Jajko z niespodzianką

Seria: Seria z fasonem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura piękna

Powieściowy debiut scenarzystki serialu "Na dobre i na złe", który w każdą środę przyciąga przed telewizory sześć milionów widzów! Agnieszka Krakowiak-Kondracka jest mistrzynią snucia obyczajowych opowieści, czego dowiodła niejednokrotnie wyciskając łzy z całej rzeszy telewidzów i wzbudzając uśmiech na ich twarzach. Taka też będzie jej pierwsza powieść - zabawna, miejscami smutna, chwytająca...

Agnieszka Krakowiak-Kondracka jest mistrzynią snucia obyczajowych opowieści, czego dowiodła niejednokrotnie wyciskając łzy z całej rzeszy telewidzów i wzbudzając uśmiech na ich twarzach. Taka też będzie jej pierwsza powieść - zabawna, miejscami smutna, chwytająca za serca i prawdziwa, jak życie.

Ada ma trzydzieści lat i sama wychowuje 3-letnią córeczkę. To już nie małe obciążenie, a dodać należy, że Julka ma nie w pełni sprawną rączkę, co bywa tematem drwin rówieśników i przysparza samotnej mamie nowych trosk. To jednak dopiero początek opowieści. Na kolejnych jej stronach na naszą bohaterkę czyhają - wszystkowiedząca babcia Irena, dobre przedszkole "stwarzające perspektywy", inni rodzice i eko-rodzice, duże wydatki, finansowe upadki i wzloty, flirty, miłosne spojrzenia, potencjalni narzeczeni i... były mąż.

Czy Ada odnajdzie miłość? Jak Julka zaaklimatyzuje się w "snobistycznym" przedszkolu z perspektywami? Czy razem stworzą szczęśliwą rodzinę?

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5617

Barwy samotnego rodzicielstwa

„Jajko z niespodzianką” to debiutancka powieść scenarzystki popularnego i lubianego serialu „Na dobre i na złe”. W książce napisanej niezwykle lekkim piórem autorka opisała historię Ady. Trzydziestolatki, która samotnie wychowuje trzyletnią córeczkę. Tata Julki nie podołał wyzwaniu ojcostwa i ulotnił się niedługo po urodzeniu dziecka. Ada musiała sama zmagać się z poważną chorobą serca swojej pociechy. Na szczęście te perypetie zdrowotne zakończyły się dobrze. Niestety ta sympatyczna dziewczynka miała na dodatek niesprawną rączkę, a konkretnie zrośnięte paluszki u prawej dłoni. Niepełnosprawność mógł skorygować zabieg chirurgiczny, ale doświadczona przez zły los mama bała się kolejnego ryzyka związanego z narkozą i ewentualnych powikłań. Rówieśnicy byli dla jej dziecka bezlitośni i naśmiewali się z ułomności dziewczynki. Ada z tego powodu postanowiła, że wyśle córkę do ekskluzywnego przedszkola, gdzie inność będzie na porządku dziennym. To oznaczało zaciśnięcie pasa, ale czyż taki zabieg nie był warty, gdy w grę wchodziło szczęście kogoś najdroższego na świecie?

Powieść bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła i z każdą przeczytaną stroną przypadała do serca coraz mocniej. W trakcie czytania było miejsce na wzruszenie, współczucie, ale i uśmiech czy przymrużenie oka na ludzkie dziwności. Bohaterka okazała się zwyczajną kobietą, która nagle trafiła do świata ludzi mających spore dochody. Pieniądze niekiedy przewracały im w głowach, a ich zachowanie wywoływało u mnie wzrok pełen politowania. Ale może punkt widzenia zależy od punktu siedzenia?

„Jajko z niespodzianką” to książka o obliczu samotnego macierzyństwa, które jest wielkim wyzwaniem dla rodzica niemogącego swoich obowiązków podzielić na pół. Sam musi podołać wszystkiemu, niekiedy stanąć na głowie, by jego dziecko miało jak najbardziej szczęśliwe dzieciństwo. Ada radzi sobie wybornie. Wprawdzie pomaga jej mama, ale mimo to nasza bohaterka zasługuje na uznanie. Nie jest jej łatwo, musi wiele się nagimnastykować, by starczyło na ratę kredytu, czesne w przedszkolu i codzienne wydatki. Mama Julki jest pewnie wzorem dla wielu kobiet w jej sytuacji. Ta bohaterka ujęła mnie przede wszystkim tym, że trafiając do grona snobistycznych rodzicielek nie uległa ich stylowi bycia, modom i śmiesznym dla przeciętnego zjadacza chleba trendom. Czytając tę książkę po raz kolejny w życiu uświadomiłam sobie, że zbyt pękate konto może solidnie zwichrować ludzką psychikę i łatwo wtedy zwyczajnie zgłupieć.

Książkę czyta się jednym tchem. Nie brak w niej wątku kryminalnego, ale i uczuć czy emocji. Czytelnicy mają okazję śledzić też życie uczuciowe Ady, w którym po okresie samotnej stabilizacji pojawiają się aż dwaj mężczyźni. Mąż, który kiedyś zawiódł na całej linii i który nie zna nawet własnej córki oraz nowy szef, z którego synkiem Julia uczęszcza do przedszkola. Każdy z panów ma wady i zalety, każdy jest zainteresowany Adą i pragnie zająć jej serce. Któremu się uda?

Przeczytanie debiutu Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej uważam za przyjemną czytelniczą przygodę. Powieść jest pełna niespodzianek, zawirowań i kilkakrotnie mnie zaskoczyła. Lektura uświadomiła mi też, że zdecydowanie źle czułabym się w świecie bogatych snobów. „Jajko z niespodzianką” to książka o uczuciach, życiowych wyborach i o pokonywaniu barier oraz przeszkód, których pełna jest codzienność. Może opowieść wykreślona przez autorkę wyda się chwilami banalna i zbyt przesłodzona, ale ma w sobie też wiele realności i zwyczajnej prozy życia. Książka przyjemna i ciekawa najbardziej trafi chyba w gust tych, którzy kochają dobre powieści obyczajowe, zatem pań. Ale polecam ją nie tylko płci pięknej. Myślę, że jej przeczytanie będzie też ciekawym doświadczeniem dla panów.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Anna | 2019-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2019

Pani Agnieszka Krakowiak-Kondracka autorka książki pt. ''Jajko z niespodzianką'' spowodowała, że od pierwszego rozdziału polubiłam główne bohaterki, które nie miały życia łatwego.

Zainteresował mnie los Ady oraz jej córeczki Julki, którą sama wychowała. Jedynie mogła liczyć na pomoc mamy Ireny.

Ada cieszy się z pracy, że pracuje oraz z tego powodu, że jest, niezależna może pomóc córce, aby mogła rozwijać się dalej i poznawać dzieci z różnych środowisk zapisuje ją do prywatnego elitarnego przedszkola.

Ada udowadnia wielu mamom samotnym, że uczciwą pracą, miłością do córki, ma mocny charakter, dba o dobre relacje z mamami dzieci uczęszczających do tego samego przedszkola, co jej córka Julka.

Uczestniczy, wspólnie z córką w życiu przedszkolnym poznając, jak wygląda prawdziwe życie jej rówieśników, o którym właściwie nie miała pojęcia.

Czy pojawienie się Julki zmieni relacje, nastawienie do tego, aby dzieci mogły wrócić do zwykłej normalnej codzienności, gdzie króluje zabawa,...

Ofelia | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

Jak na babskie czytadło,nadspodziewanie dobrze się czytało. I bez irytacji towarzyszącej mi przy czytaniu innych tego typu książek, tzn. "literatura kobieca", "literatura na obcasach", "literatura w spódnicy", a właściwie należałoby je nazwać "babski chłam". Perełka.

Kolejna bardzo dobra powieść autorki,aż trudno uwierzyć, że to jej debiut. I po raz kolejny autorka ujęła mnie tematyką, lekkim piórem i przystępnym językiem. I tym, że pisze o sprawach nam bliskim. Nie wymyśla niestworzonych historii, tylko pisze o normalnym życiu , o jego kłopotach i radościach.
Jest to historia opowiadająca o dwójce samotnych rodziców, których losy zostają niespodziewanie ze sobą spłatane nie tylko za sprawą swoich dzieci, ale także za sprawą splotu różnych niespodziewanych wydarzeń.
Ada posyła swoją córeczkę do ekskluzywnego przedszkola, bo 3-letnia Julka ma
zrośnięte paluszki ręki i matka ma nadzieję, że w tym miejscu nie będzie uważna za dziwoląga . I ma rację, bo Julka od razu znajduje przyjaciela i obrońce w osobie Michałka, syna Adama, który jak się z czasem dowiadujemy, jest jej nowym szefem. I tak zaczyna się przyjaźń Adama i Ady oraz Julki z Michałkiem. A co z tego wyniknie, gdy nagle pojawia się mąż Ady a przy Adamie bez przerwy kręci się inna...

Gosia | 2017-07-04
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 04 lipca 2017

Ada samotnie wychowuje 3-letnią córkę, która ma chorą rączkę. Mąż Ady porzucił je po porodzie i wyjechał w świat. Postanawia zapisać córkę do ekskluzywnego przedszkola i tam w niefortunny sposób poznaje swojego szefa.
Jak potoczą się losy Ady w pracy i czy zazna jeszcze miłości?

ewika | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Czy Ada odnajdzie miłość? Jak Julka...

Fragile | 2017-02-20
Przeczytana: 17 lutego 2017

Całkiem zabawna i urocza choć od 3 strony przewidywalna opowiastka o perypetiach samotnej matki, która posyła córkę do snobistycznego przedszkola. Literatura niezbyt wysokich lotów, w której autorka nie oparła się pokusie taniego happy endu i rozwiązania wszystkich problemów nieco irytującej Ady przez znalezienie, jakżeby inaczej, obrzydliwie bogatego, interesującego, przystojnego i zakochanego w niej faceta. Szczerze? Po notce na okładce spodziewałam się zdecydowanie więcej, ale na weekend może być:)

czytamcałyczas | 2016-09-24

Ładna okładka i bardzo ciepła książka.Świetny pomysł na nią.
Fajne teksty miała ta córka Ady.
Książka na jedno popołudnie,dobrze się bawiłem.

ania123 | 2016-07-31

Świetna książka, pełna optymizmu, pozytywnie nastrajająca do życia.

Kiedy odkryłam zupełnym przypadkiem tę książkę, postanowiłam ją kupić. Autorka jako scenarzystka Na dobre i na złe mnie nie zawiodła, to stwierdziłam, że w tej kwestii również mnie nie zawiedzie. Miałam rację. Córka głównej bohaterki choruje, a rodzicielka się nie poddaje. Daje Jej wszystko, czego każde dziecko potrzebuje. Ujęło mnie to, z jaką lekkością to jest napisane. To jedna z najwspanialszych książek, jakie w życiu czytałam.

Muminka | 2016-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 25 maja 2016

Ada to trzydziestolatka " po przejściach", ma trzyletnią córeczkę Julkę, która urodziła się ze złączonymi palcami jednej dłoni. Operacja może byc ryzykowna, przynajmniej w takim przeświadczeniu tkwi Ada, więc zaciskając zeby i pasa chce posląć dziewczynke do rekomendowanego prywatnego przedszkola, gdyż ma nadzieję, że córką będzie tam dobrze traktowana. Ojciec Julki , David, powiedział im Adieu gdy okazało sio że dziewczynka jest chora. Zresztą byli parą zapalonych podróżników, i razem zwiedzili pół świata, nigdy nie chcieli stabilizacji, a dziecko było zaskoczeniem, takim jajkiem z niespodzianką.
Ada nie skarżyła się dotąd na dobrą pracę, stygmat samotnej matki. A dzieci, które chodzą do tego przedszkola są oczywiście rozpieszczona, bogate, obowiązkowo chodzą na tenisa i francuski, mają ubranka od Gucciego, a ich mamuśki licytują się na samochody, zagraniczne wypady i liczbę zabiegów upiększających. Nowy szef Adam okazuje się ojcem najlepszego kumpla Julki, Michała, strasznie...