady porzucił je po porodzie i wyjechał w świat. Postanawia zapisać córkę do ekskluzywnego przedszkola i tam w niefortunny sposób poznaje swojego szefa.
Jak potoczą się losy Ady w pracy i czy zazna jeszcze miłości?

Natalia-Lena | 2014-03-14
Przeczytana: 14 marca 2014

W dzieciństwie jajko z niespodzianką było obiektem nieustannego pożądania. Kombinacja zabawki i czekolady to rarytas, ale nic nie może równać się z ciekawością i podekscytowaniem, cóż też kryje się w pomarańczowym pojemniczku? Czy to figurka, a może nie zawsze oczekiwane puzzle?

Okazuje się, że wspomniane jajko nie odchodzi wraz z dzieciństwem, a tylko zmienia swoją formę. W wersji dla dorosłych słodycz czekolady zamienia się w miłość, a w pojemniczku zawsze czeka układanka, której ułożenie wcale nie jest dziecinnie proste. O tym przekonuje się Ada, bohaterka książki ,,Jajko z niespodzianką”.

Ułożenie puzzli, które otrzymała Ada, wydaje się być karkołomnym zadaniem. Trzydziestoletnia samotna matka, niegdyś podróżniczka, trzyletnia córeczka z niepełnosprawną ręką, Babcia Polka, prestiżowe przedszkole, mąż - niemąż, który przestraszył się odpowiedzialności, nowi znajomi, nowy szef i… nowe zauroczenie. Jak zebrać te elementy w całość i uzyskać obraz swojego życia?

Ada próbuje...

Madi | 2015-09-23
Przeczytana: 23 września 2015

Miła,lekka i przyjemna.
Ady i jej córeczki Julki po prostu nie da się nie lubić-dwie pozytywne osóbki w codziennym życiu, do tego przystojny,dobrze ułożony biznesmen, tatuś Michała-z tego nic innego nie mogło powstać.
Tak ,powieść jest pełna ciepła i miłości , czasem wzrusza ,a czasem bawi,odprężająca-w sam raz na poprawę nastroju.

geena | 2014-07-29
Przeczytana: 27 lipca 2014

Chodziłam obok tej książki długo, naprawdę długo... Ciągle ją odkładałam i ciągle miałam jakieś wątpliwości. Nie jestem fanką literatury typowo kobiecej, takiej gdzie prym wiodą babcie, ciocie, mamy i ich pociechy. Z reguły unikam takich książek, a wyjątki robię bardzo, bardzo rzadko. Co więc mnie podkusiło żebym sięgnęła po "Jajko z niespodzianką"?

Zapewne pierwsza była okładka, która naprawdę przyciąga wzrok, później był pewnie fakt, że "Jajko..." to pierwsza książka w nowej serii Wydawnictwa Literackiego Serii z fasonem - która muszę przyznać, że zapowiada się całkiem nieźle (przede wszystkim graficznie), jednak takim chyba przeważającym szalę atutem był fakt, że powoli przekonuję się do rodzimych pisarzy. Korzystając z dobrodziejstw niedzielnego poranka postanowiłam zaryzykować. I wiecie co? I wsiąkłam.

"Jajko z niespodzianką" to pełna ciepła opowieść o codziennych troskach i problemach matki, samotnie wychowującej dziecko. Ta książka jest przede wszystkim o życiu i to nie...

Meggie | 2014-05-28

Interesująca i pełna ciepła opowieść o problemach z jakimi boryka się Ada – matka samotnie wychowująca córkę. Lekki styl oraz obrazowy język sprawiają, że odbiera się emocje bohaterów, czasem skłaniając do refleksji, innym razem do uśmiechu.

Zapraszam do przeczytania całej opinii:

andzia12 | 2014-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 maja 2014

Kolejna bardzo dobra polska powieść. Taka relaksacyjna książka, idealna na leniwe popołudnie.
Opisująca historię matki małej Julki, która posyła swoją córeczkę do bogatego przedszkola. Powrót męża burzy jej wewnętrzny spokój, a przy okazji niedaleko niej jest przystojny Adam, ojciec Michasia.
Cała historia lekka w odbiorze i kończy sie...każdy kto przeczytał wie jak:)
Polecam na chwilę odprężenia!

Kasiek | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

Sięgnęłam po tę książkę mimo, że tytuł nie brzmiał dla mnie zachęcająco, a jak się potem okazało to niewiele ma też wspólnego z treścią. Książka jest napisana lekkim i naprawdę prostym językiem. Fabuła jest bardzo przewidywalna i przypomina mi wiele innych książek. Nie wskrzesiła we mnie obiecanych w recenzji łez, a i o uśmiech było trudno. Można ją w wolnym czasie przeczytać, jednak nie porywa.