Wegetarianka

Tłumaczenie: Justyna Najbar-Miller
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
채식주의
jagarkar

Wegetarianka to polifoniczna opowieść, która zaintryguje nie tylko zwolenników ekofeminizmu, lecz także osoby lubiące zgłębiać topografię ludzkiej psyche. Han Kang z chirurgiczną precyzją przetwarza żywą tkankę egzystencji i prowadzi czytelnika różnymi ścieżkami narracji, aby zmusić go do zadania sobie kilku pytań: Na czym polega moje istnienie? Czy potrafię być tylko człowiekiem? Czy umiem wyrzec się człowieczeństwa i stać się na przykład drzewem? Jest to refleksja nad metodami sublimacji prymitywnych instynktów, możliwością transcendencji i zasadnością samodestrukcji w desperackiej próbie wyzwolenia. Refleksja nad sferą ludzkiej wolności.

źródło opisu: Wydawnictwo Kwiaty Orientu, 2014

źródło okładki: http://www.kwiatyorientu.com/ksiazki.html

Joanna | 2017-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2017

"Wegetarianka" - nagrodzona Nagrodą Bookera 2016 książka południowokoreańskiej pisarki Han Kang to ciekawa i warta wielu przemyśleń pozycja Wydawnictwa Kwiaty Orientu.
Główna bohaterka powieści pod wpływem powtarzających się snów odrzuca jedzenie mięsa przechodząc na dietę zbożową i owocowo warzywną. Jej styl życia spotyka się z całkowitym brakiem akceptacji ze strony rodziny. Z czasem dochodzą dziwaczne, odbiegające od przyjętych norm społecznych zachowania.
Powieść czytelnik może interpretować niejednoznacznie, na różne sposoby. Biorąc pod uwagę pojawiające się z czasem całkowite odrzucenie przyjmowania pokarmów, poczucie odrzucenia przez rodzinę oraz zaburzony obraz postrzegania samej siebie powieść może stanowić ciekawe studium choroby psychicznej - anoreksji.
Książka podzielona jest na trzy rozdziały: Wegetarianka, Mongolska plamka oraz Fotosynteza.
Najbardziej zaciekawił mnie rozdział - Fotosynteza. Bohaterka odrzuca wszelkie normy społeczne, stając się częścią...

Recenzja pochodzi z mojego bloga:

"Jakieś wołania, krzyki nawarstwiają się we mnie, tworząc gęstą masę, która tkwi w mojej piersi. Wszystko z powodu mięsa. Jadłam za dużo mięsa. To dusze zabitych istot gromadzą się we mnie. Bez wątpienia. Mięso zostało przetrawione i rozproszyło się po moim ciele, a resztki wydaliłam, ale dusze martwych istot gromadzą się w mojej piersi".

W swoim życiu nie miałam styczności z literaturą koreańską, gdy nadarzyła sposobność, aby zanurzyć się w ten nieznany świat, nie wahałam się ani chwili. Książka ta okazała się być niezwykłą, dziwną, specyficzną, a nawet niepokojącą podróżą literacką. Podróżą, która obnażyła różnice kulturowe pomiędzy światem europejskim, a azjatyckim.

Han Kang to urodzona w 1970 roku w Kwangju w Korei Południowej autorka i poetka. Swoją działalność literacką rozpoczęła opowiadaniem "Czerwona kotwica". Od tej pory zdobyła wiele prestiżowych nagród....

Wioleta Sadowska | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

"Wszystko z powodu mięsa. Jadłam za dużo mięsa. To dusze zabitych istot gromadzą się we mnie. Bez wątpienia. Mięso zostało przetrawione i rozproszyło się po moim ciele, a resztki wydaliłam, ale dusze martwych istot gromadzą się w mojej piersi".

Literatura koreańska to obszar literacki kompletnie mi nieznany, stanowiący dla mnie spore wyzwanie intelektualne. Wyzwanie, wynikające z nieznajomości życia kulturalnego, zwyczajów i całej egzotyki tego kraju. W przypadku mojego pierwszego spotkania z tego typu literaturą – wyzwanie to okazało się podwójne, wywołując we mnie psychodeliczny stan bez konieczności zażycia jakichkolwiek narkotyków.

Han Kang to urodzona w 1970 r. w Korei Południowej, absolwentka filologii koreańskiej na Uniwersytecie Yonsei. W 1993 r. wierszem pt. "Seulska zima" zadebiutowała jako poetka, a w 1994 r. wygrała konkurs literacki za opowiadanie "Czerwona kotwica". Autorka w swoim dorobku posiada kilka powieści, zbiory opowiadań oraz tomik poezji....

korcia | 2014-09-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Orient, 2014
Przeczytana: 16 września 2014

Główną bohaterką tej książki jest Yŏng-hye. Spaja ona ze sobą trzy części tej powieści. Poznajemy ją z perspektywy trzech osób – jej męża, szwagra i siostry. Relacje między nią, a tymi osobami są bardzo różne, można uznać je za ciekawe, a może raczej specyficzne. Więź z mężem nie jest najlepsza, ale nie jest też zła. Ich małżeństwo to bardziej układ, niż relacja oparta na jakichkolwiek uczuciach. Pozorny spokój ich związku burzy sen. Zmienia on zupełnie Yŏng-hye, wpływa na jej małżeństwo, relacje z rodziną. Kobieta zachowuje się, jakby zwariowała, a może faktycznie dopadła ją choroba psychiczna? To musicie już ocenić sami w trakcie tej lektury. Chociaż to Yŏng-hye wysuwa się na pierwszy plan, to pozostali bohaterowie nie są wcale mniej ważni czy ciekawi. Każdy z nich ma nam coś interesującego do powiedzenia, daje nam materiał do przemyśleń.

Książka zabiera nas do innego świata. Muszę przyznać, że kultura koreańska nie jest mi znana, więc z wielką ciekawością zabrałam się za tę...

Po raz pierwszy czytałam zachętę wydawcy na okładce i nic z niej nie zrozumiałam. Zawierała za dużo mądrych słów po prostu :-) Ale to nie zniechęciło mnie do czytania 'Wegetarianki'. I okazało się, że podjęłam dobrą decyzję.
Co prawda to prawda, to baaardzo dziwna książka o jeszcze dziwniejszej fabule - bohaterka przestaje jeść mięso, co sprowadza na jej najbliższych dziwne wydarzenia oraz ujawnia skrywane przez lata namiętności i tajemnice. Nie czytałam wcześniej koreańskich książek (tak, nawet Noblisty z tego kraju), to dla mnie kontakt z piórem autorki 'Wegetarianki' był dla mnie czymś zupełnie nowym. Ta różnorodność narracji i to, co powoli dzieje się w powieści sprawiło, że 'Wegetariankę ' przeczytałam w dwa dni. Co prawda to nie jest najgrubsza powieść, ale ma swój urok oraz czar, któremu trudno nie ulec. Sama okładka mnie oczarowała, a ta opowieść... Jej, nie da się tego streścić. Bo za dużo można zdradzić.
Ja jestem 'Wegetarianką' oczarowana. Tylko tyle jestem w stanie...

WielkiBuk | 2015-10-15
Przeczytana: październik 2015

„Wegetarianka” Han Kang w subtelny i delikatny sposób podejmuje zagadnienia buntu przeciw uciskowi społecznemu, płciowemu, czy rodzinnemu. Tytułowa wegetarianka popada w obłęd, niszczy nie tylko samą siebie, ale wszystkich wokół, próbując zaburzyć naturalny porządek rzeczy. To piękna, tajemnicza opowieść o przemianie, która nigdy nie będzie możliwa.

jagarkar | 2014-02-25
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 25 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To książka dziwna. Pierwszy raz miałam styczność z powieścią koreańską dla dorosłych, ale po "Wegetariance" mam ochotę na więcej.
Postanowiłam ją przeczytać, bo zachęcił mnie tytuł. Pomyślałam, że to kolejna powieść pro-wegetariańska. Nic bardziej mylnego. To skomplikowane studium ludzkiego wnętrza, podzielone na trzy części.
W pierwszej spotykamy tytułową "Wegetariankę" i jej męża - narratora, który opowiada o przemianie swojej żony, jej przejściu na wegetarianizm i tragicznych konsekwencjach odrzucenia jej decyzji przez rodzinę. Co ciekawe, wypowiada się sama bohaterka, w niejasnych, pisanych kursywą, przemyconych ze świata myśli i snów zdań.
W kolejnej, bohaterem jest artysta - szwagier dziewczyny, zafascynowany mongolską plamką, która znika zwykle u kilkuletnich dzieci, a zachowała się u Yeong-hye. Bohater ma artystyczną wizję, by ich ciała pomalowane w kwiaty, złączyły się ze sobą w akcie miłosnym. Jest to część pełna bardzo odważnych scen, lecz zachowuje granice dobrego...

joan_stark | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Powieść bardzo pesymistyczna, pokazująca jak ramy, w które wkłada nas społeczeństwo, ograniczają i niszczą ludzki organizm i jak trudnym, nieraz niemożliwym procesem jest odwrócenie się od tego, co znane i przyjęte jako norma. Bardzo dobra powieść, zasłużony Booker.

| 2017-05-31
Przeczytana: 2017 rok

Literatura południowokoreańska jest bardzo mała znana a szkoda ponieważ można trafić na czytelnicze perełki a do takich właśnie zaliczam książkę Han Kang. "Wegetarianka" to historia Yǒng-hye opowiedziana przez trzy ważne osoby w jej życiu - męża, szwagra oraz siostrę. Każda z tych osób inaczej widzi ją i jej przejście na wegetarianizm; jednak dla każdego z nich jest to dziwne i niezrozumiałe - jak można żyć bez mięsa tylko dlatego, że miało się sen? Dla Yǒng-hye wegetarianizm to coś więcej niż tylko nie jedzenie mięsa, ona chce być drzewem i tworzyć własny, odrębny świat, w którym nie będzie już potulną żoną i żyjącą według schematu miłą siostrą;
Książka stawia wiele pytań, na które nie zawsze znajdziemy odpowiedzi jednak warto sięgnąć po tę pozycję i zagłębić się w świat Yǒng-hye.

bevis | 2018-02-12
Przeczytana: 09 lutego 2018

Fascynująca lektura. Nawet jeśli nie do końca zgadzasz się z przesłaniem, otworzy przed tobą nowe przestrzenie i pokaże, że patrzeć można inaczej, a zdroworozsądkowe podejście nie musi być lepsze od innego. Doskonale się czyta. Wydarzenia ukazane są z kilku perspektyw: męża tytułowej bohaterki, jej szwagra i siostry. Ostatnia część (o siostrze) jest zarazem najbardziej wzruszająca. Analizie poddano skomplikowane uczucia łączące rodzeństwo. Mamy tu wszystko: próbę zrozumienia, poczucie odpowiedzialności, troskę, ale również zazdrość, wręcz nienawiść; wszystko jednak przezwycięża wszechogarniające współczucie.